Как да избера българското?

  • 2 089
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
Привет , мили дами!

От известно време мисля по въпроса колко е стимулиран българския потребител да избере българското??? Към дилемата ме наведе факта ,че именно българските памперси Пуфис (произведени от Фокосота Синтез - Шумен) са по скъпи от наложени марки на пазара. Дори и от полския Памперс (по мое мнение са едни от най-добрите на пазара). От там тръгнах и проверих асортимента на Фикосота . Признавам си - ползвала съм всички техни продукти и определено съм с добри впечатления. НО , естествено има и едно но.... Цените на почти всички продукти са по-високи или равни в сравнение с вносни от същата категория. Мога да дам пример и с детското облекло. Как е възможно едно най-обикновено детско боди да струва колкото едно произведено в Англия (като тук няма място за сравнение в качеството, шев, цветове и т.н.) Въпросите ми са:
Какъв е вашият стимул да изберете българското, при положение,че на същата цена бихте купили вносен продукт със същото/по-добро качество? И тук  изключвам чистия патриотизъм, защото и аз си обичам родината и съм останала тук, но сиренето е с пари, както са казали хората...

- Според вас какъв е начина да се стимулира потребителя да избере българското?- Не е ли за предпочитане съвкупността от качество и достъпна цена,  вместо излишното фукане "вижте ни колко сме добри, щото половината ни продукция е за износ"

 - Кой мислите плаща сладникавите реклами на Пуфис,Милде,Емека,Тео и т.н. ? - заливат ни от всяка телевизия по всяко време... 

И в този ред на мисли - последен въпрос: Защо не рекламират пюретата на Ганчев примерно? Ами защото нямат нужда от реклама. На вкус са същия буламач като останалите вносни пюрета, но разликата в грамажа и цената е от тук до небето. Ето това е достоен пример , който спокойно може да застане зад каузата "Изберете българското", но за съжаление примери като този са малко.

# 1
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 408
Да ти кажа честно по някой от изброените от тебе причини /цена, качество/ и аз колкото и да се опитвам не мога да избера българското. Ами как да си купя Прах за пране Савекс например като не ми върши работа и не съм доволна. Иначе се старая, в повечето случаи гледам най-напред нещата на българските производители и тогава купувам друго.

Определено избирам да купувам български плодове и зеленчуци и много се дразня когато например българските ягоди са по-скъпи от вносните, но въпреки това купувам от българските, само защото са именно български.

Колкото до рекламите, наистина са голяма боза, то не че на чуждие фирми не са боза, но пак по-прилични са. А кой плаща ли, ами май би трябвало да е производителя, или тези които имат права да представят продукта.

Колкото до пюретата на Ганчев, не знам дали е въпрос на това дали има нужда или дали има достатъчно финанси. И Мерцедес и Кока кола нямат нужда от реклама, но ги рекламират все пак. Wink Също  не мога да се съглася, че на Ганчев са същите като немските пюрета например /напр. Сънвал/ В повечето от българските пюрета има захар, пектин, лимонена киселина и т.н., което лично на мене не ми допада за даване на детето ми в бебешка възраст. Като стане по-голям да, но на този етап, не бих ги купувала само по тази причина. Ако няма възможност да купувам от другите, които са по-скъпи само защото са на някаква марка или са вносни, предпочитам да приготвям храната вкъщи.

# 2
  • София
  • Мнения: 8 275
то и в чуждите има подобрители...

А по темата избирах български пюрета, но Ганчев поизключение. Предпочитах Ам-Ам.
Избирам това, което ми харесва ако има избор е българското, ако не което е по-добро.

# 3
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Спрях да избирам българското.
Отдавна.
Но не заради цената, а заради качеството (не включвам плодове, зеленчуци, прясно и кисело мляко).

Относно пюретата на Ганчев- не знам дали са със същите вкусови качества, като тези на Сънвал, Гербер, или Хип, но дъщеря ми още като неосъзнато бебе тотално отказваше да ги яде...

# 4
  • Мнения: 2 132
Ганчев не мисля да ги коментирам с тези съставки - захар, сол, мляко и т.н... За мен са под всякаква критика и точно за тях аз се възмущавам как може да предлагат такъв продукт. Така, че както виждаш всеки си има мнение.  Има и хубави БГ продукти, има и такива с лошо качество Peace Всеки си гледа и си преценява според неговите критерии дали го устройва дадено нещо.

# 5
  • софия
  • Мнения: 25 393
Много малко български неща избирам и то именно поради лошото качество. Предимно млечни продукти, колбаси, плодове и зеленчуци. Да не говорим, че цените в чужбина са доста конкурентни на българските (не помня от кога не съм пазарувала в български магазин дрехи, обувки и всичко останало, без храна).
Пюретата Ганчев са един от най-неподходящите примери в подкрепа на "изберете българското". Както вече и други момичета са писали, съставките на тези пюрета са абсолютно неподходящи за бебета, да не говорим, че контрола осъществяван върху съдържанието и качествата им е, меко казано, съмнителен. Никога не съм давала на детето си от тях (което не означава, че не съм виждала как изглеждат и не знам как миришат  Sick). Точно на вкус са на светлинни години от "останалите вносни пюрета" (с изключение на Hame, които за мен за вносния еквивалент на Ганчев).

# 6
  • Мнения: 506
Спрях да избирам българското.
Отдавна.
Но не заради цената, а заради качеството (не включвам плодове, зеленчуци, прясно и кисело мляко).

Относно пюретата на Ганчев- не знам дали са със същите вкусови качества, като тези на Сънвал, Гербер, или Хип, но дъщеря ми още като неосъзнато бебе тотално отказваше да ги яде...

и моето мнение е такова на 100% и даже съм се улавяла,че съзнателно отбягвам българското ,когато имам избор/без храните/

# 7
  • Мнения: 3
Ами Малчева аз ще ти отговоря с две думи - просто не го избирам  Peace От горчивия ми опит до сега ми е излизало скъпо и прескъпо. Единственото нещо което купувам, това е сирене, кашкавал, мляко, месо, плодове и зеленчуци, някои пюрета за детето.  Нито прах за пране, нито дрехи, нито обувки. Права си и за памперсите. Купих един пакет да ги пробвам, ами те наистина на цената на вносните  ooooh! Аз също съм патриот, но българина си е бай Ганьо, каквото и да си говориме. Аз също съм в парадокс, относно цените на бълг. бебешки дрешки. При положение, че шивачките по тези цехчета шият заключени денонощно и им плащат мизерни пари, как аджеба струват колкото вносните, които са ушити, изнесени, платено им е мито и има надценка в магазина  newsm78 Другия парадокс ми е как съществуват такива сборища като Илиянци. Ами не мога да проумея как един сутиен е ушит в Китай от плат, подплънки, дунапрени и дантела, пристига до тук през 100 митници, слага му се надценка и струва 2 лв.  #Crazy И после хората защо били с дерматити, алергии, задух и тем подобни глупости. Къде са в тия случаи "защита на потребителите"  Shocked  ooooh!

# 8
  • Мнения: 179
Вчера влязох в един детски магазин,в който се продават само български дрехи.На пипане добре,ама как да съм сигурна за качеството.А цените- високи.За съжаление не мога да си позволя такива скъпи дрехи макар и да искам.Иначе предпочитам българските дрехи пред китайски или турски,но с по-поносими цени.
Колкото до Пуфис-взех да ги пробвам,да видя как са се справили,но дори и да ми харесат едва ли ще продължа с тях.
За храните,естествено ,че нашето си е наше!!!Друг е въпроса,че злоупотребяват и продават какви ли не боклуци.

# 9
  • Мнения: 14 486
не купувам български неща. качеството е лошо, а цените са високи - не знам защо при положение че нямат мита и други такси (като при вноса) и трудът в България е зле платен.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 697
Едва ли има нещо, което би ме стимулирало да избера българското и българския пазар изобщо. Защо да го избирам?
Не съм патриот, защото не смятам, че тази така прекрасна България ми е дала кой знае какво (някой може да го приеме лично, но това е моето мнение).
Не виждам смисъл да купувам българска стока с лошо качество , без значение дали говорим за облекло, храна, услуги. Всичко, което мога да си осигуря "отвън" си ги осигурявам оттам.
За пюретата на "Ганчев" изобщо няма какво да коментирам. Не съм купувала никога такова пюре на дъщеря ми и няма и да й купя. Предпочитам марки като Хип и Семпер, които са доказали качествата си на европейския пазар.
И още една причина да избягвам дори да пазарувам от България - наскоро купих на детето си анцунг за 100 лв. от наш магазин, а същия този анцунг в Германия е 25 евро. Сами виждате разликата ... Все пак работим за тези пари, не си събираме на улицата.
Мога още много да кажа по темата , но ще взема да спра , че започнах да се паля  Blush

# 11
  • Мнения: 2 047
  Имам чувството, че през последните години започнаха да спекулират с това за българското. Търговците се възползваха, но се и надцениха.

 За дрехите мога да кажа - пресен пример от миналата седмица - нямах време да обикалям и купих един детски анцуг с до болка втръсналото бонбонено розово \за нашите производители сякаш само този нюанс на розовото съществува\ . След едно обличане плата около шевовете започна да се разпада. Та как да повторя? Това не е единичен случай.
Всички български дрехи нещо им има - я някой подгъв ще се разпори, я ще се свият наполовина от прането или ще им се появи дупка ... А цените - равни на задграничните, че и по-високи.

# 12
  • София
  • Мнения: 423
За първи път чувам добра дума по отношение пюретата на Ганчев newsm78
А иначе отдавна българската стока не е по-хубава,по-евтина и по-каквато и да било от чуждата.Лошото е,че това вече се отнася и до зеленчуците и плодовете.

# 13
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Всъщност, "българското" е "българско" само по етикет.
Изключвам храната.
Всички , или почти всички материали са вносни. Само раб. ръка е Бг, и то не напълно. Това оскъпява продукцията, но пък за сметка на това- не прави качеството й по- добро.

# 14
  • Мнения: 1 902
Всъщност, "българското" е "българско" само по етикет.
Изключвам храната.
Всички , или почти всички материали са вносни. Само раб. ръка е Бг, и то не напълно. Това оскъпява продукцията, но пък за сметка на това- не прави качеството й по- добро.

абсолютно съм съгласна.платовете са или турски или китайски-само кроенето и шева са български.въпреки това обаче аз специално за дъщеря ми купувам само български дрехи.последно съм купила турски дънки преди 3-4 години-още на първото обуване крачетата на детето се обринаха!тогава приключих с пирайската и турската стока

Общи условия

Активация на акаунт