Зелена карта за кола ?

  • 7 610
  • 10
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 797
 Здравейте! Предстои ми да ходя в чужбина. Интересува ме какви документи са ми необходими? Колата е на майка ми. Доколкото знам ми трябва пълномощно, но дали трябва да е преведено на съответния език или е само за българска граница? Чух, че трябва зелена карта за колата, тя откъде се вади и за колко време става?

# 1
  • София
  • Мнения: 2 846
За пълномощно и аз съм чувала, но за превод не зная. Зелената карта се вади от застрахователя, където ви е гражданската отговорност. Тя е необходима за само за страни извън ЕС - напр. Сърбия, Турция и т.н.

# 2
  • Мнения: 2 480
За зел. карта тези дни имаше тема. Едва ли трябва да е преведено пълномощното, но трябва да е заверено нотариално. Възможно е да го поискат на митницата. Майка Ви трябва да Ви упълномощи, че можете да ползувате автомобила вкл. и в чужбина. Ако обаче тя е с Вас, от него няма нужда. През миналата година 2пъти ходихме до Гърция. Никой не е искал нито пълномощно, нито документите на колата. Само погледнаха личните карти. Пълномощното винаги го държа в жабката, понеже колата не е само на моето име, но и на името на майка.  То е генерално. За Вашето не зная, може да бъде друго. Обсъдете това с майка си и с нотариуса.

# 3
  • Мнения: 327
Пълномощно трябва да имаш,не е нужно да е преведено.
Зелена карта се издава заедно със застраховката на колата,ако не са ви дали попитайте е застрахователната компания да ви е дадът.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 044
Пълномощно и зелена карта за страните извън ЕС

# 5
  • Мнения: 505
Зелена карта е добре да се има и за страни в ЕС. Тя е безплатна за страните от ЕС и се доплаща нещо за останалите страни.

# 6
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
сигурно ли е? Пътувам за Гърция. Нямам зелена карта. Застрахователя ми иска почти 100 лв. да доплатя за да ми я даде. Какво според Вас да правя? newsm78

# 7
  • Мнения: 2 480
сигурно ли е? Пътувам за Гърция. Нямам зелена карта. Застрахователя ми иска почти 100 лв. да доплатя за да ми я даде. Какво според Вас да правя? newsm78
E, нe! Обикновено искат около 30лв. Миналата година беше само 1,60лв. Преди 2 седмици правих ГО и ми казаха 30лв. за зелена карта и че е излишна за ЕС. Ако обаче отидем в Сърбия или Хърватска, тогава щяла да бъде необходима.

# 8
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
сигурно ли е? Пътувам за Гърция. Нямам зелена карта. Застрахователя ми иска почти 100 лв. да доплатя за да ми я даде. Какво според Вас да правя? newsm78
E, нe! Обикновено искат около 30лв. Миналата година беше само 1,60лв. Преди 2 седмици правих ГО и ми казаха 30лв. за зелена карта и че е излишна за ЕС. Ако обаче отидем в Сърбия или Хърватска, тогава щяла да бъде необходима.

може би са ни различни застрахователните компании...ще пътувам без тогава, нали Гърция е в ЕС Crazy

# 9
  • София
  • Мнения: 1 481
NadyK, Гърция е ЕС, ама ако нямаш ПТП. Ако се случи нещо такова, при което да ти трябва застраховка, без Зелената карта ще имаш проблеми.  Копирам ти какво съм писала преди време в подобна тема:
Цитат
Това, което сега трябва да носиш изглежда едно към едно със Зелената карта от преди години, но сега се нарича Сертификат. Обикновено като си правиш Гражданската можеш да избираш дали ще излизаш извън страната или не. Ако декларираш,че няма да излизаш, тогава застрахователите ти правят някаква отстъпка (евентуално). После, ако все пак решиш да напускаш страната, трябва да си вземеш този сертификат и съответно да си доплатиш разликата. И в крайна сметка на границата никой не те проверява, но ако има произшествие и се наложи да представяш документи, тогава българската застрахователна полица, написана на кирилица, не говори абсолютно нищо на гръцките, турските,френските или все едно какви власти и негативите остават в теб. Затова преди да тръгнеш  на път отиди при застрахователя си и му поискай сертификат, зелена карта- все едно как ще го наречеш и си пътувай спокойна и да ти е мирна главата.
Доста прекалих с писането и се надявам,че в опитите си да бъда изчерпателна не е станало съвсем неразбираемо Laughing

А ако все пак решиш да пътуваш без съответния документ- късмет и да нямаш ядове!

# 10
  • Мнения: 2 480
Моята ГО е към ЛЕВИНС.  БУЛСТРАД  предлагаха ГО с включена зелена карта за 134лв. Избрах ЛЕВИНС за 138лв. с включен преглед.  Всъщност който прави прегледа е мой познат, той прави и ГО.

Общи условия

Активация на акаунт