заекване при дете на 3 г. и 9 м.

  • 2 188
  • 1
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 534
Здравейте.Детето ми започна да заеква на 23 февруари.Първо започна на думите защо и какво.Повтаряше първата буква и понякога казваше не мога да го кажа.В следващите дни започна и на други думи в хода на речта.Така 2 седмици -водихме я на логопед-пред него запъна само на 3,4 думи за 1 час(логопедката каза че няма нужда да я водим).Но няколко дни след това положението се влоши-започна да запъва на почти всяка дума като на някои така се запъваше че на можеше да я каже и се изнервяше-логопедката каза да повтаряме заедно.Бяхме и на невролог изписа и Нервохил и Спаскуприл и каза че ще я оправим.Този мъчителен период продължи седмица,след това детето запъваше пак на доста(наедно изречение запъва на всяка дума,на следващото само на първата дума) но вече си казваше думичките,дори да повтори сричките 4-5 пъти.Невроложката каза да спрем Спаскуприла и да увеличим Нервохила 3 по 1.Миналата сряда след градина беше много добре,но към вечерта нещата пак станаха както преди,четвъртък и петък си продължиха така,а от събота се влошиха(казва си думите,но много повтаря на всяка дума даже понякога и на първата и втората сричка).Според педиатърката е стрес,според невроложката тя изглежда ла и се държала като по голяма и от много впечатления и по-малко сън(дете на нейната възраст трябвало да си ляга 20.30,а тя заспиваше към22.15).Понякога като си играе сама пак запъва,може би по малко,но запъва,даже снощи насън нещо явно сънуваше и каза хайде ,моля те на хайде запъна малко.Всички казват че ще отмине и било нормално за тази възраст,но аз съм много притеснена..Тези дни трябва пак да се обадя на невроложката и да и кажа какво е положението.Имаше моменти като е в парка сред децата запъва по-малко ,а като тръгнем от там започва повечеМоля ви кажете и вашето мнение по въпроса,да я водя ли отново налогопед,или да чакам да отмине.Вече не знам какво да мисля,моля ви помогнете

# 1
  • Мнения: 5 760
Това състояние е често срещано в тази възраст, защото мисълта върви по- бързо от говора. С времето се преминава, но е добре да се консултирате с невролога и логопеда. Добре е да го карате да не бърза при говора. Действително режимът, който Ви препоръчва е добър и би имало допълнително добро въздействие. Не е добре да се превъзбужда защото мисълта започва да тече по-бързо а говърът не и започва заекването. При преумора се забелязва същото.

Общи условия

Активация на акаунт