Витоша - забравената планина

  • 7 615
  • 129
  •   1
Отговори
  • Мнения: 673
  Сега загледах част от предаването "Тази сутрин" и силно се развълнувах от дебата , на който станах свидетел. Спора се проведе между директора на НУГ и някакъв бизнесмен, относно състоянието на туристическата инфраструктурата  на Витоша. Много пъти съм се изумявала защо цялата тази база от  хижи, хотели , заслони, пътеки и т.н е в такова окаяно състояние.Според директора на НУГ никой досега не е проявил интерес за възстановяване и поддържане, което аз лично не го вярвам.В цялата планина няма едно нормално място за хранене, човек няма къде спокойно да изпие едно кафе . Тъжно е да се гледат онези останки и руини от хотели и хижи , които биха допринесли, както за осигуряването на почивката на софиянци, така и биха осигурили средства за поддържане на природната среда.
  Какво е вашето мнение по въпроса -  трябва ли Витоша да остане в това окаяно състояние , или трябва да се направи нещо за възстановяване на базата?

# 1
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
За съм за възтановяване/поддържане  на съществуващата вече база  Peace
Против  застроявене  Peace


Тъжно е да се гледат онези останки и руини от хотели и хижи , които биха допринесли, както за осигуряването на почивката на софиянци, така и биха осигурили средства за поддържане на природната среда.
Чесно да си кажа предпочитам "руините" прд безумието от строежи  Crossing Arms

# 2
  • София
  • Мнения: 62 595
И аз го хванах отнякъде, та не съм сигурна дали съм разбрала всичко. На мен ми се струва странно директорът на Витоша да е в Зелени балкани, но дори и да е така може да се извлече полза за планината. Нали еколозите толкова много искат всичко да е наред! Или искат всичко да е пустош, за да не ходят хората там? newsm78 Не съм се качвала на Витоша (за мой срам, че живея в София от зората на демокрацията), но би трябвало да е приветливо място. Според мен или директорът е смотан, или иска нарочно всичко да е запустяло.

# 3
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
трябва да е колкото може по ужасно и изведнъж да дойде Спасителят .... който да го оправи и стопанисва за 20 години да речем ...

# 4
  • Мнения: 673

Тъжно е да се гледат онези останки и руини от хотели и хижи , които биха допринесли, както за осигуряването на почивката на софиянци, така и биха осигурили средства за поддържане на природната среда.
Чесно да си кажа предпочитам "руините" прд безумието от строежи  Crossing Arms
[/quote]
  Аз също съм еколог по образование и много се вълнувам от проблемите на природната среда.Наличната база , която се намира в момента в планината е построена по времето ,когато Витоша вече е била обявена за парк, а в момента не се стопанисва и се руши. Въпросът е защо? Аз също съм много против застояването , но ако нещата са ясно регламентирани и съществуваща база се възстанови и модернизира смятам ,че няма да има проблеми ,а по-скоро ползи. В момента и пътеките не се поддържат ,както трябва. Единственото нова нещо е новата маркировка. Е, и?

# 5
  • Мнения: 24
... цялата тази база от  хижи, хотели , заслони, пътеки и т.н е в такова окаяно състояние.....В цялата планина няма едно нормално място за хранене, човек няма къде спокойно да изпие едно кафе ...

Триумф на консуматорския дух, планината като "база за отдих на трудещите се", където да се качат с лифта, да хапнат една шкембе чорбица, да глътнат малко "чист въздух", да се разходят по павираната алейка, да поседят на някоя пейка и после да се гмурнат обратно в смога. Хайде стига, моля ви се, ползвайте за тази цел Южния Парк, планината няма нужда от "поддръжка" и "облагородяване", тя си е просто там...оставете я на мира!

# 6
  • Мнения: 5 228
Витоша е едно от малкото останали места, които не са осрани от предприемчивия българин, за мен е загадка защо и силно се надявам нещата да си останат такива. Много повече харесвам старите и неподдържани хижи, в които можеш да пиеш чай и да хапнеш боб чорба, отколкото гипскартонените уроди, където ти предлагат пържола по самоковски с ананас.

# 7
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 216
Триумф на консуматорския дух, планината като "база за отдих на трудещите се", където да се качат с лифта, да хапнат една шкембе чорбица, да глътнат малко "чист въздух", да се разходят по павираната алейка, да поседят на някоя пейка и после да се гмурнат обратно в смога. Хайде стига, моля ви се, ползвайте за тази цел Южния Парк, планината няма нужда от "поддръжка" и "облагородяване", тя си е просто там...оставете я на мира!

АБСОЛЮТНО ПРАВИЛНО!  smile3501 smile3501 smile3501

# 8
  • Мнения: 4 585
Нека да има за всеки. Който иска сред природата, да оди в пустошта.
Който иска да се вози нагоре с лифт, надолу на ски, да оди в Банско.

# 9
  • София
  • Мнения: 62 595
И какво, всичко да буренясва ли? В родния ми град също има подобен планински парк, макар и в доста по-малък мащаб. Там имаше почивни бази на заводите, детски лагери и пак имаше елементарни съоръжения като пейки и маси и достатъчно празно пространство за разходки или игра на тревата, и горите са запазени. Двадесет години това беше запустяло и се въдеха само змии. Разбрах, че от две-три години е започнало подновяването на съоръженията (пък дори и да са пейки) и хората пак са започнали да ходят там не само в събота и неделя, а и през седмицата. Всичко това го казвам като пример, че ако ръководството на парка иска може да спази някакво равновесие между дивата природа и намесата на човека. Явно с Витоша не стоят така нещата. Директорът затова е директор, за да подобри състоянието на Витоша и хем да е достатъчно дива, хем хората да ходят за отмора.

# 10
  • Мнения: 5 228
Andariel, кога за последен път си се качвала на Витоша? Това, че в родния ти град е било така, не разбрах какво значение има. На Витоша просто всичко е старо, но е сравнително поддържано, има пейки, заслони, хижи . . . Просто не е лъскаво и търговско.

# 11
  • Мнения: 4 892
Да не пипат Витоша. Така, както е сега си е добре. Не искам второ Банско.

# 12
  • Мнения: 4 585
Трябва да се прави разлика  между градски парк, градска градина, природен парк, национален парк и резерват.

# 13
  • Мнения: 673
Andariel, кога за последен път си се качвала на Витоша? Това, че в родния ти град е било така, не разбрах какво значение има. На Витоша просто всичко е старо, но е сравнително поддържано, има пейки, заслони, хижи . . . Просто не е лъскаво и търговско.
 С това не съм съвсем съгласна. Например базата в близост до Златните мостове е тотално изоставена. Масово пътеките не се поддържат. Аз също съм против прекаления лукс. Но пък еколого-хипарливия модел нещо не ми е по вкуса.

# 14
  • Мнения: 24
И какво, всичко да буренясва ли? .... Двадесет години това беше запустяло и се въдеха само змии. ...

Опитай се да влезеш в положението на змиите...или...о, да, забравих, ти си венецът на еволюцията, можеш да си правиш каквото си искаш  Mr. Green

Да кажеш, че ти е буренясала градинката пред блока - иди - доди. Тогава можеш да призовеш съкооператорите си да излезете събота да я "облагородите"...но "буренясала планина" е най-смехотворното нещо, за което съм чувал

Последна редакция: пт, 27 мар 2009, 10:00 от Seltakis

Общи условия

Активация на акаунт