Проблем с кърменето!

  • 2 208
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 201
Здравейте,бебето ми е на 1 месец и днес го водихме за първи път на консултация,където се оказа,че е пораснал с 1220 гр и 3 см.Това звучи чудесно,но аз все пак съм ия начинсериозно притеснена.Големия си син кърмих до 6 месеца като спазвах строгия режим с 3-часов интервал между храненията и изобщо всички съвети на педиатъра.Сега,след изчитане на много и различна информация относно кърменето още през бременността,бях решила,че ще кърмя на поискване и възможно най-дълго.Така и започнах още в родилното,но бебето ми суче по следния начин:след поставяне на гърдата прави няколко сукателни движения и после си почива около 10-15 мин. ,правейки едното кърмене с продължителност 1 час ,а понякога и повече.А в много дни изглежда сякаш изобщо няма интервал мужду кърменията,общо взето не знам кога започва едно кърмене и кога завършва,което пък ми пречи да се доизцеждам за поддържане на лактацията.След започване на коликите нещата станаха още по-трудни,но от седмица вече се получи така,че синчето ми започна да плаче и да се дърпа щом го поставя на гърдата си,едва направил едно-две сукателни движения и започва да плаче силно като се дърпа и извива назад.По този начин опита ми да го накърмя продължава с часове,през които сменям постоянно двете гърди ,изправям го ,нося го из стаята ,за да го успокоя.Страхувам се,че почти не се храни,защото и малкото мляко ,което успява за изсуче бива повърнато-повръщането е понякога на струя,но по-често като фонтан.Пълните памперси станаха едва три за денонощие и те не са съвсем пълни.Педиатъра ни настоява да въведа 3-часовия режим,както и да му давам вода,което досега не съм правила.Чувствам се объркана,не знам какво точно не правя както трябва,защо не се справям,сърцето ми се къса като  гледам как детенцето ми се извива в ръцете ми и пищи.Често не издържам и аз започвам да плача с него,не мога да намеря спокойствие,въпреки ,че това се отразява на лактацията ми. Мисля и че кърмата ми е малко.Помогнете ми,моля ви!Не искам детето ми да страда,но не искам и да се предам.Много държа да го кърмя.

# 1
  • Мнения: 2 401
Здравей, поздравления за чудесното наддаване, при това положение не бива да си мислиш, че кърмата ти е недостатъчна, много хубаво е че си решила да кърмиш на поискване така кърмата ти ще се регулира съобразно нуждите на бебето и ще имате всички предпоставки да се кърмите дълго, а изцеждането при кърмене на поискване е съвсем излишно. Това че бебето иска да суче продължително е съвсем нормално за едно малко бебе и не бива да си мислиш, че в това има нещо притеснително!
Относно това, което те тревожи, че бебето се дърпа от гърдата след като засуче може би се дължи на прекалено силна струя, пробвай преди кърмене да изцедиш малко мляко за да намалиш напрежението, пробвай също така  да кърмиш легнала до бебето или да е върху теб за да се намали силата на струята!
Това повръщане, което описваш, не е приятно може и да е рефлукс, сигурно знаеш препоръките в този случай бебето да се оригва по-често, матрачето на което спи да се повдигне, може би е добре да се консултираш и с педиатъра по този въпрос, но ако съветите му са пак за режим на хранене и даване на вода няма как да ти е полезен.
п.с. за нацапаните памперсите какво имаш предвид като казваш, че са три за денонощие, това броя на нааканите ли е, а напишканите колко са?

# 2
  • Мнения: 201
Звездичка,благодаря за своевременния отговор!Притеснена съм не заради дългото сукане на бебчо,защото той не суче активно повече от 3 до 5 минути,а паузите между тези "подръпвания" са доста дълги и по този начин се получава дългото кърмене.А през последната седмица това дълго кърмене представлява захапване ,две-три сукателни движения,пускане и плач,носене ,успокояване и пак опит да го сложа на гърдата-всичко това се върти в рамките на час-два,а понякога и повече.Няма как да е от силна струя,защото гърдите ми са меки,а при опит да изцедя с ръка в устичката му,за да усети вкуса на млякото,се процеждат капки.Последното именно ме довежда и до съмнението ,че кърмата ми е недостатъчна.Твърде вероятно е това да е на психична основа,поради стреса,умората,съмненията и страховете.Просто не знам как да се справя с тази ситуация.С баткото беше по-различно-той сучеше лакомо ,активно и знаех,че стомахчето му е пълно.А,забравих да спомена и това,че докато суче горната му устничка се подгъва навътре и всичките ми опити да я оправя водят също до изпускане на зърното,така че се отказах да го мъча повече.Що се отнася до памперсите ,трите памперса са наакани и напишкани едновременно.

# 3
  • Мнения: 2 401
Тогава остава другият вариант бебето да се дразни от по-бавното слизане на кърмата, в такъв случай важното е да си спокойна преди кърмене, малко преди кърмене можеш и да изпиеш чаша с някаква течност, докато кърмиш пробвай да носиш бебето и да го полюшкваш за да е по-спокойно! Все пак не мисля, че проблема е в количеството кърма, още повече при такова добро наддаване първия месец, за памперсите след като има три наакани и напишкани е важно да има поне още три само напишкани, ако е така значи бебето суче, колкото му е необходимо.
Това е и телефона на кабинета по кърмене, можеш да звънеш, ако все пак се притесняваш!+359896418488

# 4
  • Мнения: 356
Звездичка ти е дала страходни съвети, искам само да добавя, че ние сме с рефлукс имамхме страхотни проблеми от 2-рия месец с дърпане от гърдата и нежелание за засукване за повече от 1 мин. и до днес се кърмим само докато сме сънени или спинкаме, а сме вече на 7 м. Костваше ми много  нерви, но бях решена да продължа да кърмя моето слънчице. Сигурна съм че ти ще намериш стимул и твоя най-добър вариант за кърмене - подходяща поза, полюшване, гушкане. Като малък ми беше в ръцете от кърмене до кърмене, но не съжалявам. При мен и кърмата слизаше по-бавно и наистина се възползвах от всички методи както за стимулация на гърдите (лакт. чай, ядки, кърмене на поискване, много течности) така и от задължителната чаша мляко или вода преди кърмене. Успех. Пиши ако мога да помогна с конкретни съвети.

# 5
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Звездичка хубаво те е посъветвала. На мен обаче защо ми се струва, че не захапва добре бебето и за това се ядосва така. То изсмуква млякото на върха на ареолата, но му е трудно да дръпне повече, защото не е захапало добре. Опитай да поправиш това да видим дали ще има ефект.

# 6
  • Мнения: 201
Момичета,благодаря ви за съпричастността и съветите!
Днес когато споделих пред педиатъра съмнения за гастроезофагеален рефлукс,той ми заяви,че не било достатъчно да ровиш в интернет и да четеш във форумите,а е необходимо 6 години да учиш медицина ,за да си позволиш изказването на подобни предположения.Та,според него такова повръщане било съвсем нормално.Не знам,може би е прав,но мен това ме безпокои.Ще търся най-удачния вариант за кърмене и се надявам нещата да се подобрят.Следващия петък ще ходим отново да претеглят бебчо и ще видим дали изобщо може да се говори за недохранване.За жалост три са ни всичките пълни памперси и това е вече няколко дни.Искам да попитам дали наистина е необходимо да давам вода на детето,тъй като от всичко ,което прочетох разбрах,че при изключително кърмените бебета вода не се дава,но лекаря ми казва,че може да дехидратирам бебето така.И другия ми въпрос е за изцеждането.Звездичка ми писа ,че при кърмене на поискване изцеждането е излишно,но това важи ли и за случаите когато бебето не изсуква гърдите напълно.При тези проблеми които имаме сега-дърпането и плача ми се струва ,че не не изсуква всичко напълно,ако изобщо успява да изсуче нещо.Знам,че звучи противоречиво-хем да не изсуква всичко,хем пък да не ми стига кърмата,но и на мен вече ми е объркано.А борбата продължава.
Още веднъж благодаря на всички за съветите.

# 7
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Знам,че звучи противоречиво-хем да не изсуква всичко,хем пък да не ми стига кърмата,но и на мен вече ми е объркано

Ами точно това ме наведе на мисълта, че не изсуква всичко, защото не захапва добре. Сигурно ти си имаш достатъчно мляко, още повече, че цедиш. Пробвай да му дърпаш брадичката надолу като захапе, за да се увеличи още повече диаметъра. Според мен може да възникне проблем ако не суче ефективно и да намалее кърмата, защото много мляко остава в гърдите. Докато не разбереш каква е причината не спирай да цедиш според мен. Ако усетиш, че гърдите се препълват веднага спри, за да не си докараш хиперлактация.

Иначе правилно те е посъветвала звездичка да не цедиш ако кърмиш на поискване.

И най-добре срещни консултант по кърменето, за да види как захапва бебето и да прецени как върви кърменето като цяло.

# 8
  • Мнения: 2 401
Ох, за съжаление на този педиатър едва ли ще може да разчиташ за някаква подкрепа за кърменето! Разбира се, че не е вярно това за водата, даването на вода е за сметка на кърмата, която е жизнено важна за толкова малко бебе, а от своя страна кърмата съдържа голямо количество вода напълно достатъчно да задоволи нуждите на бебето, а и във вашият случай ако евентуално се предлага с биберон със сигурност ще задълбочи проблема!
Сега най-важното е да успееш да накараш бебчо да се храни нормално, това което казваш за памперсите звучи малко притеснително, трябва да се опиташ да преоброиш напишканите памперси, трябва да имаш поне 6 с около 30 милитра течност в тях за денонощието само ,че като са и наакани е по-трудно да се прецени, може би да проверяваш по-начесто дали памперса е напишкан и така да се опиташ да прецениш.

# 9
  • Мнения: 201
За педиатъра ни и аз имам това усещане.Досега вода съм му давала само в родилното и вкъщи 2 пъти,при което той си я повърна.Един месец детето си изкара без вода,но въпросния лекар настоява за това вече няколко пъти,като намеква,че съм едва ли не безотговорна майка,която е готова да навреди на детето си поради невежество.Много бих искала наистина да се срещна с консултант по кърмене,но тъй като живеем в Карлово не знам към кого да се обърна.Ако може някой да ме насочи?!За изцеждането също съм доста объркана.Изцеждала съм се рядко,защото общо взето Давид е постоянно в ръцете ми.Случи се два пъти тъкмо да се изцедя и той да се събуди и да търси и тогава става страшно.От лъжичка съвсем не приема,а с биберон ще тръгнем към отбиване.Имам помпа на Авент,но по-добре се справям с една българска помпа тип спринцовка.Когато съм се изцеждала понякога от едната гърда след кърмене са се получавали едва 5 мл,друг път 15мл,а в отделни случаи 30-40мл.А и кърменето ни не е цялостно-например да суче спокойно 15-20 или повече минути и след това просто да спре доволен,та да знам,че кърменето е свършило и мога да изцеждам.За стимулация пия и много течности,мляко, лактогонен чай,но знам,че основното е доброто и често сукане.Това именно искам да постигна.За правилното захапване съм опитвала като издърпвал леко брадичката и като се опитам да оправя горната устничка да е обърната навън ,а не навъртре,но бебето в тези случаи просто изпуска гърдата.Долната му челюст е малко по-хлътнала навътре и съм се питала дали това не е проблема и ако е така има ли изобщо решение.Но *&*abuTiKon *&* e права,че това най-добре може да прецени консултант по кърмене,след като види как бебето засуква.Просто не знам къде да намеря тъкъв.

# 10
  • Мнения: 340
Всички педиатри го казват това за водата, но ми се струва, че важи само за бебета на АМ. На мен ми ги наговориха същите - аз само казвах - да, добре, леле това е опасно. Това преди 2 месеца. Естествено вода не съм давала.  Laughing

# 11
  • Мнения: 2 401
Най-добре се обади на кабинета по кърмене на телефона, който ти дадох и те ще те насочат евентуално ако има възможност някой на място да те консултира, тук съм виждала, че има и една доста опитна майка по отношение на кърменето от Карлово, но най-добре се обади в кабинета по кърмене и може би те ще те насочат към нея!
п.с. относно педиатрите виж тази тема, в нея има имена и на педиатри от Карлово подкрепящи кърменето.

Последна редакция: сб, 11 апр 2009, 14:52 от звездичкa

# 12
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Карлово не е много далече от Пловдив. Що не отскочиш до там ако не намериш в Карлово...Просто си мисля newsm78

# 13
  • Мнения: 201
Да,и аз си мислех за Пловдив,стига да знам към кого да се обърна там.Но както предложи Звездичка,ще се обадя на телефона,който ми е дала и ще видим... 

# 14
  • Мнения: 201
Днес през целия ден малкия е много неспокоен.Суче често,но по малко.Като се поуспокои, заспива, но след кратко време започва да пъшка, мята ръчички, върти главичка и се събужда отново. Докато суче, чувам, че преглъща, но няма как да преценя колко изсуква. Разбира се и днес повръща често, но не е имало повръщания като фонтан. Днес направихме опит, като върху неупотребяван памперс изсипахме 30мл. вода, за да го сравним с памперсите, които той пълни. Оказа се, че неговите памперси са по-пълни от този, върху който наляхме водата.

Общи условия

Активация на акаунт