Моля за съвет относно храненето на 9 месечно бебе

  • 1 558
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 22
Здравейте,

Имам нужда от съвет за храненето на моята дъщеричка.Започна да иска само кърма отново, но се страхувам че вече не и стига.  Първо ще разкажа как се е хранила до сега. Беше само на кърма до 6 месеца. Започнах захранването с оризова каша. После въведох следните храни - сладък картоф, морков, ранен грах, овесена каша, банан , ябълка, круша, слива, тиквичка зелена и тиквичка оранжева (сигурно има и нещо друго, но в момента на мога да се сетя) под формата на пюрета. До сега не е имала проблем с хапването им и да отказва нещо. Не съм замествала хранене, след пюрето си продължава с кърма. Случвало се е да и давам и формула, когато не ми е достигала кърмата. Преди 4 дни просто отказа всичко странично и приема само кърма. Каквото и друго да предложа затваря уста и започва да плаче истерично.Опитвам се да не я насилвам да яде пюрета или формула, но предлагам често и като видя, че отказва и аз спирам. Успявам да изцедя по около 600 - 650 грама мляко на ден. Не знам как да я накарам да яде и нещо друго. В момента много много съжалявам, че не бозае сама. Тогава щеше да имам поне повече кърма. Кърмихме се от гърдата до 3.5 месеца, но после се наложи да минем на бутилка докато не съм вкъщи.  И сега се страхувам, че е късно да започна отново кърменето от гърда. Посъветвайте ме какво да предложа, за да може да приема и нещо друго. Ходихме и на лекар. Педиатърката ни я прегледа цялата и каза, че не намира нищо притеснително. Скара ми се единствено и че през нощта е яла по 3-4 пъти. Ама не смятам да я отказвам докато имам какво да давам.

# 1
  • Мнения: 2 401
Не се притеснявай бебетата минават през такива периоди на отказ от твърда храна, обикновенно е свързано със зъбите, но не е задължително! Дъщеря ми често се случва да ми отказва храна за няколко дни после пак прояжда и така доста пъти, но така или иначе на тази възраст най-важната храна все още е млякото, така че не мисля че имаш повод за притеснение!
Относно това , че детенцето не суче от гърда, не мога нищо да те посъветвам, но все пак си мисля, че е вече голямо и едва ли има възможност да се научи да суче отново от гърда!

# 2
  • Мнения: 6 711
Има ли зъби твоята бебка? На моята като й излизаха първите зъбки в 8-ия месец отказваше всичко дето се яде с лъжичка, а пък аз кърма имах, но не много и беше голяма борба особено вечер, понеже не искаше да пие АМ. Rolling Eyes
Следващите зъбки като почнаха да се появяват и пак така отказваше пюрета, каши, само АМ пиеше. По отношение на нощното хранене те съветвам изобщо да не слушаш педиатърката ти, колкото иска да яде , давай на детето.
Не че те съветвам да даваш АМ, но според мен май няма друг начин, освен ако не почнеш да слагаш на гърда отново. Дано се включат и по-компетентни мами! Peace

# 3
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Това мяза на растеж на зъби.
Всички минават само на мляко в този период, а понякога - само твърда храна, но неща с лъжица, каши и пюрета мразят. А и ако даваш метална лъжица пробвай с някаква мека, силиконова, пластмасова.
Пробвай с картоф на парченца и други неща на парченца, като парчето го слагаш не на езика, а отстрани в бузката, така докато го премести за гълтане, се усеща да го дъвче, и го размачква, няма опастност да се задави.
За нощното хранене - абе мъж ми е на 41 и пак яде нощем Simple Smile Само е сменил млякото с твърда храна Simple Smile

# 4
  • Мнения: 8 242
Бебетата.. и децата Simple Smile постоянно преминават в периоди на ядене и неядене Simple Smile Не се притеснявай. Да остане малко време само на мляко нищо няма да й стане Simple Smile
Още повече ако растат зъбки е най-нормално да отказва твърда храна.
А за връщането към гърдата - никога не е късно - стига да имаш желание  Hug

# 5
  • Мнения: 22
Малко ме успокояват отговорите ви Simple Smile
Моята мъничка има 4 зъбчета вече и определено не избиха лесно за нея. Но до сега не беше отказвала да яде. Все още караме на кърма само, защото другото го отказва. А мен ми е много жал, защото я виждам че е гладна. Взех от една приятелка двустранна ел. помпа и се надявам с нея да изцеждам повече кърма.
firebird, лъжицата ни е пластмасова и е мека. Аз пробвах да и дам банан на парчета, но без успех. Само като види, че се приближавам с ръка до устата и започва да плаче. И мен не ми дава сърце да я насилвам. Единственото, което приема си е шишето с кърма.
duhi_puhi, приемам всякакви съвети как да се върнем към гърдата. Аз пробвам да и я давам, но Диана я бута. Подобно на лъжицата:( Пробвала съм да предлагам докато е сънена. Пак не става.
Просто се страхувам да не продължи този период много дълго, защото кърмата определено не и стига. Направо си изяжда пръстите. Надявам се скоро да премине и този период.

Последна редакция: пн, 13 апр 2009, 01:50 от Зефир

# 6
  • В горичката, до рекичката
  • Мнения: 193
Това е само период не се притеснявай. Най - вероятно са зъби. И ние минахме през такива мъки докато избият всички предни. Пак ще започне да си яде детенце, но трябва търпение.

# 7
  • Мнения: 22
Момичета имам нужда от помощ. Днес е изяла около 450 - 500 грама кърма и пи вода и това е. Пюрета и каши отказва. Парченца плод също. Накрая заспа с рев, защото е гладна. А кърмата ми изчезва. Много ми се иска да продължа да я храня с кърма. И много ми се ще да забрави за шишето и да се върнем към гърдата. Но ми се струва все по- невъзможно Sad Дайте съвет как да я накарам да хапне. 

# 8
  • Мнения: 2 401
Ако искаш пробвай да и дадеш кисело мляко, моето дете на тази възраст също направи една такава пауза на отказ от твърдите храни и аз след около една седмица само на кърма, пробвах да и дам кисело мляко и за мое голямо учудване го хареса много и досега е така, в краен случай ако продължава нищо да не иска и АМ е решение!
Относно връщането към гърда ще ти кажа това, което се препоръчва при по-малки бебета, незнам дали при вас ще има ефект, но може да се пробва, съблечете се двете така, че да се чуства допира кожа до кожа, легнете на спалнята, гушни бебето и му предложи гърдата, трябва обаче да пробваш кога е по-подходящо да се направи, когато бебето не е яло преди това или ако е прекалено нервно като е гладно може първо да му дадеш от шишето малко колкото да се успокои и тогава да пробваш. Не би било зле и да звъннеш на кабинета по кърмене, защото връщането на по-голямо бебе към гърдата сигурно няма да бъде лесно.

# 9
  • Мнения: 22
При вас колко най-дълго е бил периода за който бебешоците ви са отказвали твърда храна? Моята бебка все още не иска нищо освен кърма. Станаха вече 2 седмици откакто е само на кърма. Оня ден я излъгах в парка за 3 лъжички пюре и това беше. Единственото, което ме успокоява е, че мокри 8-9 памперса и ака всеки ден. И си ми мисля, че все пак и стига.
Надявам се тия зъби да пробият скоро.

# 10
  • Мнения: 250
И моята бебка когато я мъчат зъби отказва дори и кърма, но слава Богу за кратко. А ти даваш ли и нещо за зъбките. Пробвай първо да и намажеш зъбките с гелче, и след това да и дадеш нещо по мекичко за хапване. Аз така правех  и понякога имах успех!
Не се отчайвай това е период и ще мине!

# 11
  • Мнения: 2 376
Зафир, не и подавай парчетата в устата, а в ръката. Тя сама ще си ги държи и слага в устата. Краставица, банан съм давала парче, така че да не може да го глътне на веднъж, а да си гризе и смуче по малко. И ябълка съм давала, но не е добра идея, че се давят от нея.
Другото е да ядеш с нея, като посегне да и дадеш лъжицата сама да си я сложи в устата. Ако вземе да се насландисва и изяждаш демонстративно храната. Сигурно е период, но ако я насилваш може да продължиш съпротивата.  Даже не знам дали не е добра идея един ден да не и предлагаш въобще нищо.
Нощем поне успяваш ли да я кърмиш от гърда? Лактацията на мен ми се увеличава от кромид лук и маслини, тестени храни. Казаха ми, че семена от смихуд също много помагали под формата на хранителна добавка. Пробвай я да я кърмиш, когато е полузаспала, заспала. Може пък и да стане, кой знае?
Ние също бяхме минали само на мляко за седмица и сега пак започнахме захранване от лъжица на ден. В случая причината бях аз, но бебето се чувства прекрасно само на кърма, а още по-прекрасно като видя пюрето Simple Smile. Ако успееш да я убедиш да засуче, няма да има място за притеснение. Успех!

# 12
  • Мнения: 22
Аз започнах да пия чай от семена на сминдух. Има леко подобрение, но не е нещо огромно като количество.  Мисля, че с кърменето от гърда е свършило вече. Просто и гърдата бута по същия начин както и лъжицата. Аз я пробвам всеки ден... само дето без успех. Като видя,че отказва спирам да й давам. А си хапваше детето без проблем до преди 2 седмици. Пробвах с парчета банан и краставица , но тя си играе с тях. Не и хрумва да ги яде. Просто се притеснявам, че този период продължава прекалено дълго. И кърмата не й е достатъчна. По някои път вечер заспива гладна, защото не иска нищо друго освен кърма. А аз не мога да изцедя нищо.
Тукашната педиатърка ми дава тъпи съвети от рода на пробвай различно АМ. Пробвах 4 вида. Тя просто само като подуши АМ-то и отказва. Много ми е притеснено, а не знам какво да направя.

# 13
  • Мнения: 322
Съчувствам ти, но незнам какво да те посъветвам, и ние сме много зле с храненето, когато Калина мине на такъв режим значи идва зъб, няма две мнения по въпроса, имаме 6 вече, така че, всичко се повтаря отново и отново преди всеки следващ. Дъщеря ми обаче едно нещо никога не отказва, оризова каша, незнам защо толкова я обича, но е факт. Пюрето от тиква също и е любимо, но в такъв момент не го иска. И аз пробвах да и давам да гризка по нещо, бисквитка, краставица, но нямаме успех, изобщо не го подлага към устата. Понякога мисля, че в мен е проблема и не го предлагам по подходящ начин.
Иначе АМ няма смисъл да купуваш, и 100 марки да вземеш няма да го яде, както е при нас, при всяка криза взимам и съответно хвърлям по една кутия, това е положението. Стискам палци да се справите, по принцип този период не трае дълго, поне при нас продължаваше 3,4 дни, до седмица, но виждам, че при вас не се е променило положението. Прегръщам те и ти стискам палци, знам какво е  Hug .

# 14
  • Мнения: 22
Надина, ако беше седмица нямаше да се притесня. Но тя просто твърдо отказва всякаква храна освен мляко. Пробвахме какво ли не - взехме от тези бисквитки дето се топят в устата, различни пюрета, домашно правени такива, каши оризова и овесена с плодове, такива без плодове, пробвах кисело мляко, пробвах парченца плод , парченце краставица, даже пробвах и сок да й давам (по принцип не съм привърженик на соковете).  Пробвах да разредя пюретата с водичка, с кърма и от шише да ги пие. Не ги иска и това е.  А новите зъби още ги няма.
Просто като види лъжицата и до там. Взех 4 различни вида лъжици. Не помогна. 
Иначе си е жизнена, не можеш да я спреш да стои на едно място. Мокри си памперсите и ака по веднъж на ден обилно. Поне не съм притеснена,че се обезводнява и не приема достатъчно течности.
Има ли други мами, на които децата са отказвали да ядат за толко дълго време? При нас вече станаха 21 дни. Скоро ще направи 10 месеца, а си е само на кърма.
А детето ми никога не е било злоядо. Ядеше си много добре. Притеснявам се да няма по-сериозен проблем.

Общи условия

Активация на акаунт