Разрушен емайл на млечни зъбки при кърмаче

  • 5 774
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте!
Синът ми е на 1,8 год.и все още го кърмя.Храни се и с други храни. Заспива сучейки и на обед, и вечер.Нощем се буди често, за да суче.Ако не му дам започва да плаче истерично.
Проблемът е в това, че горните му 4 зъбчета започнаха да се рушат, нямат емайл или вероятно вече се е разрушил. Жълтеят на цвят.Водих го на стоматолог и той каза, че това се случва при деца, на които се дава биберон с мед, заспиват със сокчета или адаптирано мляко и др.подобни. Всичко това не съм давала на детето си.Все още избягвам да му давам бонбони, шоколади..., а и той не ги обича много. Стоматологът е на мнение е, че кърмата не може да навреди на зъбките му.
Колкото и да умувам все стигам до извода, че това се е получило от нощното кърмене.Просто нямам друго обяснение.И понеже когато суче подлага езичето си над долните резци, те не са засегнати и са здрави.
Чуствам се ужасно виновна, че причиних това на детето си!
Моля, ако други майки имат този проблем, нека споделят мнение!
Благодаря ви предварително!

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 23 632
Зъбите се образуват още ... мисля 4-5 месец от бременността... Съвсем възможно е проблемът с тях да е възникнал още във вътреутробното развитие.

# 2
  • Мнения: 2 376
Според моя стоматолог, развалянето на млечните зъби е обусловено генетично. Не можеш нищо да направиш. Постоянните можеш да спасиш чрез грижа.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 83
Освен генетика има и профилактика- точно дозирана през бремеността  и по време на кърмене и най-често се прави с Зимафлуор Naughty

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 23 632
А конкретно за Зимафлуор и другите флуорни препарати - могат и да вредят. Има препоръчителна дневна доза и ако се надвиши ефектът върху зъбите е обратен. Някои зъболекари ги препоръчват, но има други са много против тях.

# 5
  • София
  • Мнения: 932
Не знам , аз мога само да ти споделя своя опит, с дъщеря ми на годинка и 9 месеца. Тя също суче на обед за заспиване и вечер за заспиване и когато се събуди вечер по 2-3-4-5 пъти колкото пъти се събуди толкова давам, откакто се е родила и има прекрасни зъбки. Хубави и бели и ние с мъжа ми много се притесняваме , защото той има ужасни зъби, но явно е наследила повече моите , поне засега, са белички, а неговите са започнали да чернеят още от първите зъбчета , след годинка , но той не е кърмен. Племенницата ми също не е кърмена , тя пиеше много сокове и заспиваше с биберон и сега на 2.5г. също предните зъбчета са й черни.
Аз давам сладко на дъщеря си по малко, откакто навърши годинка, и шоколад е хапвала и всичко.
Сутрин и вечер мием зъбките й с безфлуорна паста Ненедент, но не мисля че заради това са й здрави зъбите , просто си има здрави зъбки, а суче предимно нощем, както вече казах.
Така че не се обвинявай, не ти си виновна зъбките на детето ти да са черни, явно си е генетично заложено. Но пък постоянните зъбки , може да са напълно здрави , особено ако полага необходимите грижи и профилактика  Peace



 

Последна редакция: ср, 01 апр 2009, 16:03 от nellyani

# 6
  • Мнения: 2 467
Kърмя дъщеря си 3г и 8 м вече. Не сме махнали нощното, заспива с кърмене. Няма нито един кариес.
Ако кърменето разваляше емайла, моята щеше да е без зъби с толкова сукане  Grinning
Не е виновно кърменето, така че махни "Чуствам се ужасно виновна, че причиних това на детето си!"
Когато суче, зърното влиза навътре в устата и млякото не "тече" през зъбите. Така, че теорията ти е разбита.

# 7
  • Мнения: 108
И мен ме вълнува темата. Дъщеря ми е на година и осем месеца и на второто горно зъбче, от страната към езика има петно, на което май няма емайл. Опиши по-подробно какво означава, че емайлът е започнал да се руши? Тези зъбчета така ли са изникнали или са се променили? Ако само жълтеят може би е нещо като натрупана плака  newsm78 . Според стоматолога нашето е дефект на зъбчето и то така си изниква (петното започва още от венеца и зъбчето май не е изниканло съвсем). От предната страна същото зъбче иам бяло петно. Бели петна знам, че се получават при приема на прекалено много флуор, но аз не съм вземала, нито на нея съм и давала. Но съм пила минерална вода като бременна. Друг проблем е ,че на дава да и ги търкам, а тя само осмуква пастата от четката за зъби и това е. При стоматолога също не се остави да я прегледат нормално. Но и двамата стоматолози, с които говорих нямат опит с толкова малки деца и не бяха съвсем сигурни за какво става въпрос.
И аз имах подобни терзания относно кърменето (суче денонощно, когато си поиска), но не съм съвсем убедена, че  то е причината. Има някакви гелчета, които един вид запечатвали зъбчето и спирали рушенето на емайла, но ако има кариес и се запечата ставало по-зле. Ние за сега изчакваме, да съм го наблюдавала, но ми се струва, че петното става по-голямо  newsm78 .

# 8
  • Мнения: 5
Благодаря на всички включили се по темата!Jes и nellyani, специални благодарности за това, че претъпихте чуството ми за вина Simple Smile и споделихте опита си!
mamaya, това по зъбките на сина ми не е натрупана плака, мия му зъбките(доколкото ми позволява).Структурата на зъбчетата е твърда, назъбена, на петна, но без гланц, който придава емайла. И не са черни, а по-скоро жълти.Най-точното описание е рушащи се зъбки.
Ще следя темата, дано има още споделен опит и мнения.
А относно лечението-прилага се терапия със сребърен нитрат, който стопира процеса на рушене, но от него зъбките почерняват.

# 9
  • Мнения: 585
да споделя и нашия опит с тъй наречения " кариес на ранното детство" ние сме на 1 година и 5 месеца , имаме проблема от 3 месеца , но вече сме с кариеси отпред и отзад на първите 4 зубчета/предните/ и имаме кариес и на 1 кътен който сега израства , виждам и другия кътен зъб с променен цвят на емайла , явно и той ще е наред при това и давата не са израсли докрай . Ходихме на зъболекар преди 2 месеца когато забелязах първия кариес , започват от шийката на зъба и мнго бързо растат, зъболекаря ми каза че едната главна причина е явно по-слаб емайл още при изграждане на зъба или генетично обусловано или недостиг на калций на майката през 3 тия триместър от бременност , когато се формират зародишите на тези зъби , при това зъбките на децата порасват на 50% минерализирани , и след това се доминерализират до 100% от слюнката в следвашата една година , затова и долните зъби са здрави защото постоянно се къпят в слюнкА и така се мионерализират по-добре и по-бързо , наи засегнати са горните предни зъби защото те са най-сухи . Лекарят ми каза че ако започна да кърмя на определен режим и след кърмене почиствам устата с марля напоена с разтвор на кисл вода 3% и вода 1:1 , и след хранене изчетквам устата от остатъците храна , а сутрин и вечер с паста /никакво кърмене нощем и вечер за не остава кърма в устата непочистена/ кариесите ще спрат да се развиват и само леко деминерализираните жълти точици без дупка ще се минерализират и възстановят , Направих го онбаче да ама не , за времето което стриктно следвах лекарските съвети кариесите растяха 5 пъти по бързо , отколкото когато кърмех нон стоп ,  Спрях кисл вода защото ми се струва че тя беше причината за това , вече не се кърмим за приспиване и нощем , но сутрин към 5 , 5 и 30 суче и пак заспива до 8 и 30 , примирих се с това защото иначе ходеше все недоспал , кариесите не си промениха темповете на растеж , въпреки спазването на режим в кърменето , мия с вода и с четката след твърда храна , след кърмене пия вода и гризе краставица която е алкална и с целулозата чисти зъбите , не ядем никакви сладки неща , нито дори тестени /изкл хляба с осн хранене / аз самата минах на алкална диета с идея да ми стане по-алкална кръвта и кърмата също , при дечко също наблягам на алкални храни , кариесите си растат и това е , долните зъби и при нас са здрави , КОгато стане възможно просто ще правим кариесите или ако се наложи ще протезираме зъбки , Аз си го обяснявам с генетични заложби съчетани с това че това беще вторА БРЕМЕННОСТ ТРИ МЕСЕЦА СЛЕД ПЪРВАТА, А И НЕ ПОНАСЯХ МЛЕЧНИ храни и явно ми се поизчерпил и калция, явно зъбите които израства са много слабо минерализирани , долните се минерализират добре от слщнката , но с горните това не може да стане и затова страдат

# 10
  • Мнения: 585
Така че да те успокоя не с кърменето си му навредила на зъбите просто те са имали слабост още при оформяне на зародиша ,казват чв  кърменето на поискване усложнява нещата при такива проблемни зъби но моя опит даже май клони натам че докато кърмех през 5 минути кариесите по -бавно растяха от сега като чистим зъбите , не знам какво да те посъветвам , Аз сега давам ескимо за деца и калций по една бабина рецепта от черупки от яйца и лимонов сок , ще правя и отвара от зелен чай с която да изплаквам/почиствам често устата , но за последното ще питам утре хомеопата може ли, че в момента лекуваме алергия с хом лекрства и не всичко ни е позволено , Според хомеопата просто това му излиза и по конституционален тип на сина ми / тип Салицея/ и отърваване от кариесите няма да има каквото и да правим, евентуално и той казва че е възможно калция да не ми е стигнал по време на бременност , В същото време и зъболекаря се съгласи и потвърди че има деца чийто майки , а и те самите са спазвали всички препоръки още от бременността вкл витамини с калции и зимафлоур , изрядна хигиена и хранене по режим и въпреки всичко имат също кариес на ранното детство необяснимо по каква причина

# 11
  • Къде ли не
  • Мнения: 684
И ние имаме този проблем. Зъболекарите са на мнение, че става въпрос за нарушение в минерализацията по време на бременността, а не за недостиг на някой елемент сега още по - малко пък кърменето да е виновно. Според тях основна причина може да бъде прекарана вирусна инфекция с температура или антибиотик. И двете ми се случиха по време на бременността. Направихме му изследвания за калций и фосфор и забележете - дори са малко над нормата! Флуор не даваме под формата на таблетки, но гледаме да си го набавя от вода и храна. Сега му мажем зъбките с паста с калциеви йони за заздравяване на емайла и силно се надяваме да помогне. Опитваме се да му намалим нощните сукания, но сега му никнат кътници пък и се разболя и опитите са ни пълен провал.
Ето това е линк с информацияза пастата, която използваме: http://www.tsveta-dental.com/index.php?page=articles&id=22

# 12
  • Мнения: 10
Здравейте мами, моят син е вече на  6г. но имахме същия проблем зъбите му бяха разрушени до венеца естествено сме ходили на стоматолог(и сега ходим) така и не разбрах точно от какво предположенията са много!Едно от тях беше че не съм го кърмила!(кърмих го за съжаление 20 дни)Моят съвет е да посетите Стоматологичния факултет детска  стоматология на 6-тия етаж се намира! Ние ги посетихме за съжаление късно!Правят флуорна профилактика на зъбите за да не се разрушават повече,много са внимателни и съм сигурна че няма да ви върнат!! Ние вече имаме прекрасни 4 зъба (надявам се да останат такива Praynig) Дано съм била полезна !!! Hug
ПП Още нещо вземете мерки на време,защото е страшно през такива неща минах че само като чуех зъб и ми се изправяше косата!!

# 13
  • София
  • Мнения: 63
При дъщеря ми този проблем се появи, когато беше на 2г. и 3-4м. Зъболекарката каза, че причина е нощното кърмене. Каза, че вечер след измиване на зъбите не трябва да се приема никаква храна. Обясни го с това, че нощем не се отделя слюнка, която почиства зъбите. Тогава четох доста по въпроса (имаше доста противоречащи си теории) и реших да опитам да спра нощното хранене, въпреки че не бях сигурна дали то е виновно. Дотогава Ели сучеше по цяла нощ, аз бях свикнала да спя така, не ми е пречело и не съм я ограничавала. Беше достатъчно голяма, говорихме как не тябва да хапва ами през нощта, за да запазим зъбчетата, и - чудо на чудесата!- тя се съгласи и след разговора си заспа сама (не се беше случвало дотогава).
Според зъболекарката процесите на разрушаване на зъбките, които са започнали, не могат да се спрат и ще се развият през следващите 7-8 месеца. Целта беше да се предотврати започването на нови "процеси". Горе-долу така стана. Почти на всички зъби, които Ели имаше по това време, станаха кариеси (с изключение на долните резци). Беше някакъв кошмар - всеки месец - нов кариес. Зъболекарката първо ги запечатваше с някакъв цимент, а когато детето стана достатъчно голямо (ок. 3 г.), започна да прави пломби. Оттогава - вече 9 месеца, Ели има само 1 нов кариес, всичките й развалени зъбчета са поправени.
За да обвинявате гените, ще спомена, че моите зъби са изключително здрави, на 32 г. не съм имала никога кариес, зъбите на баща й са нормални.

# 14
  • Мнения: 1 896
И другите са го написали, но да се присъединя и аз - не е от кърменето. Идеята, че кърменето нощем има връзка с кариеса, е от 70-те години на миналия век, но е преразгледана отдавна. Всички съвременни изследвания сочат че кърменето нощем не вреди на зъбите. Аз съм абонирана за едно шведско списание за кърмене, редовно пишат за нови научни публикации за кърменето и в предпоследния брой пак имаше статия за кариеса.
Пишат, че от 70-те насам непрекъснато расте процентът на бебета кърмени на поискване в световен мащаб, но честотата на кариесите остава непроменена, което сочи, че няма връзка с кърменето. Кърмата, макар че е сладка, не понижава PH-то в устата, освен това съдържа калций и фосфор, които способстват за минерализацията на зъбите, когато влизат в контакт с тях. Зъби, държани постоянно в кърма в продължение на 12 седмици в лабораторни условия, не показват никаква деминерализация. За сравнение, ако се добави и захар, кариес се развива за 3 седмици.
Та така, споко, не е от кърменето проблемът.

Общи условия

Активация на акаунт