На почивка в Гърция-какви документи ми трябват за децата и от къде?

  • 12 277
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 367
Здравейте момичета,много се извинявам,ако темате е вече обсъждана.......но не ми остава време да изчета повечко от темите и да мога да си намеря отговор на въпросите.До сега не сме пътували с децата извън България...това лято сме резервирали вече стаи в хотел в Кавала.Въпроса ми е какви точно документи трябва да извадя на децата /а и на нас/,при положение ,че с мъжа ми нямаме сключен брак?И освен какви и от къде да ги извадя и колко време ще ми трябва...за да си направя сметка...та всичко да е ОК. преди заминаването.
Благодаря ви предварително! Peace

# 1
  • Мнения: 533
Ако пътуват двамата родители с него се носи само кръщелното свидетелство/акта за раждане/,като копие от него.Ако пътува само единият родител то към детето трябва да има нотариално заверено пълномощно от другия родител оригинал и копие.

# 2
  • Мнения: 605
Пътували сме 3 пъти до Гърция с децата. Единственото, което ни е било необходимо за децата - паспорт. На българската граница ги гледат, на гръцката - хвърлят им "едно око" и махват да минаваш. Чувала съм, че понякога при българската паспортна проверка искат и копие на акта за раждане на децата, но на нас не са ни искали.

Може би е по-добре да си носите и копия на актовете за раждане на децата след като нямате брак.

# 3
  • София
  • Мнения: 969
Паспорти за децата. Ако пътувате двамата родители носите задължително и копие от актовете за раждане на децата, тъй като нямате сключен брак и съответно сте с различни фамилии. На наши познати така им бяха направили проблем миналата година на границата, и те нямат сключен брак. Наложи се да чакат бабата да отиде да го пусне по факса. Иначе казали не знаят дали това е майката и донякъде са си прави.

# 4
  • Мнения: 367
Много ви благодаря майчета,а от къде се вадят паспортите и специално снимки за паспорт по особенни,или като при възрастните е процедурата!

# 5
  • Мнения: 605
Паспортите се вадят от Паспортната служба при Полицията - съответното териториално поделение според адреса по лична карта (моето например е 6 РПУ). Трябва да се купи формуляр, който се продава в паспортната служба (беше 0.50 ст.), да се направи снимка на детето (във фотото знаят изискванията към паспортните снимки) и с попълнения формуляр и платена такса (май беше 7 лв.), заедно с детето и двамата родители се явявате пред служителя. Трябва да носите и оригинала на акта за раждане.

При получаването на паспорта може да отиде само единия родител.

# 6
  • Мнения: 367
Raffaello,много,много ти благодаря!  bouquet

# 7
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
ИЗВИНЯВАЙТЕ,  че не е по темата: picaso кой хотел резервирахте ако не е тайна моля. Hug

# 8
  • Мнения: 2 824
Паспорти за децата. Ако пътувате двамата родители носите задължително и копие от актовете за раждане на децата, тъй като нямате сключен брак и съответно сте с различни фамилии. На наши познати така им бяха направили проблем миналата година на границата, и те нямат сключен брак. Наложи се да чакат бабата да отиде да го пусне по факса. Иначе казали не знаят дали това е майката и донякъде са си прави.

Не знам на кой ГКПП са направили проблем на вашите познати, но не са били прави и различните фамилни имена не им дават основание да искат акт за раждане на детето. Никъде не е записано, че трябва да се представя акт за раждане/копие/ на децата. На ГКПП при паспортна проверка се вкарват данните на детето (ЕГН-то) и излизат данните кои са неговите родители: трите имена, ЕГН, постоянен адрес и т.н.
Миналия август ходих в отдел БДС на 01РПУ и помолих служителя да провери дали случайно няма вкарана ПАМ - забрана за напускане територията на страната (по жалба на баща й; можеше да се очаква такава гадост). Служителят ме попита какво е ЕГН-то на дъщеря ми и всички данни за мен и баща й излязоха имена, ЕГН-та, адреси ...(нямаше ПАМ).

Иначе за изваждане на паспорт на дете, процедурата е както е написано от Raffaello.

# 9
  • Мнения: 87
И аз ще пътувам за Гърция с малката и татко й. Нямаме брак, тя е на 3 години и половина. Въпросът ми е трябва ли да й вадя паспорт, при положение, че не излизаме от границите на ЕС или само акт за раждане върши работа?

# 10
  • Мнения: 138
И аз ще пътувам за Гърция с малката и татко й. Нямаме брак, тя е на 3 години и половина. Въпросът ми е трябва ли да й вадя паспорт, при положение, че не излизаме от границите на ЕС или само акт за раждане върши работа?

Без паспорт не можеш да изведеш детето, независимо, че е в ЕС.
С акт за раждане няма да стане и ще ви върнат от границата.

# 11
  • София
  • Мнения: 14 509
Всеки път ни правят проблем на Илинден, че не носим оригиналите на актовете за раждане на децата, а само копията. С различни фамилии сме.

# 12
  • Мнения: 87
Благодаря момичета. Както всичко при нас пак ще вадим екстремно паспорти. Така поне и на нас ще извадим. Ако имаде идея откъде да го извадя - в Изгрев съм.

# 13
  • out of space
  • Мнения: 8 569
Относно актовете за раждане- нали са на български, гърците какво разбират?  Rolling Eyes

# 14
  • София
  • Мнения: 14 509
Относно актовете за раждане- нали са на български, гърците какво разбират?  Rolling Eyes
Само нашите ги искат, гърците гледат снимките и давай.....

Общи условия

Активация на акаунт