въпрос към юристите за двойно гражданство на осиновено дете

  • 1 558
  • 8
  •   1
Отговори
не ми се сърдете, че питам анонимно, но не искам по никой начин да ме разпознаят с този въпрос. Той е към юристите тук:
детето ни е осиновено в БГ по българския закон (1997 още) от мене като бг гражданка, когато живеехме още в БГ. След това заминаваме в чужбина и детето е осиновено по тамошния закон и от мене, и от съпруга ми, който не е българин. Спазени са всички изисквания на закона от двете страни. Но се оказа, че детето в БГ се води все още само на мое име и с БГ гражданство. При идване в БГ ми правиха проблеми на границата, трябвало да има български паспорт. Какво да направя, за да узаконя " чуждото"  осиновяване в БГ? В общината нищо не знаят, в посолството ме гледат умно... Моля, ако някой от юристите знае какво да се направи, да отговори.
Много, много ви благодаря.

# 1
  • Мнения: 295
Здравей, не съм юрист, но мога да ти кажа как ние направихме. Ние осиновявахме в чужбина - също сме смесен брак. По този повод в началото детето ни имаше само чуждо гражданство. Още първата година след осиновяването преди да идваме в България, преведохме и едновременно легализирахме акта за раждане. С този документ отидохме в общината в България и там го вписаха в регистрите и му издадоха бг акт за раждане. Не съм вадила бг паспорт - пътува си с чуждата лична карта. Преди това обаче си бях легализирала брака в България - попитай в съответното бг посолство какво точно трябва да направиш. Би трябвало някаква информация да ти дадат. Мисълта ми беше, че най-добре да дадеш да ти преведат и легализират в посолството ни документа, който удостоверява, че детето е и на мъжа ти - може би новия акт за раждане, където вие двамата фигурирате. А след това с този документ да отидеш в съответната община и там да го впишат в регистрите. Успех, дано да съм била полезна поне малко.

Последна редакция: сб, 28 мар 2009, 01:01 от mamaG

# 2
  • Мнения: 26
nt greshka, ne znam kak da iztrija

Последна редакция: сб, 28 мар 2009, 12:41 от бях гост засега

# 3
mama G,
много ти благодря, легализирах всичко, дано стане...   bouquet  Hug

# 4
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 088
Минава се през български съд отново, за признаване на чужбинското осиновяване, издаване на решение и след това и нов български акт за раждане.

# 5
Doret,
благодаря ти! Можеш ли да ми кажеш как става това признаване на чужбинското осиновяване? Какви документи се подават и къде? Или трябва практически да кандидатстваме пак за осиновяване? Вижда ми се абсурдно...

# 6
  • Мнения: 1 249
Doret,
благодаря ти! Можеш ли да ми кажеш как става това признаване на чужбинското осиновяване? Какви документи се подават и къде? Или трябва практически да кандидатстваме пак за осиновяване? Вижда ми се абсурдно...

Може да се използва т.н. екзекватура, може други процедури. Хипотезите са много и различни в зависимост от изходящите актове, приложимото право на държавата, чиито граждани се явявате  (освен Бг) , какво целите спрямо Р България и т.н. и т.н.






 

# 7
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 088
anonimno не съм минала по този път, но това, което ти написах ми го каза моя приятелка, адвокатка, която се занимава с дела за осиновяване. Най-добре се свържи с  български адвокат специализирал се в дела за осиновяване.
Ако се регистрираш можеш да ме питаш на лични.

# 8
  • Мнения: 89
Здравеите моми4ета ,на6иат брак са6то е смесен,но аз ве4е имам италиански паспорт,-(незнам дали е от зна4ение таи като сме в ЕВРО САИУЗ).Бих изкала  да знам как става осиновяването на балгар4е в италианско семеиство,какви документи сте ми трябват от 2-те страни ?Може би някаде в форума е писано но не знам каде да погледна .Моляви насо4ете ме . Hug Hug Hug

Общи условия

Активация на акаунт