Що е то кърмене на поискване?

  • 2 563
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Винаги съм си мислела,че кърмене на поискване значи да даваш на детенцето ти да суче, когато то иска и без режим и ограничения. Наскоро попитах една мама как кърми бебчето си - на поискване или с режим. Тя каза - на поискване, но гледам да правя пауза от поне 2часа между храненията, че било хубаво коремчето да си почива. При което аз се запитах..е какво е това кърмене на поискване като се прави принудителна пауза? Ами ако през тези 2 часа огладнее? Какво? Вода  или чайчета ли ще му даваме? Само и само уж да почива коремчето, не се ли пълни пак..с излишна вода?
И тогава се запитах кой не е на ясно с определението  "кърмене на поискване" - тя или аз? newsm78
За себе си мога да кажа, че му давам гърда винаги щом видя,че примлясква,че лапа ръчички и, когато е неспокоен и плаче - мъчат го колики, а бях чела,че се облекчава болката чрез даване на гърда..
Майка ми ме "съди", че това постоянно даване на цица не е добре, а аз и казвам,че на него му харесва, а и нали не може да се прехрани..дали съм права? Синът ми наистина не прави големи паузи, дори има периоди през деня, когато храненията се сливат..и аз си му давам..това ли е то кърмене на поискване?

# 1
  • Мнения: 857
Кърмене на поискване според мен, е когато даваш на бебето да яде без оглед на това преди колко време е яло, а винаги щом покаже признаци че е гладно. Хубаво е да има пауза по-голяма за да си починеш и ти, но пък това е временно и детето знае кога му е добре.
Аз предлагам да суче често - при плач, колики, неспокойство. За сега е добре. Аз също не правя големи паузи някой път, друг път правя - различно е.

# 2
  • Мнения: 175
точно това е кърмене на поискване да даваш на детето да суче винаги когато пожелае,без каквито и да е палзи, и ограничения мисля че се справяш перфектно само немога да разбера защо да е лошо да му даваш гърдата често по добре ли е да даваш вода или залугалка или да си смуче палеца или да плаче гладно за да стане сди колко  си чеса.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 998
Аз процедирам като теб. Не се оставяй други да се месят, дори и близки. Майката най-добре усеща от какво се нуждае детето и. Първия месец и половина или два имам чувството, че непрекъснато сучеше. Сега пак той си решава кога иска. Понякога е гладен, друг пък само си поцокне 1-2 минути и ми се хили, но вече прави доста големи паузи между храненията. И на мен са ми ги обяснявали тия за почивката на стомаха и как се дебелее от кърма и аз само кимам  дълбокомислено и правя каквото си знам  Whistling

# 4
  • Мнения: 3 718
Моето тълкуване на "кърмене на поискване" е да следваш ритъма зададен от бебето, да разпознаваш нуждите и сигналите му и да им откликваш. Не се налага изкуствен режим на бебето, а се следват неговите нужди със всичките промени и периоди, през които преминава. Майката се доверява на интуицията си да разбира бебето си и реагира според сигналите му. Кърменето на поискване изисква разбирането, че всяко дете е уникално и уникално трябва да се подхожда към него.

# 5
  • Мнения: 1 174
За мен кърмене на поискване е всеки път щом мрънка или плаче - първо да предлагам гърда и ако не иска тогава проверявам каква друга причина за мрънкането може да има /пълен памперс, да го понося на ръце, да му дам нещо за игра, топло, студено /. Никаква вода и чайчета, още по - малко пък сокове. Толкова лесно се гледа дете по този начин  Laughing Не те интересува колко е часът, дали трябва да яде, дали е жадно, какъв сок да му дадеш, да не говорим, че се успокоява за секунди като го сложа на гърдата. Първите 2 седмици като се роди малкия беше на режим - кърмене на 3 часа и почивка през нощта на 3 ч. /по съвет на педиатъра, не се гордея с това  Embarassed/ и тези седмици бяха големия ми кошмар, като преминах на поискване се родих  Laughing  После пък падна една борба на живот и смърт с баби, лели и разни други по въпроса, че това дете ще умре от жажда така и че затова ще има страшни колики, че го прехранвам, обаче въпреки това няма да наддаде много  #Crazy щото не успява да усвоява кърмата  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: X
Охх..да и аз се боря с това, но аз съм си сама с бебчето и никой не знае какво правя. Ето вчера бяхме на разходка..и като почна да реве му дадох  да си цока малко-седнах на 1 пейка и готово, после пак се разцърка леко и хоп вадя оръжието - бяхме вече на кафе. И всичко това за има няма по 5-10 мин.и после и той и аз спокойни. Но след като аз гордо гордо се похвалих на 1 позната как съм кърмила навън при 1-ва разходка и тя беше изумена е как 2 пъти за 2 часа?? МОя като го накърмя издържа по 3 часа. Тогава се запитах..как е възможно?А уж го храни на поискване...има нещо гнило в Дания newsm78
След четене из библиотеката  тук се зачудих за редуването на гърдите..през деня като цокаме по на често в рамките на 3 часа давам 1 гърда, но се замислих за нощните хранения..Тогава правим пази от по 2 часа средно и се чудя как да ги редувам?Защото аз кърмя и  легнала и често пъти не виждам колко е часа и кога е следващото ядене...охх дано станах ясна...
Иначе rosy_bosy аз действам по абсолютно същия начин като теб  PeaceПри което мъжа ми казва..той пак ли е гладен,защото бебко никога не отказва цица..може да цокне 2-3 пъти, но не ми чупи хатъра..така да се каже  Laughing

# 7
  • Мнения: 1 174
След четене из библиотеката  тук се зачудих за редуването на гърдите..през деня като цокаме по на често в рамките на 3 часа давам 1 гърда, но се замислих за нощните хранения..Тогава правим пази от по 2 часа средно и се чудя как да ги редувам?Защото аз кърмя и  легнала и често пъти не виждам колко е часа и кога е следващото ядене...охх дано станах ясна...
Иначе rosy_bosy аз действам по абсолютно същия начин като теб  PeaceПри което мъжа ми казва..той пак ли е гладен,защото бебко никога не отказва цица..може да цокне 2-3 пъти, но не ми чупи хатъра..така да се каже  Laughing

За нощните хранения и аз така - кърмя легнала и много много не се замислям коя гърда съм дала последно и дали вече е време за другата  Wink Да ти кажа според мен важното е като дадеш едната гърда да суче докато свърши млякото в нея, а да не бързаш да даваш другата. Не е от значение коя си дала последно, защото ако е по - празната - ще я довърши бързо и ще суче и от пълната, ако е пълната - ще суче колкото може и ще заспи, но ще се събуди по - скоро и тогава която и от двете гърди да дадеш - все ще е задно мляко  Grinning Плюс това то нали не преминава рязко от предно в задно мляко, а съдържанието на мазнини се засилва постепенно в процеса на сучене.

# 8
  • Мнения: 253
Винаги съм си мислела,че кърмене на поискване значи да даваш на детенцето ти да суче, когато то иска и без режим и ограничения. Наскоро попитах една мама как кърми бебчето си - на поискване или с режим. Тя каза - на поискване, но гледам да правя пауза от поне 2часа между храненията, че било хубаво коремчето да си почива. При което аз се запитах..е какво е това кърмене на поискване като се прави принудителна пауза? Ами ако през тези 2 часа огладнее? Какво? Вода  или чайчета ли ще му даваме? Само и само уж да почива коремчето, не се ли пълни пак..с излишна вода?
И тогава се запитах кой не е на ясно с определението  "кърмене на поискване" - тя или аз? newsm78
За себе си мога да кажа, че му давам гърда винаги щом видя,че примлясква,че лапа ръчички и, когато е неспокоен и плаче - мъчат го колики, а бях чела,че се облекчава болката чрез даване на гърда..
Майка ми ме "съди", че това постоянно даване на цица не е добре, а аз и казвам,че на него му харесва, а и нали не може да се прехрани..дали съм права? Синът ми наистина не прави големи паузи, дори има периоди през деня, когато храненията се сливат..и аз си му давам..това ли е то кърмене на поискване?

Според мен много добре си разбрала какво е кърмене на поискване.

За нощните хранения и аз така - кърмя легнала и много много не се замислям коя гърда съм дала последно и дали вече е време за другата  Wink Да ти кажа според мен важното е като дадеш едната гърда да суче докато свърши млякото в нея, а да не бързаш да даваш другата. Не е от значение коя си дала последно, защото ако е по - празната - ще я довърши бързо и ще суче и от пълната, ако е пълната - ще суче колкото може и ще заспи, но ще се събуди по - скоро и тогава която и от двете гърди да дадеш - все ще е задно мляко  Grinning Плюс това то нали не преминава рязко от предно в задно мляко, а съдържанието на мазнини се засилва постепенно в процеса на сучене.
За нощното кърмене аз си спомнях много добре коя гърда съм подала предния път, но то си е до човек, пък и като си пипнеш гърдите и усетиш, че едната е по-пълна от другата, то е ясно. Наистина е важно да суче максимално от всяка гърда, аз лично практикувам сукане и от двете гърди на едно хранене, ако трябва повтаряме и потретваме, т.е предлагам всяка гърда по няколко пъти на хранене.

Моята принцеса не издържа по 3 часа през деня, но наистина има бебета, които си изграждат сами режим дори на 3 часа и въпреки всичко са изцяло кърмени.

Последна редакция: пн, 30 мар 2009, 14:21 от nevidimata

# 9
  • Мнения: 134
 Миличка,кърменето на поискване го практикувах и аз първите месеци,особено първият.През нощта по десет пъти съм я кърмила,а когато имаше колики само това я успокояваше ,милата ми.Някъде четох,че кърмата се смила за около два часа,а това също е от значение.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 2 123
Майка ми ме "съди", че това постоянно даване на цица не е добре, а аз и казвам,че на него му харесва, а и нали не може да се прехрани..дали съм права? Синът ми наистина не прави големи паузи, дори има периоди през деня, когато храненията се сливат..и аз си му давам..това ли е то кърмене на поискване?
да ти споделя какво каза майка ми за нашето висене на ц.ц.: че съм била станала като циганките постоянно моята сладурка да виси на тях. Mr. Green
момичета по горе много добре са споделили какво е кърмене на поискване, но мисля и сама знаеш.
аз по рано направих големи грешки с кърменето, но да ти кажа спокойствие му е майката и много много любов, сега се справям много по добре с кърменето от преди месец и вече не ми тежи. когато мрънка и е неспокойна давам да цока, кога за храна кога за успокоение newsm44 - да ми е жива и здрава моята сладурана Hug

# 11
  • София
  • Мнения: 95
относно как да не забравяш коя гърда е наред - аз имам една марличка в потника и я местя при всяко хранене.Така точно знам от коя съм хранила Wink

# 12
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Поради простата причина, че бебетата не винаги изсукват еднакво количество мляко, може да огладняват през 1,2,3 и повече часа. Така че "почивката" от 2 часа за стомахчето не звучи много сериозно, ако то самото е празно и бебето е гладно, а майката го държи така понеже трябвало да минат два часа. Това НЕ Е кърмене на поискване.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 508
Май изравям стара тема, ама и аз малко да помрънкам - много се нервирам, като се шокират разни хора около мен като кърмя през 15 минути или 1 час, че горкото дете ще му се изтормози стомахчето... Не съм видяла досега никакви признаци на изтормозен стомах у сина ми! Crossing Arms

# 14
  • Мнения: 207
Хич не се ядосвай! Ако кърмиш дълго, ще се сблъскваш с все повече и все по-тъпи изказвания! Sick Гледай си детето и си го кърми, когато иска!

Общи условия

Активация на акаунт