Моля помогнете за разчитане резултат от изследвания!

  • 852
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
Днес си правих изследване на пролактин и прогестерон.Като гледам резултата и референтните граници,започвам да се обезпокоявам.Моля за мнение.Днес ми е 22-ри ден от цикъла,като овулацията ми е някъде около 20-тия.Ето и резултатите:

Prolaktin- 26.77 ng/ml   Референтни граници: Ж(1,39-24,20) М(1,61-18,77)
Progesteron-0.20 ng/ml Референтни граници: Ж(фолик. 0,27-2,61, лутеална 3,28-38.63,менопауза 0,20-0,82) М(0,20-3,37)

Това,което аз мога да разбера от тези резултати е,че пролактина ми е малко по-висок,отколкото трябва да бъде,а прогестерона ми е като в менопауза(аз съм на 23)!Лекаря ми ще види резултатите чак в понеделник.МОЛЯ ВИ,ако някой може да ми каже много ли е лош резултата,какво е лечението,продължително ли е и т.н.Благодаря ви предварително.

# 1
  • Мнения: 89
И още нещо да попитам-дали след ден-два да не си ги пусна още веднъж тия изследвания?

# 2
  • Мнения: 191
А няма ли доктор, който да ти ги погледне, знам, че някои от изследванията се правят по определено време от цикъла (след, преди и т.н), но това трябва да го каже специалист. Недей да се доверяваш на форума, когато става въпрос за изследвания.

# 3
  • Мнения: 2 343
Ако си била задъхана, изморена, притеснена, ако си си правила масаж на гърдите или предната вечер сте правили секс - всичко това води до покачване на Пролактина. Леко е покачен, не се притеснявай!
Progesteron се изследва или от 3 до 5 ден заедно с другите полови Х или 7 дни след доказана Овулация Ти си го направила по никое време. Но дори и да е нисък, не е страшно, има решение!  Peace

# 4
  • Мнения: 89
Мира,благодаря за успокоението.Доктора ме беше предупредил за секса и за гърдите,така че нито секс съм правила,нито съм си пипала гърдите.Също така лежах в лабораторията 30 мин.,преди да ми вземат кръв.А колкото до прогестерона-док ми каза да го изследвам днес.Каза,че ще изследваме и други хормони,но в друг ден от МЦ.

# 5
  • София
  • Мнения: 4 884
Мира,благодаря за успокоението.Доктора ме беше предупредил за секса и за гърдите,така че нито секс съм правила,нито съм си пипала гърдите.Също така лежах в лабораторията 30 мин.,преди да ми вземат кръв.А колкото до прогестерона-док ми каза да го изследвам днес.Каза,че ще изследваме и други хормони,но в друг ден от МЦ.
Щом си спазила всички изисквания за изследването,за съжаление имаш повод за притеснение!Резултатът ти е малко над горната граница,но няма значение,че е малко,пак е завишен.На мен преди няколко дни ми изскочи от едно уж за успокоение изследване,което си направих,завишен пролактин,два пъти над нормата и сега пия бромокриптин.Прогестеронът ти е доста нисък,но като се има предвид ,че си го направила в неподходящото време,не може да се взима под внимание резултатът.Освен това ниският прогестерон ти е най-малкия проблем,ще ти изпишат дуфастон или утрогестан след овулация и си готова.НО пролактина-той е друго нещо и там нещата са сериозни.Консултирай се с ендокринолог Peace

# 6
  • Мнения: 144
Извинявам се че нахлувам в темата на Мария НА но и аз имам същите въпроси. След мисед аборт съм и днес ми излезнаха резултатите от изследванията
Prolactin 504.95IU/l М(45.0 - 375.0); Ж(59.0 - 619.0)
 Progesteron 73.50nmol/l М(0.89-3.88) Ж(фол 0.48-4.45, лут 10.62-81.28, мен. до 2.32)
Аз доколкото разбирам всичко е в норма. Така ли е наистина?  Rolling Eyes
 Да добавя че изследванията си ги правих на 21-ия ден от цикъла.

# 7
  • Мнения: 7 080
Мира,благодаря за успокоението.Доктора ме беше предупредил за секса и за гърдите,така че нито секс съм правила,нито съм си пипала гърдите.Също така лежах в лабораторията 30 мин.,преди да ми вземат кръв.А колкото до прогестерона-док ми каза да го изследвам днес.Каза,че ще изследваме и други хормони,но в друг ден от МЦ.
Те докторите този 21 ден все го казват като стане дума за изследване на прогестерон, защото - теоретично - при стандартен 28 дневен цикъл и овулация на 14 ден точно 21 ден се пада /14+7/. Но дали овулацията ти е била на 14 ден, дали цикъла не е по-дълъг и оттам по-късна овулация и т.н. Затова трябва да се изследва 7 дни след доказана чрез УЗ овулация.
При условие, че пролактина ти е завишен, може би нямаш овулация и оттам и ниския прогестерон.

# 8
  • Мнения: 902
При ову на 20-ти ден няма никакъв смисъл от този прогестерон. Вече са ти написали, че се изследва 7 дни след доказана ову.
Пролактинът го повтори. Може да е грешен резултат.
Късмет.

Общи условия

Активация на акаунт