Ядрено Магнитен Резонанс и бременност?

  • 8 498
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 142
Имам час за ЯМР за този петък, но докато чаках да ми излезе час се оказа, че съм бременна.
Говорих с гинеколога си,  говорих и с лекарите който ще правят ЯМР и според всички няма никакъв проблем и няма смисъл да пропускам часът си.
Аз все още се чудя какво да направя.
Изследването ми е за коляно, което ме боли от години и вече е наложително да се види какво е положението.
Вече един път отложих това изследване преди повече от 4 год. заради първата бременност, но тогава нямах записан час.

Моля ви посъветвайте ме какво да правя. 

# 1
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
На мен ми правиха ЯМР седмица преди да ми потвърдят бременността, когато казах на лекарите че е възможно да съм бременна ми казаха че няма никакъв проблем за мен или бебето. Все пак това не е облъчване. Според мен трябва да спазиш часа си, все пак доста си чакала за него.

# 2
  • Мнения: 1 567
Не знам, при ЯМР венозно се поставя контрастно вещество. Аз лично не бих рискувала излишно.
Чакала си 4 години.
Ще почакаш още 9 месеца...
Доколкото разбирам, изследването не е спешно и наложително

# 3
  • Мнения: 478
Dulce Pontes 
спокойно си направи ЯМР-то, контраст се налага в по-редки случаи например за диагностициране на тумор, а ти не си за тумор - така че според мен е безопасно и вероятно няма да се наложи контраст -респективно няма вредност.
В крайна сметка лекарите ти решават, ако има риск ще те запознаят с въпроса.
Предстви си се влоши коляното, по рисковано е да няква инфекция да се развива.

# 4
  • Мнения: 1 567

спокойно си направи ЯМР-то, контраст се налага в по-редки случаи например за диагностициране на тумор, а ти не си за тумор - така че според мен е безопасно и вероятно няма да се наложи контраст -респективно няма вредност.

Не заблуждавайте излишно момичето. Контрастно вещество винаги се слага. Това е същността на изследването. Тогава няма да е ЯМР.

Като не знаете, не пишете излишни глупости...

# 5
Не мила не винаги се слага контрастното вещество,аз лично съм ходила на ЯМР и това се поставя само ако има някакъв тумор и трябва да се сложи по - точна диагноза.

# 6
  • Мнения: 60
Магнитния резонанс не води до облъчване- не е вреден, за коляно не се въвежда контрастно вещество.

# 7
  • Мнения: 157
Вчера бях на ЯМР в МА. Контрастно вещество не са ми слагали, за разлика от пациентката преди мен. Явно всеки случай е различен, затова е неуместно да се правят обобщения. Относно ЯМР и бременност в декларацията за информирано съгласие, която попълваш преди изследването пише: "Методът е безвреден, но не се препоръчва прилагането му при бременни жени в първите три месеца от бременността, тъй като до момента няма сигурни данни за безвредността му върху ембриона и плода до края на този период". След което пациентката декларира, че не е или е бременна в момента.

# 8
  • Мнения: 142
Така и аз да си кажа.  Simple Smile
В крайна сметка си направих изследването. Говорих с различни доктори и отделно се разрових из нета. Никои не забрани правенето на това изследване.
Контрастно вещество не са ми слагали. Все пак ми изследваха коляното. Бях с още 2 приятели и те с проблеми в колената и на тях не им сложиха.
За бебето поне засега нещата се развиват добре. Praynig
Ходих вече на два ФМ /в 11 и 23г.с/ прегледа и засега всичко с детето е ок.

Общи условия

Активация на акаунт