За всички които се интересуват-запушени слъзни канали

  • 34 024
  • 29
  •   1
Отговори
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
Цитат на: Biby
Ще дадете ли малко инфо какво представляват запушените слъзни канали, pls Confused:


Ще си позволя да споделя тази важна според мен статия, написана от офталмолога на дъщеря ми.
Малко са майчетата, които са наясно кога трябва да се направи първият ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН преглед при офталмолог на детето.

И като майка, минала през кошмара на запушените слъзни канали, тяхното сондиране и т.н и т.н.

Чудех се дали да споделя тази статия, понеже до този момент не съм написала нито един смислен постинг, но все пак.....



ЗДРАВЕ ЗА ОЧИЧКИТЕ

Едно от най-важните за всеки родител е детето да е здраво. Грижите за очичките започват още от момента на раждането на малкото бебе. Ето и съветите на офталмолога д-р Мариела Облашка МЦ "Вита"-София

В първите месеци след раждането на детето е необходимо да се осигури нормално функционално развитие на очите. Ето защо е добре максимално рано да се откриват вродените или придобитите в детска възраст очни заболявания.

ПЪРВИЯТ ПРЕГЛЕД

Децата за първи път се преглеждат от очен лекар още в родилния дом. Правят се най-общ оглед на бебето за явни лицево-черепно аномалии, включващи очите, и преглед на очните дъна с офталмоскоп. Той е от особена важност за недоносенитте и бебетата, при които се е наложил престой в кувъоз, тъй като те са рискова група за равитие на ретинопатия на недоносеното, която може да довед до ослепяване.

ОТ 1-вия до 12-ия МЕСЕЦ

В периода на новороденото (до 1-вия месец) и до навършването на 1 година детето трябва да бъде прегледано от офталмолог при наличие на проблем с очите - сълзене, зачервяване, залепване от секрет, "кривене" на очите, бяла зеница или ако те изглеждат по-големи от нормалното и т.н.

Специлано внимание бих искала да обърна на продължителнотто сълзене и/или секретиране при най-малките бебета. Основният проблем е , че родителите, вместо да потътрсят очен лекар, сами решават, че се касае за конюнктивит и провеждат самолечение. Но може да става дума и за запушване на слъзния канал на окото вследствие на мембрана, останала от вътреутробния живот (неонатален дакриоцистит). Затрудненото оттичане на сълзите и задържането им създават благоприятна среда за развитието на микроорганизми, предизвикващи възпаление. До определена възраст това може да се лекува консервативно от офталмолог с антибиотични капки и специални хидростатични масажи. Ако лекарят е преценил, че такива масажи са необходими, той показва на родителите как да ги правят и им дава подробни обяснения. Ако до 3-4 месец лечението не даде резултат, се извършва оперативно перфориране на мембраната (сондоране). По приинцип процедурата се провежда в болница (очна клиника) под обща упойка от офталмолог.
След сондирането е необходимо капането на очни капки, чийто вид и продължителност не употреба се определяъ от лекаря, извършил сондирането. Прогнозата е благоприятна, но има случаи, при които заболяването рецидивира.

ПРОФИЛАКТИЧНИТЕ ПРЕГЛЕДИ (по принциип)

АКО НЯМА ОПЛАКВАНИЯ, ПЪРВИЯТ ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ОЧЕН ПРЕГЛЕД СЕ ПРОВЕЖДА, КОГАТО ДЕТЕТО НАВЪРШИ 1 ГОДИНА.

На тази възраст то е още много малко за изследване на зрителната острота с таблица с картинки. Профилактичният преглед се състои в оглед на очноте дъна и няколко теста, свързани с кривогледството.
Изборът на специалист е изцяло в ръцете на родителиите. Препоръчително той да е детски офталмолог или да има опит в работата с деца. Достатъчно е родителите да го заведат в кабинета на офталмолога.

За съжаление много често профилактичните прегледи се пропускат. А те са добър начин за ранна диагностика на заболявания на очите

доц. д-р Мариела Облашка

# 1
  • Мнения: 6 155
Лио, много благодаря за инфото Sign Exclamation  
Наистина е полезно човек да го знае.

# 2
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
Цитат на: Biby
Лио, много благодаря за инфото Sign Exclamation  
Наистина е полезно човек да го знае.


няма за какво. Grinning

# 3
Лиорена , много ти благодаря , че отново акцентираш върху тази тема
Малката ми дъщеря страда от запушен слъзен канал - проблемите започнаха от четвъртия месец и възпалението на окото е най- изразено през периода когато детето има хрема , защото лигавицата на носа е уголемена и допълнително натиска и стеснява слъзния канал.
Препоръчаха ми д-р Даря Петрова от очното отделение , което беше преди в трета гр. болница , а сега са се преместили в първа гр. болница.
Много се страхувам да подложа детето си на такава интервенция- сондиране на слъзния канал и до този момент все още ползваме едно безобидно лечение - изтриване на оченцето със специален почистващ тоник - на някакква американска фирма - мисля , че се казва LID-CARE и е за почистване на очите - за сега дава резултат , но знам , че е наложително да бъде отстранен проблема окончателно .
Моля те да ми напишеш точните координати на лекарката , за която говориш по- горе и при нея може ли да се отиде с направление от личния лекар на детето или има др. особености на записване.

Поздрави
Диляна

# 4
Искам да уточня , че са правени при очен лекар изследвания за бактериалната среда , която се създава в следствие на задържания секрет и около два месеца ползвахме капки и пастичка -  гел - очен , която обаче вече не се произвежда в България , а няма аналог , който да третира точно този тип бактериална среда.

Така , че посаветвай ме- сега какво?
и дали през летните месеци не е противопоказно да се извършва таква "операция".?

# 5
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
Цитат на: amana
Лиорена , много ти благодаря , че отново акцентираш върху тази тема
Малката ми дъщеря страда от запушен слъзен канал - проблемите започнаха от четвъртия месец и възпалението на окото е най- изразено през периода когато детето има хрема , защото лигавицата на носа е уголемена и допълнително натиска и стеснява слъзния канал.
Препоръчаха ми д-р Даря Петрова от очното отделение , което беше преди в трета гр. болница , а сега са се преместили в първа гр. болница.
Много се страхувам да подложа детето си на такава интервенция- сондиране на слъзния канал и до този момент все още ползваме едно безобидно лечение - изтриване на оченцето със специален почистващ тоник - на някакква американска фирма - мисля , че се казва LID-CARE и е за почистване на очите - за сега дава резултат , но знам , че е наложително да бъде отстранен проблема окончателно .
Моля те да ми напишеш точните координати на лекарката , за която говориш по- горе и при нея може ли да се отиде с направление от личния лекар на детето или има др. особености на записване.

Поздрави
Диляна




здравей,

ами акцентирам върху този проблем отново, защото май се среща често това, и родителите от страх влачат това нещо по-дълго отколкото трябва.

Добре, е да решите и вие това един път завинаги.

Ние минахме през сондиране за съжаление доста късно на 7 месеца, за което си отнесох един мини скандал в Детска очна клиника на Александровска болница.

Горещо те съветвам там да решите вашия проблем, в очна клника , а не по разни градски болници.

При нас:

след като поликлиничен офталмолог нищо не свърши, си взех проблема в свои ръце, грабнах си бебето тогава на 6м. вече и отидох при д-р Облашка в МЦ "Вита" след като бях прочела по-горе написаната статия от нея. Та това беше точно нашия проблем 1:1, описан от нея.

И не сбърках, във Вита всичко се плаща. Прегледът е 22 лв. по последни данни от една мама скоро, изпратена от мен там.
Та точно д-р Облашка ме насочи, към д-р Кемилев от Детска очна клиника, където вече с направление извършиха сондирането.

Ето ти координати на д-р Облашка
Частна болница "Вита"
ул. Драговица 9 (на ъл. на Мадрид и Ситняково)
тел: 960 49 63
мобилен: 0888 99 17 43

горещо съветвам една консултация с нея първо, и после най-сигурно в очната детска клиника, а не по разни както писах вече градски болници.

Успех и ако мога да отговоря на още въпроси с удоволствие Simple Smile

п.п видях, че си допълнила постинга: за летните месеци - не мисля, че е неподходящо - има мама от форума, която ще сондира в началото на юли месец точно в очната клиника, ако беше неподходящо нямаше да я посъветват така.

Но няма от какво да те е страх , повярвай ми.
и ние слагахме гел в околото, но това е нож с две остриета, от този гел, може да се постигне точно обратния вариант - още повече слепване на канала.

# 6
  • София
  • Мнения: 985
Здравейте,

Лио много ми хареса постинга ти и проблема който засягаш.
Имам един въпрос, тъй като ти вече си минала по този път.
Какви симптоми има при запушени слъзни канали, тъй като от статията ни ми стана много ясно. Дъщеря ми е на три месеца и плаче почти без сълзи............., та се зачудих дали и при нас няма такъв проблем.
Благодаря ти предварително за отговора.

# 7
Благодаря ти , ще се свържа още днес , за да си запиша час за консултация.

# 8
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
Цитат на: Mila77
Здравейте,

Лио много ми хареса постинга ти и проблема който засягаш.
Имам един въпрос, тъй като ти вече си минала по този път.
Какви симптоми има при запушени слъзни канали, тъй като от статията ни ми стана много ясно. Дъщеря ми е на три месеца и плаче почти без сълзи............., та се зачудих дали и при нас няма такъв проблем.
Благодаря ти предварително за отговора.



не, Мила, със сигурност нямате подобен проблем, ако имахте нещо такова веднага щеше да ти направи впечатление:

това няма нищо общо с плача без сълзи, когато има запушеение слъзни канали има наличие на жълтеникав секрет, покрай оченцата, може сутрин бебето да се събуди със залепнали клепачи дори, до такава степен може да е обострен прроблемът, почти постоянно секретиране има при запушен слъзен канал, може и секретът да е бял на звят, възможно  е да плува този секрет в окото, окото сълзи, понеже няма възможност къде да се оттича, изобщо при вас със сигурност няма такова нещо.

спокойно Grinning

# 9
  • София
  • Мнения: 985
Хиляди благодарностти за успокоението  и отговора, че каквато съм хипохондричка............, като прочета нещо и веднага изпадам в паника Grinning  Grinning  Grinning  Grinning  Grinning  Grinning  Grinning

# 10
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Цитат на: amana
Много се страхувам да подложа детето си на такава интервенция- сондиране на слъзния канал

Аз също се страхувам от тази интервенция, но искам предварително да съм подготвена, ако ни се наложи.

# 11
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Цитат на: Liorena


Но няма от какво да те е страх , повярвай ми.

Liorena, можеш ли дадеш по- подробна информация за това как понесе дъщеричката ти интервенцията. По специално ме интересува упойката (райски газ беше, нали?), как излезе от нея, беше ли му лошо и дали го болеше оченцето след това.
Знам, детето е било малко, но с положителност си разбрала по реакциите му как е понесло всичко?
А, и колко време се стои в болницата?

# 12
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
Цитат на: anuschka
Цитат на: Liorena


Но няма от какво да те е страх , повярвай ми.

Liorena, можеш ли дадеш по- подробна информация за това как понесе дъщеричката ти интервенцията. По специално ме интересува упойката (райски газ беше, нали?), как излезе от нея, беше ли му лошо и дали го болеше оченцето след това.
Знам, детето е било малко, но с положителност си разбрала по реакциите му как е понесло всичко?
А, и колко време се стои в болницата?



Дъщеря ми понесе изключително добре всичко. В болница не се стои, след интервенцията си отивате вкъщи, ние лично прекарахме една нощ в болницата преди самата манипулация - такъв бил редът, но може и да се отиде и в самия ден на интервенцията.

В момента, в който се отвори вратата на операционната, мес.сестра изнесе бебето ми на ръце, което сякаш спеше, беше блажено отпусната,няма и 2 мин. по-късно Ади проплака в ръцете ми, гушнах си я и отидохме отново до стаята, сложих я на леглото, постояхме още не повече от 30 мин. , събрах си нещата и си тръгнахме с тати, който беше неотлъчно до нас, не и за през нощта. Ще призная абсолютно честно - нощта в болницата с още 8 майки в една стая и още 8 по-големи деца от Ади, които лежат там за други неща, беше един милион пъти по-кошмарно отколкото манипулацията за 5 мин.

Нито я е боляло окото след това нито нищо, капят се стриктно около 7-10 дни антибиотични капки за да не залепне отново сондираното място и това е.

Ако знаех колко е лесно, никога нямаше да чакам някакви си педиатри и поликлнични очни лекари да ме мотаят, ужаса всеки ден да почиствам окото беше много, много по-гаден отколкото самото сондиране, след което сякаш аз се преродих - нямаше вече памуци за почистване, нямаше вече капки, мазила и други много по-тормозещи неща за бебето.

Всички манипулации , извършвани от мен - почистване ежедневно на очите, капки, боже щах да забравя - МАСАЖИТЕ, всичко това травмиира детето много повече.

И си се чудех на собствения акъл, как съм могла да слушам този и онзи ами не си свърших работата докато детето ми беше на 3-4- мес. щях тогава отдавна да съм забравила.

ако съм на ваше място и проблемът не минава, след като 1 месец сте правили интензивни масажи - няма да чакам нито минута повече.

Успех желая от сърце.

# 13
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Цитат на: Liorena

ако съм на ваше място и проблемът не минава, след като 1 месец сте правили интензивни масажи - няма да чакам нито минута повече.

Успех желая от сърце.

Така и смятаме да направим!
Благодаря ти още веднъж за отзивчивостта!!!

# 14
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
Цитат на: anuschka
Цитат на: Liorena

ако съм на ваше място и проблемът не минава, след като 1 месец сте правили интензивни масажи - няма да чакам нито минута повече.

Успех желая от сърце.

Така и смятаме да направим!
Благодаря ти още веднъж за отзивчивостта!!!



моля ти се, няма за какво да ми благодариш. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт