кърмене и предаване на алергии

  • 4 245
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 932
Много се чудех как точно да озаглавя темата, накратко, днес бяхме на УНГ специалист в ИСУЛ, защото от известно време забелязвам , че Жаси не иска да диша с нослето, няма хрема поне не видима и вечер спи с отворена уста и хърка. Прегледа я докторката  и постави диагноза остър назофарингит(хрема) и каза че има и леко увеличена трета сливица , но не била проблем сега. Но преди да я прегледа въобще , ме попита тя кърмено бебе ли е и колко време съм я кърмила , ако съм я кърмила. Моя отговор беше, да кърмена е , все още я кърмя. Как ме изгледаха шашнато, лекарката ме погледна в гърдите не знам защо , а сестрата дори леко ахна, както и да е направи й  прегледа и когато пишеше диагнозата, ме попита аз дали имам алергии, казах че нямам оплаквания и не са ми известни. И та каза , че може да имам скрита алергия и да съм я предала на дъщеря си с кърмата , защото цитирам и  подчертавам алергиите се предават с кърмата на бебето , ако майката е алергична. Това бяха думите й.
Поразрових се тук там , но никъде не прочетох , че така може да се предаде алергия на бебе, аз до днес бях убедена , че именно кърменето предпазва от алергии , дори майката да има такава, не е ли по логично, бебето просто да я е наследило , отколкото да се е заразило с кърмата, но знам ли. затова и пуснах темата , дано някой знае нещо повече по въпроса.

# 1
  • Мнения: 3 205
Алергиите не са заразно заболяване и не се предават с кърмата. Те са автоимунно заболяване (ненормална реакция на имунната система към нещо, което не би трябвало да е дразнител за нея) и повечето са генетично заложени, особено алергичните ринити. Може да не се проявят непременно в детството, а по-нататък в пубертета или във зряла възраст при имунен срив или при непрекъснато излагане на алерген (примерно човек, неправилно лекуван с антибиотици за вирусно заболяване или човек, предразположен към алергия към животинска козина, си взема куче или котка за пръв път ).
Вярно е, че много хора са алергични към най-различни неща, но също така е вярно, че напоследък лекарите виждат във всяко зачервяване, пъпка или хрема алергии.

# 2
  • София, Смолян
  • Мнения: 106
Ако кърмата беше "проводник" на алергии от майката към бебето, досега моето да е много алергично. Слава богу, засега няма такива признаци, а все още е основно на кърма. Аз имам хранителни алергии и сенна хрема, затова бавно и здравословно захранвам малкия, именно за да го предпазя доколкото мога. А той със сигурност е предразположен към алергии. Това твърдение на медицинските лица ми се струва че е подходящо за "Номинация за най-абсурдна реплика свързана с кърменето". Това е моето мнение на неспециалист Peace

# 3
  • Мнения: 346
Това е най-абсурдното изявление, което напоследък съм чувала! Shocked Навсякъде се препоръчва майката да кърми колкото се може по-дълго, ако детето е наследствено обременено с алергии. Кърменето профилактира появата на алергии. Прочети това - http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=1039,

Последна редакция: пн, 30 мар 2009, 22:31 от ika_d

# 4
  • Мнения: 329
Ако кърмата беше "проводник" на алергии от майката към бебето, досега моето да е много алергично.
И моето също  Peace
Странно, но моите педиатъри (двама)-изрично ги питах за това още в началото, защото аз съм алергична към какво ли не, и те и двамата казаха едно и също-НЯМА ТАКОВА НЕЩО АЛЕРГИЯ ДА СЕ ПРЕДАВА ЧРЕЗ КЪРМА  Naughty
Силно се надявам тези твои лекари да не са прави  Praynig
А бебчето дано се оправи и да е просто хрема  Hug

# 5
  • Мнения: 798
Цитат
алергиите се предават с кърмата на бебето , ако майката е алергична
newsm11
Не съм чувала по-безумно изказване. Кърмих първото си дете почти три години, именно за да го предпазя от алергиите, с които аз цял живот се справям. Смятам и второто така да бъде  Peace По стечение  на обстоятелствата се лишавам от плодовете и зеленчуците, към които съм алергична, а сега синът ми ги яде с удоволствие и без проблеми!!!
Зарових се да търся информация, опровергаваща горното, но ми се струва, че можеш просто да смениш лекаря  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 9 467
Няма начин бебето да придобие алергия от майката вследствие на кърменето.
Може да се обостри съществуваща алергия у него, ако майката приема храни/медикаменти или др.-факт е че мин количества преминават в кърмата. Ако майката приема  имного прясно мляко при АД да кажем, или консумира повече бобови култури-се усилват коликите при бебето...както и препоръката в първите мес. на бебето, майката да ограничи хистамин съдържащите плодове, и т.н.

Но в случая хрема, и леко увеличена трета сливица-как се асоциира с алергия ми е мн странно Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 511
Това твърдение ме втрещи.  Shocked Не съм специалист, но ми звучи нелогично и ...........безумно.

# 8
  • София
  • Мнения: 932
Мен също ме остави без думи , това нейно твърдение. Аз дори нямам алергии , поне не установени и проявени досега де, кой знае за по-късно. Иначе до 6-тия месец на малката избягвах да ям всякакви храни , които се водят алергени , сега си ям всичко , само фъстъци не ям, но то май , вече няма значение дали аз ям или не защото малката ги е опитвала вече на 2-3 пъти Simple Smile.
Не знам ,  защо ми го каза това , защото не спомена категорично , че малката има алергична реакция и затова има назофарингит(хрема).
Тя и да е искала да ме откаже от кърменето късно е вече за нас  Joy , Жаси е пристрастено кърмаче , ще се кърмим явно до първи клас, както казват доброжелателите около мен. А и си имам и стаж и нет и не ме мързи да чета и да търся инфо.
Но, ако го каже това на някоя майка , която има малко кърмаче, което има проблеми с хремата или сливиците, почти съм сигурна , че това дете ще спре да се кърми.
Не всички имат нет , не всички са навити да се ровят и не стига това, че голяма част от педиатрите в БГ не подкрепят дългото кърмене, а сега и УНГ лекарите , дават съвети, че кърменето влияе зле едва ли не на детето. Отчайващо е просто , когато те мислят за "луда" или "неграмотна", само защото си избрала да кърмиш дълго детето си.

# 9
  • Мнения: 2 376
Това трябва да го сложиш при номинациите Simple Smile

# 10
  • Къде ли не
  • Мнения: 675
Казала ти го е, защото е глупава като цяло стадо бели птици! Ама що на мен някой не ми изтърси такава глупост! И ние ходим по доктори, но навсякъде срещам само подкрепа. Още първият път когато заведохме малкия на педиатър ме пита за алергии в семейството и  диабет като му казах, че и двете ги имаме той каза : " тогава кърмене до дупка!" Хич не си го слагай на сърце!  Peace

# 11
  • Мнения: 297
 newsm09 какви ли не бисери се раждат майко мила,кви са тия глупости и това ми било лекари специалисти .Това не го бях чувала,а и не го вярвам  #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт