Количеството кърма намалява значително през деня... ?

  • 1 201
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 235
Здравейте, нуждая се от помощ.
Синът ми е на 14 дни, роди се със секцио по спешност, след което 2 дни беше на системи и чак на третия му предложих гърда. Докато бях в болницата, кърмата не му стигаше определено, но след като се прибрахме вкъщи усетих, че ми слиза доста и от тогава сме само на кърмене. Някъде около 9-10-тия ден беше неспокоен и плака, първо помислихме, че са колики, но сега си давам сметка , че вероятно е бил гладен.
Проблемът идва от там, че зърната ми са станали на страшни рани, явно е поглъщал кръв с кърмата и преди 3 дни повърна голямо количество кръв. Педиатърът ми препоръча 2-3 дни да се изцеждам, докато не ми зараснат зърната и така започнах да следя приблизително колко кърма имам.
Това искам да ви попитам и да помоля за помощ - първите 2 изцеждания сутрин са ми по 90-100 мл., следващите 2-3 са по около 70 (като последните 20 едвам ги изцеждам) и последните "хранения" са по около 40-50 мл. Дори и да приемем, че с помпата не мога да изцедя такова количество, каквото бебето може да изсуче, пак при всички положения количеството кърма намалява значително през деня.
Когато му предложа АМ, понякога си го изяжда, друг път не иска... объркана съм и не знам какво да правя, особено от утре, когато пак ще започна да го кърмя (зърната ми заздравяха) и няма да знам колко изяжда.
Нормално ли е да намалява количеството кърмата през деня? Стига ли на бебето? Да го дохранвам ли?
Аз гледам да се храня редовно, пия чай на Хип, пия вода и сокове. Бебето се храни по 7 пъти на ден през приблизително 3 часа (поспалив е и понякога закъсняваме с храненето). Още от родилния дом си спи по 6 часа (ако го оставя и повече) през нощта и затова не го будя да яде.
Съжалявам за дългия пост, постарах се да кажа всички факти, за да стане максимално ясна картината Simple Smile

# 1
  • Мнения: 175
така значи разранението се дължи на неправилно поставяне на гърдата на бебето, не е задължително да плаче от глад, слагай го по често на гърда не го боди естествено,помпата не испомпва цялото количество кърма от гърдите а и кърмата се образува в момента на сучене така че не давай шише и биберона ще го отбиеш ако дохранваш дохранвай с лъжичка, но мисля че не е нуно.Аз кърмих в началото по 12 пъти, следи дали е спокоен дали има 5-6пълни пелени дали е жизнено,и кожата да е еластична, фонтанелката да не е хлътнала.Кърмата ще се увеличи с кърменето колкото повече суче толково повече кърма не се исчеждай освен ако нямаш нужда ако чувсваш напрежение и по малко количество понеже се получава хиперлактация а не е приятно.тава е от мен успех и ще следя как се справяте.

# 2
  • Мнения: 235
Благодаря за отговора!
Кърмя го със силиконови зърна, първо, защото моите не са изпъкнали (даже на дясната е вдлъбнато навътре) и много рядко успявах да го накарам да засуче и второ, заради раните, които много ме болят. Вече даже не правя опити да го слагам без силиконовите зърна... това грешка ли е?
Знам какви са признаците на недохранено бебе, това което ми се стори странно е, че кърмата намалява през деня... но все ми се струва, че въпреки това му стига. Той се роди голям - 4230 и педиатърът ми каза, че ще е много лаком, но той по-скоро е поспалив.
И последен въпрос - ако го слагам по-често на гърда, възможно ли е да предизвикам хиперлактация или да го прехранвам? А след това ще мога ли да му създам режим на 3 часа, ако сега му давам да яде по-често?
Благодаря ви  Hug

# 3
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
има ли жълтеница?
защо ти трябва режим на 3 часа?

# 4
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
И при мен се наложи да цедя с едното бебе и кърмата намаляваше точно по същия начин - защото помпата не може да стимулира така, както сукането, а и не може да изцеди всичко.
Какво да правиш - ако зърната са зарастнали и сега не болят, опитай да изцедиш 5-10-15 мл кърма преди кърмене, колкто гърдата да не е много напрегната. Когато подаваш на бебето да суче, хвани гърдата малко над зърното, с два пръста, все едно хващаш цигара и като отвори уста, напъхваш вътре цялото кафяво кръгче. Венците на бебето не бива да обхващат зърното, сукането трябва да става с език и горна усстна, които да натискат кафявото (ареолата). Така хем няма да ти разрани, хем ще суче много по-ефективно. Ето да се ориентираш колко трябва да влезе в устата:



И гледай да го държиш удобно, да не ти виси на гърдите. Подпирай го да не усещаш да ти дърпа или да ти тежи в тъцете - с възглвница за ккърмене, одеалце сгънато и тн.
Режимът на три часа е нещо много измислено, защото при него редуваш натъпкване на бебето и стоене гладно. Бебетата не обичат такива неща.
Кърми, когато бебето е гладно, то си знае най-добре. Така няма риск да не му стигне.
Пример - ако е изяло по-малко, ще огладнее по-скоро, ако му дадеш, ще се нахрани. Ако чакаш 3 часа, ще стои гладно.
Ако следваш бебето няма опасност да не му стига кърмата.
След кърмене остави гърдите да засъхнат на въздух.
Не прекалявай с миене и мажи с пастичка, която не е нужда да се отмива преди хранене.

Последна редакция: чт, 09 апр 2009, 13:51 от firebird

# 5
  • Мнения: 1 174
Благодаря за отговора!
Кърмя го със силиконови зърна, първо, защото моите не са изпъкнали (даже на дясната е вдлъбнато навътре) и много рядко успявах да го накарам да засуче и второ, заради раните, които много ме болят. Вече даже не правя опити да го слагам без силиконовите зърна... това грешка ли е?

Не, не е грешка напротив

Знам какви са признаците на недохранено бебе, това което ми се стори странно е, че кърмата намалява през деня... но все ми се струва, че въпреки това му стига. Той се роди голям - 4230 и педиатърът ми каза, че ще е много лаком, но той по-скоро е поспалив.

Щом ти се струва, че му стига, най - вероятно е така. Ти си познаваш детето най - добре, педиатърката го вижда за 10-тина минути, не казвам че не разбира, просто не познава твоето дете така добре   
И последен въпрос - ако го слагам по-често на гърда, възможно ли е да предизвикам хиперлактация или да го прехранвам?

Не може да предизвикаш хиперлактация, защото бебето суче толкова колкото му трябва, а с помпата може да изпомпиш повече отколкото трябва и да си докараш хиперлактация. Прехранено кърмено бебе - няма такова понятие, като се наяде то спира да суче, ако случайно е изяло повече отколкото може да поеме - повръща излишното  Laughing

А след това ще мога ли да му създам режим на 3 часа, ако сега му давам да яде по-често?

Ами трудно ще ти е с режим след като то свикне на поискване. Повечето бебета сами си правят режим след кота пораснат. Но не е задължително.
Благодаря ви  Hug

Ето ти статия как да увеличиш кърмата си: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4485.0

# 6
  • Мнения: 175
неможеш да го прехраниш, а и колко по често толкова по добре, махни силикона ще го отбиеш.С времето ще свикнеш и ще се оправят гърдите само спокоино и упоритост. успех

# 7
  • Мнения: 3 869
Аз доколкото знам е съвсем естествено и нормално сутрин кърмата да е по-изобилна, а привечер по-малко. То затова са и вечерните маратони при малките бебета. Доколкото знам се дължи на ритъма на производство на пролактина, чийто пик е в ранните сутрешни (ама си направо нощни) часове.

# 8
  • София
  • Мнения: 529
Здравей,
намаляването на кърмата в следобедните часове е напълно нормално и не бива да те притеснява. Освен това кърмените бебета изяждат различно количество при храненията. Силиконовите зърна са чудесен помощник, но се опитай да ги премахнеш. Пречат на нормалната стимулация върху ареолите, когато детето суче. Неспокойството не винаги е предизвикано от глад. Но пък по-добър приятел от майчината гръд няма. Мога да ти дам само един съвет: ако искаш да кърмиш слагай детето на гърда толкова пъти, колкото поиска, без да гледаш графици и режими. Така кърмата се регулира естествено и режимът на детето идва от самосебеси. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт