Природосъобразно хранене - рецепти 1

  • 271 400
  • 67
  •   1
Отговори
  • Мнения: 49
Добре дошли в първата ни тема за здравословен начин на живот и природосъобразни рецепти!



Какво означава природосъобразно хранене?

   Това е начинът, по който трябва да се храним, за да си осигурим здрави и щастливо съществуване, докато сме на този свят. НЕ Е ВАЖНО ДА ИМАМЕ МНОГО ГОДИНИ В ЖИВОТА, А МНОГО ЖИВОТ В ГОДИНИТЕ. Такъв начин на живот, пълен с енергия и добро разположение на духа, повишени интелектуални възможности, ни осигурява природосъобразното хранене.
   То изключва месото, колбасите и консервираните меса от менюто ни. Месо може да се консумира без вреда за здравето ни един път седмично и то да е от прясно заколено домашно животно.
   Замразените меса, понякога престояли с години по фризери и хладилници, не съдържат вече никоя от полезните съставки на храната, а изобилстват от токсини. В храната на животните, които се отглеждат в комбинати и ферми, се поставят в големи количества хормони (главно растежен хормон) и антибиотици ( за да станат те по-бързо големи и тежки и да не боледуват).
   Тези изключително вредни за човека вещества чрез месото попадат в нашия организъм и нанасят там големи поражения. Затова често децата ни растат едри, с големи крака, но боледуват често и трудно се поддават на антибиотично лечение. Затова толкова много от възрастните имат проблеми с щитовидната или надбъбречните си жлези, чести са кистите на яйчниците при жените и още много нарушения на жлезите с вътрешна секреция, защото вкарването на големи количества от един хормон в организма, предизвиква съответната пренастройка в секрецията на другите жлези. И според индивидуалните особености и начин на хранене при различните хора се изявяват различни болести. Ето защо е много важно, ако ще ядем месо, то да е от животни, гледани в домашни условия, без хормони, без антибиотици и други подобни отрови.

  Защо не трябва да ядем колбаси?
   Тези, които са малотрайни се приготвят в повечето случаи от най-развалените и некачествени меса (за да не ги изхвърлят). Често се слагат много подправки за прикриване на лошия вкус или друго - да се продават примерно пилешки кренвирши, като вложеното месо в тях не е пилешко.
   Деликатесните колбаси често се приготвят от сурови меса, които за да не се развялт, се насищат с химични вещества, крайно вредни за здравето, особено ако се консумират често или в по-големи количества.

Природосъобразното хранене изключва от храната готварската сол. Тя е причина за склерозиране на съдовете и оттам за високото кръвно налягане, мозъчния инсулт, миокардния инфаркт, бъбречна недостатъчност, водеща до хемодиализа. Ето защо трябва постепенно да намаляваме употребата й до пълното изкючване след 6 месеца до 1 година. В този период е по-добре да ползваме морска сол, вместо готварска. В плодовете, зеленчуците и ядките се съдържат нужните количества соли и нямаме нужда от допълнително количество NaCl (натриев хлорид).

Много вреди на организма нанася бялата рафинирана захар. След процеса на рафиниране, тя загубва всякаква хранителна стойност. Влакна, витамини, ензими, минерални соли - всичко е унищожено. Независимо в каква форма се консумира - сладкиши, шоколади, бонбони или сокове, бялата захар започва да ферментира в тялото и предизвиква образуването на оцетна киселина, въглена киселина и алкохол. От тази захар ние напълняваме, защото тя ни предоставя само излишни въглехидрати, които се превръщат в мазнини. Ето защо е необходимо да заменим бялата рафинирана захар с мед и сурови плодове, които ни предоставят така нужната за организма фруктова захар.

Бялото брашно е вредно за здравето. В него не е останало нищо полезно от зрънцето, от което е произведено. Отстранени са триците, които предпазват от запек и които съдържат в големи количества така нужните за организма ни витамини от група В. В бялото брашно липсва зародиша на зрънцето, който е богат на витамин А и витамин Е, затова е необходимо да ядем пълнозърнест хляб и да приготвяме всичко тестено с пълнозърнесто брашно. В него е цялото зрънце с триците и зародиша си.

Най-шокиращи са последните научни изследвания относно млякото и млечните продукти. Оказва се, че при повечето хора ензимите, нужни за смилането, изчезват след навършване на 3-тата ни година и ако тези хора продължават да ядат мляко, то не може да се обработи и ферментира в червата, при което се отделят токсични вещества. Те са причина за различни болести: артрит, мигрена, алергия, астма, сенна хрема, запек, увреждане на щитовидната жлеза и др.
Ако не можем да се откажем напълно от млечните продукти, можем да консумираме само саламурено сирене, не и топено или обработено по друг начин. Разбира се, то трябва да е обезсолени и да не е в големи количества.

С най-голяма полза за здравето ни са суровите плодове и зеленчуци, суровите ядки (орехи, бадеми, лешници), покълнато жито, варено жито, маслини, овесени ядки, царевично брашно, булгур ( който трябва да замени вредния за здравето бял ориз).
Най-здравословни са суровите храни. За това готвим само това, което не може да се яде сурово: боб, леща, картофи.

Много е важно правилното комбиниране на храните. НИКОГА не ядем заедно плодове и зеленчуци. Плодовете НИКОГА не трябва да ядем за десерт, а винаги на празен стомах, защото ферментират. Всички други храни можем да комбинираме само със сурови зеленчуци.

Правилното хранене изисква следното:
Закуска: само сурови плодове или чай
Обяд: салата от сурови зеленчуци и някаква храна, но само един вид и тя да не е готвена. Готвената храна изисква 2 пъти повече енергия за смислането си, а тази енергия ни трябва през деня, за да мислим и работим.
Вечеря: голяма порция салата от сурови зеленчуци и малка порция готвена храна.

Това хранене ни осигурява много бодрост и енергия за ползотворна работа през целият ден. То ни дава здраве и радост от постигнатото през всичките чудесни години, които сме на този свят.

Източник: Д-р Людмила Емилова
 

Препоръчителни четива:

Лидия Ковачева - "Гладът - приятел и лекарство"
Лидия Ковачева - "Дълголетието"
Харви и Мерилин Дайъмънд - "Сила за живот 1"
Димитър Пашкулев - "Сила за живот 2"
Димитър Пашкулев - "Сила за живот 3"
Джон Кехоу - "Подсъзнанието може всичко" (не е свързан … ителното мислене)


Препоръки:
1. Заменете бялата захар с мед или кафява захар.
2. Заменете слънчогледовото олио със зехтин или сусамово олио
3. Заменете обикновената йодирана сол, със морска.
4. Заменете всички бели тестени изделия с пълнозърнести, а белият ориз с кафяв или с булгур.
5. Не подправяйте салатите със сол и вместо оцет - заменете с лимонов сок ( от пресен лимон, а не от шишенцата с лимонтозу).
6. Препоръчва се готвене на пара, а може варене и печене. Пърженето е абсолютно забранено.
7. НЕ гответе домати. След като се обработят по някакъв начин топлинно, стават киселинни и вредни за здравето. Забравете доматените консерви, пюрета, печени и пържени доматени сосове или като добавка към готвени ястия.
8. Пиенето на течности по време и веднага след хранене е забранено. Трябва 30 минути преди или 1 час след храненето.
9. По възможност да се готви непосредствено преди хранене. Не е редно храната да престоява по 2-3-4 дни в хладилника.
10. Когато се приемат млечни продукти, те да не се смесват с въглехидрати, т.е. да се храним разделно.
11. Препоръчително е, когато готвим да добавяме мазнината най-накрая, тъй като топлиннато обработване на мазнината е канцерогенно.
12. Ако обядът ви се очертава да е навън, може да си приготвите сандвич от пълнозърнесто хлебче с тофу,марули,кълнове, домати, краставици, подправки и каквото прецените по ваш вкус.
13. Когато сте в заведение и поръчвате салатка, изрично поискайте да е неовкусена.
14. Когато пазарувате, гледайте внимателно съдържанието на продукта, да няма Е-та, консерванти и пр. и по възможност да е БИО.
15. Добавяйте към салатите кълнове. Няма никакво ограничение в количеството, колкото повече - толкова по-добре. За покълване може да се използва: червен фасул, люцерна, жито, сминдух, зелена соя, леща, нахут, слънчогледово семе, ечемик, царевица, просо, овес, грах, фъстъци, тиква, ориз, ръж, сусам, пшеница.




РЕЦЕПТИ



Здравословни сладки топчета 1
1/2 ч.ч. вода
1 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1 ч.ч. нарязани орехи
1 с.л. мед
1/2 ч.ч. стафиди
4 с.л. олио (сусамово или зехтин)
1/2 ч.ч. смокини

Всичко се смесва, като се прибавя ванилия и настърган лимон. Правят се топчета, овалват се в кокосови стърготини и се слагат в хладилника.

Здравословни сладки топчета 2

1 ч.ч. нарязани орехи
2 с.л. мед
1/2 ч.ч. стафиди
2 с.л. пълнозърнесто брашно
лимонова кора

Всичко се омесва, правят се топчета и се овалват в кокос.

Здравословни сладки топчета 3

1 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1 ч.ч. нарязани орехи
4 настъргани ябълки
1 пак. канела
4 с.л. сусамов тахан
2 с.л. мед

Правят се топчета, овалват се в кокос. Сместа може да се изпече и във фурна и след изпичане, да се поръси с кокос.

Здравословни сладки топчета 4

1 ч.ч. смлени овесени ядки
1 ч.ч. нарязани орехи
1/2 ч.ч. стафиди
3 с.л. олио (сусамово или зехтин)
3 с.л. мед
настъргана лимонова кора

Всичко се омесва със съвсем малко вода. Правят се топчета и се овалват в кокос.

Здравословни сладки топчета 5
1 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1/2 ч.ч. вода
1/2 ч.ч. смокини
1/2 ч.ч. стафиди
1 1/2 ч.ч. нарязани орехи
1 с.л. мед
лимонова кора

Всичко се смесва.Правят се топчета и се овалват в кокос. В средата се прави дупчица и се слагат 2-3 стафиди. Слагат се в хладилника да се стегнат.

Здравословни сладки топчета 6

100 гр кокосови стърготини
1 ч.ч. орехи
4-5 с.л. мед
Правят се топчета и се овалват в кокос и пак в хладилника.

Здравословни сладки топчета 7


1 ч.ч. смлени овесени ядки
1 ч.ч. нарязани орехи
1 ч.ч. сушени нарязани кайсии
1 пак. канела
1 с.л. сусамов тахан
2 с.л. мед
сухи листа индрише
Всичко се омесва с много малко водичка. Правят се топчета, овалват се в кокос, в средата се прави дупчица и се слагат 2-3 стафиди. Престояват в хладилника да стегнат.

    Зелева салата

Смесват се 1 накълцана на ситно средно голяма зелка, 2-3 настъргани моркова, 1 нарязана чушка, 1/4 ч. чаша нарязан зелен лук, 2-3 с.л. целина, 2 с.л. зехтин

    Салата от моркови

3 средно големи моркова се настъргват. Смесват се с 1/2 ч.ч. измити предварително стафиди, 1 с.л. лимонов сок и 1 с.л. зехтин

Картофена салата

Продукти:
1 кг. картофи (сварени на пара и нарязани на кубчета)
300 гр. грах (сварен на пара)
1/2 ч.ч. маслини (ситно нарязани)
1 гл. лук
1/2 връзка нарязан магданоз
1 връзка нарязан копър
2 с.л. зехтин

Всичко се омесва

    Зимни салати

        1-ви вариант

1 глава сурово червено цвекло се настъргва на ситно. Към него се прибавят 1 голяма кисела ябълка също ситно настъргана, 3-4 скилидки чесън, 2-3 с.л. зехтин и лимонов сок по избор. По желание се прибавя ситно нарязан копър

        2-ри вариант

Салати от сурови зеленчуциСмесват се по 200 г. настъргани на ситно бяло зеле, карфиол, брюкселско зеле, моркови, алабаш и червено цвекло. Посипват се с 1 връзка ситно нарязана целина, 2-3 с.л. зехтин и половин изстискан лимон. По желание се прибавят 2-3 скилидки чесън

        3-ти вариант

Смесват се по 200 г. настъргана на ситно бяла, червена и черна ряпа, 1-2 моркова, около 100 г. алабаш и лимонов сок. По желание се прибавят 2-3 скилидки чесън и копър

    Бистра зеленчукова супа

В 2 ч.ч. вода се поставят 1 средно голям картоф, 2 моркова средно големи и няколко стръка целина. След сваряването прибавяме 1 с.л. зехтин и пасираме.

    Супа от тиквички


Продукти: 20 гр. лук, 20 гр. морков, 20 гр. пипер, 1/2 връзка копър, 1 с.л. зехтин, 200 гр. тиквичка
Лукът, морковът и пиперът се нарязват на ситно и се поставят да врат в 1/2 литър вода. След омекването се прибавя обелената и нарязана на кубчета тиквичка. Ври още 20 мин. Сваля се от котлона, прибавят се щипка сол, зехтинът и ситно нарязаният копър.

    Грахова супа

Продукти: 100 гр. грах, 20 гр. лук, 20 гр. пресен пипер, 20 гр. морков (само за недиабетици); 1 с.л. зехтин, джоджен, целина.
Грахът се залива с половин литър вода и ври до омекване. Прибавят се ситно нарязаните лук, морков и пипер. Ври още 10 мин. Котлонът се изключва и се прибавят зехтина и джоджена и целината, нарязани на ситно.

    Супа от броколи

Продукти: 100 гр. броколи, 20 гр. лук, 20 гр. морков, 20 гр. глава целина, 1 с.л. зехтин, копър.
Лукът, морковът и целината се настъргват и поставят в 1/2 литър вода. Врат до омекотяване, след което се добавят морковите, разделени на много малки късчета. Ври още 15 мин. Котлонът се изключва, прибавя се зехтинът, много малко сол и ситно нарязан копър.

    Крем супа от картофи

Продукти: 20 гр. морков, 20 гр. глава целина, 2 средно големи картофа, 1 с.л. зехтин
Всичко се почиства, нарязва на едри кубчета и се залива с 1/2 литър студена вода. След сваряване на всички зеленчуци се прибавя щипка сол, зехтинът и всичко се пасира до получаването на хомогенна смес.

    Крем супа от моркови

Продукти: 20 гр. глава целина, 1 малък картоф, 300 гр. моркови, 1 с.л. зехтин
Всички продукти се почистват, нарязват на кубчета и заливат с 1/2 литър студена вода. След пълното им сваряване се прибавя зехтинът и щипка сол. Пасират се до получаването на гладка смес. По желание преди сервиране се поръсва със ситно нарязан магданоз.

    Крем супа от броколи

Продукти: 20 гр. лук, 20 гр. морков, 20 гр. пипер, 200 гр. броколи, 1/2 връзка копър, 1 с.л. зехтин
Лукът, морковът и пиперът се заливат с 1/2 литър студена вода. След омекването се прибавят броколите. Всичко ври още 10 минути. Прибавя се зехтина и се пасира до получаване на гладка смес. Преди сервиране се поръсва със ситно нарязания копър.

    Крем супа от тиквички

Продукти: 20 гр. зелен боб, 1 скилидка чесън, 20 гр. лук, 20 гр. пипер, 1 средно голяма тиквичка, 1/2 връзка копър, 1 с.л. зехтин
Зеленият боб, лука пиперът и чесънът се нарязват и се заливат с 1/2 литър студена вода. След омекването им се прибавя обелената и нарязана на кубчета тиквичка. Ври още 15 мин. Прибавя се зехтинът и ситно нарязания копър. Всичко се пасира до получаването на гладка смес.

    Крем супа асорти

Продукти: 20 гр. лук, 20 гр. пипер, 20 гр. морков, 20 гр. броколи, 20 гр. тиквичка, 20 гр. карфиол, 20 гр. картоф, 20 гр. целина глава, 1 с.л. зехтин
Всички продукти се почистват, нарязват на кубчета и заливат с 1/2 литър студена вода. Врат до омекването им. Прибавя се зехтинът и всичко се пасира. Преди поднасяне може да се поръси със ситно нарязан магданоз.

    Овесени ядки с мед и орехи

1 малка кафяна чашка овесени ядки се заливат с 2 к.ч. вряла вода и се оставя под капак да се накиснат. След усвояването на водата се прибавя 1 с.л. мед. Разбърква се и се поръсва с настъргани или млени сурови орехи.

    Овесени ядки със зеленчуци

Задушават се 50 гр. лук, 50 гр. морков и 50 гр. пипер в 1 с.л. зехтин и 1 кафяна чаша вода. След омекването се прибавят 2 кафяни чаши вода. След завирането се слага много малко сол и 1 к.ч. овесени ядки, отстранява се от котлона и остава под капак до пълното усвояване на водата

    Качамак

Постни ястияКъм 1 ч.ч. гореща, леко подсолена вода се прибавят 3 с.л. царевично брашно, бърка се непрекъснато върху горещ котлон докато се сгъсти добре. Накрая се прибавят няколко капки зехтин.

    Булгур

Задушава се 1 малко главичка лук, 20 гр. морков и 20 гр. пипер – всичко ситно нарязано. След като омекнат се прибавя 1 малка кафяна чашка булгур, залива се с 5 к.ч. вода и се оставя да ври на тих огън. След като се свари се прибавя 1 с.л. зехтин, много малко сол, джоджен и магданоз и се сваля от котлона.

    Тофу

Няколко стръка ситно нарязан копър, 1 скилидка чесън, 20 броя обезкостени и обезсолени маслини, 1 с.л. зехтин, 100 гр. соев кашкавал „Тофу” се нарязват на ситно и се пасират до получаването на гладък пастет.

    Зелен боб

200 гр. зелен боб с малка главичка лук омекват на пара на тих огън. Омекналите зеленчуци се нарязват на ситно. Прибавя се щипка сол. Пасира се 1 скилидка чесън с подправки джоджен, магданоз и копър. Прибавят се малко вода от варенето на зеленчуците на пара и 1 с.л. зехтин. Задушават се на тих огън.

    Картофено пюре

2-3 картофа се нарязват и сваряват с малко вода, колкото да ги облее, след сваряването се прибавя 1 ч.л. зехтин и малко сол и всичко се пасира.

    Зеле готвено

300 гр. прясно зеле омеква на пара. Накълцва се на ситно и се изсипва в собствения сос на парата. Прибавя се 1 ч.л. зехтин, щипка сол, червен пипер и целина. Ври на тих огън 10 минути.

    Елда

Задушава се 20 гр. лук, 1 скилидка чесън, 20 гр. морков, 20 гр. пипер, 20 гр. тиквичка – всичко нарязано на ситно. След омекване се прибавя 1 к.ч. елда, залива се с 2 к.ч. вода. След като заври се изключва, но се оставя на котлона до поемане на всичката вода.

    Просо

Задушават се 20 гр. лук, 20 гр. морков и 20 гр. пипер – ситно нарязани. След омекване се прибавя 1 к.ч. просо. Залива се с 5 к.ч. вода и се оставя да ври на тих огън до сгъстяване. Преди да се свали от огъня се прибавя 1 с.л. зехтин и подправки: малко сол, джоджен, магданоз, мащерка.

    Грах

200 гр. грах с 1 малка главичка лук омекват на тих огън. Към омекналите зеленчуци се прибавят подправки: джоджен, магданоз, копър. Прибавя се малко вода от варенето на зеленчуците на пара. Задушават се на тих огън. Накрая се прибавят щипка сол, 1 скилидка пасиран чесън и 1 с.л. зехтин.

    Червена леща

Задушават се ситно нарязани морков, пипер и лук. След омекване се прибавя 1 к.ч. червена леща, чубрица и 2 ситно нарязани скилидки чесън. Всичко се залива с 3 к.ч. вода. Вари се до разпукване на зрънцата на лещата. преди сваляне от котлона се прибавя 1 с.л. зехтин и щипка сол.

    Зеленчуци на пара

Няколко вида зеленчуци, според сезона се поставят в съд за пара. Водата се налива до крачетата на съда.

    Кюфтета от нахут

150 гр. нахут се накисва от вечерта. Сварява се, прибавят се ситно нарязана малка главичка лук, чубрица, кимион, магданоз, 1 с.л. зехтин и щипка сол. Всичко се пасира до получаването на хомогенна смес, от която се оформят кюфтенца. Нареждат се в намазнена тавичка и се пекат на 250 градуса загрята фурна за 10-15 минути до златист цвят.

    Кюфтета от леща

50 гр. леща и 50 гр. булгур се сваряват заедно с 1 малка главичка лук. Водата се оцежда, прибавя се 1 с.л. зехтин, щипка сол, чубрица и кимион. Всичко се пасира, оформят се кюфтенца и се поднасят върху зелена салата.

    Пастет от нахут

Накисва се 100 гр. нахут за 24 часа, оцежда се прибавя се 1 с.л. зехтин, 1 скилидка чесън, няколко стръка копър, щипка сол и щипка кимион, сока на 1/2 лимон, 1 с.л. сусамов тахан. Всичко се пасира до получаването на гладък пастет.

    Зеленчукова мусака

Ситно нарязани 10 гр. морков, 10 гр. пипер, 10 гр. лук, 10 гр. грах, 100 гр. настъргана тиквичка. Всичко се задушава до омекване. Прибавя се чубрица, щипка сол, няколко стръка копър. Изсипва се в тавичка и отгоре се настъргва соев кашкавал, тофу и леко се запича.

    Вегетарианска пица

В тавичка се настъргва един голям картоф, прибавят се 2 с.л. вода, завива се с фолио и се поставя във фурна. След като омекне отгоре се гарнира със зеленчуци по желание, прибавя се щипка сол., чубрица, 1 с.л. зехтин, поръсва се с настърган соев кашкавал „Тофу” и се запича в нагрята фурна за 10-ина минути.

    Ветрило от патладжан

Един малък патладжан се обелва и измива. Оставя се да се оцеди, след което се разрязва по дължина но не до края. Правят се няколко филийки и между всяка се поставя тънък резен соев кашкавал „Тофу”. Отгоре се пасира скилидка чесън. Пече се в намазнена тавичка в загрята фурна за ок. 30 мин. При поднасяне се поръсва със ситно нарязан копър.

    Пълнозърнести хлебчета

Продукти за 36 хлебчета по 50 грама: 1,7 кг пълнозърнесто брашно; 1 с.л. захар; 1 с.л. сол, 3 с.л. оцет; 3 с.л. олио; 3 пакетчета суха мая; около литър хладка вода; подправки: чубрица, сминдух, кимион, мащерка
Начин на приготвяне: Всичко се замесва, втасва от 5 до 10 мин. и се оформя на топки. Оформят се 36 броя топки, които точно се събират в стандартната тавичка от фурната Ви. Оформените топки се топват до половината във вода, след това – в овесени ядки или маково семе, или сусам. Нареждат се в намазнена торбичка, втасват още 5 мин. и се пекат на 250 градуса от 35 до 45 мин. Изваждат се и се оставят да изстинат, завити в чиста кърпа.

Питки - Грахам

Продукти:
1 кг. брашно Грахам
25 гр. мая
10 гр. оцет
20 гр. олио
10 гр. сол
700 мл. вода

Маята се разтваря в хладка вода и се замесва тесто с останалите продукти до средно меко тесто. Тестото престоява 20 минути, след което се оформя на питки. Втасват 30-40 минути и се пекат 35-40 минути, при температура 230 градуса. При замесване на тестото могат да се прибавят по желание подправки като брашно от чесън, чубрица, кимион, слънчогледово семе, лен или др.


    При грип и простуда

1 ч.ч. изцеден в момента лимонов сок и 3-4 с.л. пчелен мед се разбъркват на водна баня до сгорещяване. Течността се сваля от огъня преди да е завряла. После се пие на малки глътки в продължение на 1-2 часа, може да се разреди с вода. При децата - по-малка доза и винаги се разрежда с вода!

    Сушене на плодове

Всеки плод може да бъде изсушен независимо от метеорологичните условия с помощта на ел. фурна. След като плодът е почистен се поставя в суха тава с чисто дъно, по желание може да се постели с хартия. Фурната се регулира на 35-40 градуса (ако в предварително загрята фурна се поднесе дланта на ръката, трябва да се получи усещане за слънчева топлина). Решетката на фурната се поставя в средата, а вратата и се оставя леко открехната. Удачно е да се ползва нощна енергия. Обикновено плодът се засушава за една нощ. По месестите плодове след това могат да се доизсушат на слънце. Плодът се счита за сух, когато при притискане не овлажнява пръстите. Изсушените плодове се съхраняват в платнени торбички, закачени на проветриво място. Преди да ги сметнем за готови за зимата, торбичките трябва да се поставят във фризер за 48 часа (срещу акари, червеи и др.), след което наново се поставят на слънце (фурна). Сега те изсъхват много по бързо.

Забележка: Сочните плодове (ягоди, смокини, кайсии, праскови, черници, домати) се нареждат в тавата на един ред, а по-едрите с разрязаната страна нагоре. Черешите и подобните им се сушат с костилките на пласт дебел 3-4 см. Сливите - по желание с или без костилки. Семковите плодове се режат и почистват от семките.

По описания начин могат да се изсушат и зеленчуци.

Източник: http://bg.emilova.eu/

Крем сума от тиква

Продукти:
3-400 гр. тиква
6-7 средно големи картофа
2 моркова
2 гл. лук
целина
2 с.л. олио
чубрица
сол

В тенджера се слагат целината, лука и морковите. Варят се около 5 минути, след което добавяме картофите, вари се още 10-15 минути и добавяме тиквата. Като е готова, слагаме подправките (чубрицата, сол, 2 с.л. олио). Ври още 2-3 минути и се маха от огъня. Пасираме.

Летен гювеч


Продукти:
2 средно големи тиквички
1 кг. картофи
2 големи гл. лук
няколко ск. чесън
50 мл. олио
червен пипер
сол
магданоз за поръсване

Почистват се тиквичките и картофите. Режат се на филийки и се нареждат в тава (или гювеч). Добавя се олио, пипер, сол, чесън, лук. Залива се с 3-4 ч.ч. вода и се пече на 200 градуса. Накрая се поръсва с магданоз.

Източник: личен архив Wink

Последна редакция: пт, 17 апр 2009, 22:54 от ooofff

# 1
  • Мнения: 49
КЕКС
4 яйца
1 ч.ч. кафява захар
1/2 ч.ч. олио
2 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1 ч.ч. настъргани ябълки
1 ч.л. сода

Разбиват се яйцата със захарта. Прибавяме олиото. Бъркаме с дървена лъжица и добавяме 1 ч.ч. брашно, като се разбърка добре слагаме ябълките , бъркаме отново и накрая още 1 ч.ч. брашно с разбитата в нея сода. Разбъркваме добре и печем.


Крем с извара

500 гр. извара
2 банана
300-400 гр. ягоди
1 каф.чашка стафиди
ром (да покрие стафидите)
орехи за поръсване

Грамажите са приблизителни, всичко е въпрос на вкус. Към изварата прибавяме нарязаните банани и ягодите. Пасираме. Предварително сме накиснали стафидите в ром. Отцеждаме и добавяме и тях. Разбъркваме добре. Сервираме добре охладено и поръсено с орехи.

Постна лютеница

картофи
чушки
лук
сол
зехтин

Варим картофките на пара. Ако чушките са сушени, ги слагаме и тях да оменат. Ако са пресни се оставят така. Счукваме лука с малко сол. После чушките, счукваме добре и тях и накрая добавяме и картофите. Подправяме със зехтин и магданоз.
Става идеално да замести основно хапване като добавим 2 филийки пълнозърнест хляб.

Постна лютеница 2

печени чушки
домати
чесън
магданоз
зехтин
сол

Счукваме чесъна със солта. Следват чушките, доматите. Подправяме със зехтин и магданоз.

Крем-супа от коприва

коприва
2 гл. лук
1 морков
1 чушка
1 каф. чашка булгур
3-4 сколидки чесън
олио
сол

Слагаме в лука, моркова и чушката да кипнат. Прибавяме булгура и оставяме да поври около 10 минути. Прибавяме измитата и нарязана коприва. Ври още 10-15 минути. Като свалим от огъня добавяме чесъна, олиото и солта. Като поизстине пасираме.

# 2
  • Мнения: 49
Царевични питки

1 кг царевично брашно
20 гр мая
20 гр олио
10 гр сол
550-600 гр вода

Маята се разтваря в хладна вода и се замесва тестото с останалите продукти до средно меко тесто.Престоява 20 минути, след което се премесва. След още 5 минути се формират малки питки, които втасват около 30 минути. Питките се пекат 30 минути на 230 градуса. По желание при замесване на тестото може да се добавят подправки като брашно от чесън, чубрица, кимион, сминдух, кориандър, семена от слънчоглед, лен и др.

Содена питка "Василка"


400 гр вода (или кисело мляко)
1/2 ч.л. сода за хляб
1/2 ч.л. сол
1 ч.л. оцет
2 с.л. олио
1 ч.л. сушени подправки - чубрица, риган или мащерка по желание
типово брашно колкото поеме за меко тесто

Замесваме питката. Тавата за печене се маже леко с краве масло.

Пилаф от кафяв ориз

1-2 средно големи глави лук, предварително обелени и измити омекват на пара с 1 червена чушка и около килограм грах. 3/4 ч.ч. кафяв ориз се почиства и измива. На слаб огън омеква с вода 1:5. Смесваме омекналия ориз със зеленчуците. Прибавяме 1-2 с.л. зехтин. При сервиране се посипва с 1 връзка накълцан копър с 1-2 скилидки чесън.


Салата от 3 вида фасул

1/2 ч.ч. сварен на пара зелен фасул, 1/2 ч.ч. сварен бял боб, 1/2 ч.ч. сварен нахут, 1/2 ч.ч. сварен червен фасул се смесват с 1/3 ч.ч. зехтин и сока на 1 лимон и 2-3 пасирани скилидки чесън. Прибавя се и 1 ч.ч. нарязана на ситно зелена чушка и 1-2 глави накълцано на ситно лук.

Източник: Рецептите на Д-р Емилова

# 3
  • Мнения: 49
Сарми от кисело зеле с грах

1 кисела зелка на листа
800-850 гр грах
750 гр. картофи
резен пащърнак (100 гр.)
резен целина (50 гр.)
1 глава лук
1 с.л. червен пипер
1 с.л. чубрица
300 мл. зелев сок
8 с.л. зехтин

Картофите се обелват и настъргват на едро ренде. Пащърнака и целината се нарязват на дребни кубчета, лукът се нарязва на дребно. Продуктите се смесват с омекналия на пара грах, подправките и 4 с.л. зехтин. С така приготвената плънка се завиват сарми в зелевите листа, които се нареждат в тенджера плътно една до друга, покриват се с чиния, заливат се със зелевия сок, малко вода, останалия зехтин и се варят на бавен огън около един час. Поднасят се топли.


Задушени картофи

1 кг.картофи
3-4 склидки чесън
сол
копър
зехтин или сусамово олио

Картофите - обелени и нарязани на по-едри кубчета или полумесеци се нареждат в йенска тавичка с капак.Посоляват се, поръсват се с пресования чесън ,копъра , солта и се слага малко мазнина.
Захлупват се с капака на тавичката.Слагат се във фурната да се пекат на около 200 градуса. Като са готови може да се махне капака и да се запекат отгоре,за да хванат коричка.

Соево мляко

Накисват се за през нощта 2 чаши соя. На сутринта водата се излива и соята се изплаква. Минава се през мелничка за месо или се смила с комбайн.
Получената каша се залива с 1,5 л. вода и се слага на слаб котлон. Вари се 10-тина минути. След това се прецежда през тензух. Получава се соево мляко и т.нар. окара.
Соевото мляко може да се използва като заместител на кравето мляко.

Пълнени чушки с боб

12 сухи  чушки
2 ч.ч.  боб сварен и изцеден
1 глава лук
червен пипер
сминдух
чубрица
олио
сол

Пасираме  половината от сварения боб. Задушаваме лука, прибавяме  червеният пипер и малко  вода .Добавя се боба на зърна и пасирания боб. Слагат се чубрицата сминдуха и солта. Рабърква се и се пълнят почистените и накиснатите  за 15 минути във вода сухи чушки. Като се напълнят чушките се разцепват на две откъм върха и слагат  в тавичка намазана леко с олио и се запичат.


Салата от моркови и кимионова заливка

4 моркова (400–500 г)
за дресинга:
50 г бадеми
50 г стафиди
сокът от 1 лимон
2 с. л. зехтин
1 скилидка чесън
1 ч. л. сусамово семе
1/2 ч. л. захар
2 щипки кимион
лют пипер на вкус

1. Морковите се настъргват на фини ивички.
2. Дресингът се приготвя, като чесънът се накълцва наситно, смесва се с всички останали съставки и се разбърква добре.
3. Нарязаните моркови се прехвърлят в купа, добавят се стафидите и запечените в сух тиган сусамово семе и бадеми. Натрошават се в хаванче и се заливат с дресинга.

Ризото с кафяв ориз и зеленчуци

1 чаша (200 мл.) кафяв ориз
300 гр. замразен зеленчуков микс (по избор)
2 с.л. зехтин
1 щипка куркума
1 щипка черен пипер
сол на вкус

Ориза се измива и накисва със студена вода за няколко часа. Сварява се на бавен огън с 600 мл. вода до пълно поемане на течноста. В дълбок тиган се слага зехтина и се загрява. Добавя се зеленчуковия микс, без да се размразява и се задушава 5 - 6  минути. След това се слага и сварения ориз, куркумата и черния пипер, посолява се и се задушава оше 3 - 4 минути, при непрекъснато разбъркване.


Пълнени постни чушки

3а 2 порции:

4 средно големи червени чушки
150гр червен боб
150гр бял боб
100гр булгур
пресен магданоз
олио
сол, черен пипер, чубрица

Булгурът се сварява почти до готовност. Отцежда се от водата, разбърква се с двата вида предварително сварен боб и ситно нарязан магданоз. Сместа се осолява и подправя на вкус. Чушките се измиват, почистват от семената, надупчват се тук-там с вилица и се пълнят със сместа. Редят се в тавичка с малко олио и един пръст вода. Пекат се на средна скара, 200°C.

Кюфтета със соеви гранули

1 1/2 ч.ч. соя на гранули
1/2 ч.ч. накиснати и набъбнали във вряла вода овесени ядки
1 глава насърган лук, задушен с малко олио
2 скилидки чесън
1 сварен настърган картоф (може и суров, но след като се настърже, трябва да се изстиска)
подправки - по желание
сол

Соята се залива с вряла вода и се оставя за 30 мин.
Отцежда се и всички съставки се смесват. Оформят се кюфтета и се пекат в тава.
 

Булгур със зеленчуци

1 ч.ч. булгур
1/2 връзка зелен лук
2 моркова
300 г. гъби
3 - 4 (печени) чушки
500 г. спанак
сол
магданоз
зехтин

В малко зехтин и вода задушаваме зеления лук, ситно нарязаните моркови, гъби, чушки. Накрая се слага измития и нарязан на ситно спанак (с дръжките). След като зеленчуците омекнат, се добавят вкусовите подправки - сол, чер пипер - по желание, магданоза и се сипва булгура.Сместа се прехвърля в тавичка и се долива малко вода. Отгоре се залива с 4 - 5 лъжици зехтин и се слага на умерена фурна до готовност на булгура.
Може да се сервира и студено.

Булгур с гъби-микс

200гр булгур
300гр гъби (микс от пачи крак, кладница, шампиньон.. каквито има)
глава кромид
магданоз, сол, чер пипер
соев сос
зехтин

Булгурът се накисва за 30-40мин. във вода, после се изплаква и се задушава в зехтин и вода с нарязания на ситно кромид. Гъбите се измиват, почистват, по-едрите нарязват и се задушават в зехтин и няколко капки соев сос. Булгурът и гъбите, овкусени със сол, чер пипер, ситно нарязан магданоз, се изсипват в тава и им се добавя 400мл гореща вода. Пече се на 220°C, средна скара.


Бургери от тофу
 
1 пакет тофу (300-400 г.)
1/2 ч. овесени ядки
1/4 ч. настъргани моркови
1 зелен лук, ситно накълцан
1 с.л. сусам
1 средно варено и настъгано картофче
2 ч.л. соев сос
1/4 ч.л. червен пипер
1/4 ч.л. черен пипер
1 скилидка пасиран чесън
 
Тофуто се намачква и се смесва с останалите съставки, оформят се кюфтета. Пекат се до леко зачервяване.


Боб с ориз плакия

400 гр зрял боб (фасул)
1 ч л  сода за хляб
1 морков
2 чушки
1 люта чушка
1 глава лук
100 мл зехтин
50 мл ракия или водка (за по-лесно увиране на боба)
стрък дивесел (лющян) или джоджен, + щипка чубрица
1 с л червен пипер
сол на вкус
1 каф.ч. кафяв ориз
1 лимон

* Боба се залива с вода - не повече 1 1/2 части над нивото на боба, прибавя содата за хляб и се поставя да заври.
* Когато заври капака се оставя отворен, защото се образува пяна.
* След като ври 10-15 мин. се изсипва водата и измива на течаща вода (най-добре в гевгир или голямо сито)
* Пак се изсипва в тенджерата, като се прибавят ситно нарязаните  морков, лук, ракията и зехтина.
* След като поври 30-40 мин. се прибавят ситна нарязаните чушки и лютата - едро нарязана.
* Ако течносттта е много се оставя отворена тенджерата да поври до омекване на боба
* Изсипва се всичко в тава, прибавя се сока на лимона, ориза, солта и подправките.
* Обърква се и се поставя във фурната да се пече около 20 мин. в загрята фурна  - да хване коричка отгоре (течността трябва да се е изпарила).


Бургери от овесени ядки

1 глава лук (накълцана)
2-3 скилидки чесън (накълцан)
2 с.л. зехтин
115 г (1 чаша) овесени ядки
55 г (1/2 чаша) соево брашно
2-3 с.л. сусамов тахан
2 ч.л. семена кимион
4-6 с.л. вода

Лукът и чесънът се задушават в зехтин и малко вода. Овесените ядки, соевото брашно, сусамовия тахан и кимионът се смесват, добавя се задушения лук и се добавя толкова вода, че да се получат стегнати кюфтета. Пекат се до златисто.

Източник: рецептите съм събирала от най-различни готварски форуми и са модифицирани. Извинявам се, че не мога да цитирам конкретния източник.

# 4
  • Мнения: 49
Картофени бисквити

450 гр. картофено пюре
230 гр. фини овесени ядки
100 гр. масло
1 бакпулвер
подправки (по желание - чубрица, черен пипер)
семена (по желание - ленено, сусам, слънчогледови белени семки)
сол

Сваряваме картофите на пара и пасираме на пюре. Замесва се тесто, покрива се с найлоново фолио и почива 1 час.
Разточва се на 1/2 сантиметър дебелина и се нарязва на ивици.
Пекат се в намаслена и набрашнена тава, в загрята на 190°С фурна.
Трябва да се ядат веднага, ако престоят един ден стават неприятни, заради картофите.


КАРТОФЕНИ КЮФТЕТА С КИСЕЛИ КРАСТАВИЧКИ

4 големи картофа
100 гр. тофу
1 шепа грах
3-4 кисели краставички
сол
черен пипер
чубрица
зехтин за намазване на тавата

Картофите се сваряват и настъргват или намачкват. Добавя се настърганото тофу, граха - омекнал на пара, ситно нарязаните кисели краставички .Овкусява се с подправките и се обърква добре.Оформят се на кюфтета и се пекат до зачервяване.


Кебапчета от соево сирене

2 ч. Тофу (настъргано)
1/4 ч. галета
1/4 ч. смлени орехи
1/2 глава лук (задушава се с 1 с.л зехтин и вода)
3-4 скилидки чесън
1 ч.л. кимион
1 ч.л. червен пипер,
подправки за суджук, сол

Всички съставки без червения пипер, се смесват и се оформят кебапчета. Наръсват се с червения пипер и се слагат в намазана със зехтин тава. Пекат се на 220°С около 20 мин., обръщат се и се оставят още малко да се зачервят.

Коприва с кафяв ориз

1 кг коприва
1ч.ч кафяв ориз
1ч.л червен пипер
1-2 ч.л. пълнозърнесто брашно
магданоз/пресен/
зехтин
сол

Почистената коприва се посолява и се оставя да престои около 1час,след което се измива със студена вода ,изцежда се и се задушава малко /5мин/ без мазнина.Прибавя се зехтина, червения пипер и ориза (измит и предварително накиснат във вода), магданоза нарязан на дребно. Ястието се залива с 3 ч.ч. подсолена вряща вода и се оставя да ври на слаб огън, докато ориза стане готов. Накрая се прибавя брашното с малко вода и  след 5 минути е готово. Поръсва се със счукан чесън и копър.

Леща плакия

1 купичка леща (400 мл.)
1 глава чесън (8-10 скилидки)
1 с.л. чубрица
1 с.л. пълнозърнесто брашно
3 с.л. зехтин
2 с.л. оцет
1 ч.л. сол

Лещата се почиства, измива и накисва в студена вода за няколко часа. Изплаква се отново и се залива с вода, два пръста над лещата. Вари се на бавен огън до омекване. Внимава се да не остане "на сухо", ако е необходимо, се добавя вода, трябва да има малко сос в края на варенето. Пресипва се в тавичка, посолява се, добавя се чесъна, нарязан на тънки филийки, зехтина, оцета и чубрицата и се пече във фурна на 220 градуса около 15 минути. Добавя се размитито в малко вода брашно и след разбъркване се допича около 5 минути. Ястието е вкусно както топло, така и студено.

Леща с праз лук

1 ч.ч.леща
3 стръка праз лук
3 сушени чушки
1 гл.чесън
1 морков
1 ч.л.чубрица
1/2 к.ч.зехтин

В студена вода слагате измитата и изчистена леща, праза нарязан на дребно, моркова, сушената пиперка, чубрицата, обеленият и нарязан чесън и солта. След като се поварят малко се добавя зехтина. Лещата да се вари до готовност. Накрая поръсваме с копър или магданоз.

Оризови кюфтенца на фурна

1 ч.ч.сварен кафяв ориз
1 морков
1 прясна чушка
1 резен от целина - глава
1/2 глава лук - средна
2 скилидки чесън
1/2 ч.л. мащерка
няколко стръка копър и магданоз
1 яйце
сол и черен пипер на вкус

*  Сложете всички зеленчуци в блендер и ги накълцайте много ситно. Към тях прибавете нарязаните копър , магданоз и подправките.
*  Смесете зеленчуците с 2/3 от сварения ориз. Намачкайте останалият ориз с вилица и заедно с яйцето го прибавете към сместа. Това ще направи по-добра спойка между продуктите.
*  Направете малки кръгли кюфтенца. Наредете ги в тава , покрита с хартия за печене и леко ги напръскайте с малко зехтин. Изпечете кюфтенцата в гореща фурна докато се зачервят.


Пастет от патладжан с орехи
 
1 голям патладжан
1 с.л. сусамов тахан
3 2 с.л. лимонов сок
1/3 ч.ч млени орехи
сол, пипер
 
Изпечете патладжана, махнете кожата и  нарежете на ситно. Не пасирайте!
Добавете по малко лимоновия сок към тахана при постоянно бъркане до побеляване и сгъстяване.
Добавете към патладжана тахана и орехите. Овкусете и сервирайте.

Сос песто от босилек

3 връзки босилек
1 скилидка чесън
2 с.л. кедрови ядки
50 г. настърган Пармезан
100 мл зехтин (extra vergine)

• Кедровите ядки се запичат за няколко минути на сух тиган.
• В блендер "на пулс" се разбиват листата босилек, чесън, кедровите ядки.
• На тънка струйка се прибавя зехтинът.
• Накрая се добавя настърганият пармезан и всичко се омесва добре.
• Пестото се прехвърля в буркан и се съхранява в хладилника за 2-3 седмици.

Сладки с моркови и стафиди

1 чаша пълнозърнесто брашно
1 бакпулвер
1/4 ч.л. сол
1 чаша овесени ядки
1/2 чаша кълцани орехи
1/3 чаша стафиди
2 големи моркова, ситно настъргани
1/3 чаша сусамово олио
1/2 чаша мед
2 ванилии на прах

Първите 7 съставки се смесват, отделно се разбиват олиото, меда и ванилията, към тях се прибавят сухите съставки и се разбъркват, докато се смесят.
Върху намазана тава или пекарска хартия се сипва по 1 ч.л. от сместа и се разстила до дебелина ~ 1cm.
В предварително загрята фурна (на 190°С ) се пекат за 10-12 минути.

Фалафели

За 10 порции:
1 кг. нахут се накисва от вечерта в хладка вода, за да набъбне. На сутринта се отцежда от водата. Смесва се с 3 връзки магданоз, смлян сух кориандър, 2-3 почистени от семената чушки, чесън на прах и 500 гр. почистени и едро нарязани моркови. Всичко се смила на твърда паста, подправя се с черен или бял пипер и се прибавя 1 бакпулвер / 10 гр./. Омесва се добре, оформят се кюфтенца, които се пекат до зачервяване. Поднасят се топли с хумус.


Източник: интернет с леки модификации

Последна редакция: сб, 18 апр 2009, 16:07 от ooofff

# 5
  • Мнения: 49
БОБ В ГЪРНЕ

Накисвате си около 300гр боб в студена вода за една нощ. След това го прехвърляте в гърне или обикновен гювеч, добавяте стрита суха чушка, люта чушка (по желание), девесил, чубрица, джоджен, черен пипер, една глава лук, един морков, 3-4 с.л. зехтин. Заливате с вода, да се покрие бобът с около един-два пръста отгоре. Печете във фурната на бавен огън. Солите след като стане готов.


Баба Гануш

2-3 патладжана
1 скилидка чесън
1 глава лук
1 домат
1 чушка
5-6 клонки магданоз
1 клонка джоджен
6-7 с. л. зехтин
2-3 с. л. лимонов сок
сол

1. Патладжаните се пробождат на няколко места и се пекат 10-15 минути на 220 градуса. Лукът, джодженът, чушката и доматът се нарязват наситно.
2. Изпечените патладжани се обелват и се нарязват надребно, чесънът се счуква.
3. Всички продукти се слагат в купа, подправят се със сол, зехтин и лимонов сок и хубаво се разбъркват.


Боб с коприва по манастирски

250 г зрял фасул
3 червени печени чушки
2 моркова
1 глава червен лук
1 връзка зелен лук
2 шепи коприва
1/2 връзка магданоз
1 ч. л. суха целина
сол на вкус

1. Фасулът се поставя в глинено гювече с вода. След като заври, постепенно се прибавят нарязаните на едро лук, коприва, моркови, чушки, сол и целина.
2. Оставя се да ври на тих огън до кулинарна готовност. Накрая се слага нарязаният наситно магданоз.


Булгур пилаф с леща и сусамов тахан

200 г леща
200 г булгур
2 домата
1 глава лук
2 стръка магданоз
7-8 с. л. зехтин
1-2 с. л. балсамов оцет
сол на вкус

за сусамовия дресинг:
2 с. л. сусамов тахан
7-8 стръка магданоз
1 скилидка чесън
2 ч. л. мед
сол на вкус
сокът от 1 лимон

1. Лещата се сварява в съотношение с водата 1 към 4. Булгурът се изплаква.
2. Нарязаният на ивички лук се задушава в загрят в тенджерка зехтин с водичка. След 3-4 минути се добавя булгурът, задушава се 1-2 минути. Налива се сварената леща заедно с водата. Посолява се и ври на тих огън 5-6 минути. (Ако булгурът не е добре сварен, се долива вода.)
3. Доматите се нарязват на кубчета и се поливат с балсамов оцет, посоляват се, разбъркват се с наситнения магданоз.
4. Сусамовият дресинг се приготвя, като лимоновият сок се смесва със сусамовия тахан, меда, солта. Налива се 1 с. л. вода. Разбърква се с вилица, добавят се наситнените чесън и магданоз.
5. Сервира се, като във всяка порция около булгур пилафа се нареждат овкусени домати и се полива със сусамовия дресинг.


Гъби с картофи по Лигурски

500г гъби
500г картофи
200г настъргано тофу
100г зехтин
галета
магданоз, риган
черен пипер
сол на вкус

Изистваме и измиваме гъбите и картофите на филийки и солим. Намазваме една стъклена тавичка с зехтин и редим ред картофи, ред гъби, ред тофу, галета, магданоз и подправки и в тоя ред докато свършат продуктите. Отгоре се посолява, полива със зехтин и печем около 50 минути като поръсваме с вода от време на време за да не изсъхне.


Зеле с ориз и картофи

1 кисела зелка
3 картофа
1 ч. ч. кафяв ориз
2-3 дафинови листа
1/2 ч. л. черен пипер
1/2 ч. л. лют пипер
зехтин
сол на вкус

1. В тенджера се поставят нарязаното наситно зеле, вода, олио и подправките. Картофите се нарязват на колелца и се прибавят към зелето. Задушава се около 15 минути.
2. Накрая се поставя оризът и ястието се вари на тих огън, докато оризът омекне.
3. Най-накрая сипвате 2-3 с.л. зехтин.


Зелева салата

400 г китайско зеле
1 морков
1 стрък зелен лук
1-1 1/2 с. л. соево олио
1-1 1/2 с. л. лимонов сок
1 с. л. соев сос
1/4 ч. л. сусамово олио
1 с. л. стафиди
щипка сол

1. Зелето и морковът се нарязват на ивици (основата на зелето се отстранява).
2. Поставят се в купа, поръсват се със сол и стафидите, наливат се соево олио, лимонов сок, соев сос, сусамово олио. Престоява поне 2 часа преди консумация. При сервиране се поръсва с наситнен лук.


Зелеви сарми с шарен боб

10 сушени червени чушки
1 средно голяма кисела зелка
5 с. л. зехтин

за плънката:
2-3 шепи шарен фасул
1-2 големи глави лук
7-8 с. л. зехтин
1 1/2 к. ч. кафяв ориз
1 ч. л. червен пипер
1 ч. л. чубрица
1 с. л. пресен девесил или 1 ч. л. сух
1 ч. л. джоджен
сол

1. Фасулът се счуква в хаванче, докато стане на много дребни парченца. (За да може да се счука, трябва да е добре изсъхнал, миналогодишен боб.) След това се попарва с вряла вода, за да набъбне, прецежда се и се оставя настрана.
2. Лукът се нарязва наедро и се задушава в зехтин и малко вода. В тигана се добавят изцеденият боб, оризът, червеният пипер, чубрицата, девесилът и джодженът. Наливат се 1-2 к. ч. топла вода, за да набъбне оризът, и се посолява.
3. С готовата плънка могат да се приготвят 10 сарми и няколко червени чушки (Чушките предварително се накисват във вода, за да омекнат; не бива да се препълват, защото оризът увеличава обема си.)
4. Сармите и чушките се поставят в гювеч, заливат се с вода и 1-2 ч. ч. зелев сок, докато се покрият. Наливат се 2-3 с. л. зехтин. Глиненият съд се поставя в студена фурна, за да не се пукне. Пече се при температура 180 градуса около 1 час, до готовност на боба.


Зелеви сарми със зрял фасул

250-300 г зрял шарен фасул
1 стрък праз
1 глава лук
1 суха чушка
5-6 с. л. зехтин
1 ч. л. червен пипер
1 ч. л. джоджен
1 щипка чубрица
сол на вкус

1. Фасулът се накисва във вряла вода и се оставя да набъбне. Вари се, като след като кипне първия път, водата се сменя. Когато фасулът е готов, водата се изхвърля.
2. Лукът и празът се накълцват наситно и се задушават 1-2 минути в зехтин мазнина и 1 с.л. водичка. Поръсва се с чубрицата, джоджена, червения пипер, наливат се 1-2 с. л. гореща вода, натрошава се сухата чушка. Разбърква се и се оставя да се задуши. Посолява се. Разбърква се с боба.
3. Завиват се сарми, които се нареждат в тенджера, на дъното на която са наредени зелеви листа. Наливат се равни части зелев сок и вода, така че да се покрият сармите. Захлупват се с чиния. След като водата кипне, сармите къкрят 30 минути на тих огън.


Зимна вегетарианска гозба


200 г кафяв ориз
4 моркова
2 пащърнака
1 глава лук
2 глави червен лук
4-5 с. л. зехтин
2 щипки естрагон
сол на вкус

1. Оризът се измива и се сварява.
2. В дълбок съд се налива зехтинът с 1-2 с.л. вода, поставя се на котлона и в него се слагат нарязаните на ивички моркови, задушават се 20-30 минути. Кромидът се нарязва на полумесеци и се задушава с морковите под капак.
3. След 20 минути се добавят парченцата пащърнак и се подправя с естрагона. След като се задуши, се посолява, охлажда се и се сервира в чиния заедно с топка сварен кафяв ориз.


Източник: интернет с леки модификации

Последна редакция: сб, 18 апр 2009, 16:06 от ooofff

# 6
  • Мнения: 49
Картофена салата с червено цвекло

1/2 кг картофи
1 глава червено цвекло (300-400 г )
150 г кисели краставички
1 глава лук (50-60 г)

за соса:
1 скилидка чесън
4-5 стръка копър
2 с. л. оцет
50 мл олио
3-4 стафиди
1-2 щипки сол на вкус

1. Цвеклото и картофите се варят на пара. Нарязват се на кубчета и се поставят в подходяща купа.
2. Лукът се нарязва на колелца, киселите краставички – на ивици. Поставят се в купата.
3. Сосът се приготвя, като към ситно накълцания чесън се добавят оцетът, олиото, солта, стафидите и копърът.
4. Салатата се залива със соса и се разбърква.


Картофи по градинарски

1 кг картофи
10 листа розмарин
7-8 листа босилек
4-5 стръка магданоз
1 скилидка чесън
зелената част на 1 стрък пресен лук
1 к. ч. зехтин
2 с. л. лимонов сок
1 с. л. горчица
1 ч. л. сол
1-2 щипки естрагон

1. Картофите се варят на пара. Нарязват се на кубчета и се посоляват.
2. Естрагонът се слага в купичка, залива се с лимоновия сок и се оставя да престои няколко минути. След това се сипва горчицата и се разбива с вилица.
3. В купата се налива зехтинът, посолява се, добавят се наситнените лук, розмарин, магданоз, босилек и чесън и се разбърква добре.
4. Сварените картофи се заливат с ароматната смес. Поднасят се добре охладени.


Картофи по селски

1кг пресни дребни картофи
½ ч.ч галета
1ч.л. червен пипер
1ч.л. черен пипер
сол
риган
зехтин
малко вода за печенето

Картофите се слагат на пара, но не до пълното им омекване. Трябва да останат твърди. Срязват на четвъртинки по дължина и се слагат в дълбока купа. Изброените съставки се смесват и с тях се наръсват картофите. Разтръскват се за да полепнат хубаво по тях. Изсипват се в тава се пекат до зачервяване.


Кафяв ориз с червен фасул и царевица

1 глава лук
3 скилидки чесън
1 зелена чушка
1 морков
1 резен целина (колкото малък картоф)
300 г кафяв ориз
6 с. л. зехтин
200 гр царевица (омекнала на пара)
200 гр червен фасул (омекнал на пара)
2-3 домата
1 ч. л. кориандър
1 ч. л. кимион
1 щипка лют пипер

1. Лукът и чесънът се нарязват наситно, чушката, морковът и целината – на кубчета. Задушават се в зехтин и 2-3 с.л. вода.
2. Царевицата и червеният фасул се сипват при задушените зеленчуци, разбърква се. Добавят се оризът . Овкусява се с подправките и се залива с около 1 л вода. Кипва се и ври 30-40 минути на умерен огън.
3. След като оризът е готов и ястието се махне от огъня, се нарязват доматите на ситно (може да се пасират), прибавят се и се разбърква.


Салата от боб


4 шепи шарен боб
3-4 кисели краставички
1 стрък праз лук
2 глави кромид лук
1 люта чушка

за заливката:
2 скилидки чесън
3-4 с. л. лимонов сок
1 ч. л. чубрица
1 ч. л. сух магданоз
1 ч. л. джоджен
7-8 с. л. зехтин
3-4 с. л. пасирани домати
сол на вкус

1. Бобът се сварява, поставя се в салатиера и към него се прибавят нарязаните на колелца кисели краставички.
2. Лукът се изпича на жар или във фурна заедно с обелките. След това се почиства и се нарязва на ивички. Празът се нарязва наситно и всичко се прибавя към боба.
3. В купичка се смесват лимоновия сок, чубрицата, магданозът, солта и джодженът. Престояват 10 минути и се прибавят зехтина, наситненият чесън, стритата люта чушка, доматите. Разбърква се. Салатата се овкусява и се оставя да престои 1 час на хладно преди консумация.


Къри с леща и карфиол

1 ч. ч. червена леща (обикновена)
1 глава лук
1 ч. л. къри
1 ч. л. червен пипер
6 с. л. зехтин
1 глава карфиол (600 г)
2 лютиви чушлета (червено и зелено)
2 скилидки чесън
1 ч. л. кимионови семена
1 резен джинджифил (1/4 ч. л. сух)
сол на вкус
магданоз за поръсване

1. Лещата се почиства, измива се със студена вода и се изсипва в тенджера за варене. Прибавя се нарязан наситно лук, къри и червен пипер.
2. Лещата се залива с вода в съотношение 1:3 (600 мл). Прибавя се 1/2 от зехтина, кипва се и се вари 10 минути.
3. Карфиолът се почиства от кочана, накъсва се на розички и се измива. Лютивите чушки се почистват от семето и заедно с почистените скилидки чесън се нарязват наситно.
4. Кимионовите семена се запичат в нагорещен тиган, заливат се с останалия зехтин и 2-3 с.л. вода. Добавят се лютивите чушки, чесънът и джинджифилът. Задушава се 1-2 минути и се прибавят към лещата заедно с розичките карфиол.
5. Яхнията се посолява на вкус и се оставя да поври още 10 минути. Сервира се в дълбоки чинии, като по желание се овкусява с лимонов сок и се поръсва с наситнен магданоз.


Кюфтета от леща с булгур

250 г леща
2 стръка пресен лук
1 голям стрък пресен чесън
1 ч. ч. булгур
4-5 с. л. галета
1 ч. л. чубрица
1 ч. л. риган
1/2 ч. л. кимион
сол на вкус

1. Булгурът се накисва в купа с леденостудена вода за 30 минути. След това се отцежда добре. Лещата се сварява и се изплаква със студена вода. Изцежда се и се смесва с булгура.
2. Добавят се галетата и нарязаният на кръгчета лук. Посолява се. Ароматизира се с кимиона, чубрицата, ригана и наситнения, изпечен на сух тиган стрък чесън. Разбърква се и се оформят кюфтета.
3. Кюфтетата се подреждат в тава с незалепващо покритие. Пекат се 15-20 минути в предварително загрята на 200 градуса фурна.


Кюфтета от фасул

100 г фасул
100 г леща
2 стръка чубрица
2 дафинови листа
1 морков
1 глава лук
2 с. л. зехтин
1 зелена чушка
1 скилидка чесън
1 люта чушка
сол на вкус

1. Фасулът се залива с 500 мл вряла вода и се оставя за няколко часа да набъбне. След това се отцежда, залива се с нова вода и се вари до омекване. Добавят се лещата, чубрицата и дафиновите листа и се вари, докато лещата стане готова. Сварените фасул и леща се пасират в кухненски робот.
2. Морковите и лукът се нарязват на много ситно и се задушават в дълбок тиган с 2–3 с. л. зехтин и 2-3 с.л. вода. Зелената чушка, чесънът и почистената от семето люта чушка се наситняват, прибавят се в тигана и се задушават около 6 минути.
3. Зеленчуците се прехвърлят в дълбока купа, посоляват се, размесват се с пасираните фасул и леща и се оставят да изстинат.
4. От сместа се оформят кюфтета, които се нареждат в тава с незалепващо покритие или върху хартия за печене и се пекат до зачервяване.


ЛЕТЕН ХАЙВЕР С ТИКВИЧКИ

•   2-3 млади тиквички
•   2 домата
•   1 глава лук
•   няколко скилидки чесън
•   магданоз
•   сол, черен пипер
•   зехтин

Тиквичките се варят на пара и се правят на пюре.
Доматите се рендосват на едро ренде, кожичките не се слагат.
Рендосва се главата лук, скилидките чесън се скълцват или се използва пресичка, нарязват се магданоза и копъра.
Всичко се смесва, добавя се сол, черен пипер и зехтин.

Забележки:Тиквичките, когато се размачкат на пюре, пускат вода. Отлейте я, или ги изцедете с цедка или марля, преди да ги смесите с другите продукти. Доматите при рендосването също отделят сок, отлейте го (изпийте го, за да не разсипвате материала Wink )  и използвайте по-гъстата маса.


Леща в гювече с тофу и картофена коричка

500 г картофи
200-250 г оранжева леща
100 г броколи (може и замразени)
100 г тофу
1 стрък праз
2 скилидки чесън
2 филии пълнозърнест хляб
4-5 стръка магданоз
2 с. л. зехтин
2 с. л. соев сос
1 ч. л. джоджен
1 щипка индийско орехче
сол на вкус

1. Лещата се сварява, като към края леко се посолява. След това се отцежда от водата. Картофите се варят на пара и се нарязват на кубчета.
2. Сварените картофи  се слагат в купа. Посолява се и се поръсва с индийско орехче. Намачква се на пюре.
3. Празът и скилидките чесън се нарязват надребно и се задушават в дълбок тиган с 2 с.л. зехтин и 2-3 с.л. вода за 2-3 минути.
4. Сипва се лещата към праза и чесъна, ароматизира се с джоджен, посолява се и се разбърква. Добавя се нарязаното на малки кубчета тофу, налива се соев сос и се сипват броколите. Разбърква се добре. След като течността се изпари, тиганът се оттегля от котлона.
5. Ястието се разпределя в гювечета и се покрива с картофено пюре. Отгоре с лъжица се оформят малки кратерчета.
6. Хлябът и магданозът се смилат в блендер, така че да се образуват трохи.
7. Гювечетата се поръсват с хлебните трохи и се капват 1-2 капки зехтин. Поставят се в предварително загрята на 200 градуса фурна и се пекат около 20 минути.


Леща с бамя по индийски

200 г леща
150 г бамя (може и замразена)
10 г кокосови стърготини (1/2 пакетче)
1 зелена чушка
1 малък картоф
1 глава лук
1 морков
5-6 клонки магданоз
1 резен джинджифил (1/2 ч. л. сух)
5 с. л. зехтин
1 ч. л. къри
сол на вкус
1/2 ч. л. смлян кимион
1/2 ч. л. куркума
лимонов сок на вкус

1. Лещата се слага в тенджера и се залива с 1 л студена вода. Половин глава лук се нарязва наситно, морковът се нарязва на колелца. Зеленчуците се прибавят в тенджерата. Кипва се и се вари до пълното омекване на лещата.
2. Кокосовите стърготини се заливат с вряла вода (1 к. ч.) и се оставят да престоят 10 минути. След това се прехвърлят в цедка и се притискат, за да се отцедят от водата. Течността се запазва.
3. Картофът се обелва и се реже на много малки кубчета (с големина на грахово зърно), чушката се почиства от семето и се нарязва на ивички. Останалият лук и джинджифилът се нарязват наситно.
4. Лукът и джинджифилът се задушават за минута в зехтин и вода. Прибавят се картофът и чушката и се задушава още 5 минути. В края се слага нарязаната на малки парчета бамя, задушава се 3-4 минути и се поръсва с куркума и къри. Задушават се още 2-3 минути.
5. Водата от накиснатите кокосови стърготини се налива при зеленчуците. Къкри на тих огън, докато течността се изпари. След това се подправя със сол и се оттегля от котлона.
6. Сварената леща се посолява и се подправя с лимонов сок на вкус. Сипва се в купичка и се покрива със задушените зеленчуци. Поръсва се с нарязан наситно магданоз и се сервира.


Източник: интернет с леки модификации

# 7
  • Мнения: 49
Леща яхния "Връх Мусала"

500 г леща
2 зелени чушки
1 морков
1 глава лук
2 картофа
1 люта чушка
2 скилидки чесън
2 с. л. пълнозърнесто брашно
1/2 ч. л. червен пипер
1 ч. л. къри
1 ч. л. сол
зехтин
1 с. л. чубрица
3 щипки черен пипер
4–5 стръка джоджен

1. Лещата се залива с 1,5 л вода и се вари около 15 минути.
2. Чушките, морковът, лукът, картофите и лютата чушка се нарязват надребно и заедно с чесъна се слагат да се варят при лещата. Разбърква се и се оставя 30 минути да къкри.
3. Сгъстява се с разбито в 1 к. ч. вода брашно, подправя се с червения пипер, кърито и солта. Задушава се за няколко секунди под капак, налива се зехтина и се подправя с чубрицата и черния пипер. Оставя се за няколко секунди под капак и се сервира поръсена с накълцан джоджен.


ЛЕЩА ЯХНИЯ С МАСЛИНИ

1 ч.ч. леща
2 глави лук
1 чушка
10-12 маслини
1 глава чесън
1 ч.л. червен пипер
2 с.л. зехтин
2 с.л. пълнозърнесто брашно
1 морков
чубрица, сол

Лещата и нарязаните наситно зеленчуци, заедно с чесъна, маслините и чубрицата се слагат в тенджера с вода.След като се свари лещата, се добавя нарязаният лук, брашното и червения пипер. Ври още 10-ина минути. Когато стане готово, махаме от огъня, посоляваме (внимаваме, защото маслините са солени) и добавяме зехтина.
Може да се поднесе с настъргано тофу, както и с чесън и лимонов сок.


Лозови сарми със зелени маслини

20-25 бр. лозови листа
200 г кафяв ориз
150 г обезкостени зелени маслини
50 г смлени орехови ядки
50 г стафиди
1 глава лук
3-4 с. л. зехтин
1 ч. л. сух джоджен
1 ч. л. сух копър
черен пипер на вкус

1. Лукът се нарязва и се задушава за 1-2 минути в зехтин и вода. Изсипва се оризът, разбърква се и се добавят смлените орехови ядки. Разбърква се отново и се наливат 200 мл гореща вода.
2. Щом оризът поеме по-голяма част от водата, се изсипват наситнените маслини. Подправя се с черен пипер, джоджен и копър. Накрая се слагат стафидите, разбърква се добре.
3. Плънката се завива в лозовите листа. Готовите сарми се нареждат в тенджера, затискат се с чиния, заливат се с гореща вода и се варят 25 минути на тих огън под капак.


Лучена салата с орехи

1 кг лук
100 г орехови ядки
8 кисели краставички
4 с. л. зехтин
1 с. л. лимонов сок
1/2 ч. л. чубрица
сол на вкус

1. Лукът (с люспите) се слага в тавичка и се пече във фурна около 15 минути при температура 200-220 градуса. След това се обелва и се нарязва на четвъртинки.
2. Ореховите ядки се счукват и се запичат в сух тиган, като се поръсват с чубрицата.
3. Киселите краставички се нарязват на колелца или ивички и се прибавят към лука.
4. Запечените орехи се подправят със солта, зехтина и лимоновия сок. Добавят се към зеленчуците, разбърква се добре и се поднася.


Маслини с ориз

300 г кафяв ориз
2 стръка праз
200 г черни маслини ( може и без костилки)
2 с.л. зехтин
сол
черен пипер

Задушаваме ориза леко в 2 с.л. зехтин и 2-3 с.л. вода, добавя се праза нарязан на ситно за още 3-4 минути. Прибавят се маслините. Всичко се обърква,  изсипва се в тава, наливат се 2-3 чаши вода (според количеството ориз) и се пече.


Мини пици с патладжан

2 патладжана среден размер
1 опаковка тофу
2-3 домата
гъби
зехтин за намазване на тавата
няколко зелени маслини
риган
галета

Патладжаните се измиват, нарязват на кръгчета дебели около 1 см. Посоляват се и се оставят да се отцедят добре. След това се овалват в галета и се пекат до златисто. Върху всяко се слага ред тънко нарязани на кръгчета гъби, резен тофу и маслинки. Запичат се леко на грил. Като се извадят от фурната, слагаме резен домат и поръсваме с ригана.


Морковена супа с бадеми

500 г моркови
1 стрък пресен лук
4 клонки копър
50 г бадеми
1 с. л. зехтин
2 щипки смлян джинджифил
2 щипки кимион
2 щипки кориандър
сол на вкус
сокът от 1/2 лимон

1. Лукът се нарязва наситно, перата се запазват за декорация. Морковите се нарязват на кубчета и се задушават под капак в леко загретия зехтин с 2 с.л. вода за 5-6 минути.
2. Бадемите се смилат с малко сол и се добавят към морковите. Разбърква се и се изсипва нарязаният наситно лук. Подправя се с кориандър, кимион и джинджифил.
3. Налива се 1,2 л кипнала вода. Посолява се. Ври 15-20 минути на тих огън, след което се намачква.
4. Налива се лимоновият сок, поръсва се с наситнен копър и се украсява с пера лук.


Морковени кюфтенца

300 гр моркови
1 яйце
50 гр галета
1 с.л царевично или пълнозърнесто брашно
сол
смляно индийско орехче
черен пипер
2-3 с.л тофу

Морковите се измиват, почистват, рендосват на фино. Прибавя се яйцето, галетата, подправките, солта, тофуто, брашното. Получава се смес като кайма, от която се оформят топчета с големина на орех и се пекат до зачервяване.


Мусака със зелен фасул

300-400 гр зелен фасул
1 морков
1 глава лук
2 яйца
1 ч.ч. кисело мляко
150 гр тофу
сол
зехтин
1 ч.ч.червен пипер
1 ч.ч.черен пипер
1 ч.ч.чубрица

Свареният на пара зелен фасул се изсипва в тавичката за печене.
Добавя се настърган морков и глава лук.
Добавят се подправки (според вкуса) и малко зехтин.
Поръсва се с тофу.
Залива се с кисело мляко, разбито с 2 яйца и червен пипер.
Пече се до зачервяване.


Нахутова чорба с кимион


250-300 гр нахут
3 печени червени чушки
2 скилидки чесън
4-5 с. л. зехтин
2 с. л. пълнозърнесто брашно
1 ч. л. зърна кимион
1/2 ч. л. червен пипер
1 щипка лют червен пипер
сол на вкус

1. Нахутът се вари около 30-40 минути. (Ако има нужда, се долива хладка вода.)
2. Кимионът се запича на сух тиган за около 30-40 секунди, поставя се в хаванче, добавят се чесънът, щипка сол, малко зехтин и се счуква.
3. Чушките се нарязват наситно, намачкват се с чесъна. Сместа се прехвърля в купа, поставят се лют и сладък червен пипер. Добавя се предварително загрят зехтин, разбърква се добре и се изсипва при нахута. Ври още 15-20 минути, като към края се посолява.
4. Брашното се запича на сух тиган, докато си промени леко цвета. Размива се с топла вода, докато се получи кашичка. След това се изсипва в супата и се разбърква добре. Ври още 5 минути. При сервиране може да се поръси с магданоз.


Обърнати гювечета - постен гювеч

Продукти за 6 гювечета:
6 с.л. кафяв ориз
1 ч.ч. зелен боб омекнал на пара
1 ч.ч. грах
около 1/2 кг картофи
1 глава лук
1 тиквичка
1 чушка
1 морков
1 с.л. червен пипер
4 с.л. зехтин
сол, чубрица, черен пипер
 
Оризът се измива. Лукът се нарязва на ситно и се задушава в зехтина с малко вода. Добавя се солта и подправките на вкус. Картофите се обелват и се нарязват на кубчета, тиквичката, морковът и чушката - също. На дъното на гювечетата се поставя по 1 с.л. от ориза. Идва ред на картофите, чушките, зеления боб, морковите и грахът. Най-отгоре се разпределя задушения лук, заедно със зехтина. Гювечетата се доливат с вода, която трябва почти да покрие зеленчуците. Слагат се капаците и гювечетата се поставят в студена фурна. Пекат се, докато изври водата и до готовност на зеленчуците. Готовите гювечета се обръщат във чиния, като по този начин оризът остава отгоре.


Овесен пилаф с гъби

300 г овесени ядки
200-250 г печурки
300 г замразен спанак
50-100 г орехови ядки
50-100 гр тофу
3-4 стръка копър
2-3 скилидки чесън
4-5 с. л. зехтин
сол на вкус

1. Ядките се заливат с вода, кипват се, изцеждат се и се изплакват с вода. Поставят се в намаслена тава.
2. Нарязаните на едро гъби се задушават в 2 с.л. зехтин и 2 с.л. вода. Когато поомекнат, се прибавя спанакът и се разбърква, докато се размрази.
3. Счуква се чесън и заедно със ситно нарязания копър се прибавя в тигана при спанака. Разбърква се и сместа се разпределя върху овесените ядки. Настъргва се отгоре тофу. Пилафът се полива с 2-3 с. л. зехтин и се пече в предварително загрята до 200 градуса фурна около 20 минути.

# 8
  • Мнения: 49
ooofff , супер си! Голямо благодарско за рецептите!  Hug Вече съм си харесала някои и започвам да  cook
Тези дни ще гледам да набера на компа и да кача, каквото имам по темата!  Rolling Eyes
Приятно експериментиране в кухнята на всчки!   chef

Надявам се да ви харесат. Повечето съм ги изпробвала и са ми били много вкусни. Ще се радвам на нови предложения и съвети  Hug

# 9
  • Мнения: 49
Огретен от тиквички

3-4 тиквички
1 ч.ч. извара
копър
2 глави пресен чесън
черен пипер
зехтин за намазване на тавата

за заливката:
2 яйца
1 ч. чаша кисело мляко
1-2 с.л. пълнозърнесто брашно
 
Обелваме  и настъргваме тиквичките, отцеждаме ги, в голяма купа смесваме тиквичките с изварата, копъра, пипера и нарязания на ситно чесън. Изливаме сместа в намаслена тава.Запичаме на фурна докато тиквичките леко се запечат и после заливаме с приготвената заливка.


Ориз в спанак

1 ч.ч. кафяв ориз
1-2 печени пиперки
4-5 гъби (задушени в 1 с.л. зехтин и 1-2 с.л. вода)
спанак / или лапад /
сол и черен пипер на вкус

Оризът се сварява в подсолена вода. Овкусява се с черен пипер и се оставя да изстине .Спанакът се бланшира за кратко /около 1 минута / във вряща вода, охлажда веднага със студена вода, след което се отцежда. Печената пиперка се нарязва на ленти.
Върху фолио се нарежда спанака във форма на правоъгълник.Върху него се поставя пласт от сварен ориз.В средата се поставят ленти от печената пиперка и нарязаните задушени гъби. С помощта на фолиото се оформя стегнато руло, което се нарязва на парчета с дебелина около 2 см.


Ориз с бамя и тиквички

300 г бамя
300 г кафяв ориз
2 царевици
1 тиквичка
1 червена чушка
1 глава кромид лук
4-5 с.л. зехтин
1 люта чушка
1/4 връзка магданоз
1 ч. л. мащерка
1/4 ч. л кимион
сол на вкус

1. Царевиците се обелват, измиват се и с остър нож се остъргват зърната.
2. В тенджера се поставят остърганите кочани, налива се 1 л вода, добавят се връзката магданоз, мащерката и 1 ч. л. сол и се оставя да се вари.
3. Бамята се реже наедро и се слага в купа. Лукът се нарязва надребно и се задушава в 4-5 с.л. зехтин и малко водичка. Тиквичката се реже на малки кубчета и се прибавя към лука заедно с бамята, царевицата и нарязаната на дребно чушка.
4. След около 5-6 минути, като омекнат продуктите, се поставя оризът и се задушава. Подправя се с кимион, прехвърля се в тавичка и се залива с прецедения царевичен бульон.
5. Пече се във фурна при температура 160 градуса, като минути преди да се извади, се поръсва с накълцаната наситно люта чушка.


Кафяв ориз с тофу и маслини   

Сварява се ориз (според това за колко човека),настъргва се тофу и се добавя при все още топлия ориз. Също се нарязват маслинки и се добавя черен пипер и сол на вкус. Разбърква се всичко това и е готово за хапване.



Ориз с червен фасул

800 г сварен червен фасул
200 г кафяв ориз
2 червени чушки от туршия
2 малки глави лук
2 скилидки чесън
1 к. ч. зехтин
1 ч. л. риган
1/2 ч. л. кимион
магданоз за поръсване
сол

1. Лукът и чесънът се нарязват на дребно и се задушават в зехтин и водичка. Чушките се нарязват на кубчета и се слагат при лука.
2. Когато чушките омекнат леко, се прибавя оризът и се задушава.
3. Подправя се с риган и кимион и хубаво се разбърква. Слага се червеният фасул, посолява се.
4. Когато сместа кипне, се пресипва в тава. Наливат се 600 мл вода и се пече при температура 160 градуса до готовност (20-30 минути). Ястието се поръсва със ситно нарязан магданоз (или пресен кориандър) и се сервира.


Патладжани на фурна


4 средно големи патладжана
3-4 домата
4 скилидки чесън
100 гр. тофу
пълнозърнест хляб
босилек, магданоз, зехтин

Патладжаните се белят, режат се на ивици. Осоляват се, поставят се в съд с вода за 10-20 минути.
След това се подсушават, нареждат се в намазнена тава, пекат се във загрята фурна.
След като поомекнат, отгоре се нареждат тънки филийки черен хляб.
Поръсва се с босилек, магданоз, настъргано тофу и пресован чесън.
Допича се във фурната още около 20-30 минути.
Като стане готово най-отгоре се нареждат филийки пресен домат.


Патладжани с чесън

3 патладжана
2 глави чесън
4-5 с. л. зехтин
сол

1. Патладжаните се разрязват на две половини, посоляват се и се слагат под наклон в тавичка, за да се отцедят от горчивия сок.
2. След това в меката част на патладжаните се правят няколко разреза и в тях се слага нарязаният на парченца чесън.
3. Поставят се в тавичка, намазват се със зехтин, налива се малко вода, за да не залепнат, и се пекат при температура 180 градуса. Когато са готови, се поръсват обилно с магданоз и се сервират.


Печен боб с картофи

300 г дребен зрял фасул
1/2 кг картофи
3 стръка пресен лук
1 зелена чушка
200-250 г омекнал на пара зелен фасул
5-6 с. л. зехтин
2 с.л. соев сос
1/2 ч.л. майорана
1 ч.л. розмарин

1. Зрелият фасул се сварява, след това се отцежда от водата. Лукът и чушката се нарязват наситно.
2. Нарязаните лук и чушка се изсипват в тиган със зехтин и водичка и се задушават. След това се добавя зеленият фасул.
3. Овкусява се с подправките и соевия сос и когато заври, се добавя предварително приготвеният зрял фасул.
4. След като поври няколко минути, ястието се пресипва в тавичка. Отгоре се подреждат нарязаните на тънки колелца картофи. Запича се в умерено загрята фурна, докато картофите покафенеят.


Печен боб с праз

500 г смилянски боб
1 глава лук
2 моркова
2 стръка праз лук
2 скилидки чесън
1 ч.ч. бяло вино
6-7 с. л. зехтин
дафинов лист
5 зърна кардамон
сол

1. Фасулът се накисва и се оставя да престои една нощ. След това водата се изхвърля, налива се студена, кипва се и отново се изхвърля. Фасулът се залива с 1,5 л студена вода и се вари.
2. Главата лук и стръкът праз се нарязват наситно, морковът - на колелца. Задушават се в зехтин и вода за 2 минути.
3. След това се добавят счуканият чесън, чаша вино, кардамон, дафинов лист и сол.
4. Свареният боб и зеленчуците се прехвърлят в тава. Ястието се пече в предварително загрята на 200 градуса фурна, докато остане само на мазнина.


Печени зеленчуци

200 г гъби
4 тиквички
4 чушки
3 патладжана
2 глави лук

за маринатата:

2 клонки мащерка
2 скилидки чесън
сок от 1/2 лимон
1/2 к. ч. зехтин
1 ч. л. сух риган
сол

за доматен винегрет:
4-5 домата
2 скилидки чесън
4 с. л. зехтин
1 с. л. лимонов сок
1 ч. л. босилек
магданоз
сол

1. Патладжаните и тиквичките се нарязват на филии от по 1 см, чушките - на половини, гъбите - на ивички. Продуктите за маринатата се смесват в купа и се разбъркват до получаване на еднородна смес.
2. Зеленчуците се слагат в тава, заливат се с маринатата и се оставят да отлежат 10-15 минути. След това се пекат на скара по 5-10 минути от всяка страна.
3. Сосът се приготвя, като доматите се настъргват на едро ренде. Подправят се със сол, лимонов сок, зехтин, ситно нарязан магданоз, счукан чесън и босилек. Разбърква се хубаво. Зеленчуците се заливат със соса и се сервират.



Печени картофи с горчица

4 с л дижонска горчица
4 с л зехтин
1 с л сухо бяло вино
2 скилидки чесън
1 с л накълцан пресен розмарин
1 ч л сол
1/ 2 ч л смлян черен пипер
1 кг пресни картофи

. Фурната се загрява на 200 С.
. Картофите се измиват и се нарязват на кубчета с размер 2-3 см.
. В голяма купа се смесват горчицата, зехтинът, виното, розмаринът, пресованият чесън, солта и смленият черен пипер.
. Прибавят се нарязаните картофи и се разбъркват добре.
. Прехвърлят се в намаслена тава за печене.
. Пекат се 50-55 минути, като се разбъркват отвреме на време.

Източник: интернет с леки модификации

# 10
  • Мнения: 49
Пиперки бюрек

10-12 пиперки
5-6 яйца
400г извара
сол
черен пипер
магданоз

Пипера се изпича, обелва и отцежда малко. 2-3 яйца се разбиват с извара на хомогенна смес. Овкусява се със сол и пипер. Може да се сложи и магданоз. Напълват се пиперките със сместа. Нареждат се в леко намазнена със зехтин тава, заливат се с останалите разбити яйца и се пекат.



Пиянчин боб по неврокопски


2 ч. ч. смилянски боб
2 глави лук
2 с. л. зехтин
1 с. л. пълнозърнесто брашно
1 ч. л. червен пипер
черен пипер и сол на вкус

1. Бобът се накисва във вода за едно денонощие, след което водата се сменя с нова. Бобът се вари, като постоянно се долива вода.
2. Свареният боб се прехвърля в дълбока тава заедно с останалата след варенето вода. Подправя се с черен пипер и сол. Отгоре се нарежда нарязаният на шайби лук.
3. Брашното се размива във водичка. Слага се червеният пипер, зехтина и се разбърква добре. Бобът се залива със сместа, поставя се в сгорещена до температура 220 градуса фурна и се пече до готовност.



Плакия от зелен фасул и картофи

1/2 кг зелен фасул
1/2 кг картофи
3 скилидки чесън
2 домата
1 глава червен лук
1 клонка целина
3-4 стръка магданоз
3-4 стръка копър
1 к.ч. зехтин
1 1/2 ч.л сол
сокът от 1/2 лимон

1. Лукът се почиства и се нарязва на по-дребни парчета. Картофите се обелват и се нарязват на филийки.
2. Зехтина се загрява в тенджера с малко вода, сипва се лукът и се задушава за 1 минута.
3. След това се добавят картофените филийки.
4. Зеленият фасул се нарязва и също се сипва в тенджерата.
5. Целината се наситнява. Добавят се при картофите и фасула и се задушават за 1 минута.
6. След това продуктите се посоляват, заливат се с гореща вода (около 200 мл) и се задушават 15 минути под капак.
7. Задушените зеленчуци се пресипват в йенска тава.
8. Ястието се поставя в предварително загрята на 180-200 градуса фурна и се пече около 30 минути.
9. Като се изпече се покрива с нарязани на кръгчета домати.
10. Чесънът се счуква с малко сол, след което се разбърква с лимоновия сок и наситнените копър и магданоз. Плакията се овкусява с ароматната смес. Сервира се добре охладена.



Подлучена боб чорба

300 г зрял фасул
2 червени сушени чушки
2 моркова
1 стрък праз
1 парче целина
1 глава чесън
7-8 с. л. зехтин
1-2 стръка листа целина
по 1 ч. л. сол, чубрица, девесил, магданоз и джоджен

1. Фасулът се накисва от вечерта. Водата се изхвърля, залива със студена вода и се изчаква да заври. След това отново се изхвърля водата, залива се с 1 1/2 л студена вода и се добавят ситно нарязания праз, както и нарязаните на дребно целина и морков. Ври на тих огън около 40-50 минути до омекването на фасула.
2. Чушките и необелената глава чесън се запичат на сух тиган. Скилидките чесън се обелват, намачкват се в хаванче заедно със запечените чушки и се прибавят към сварения фасул.
3. Прибавят се нарязаното стебло от целината и се оставя да ври още 15 минути. Овкусява се със зехтина, сухите подправки, солта и накълцаните листа целина и магданоз и след 3-4 минути чорбата е готова за сервиране.


Подлучена картофена салата със зелен фасул

3–4 картофа (700 г)
250 г замразен зелен фасул

за дресинга:
8 с. л. зехтин
3 с. л. лимонов сок
1 глава чесън
1 ч. л. горчица
1 ч. л. сух копър
1 ч. л. сол

1. Картофите се обелват, измиват се, варят се на пара, нарязват се на кубчета и се осоляват леко.
2. Фасулът се вари на пара и се нарязва на равни парчета. Небелените скилидки чесън за дресинга се запичат на сух тиган, обелват се и се счукват в хаванче заедно с малко мазнина.
3. В купа се смесват зехтина, лимоновия сок, подправките и счуканият чесън и се разбъркват. Добавя се горчицата и отново се бърка, докато тя поеме мазнината. При сервиране сварените картофи и зеленият фасул се смесват в голяма купа, заливат се с дресинга и се разбъркват.


Попски гювеч

4-5 картофа
4-5 печени червени чушки
3 моркова
1 глава червен лук
500 гр зелен фасул
500 гр грах
50 г сушени сини сливи
1 ч. ч. зехтин
сол на вкус

1. Сушените сливи се накисват във вода. Картофите, чушките, морковите и лукът се нарязват наедро и се поставят в глинен гювеч тип пръстен.
2. Налива се зехтина. Прибавят се грахът, фасулът и сливите, подправя се със сол.
3. Пече се на умерена температура до кулинарна готовност (около 30-40 минути).


Постен зелен боб

зелен боб
2-3 картофа
1-2 моркова
1 глава лук
червен пипер
магданоз
черен пипер
сол
зехтин

В зехтина в малко вода задушаваме лука .Като поомекне, слагаме около 1ч.л.червен пипер разбъркваме. Доливаме  вода и слагаме зеления боб и морковите и оставяме до поври около 20 минути. След това добавяме картофите, солта и черния пипер, доливаме още вода и остававяме до поври още около 30 минути или докато боба е сварен. Като е готово, поръсваме с магданоз.



Постна картофена яхния

1,5 кг.картофи
1 гл.лук
1 морков
1с.л. с връх пълнозърнесто брашно
2-3 с.л. зехтин
сол

Почистения морков рендосваме на едро ренде + на ситни кубчета лук и задушаваме в тенджерата за 5-6 мин. Обелените картофи на средни парчета изсипваме към зеленчуците, посипваме с 1 с.л. с връх брашно. Хубаво разбъркваме и доливаме студена вода толкова, че да не покрие картофите, разбъркваме да не стане брашното на бучки. След като кипне намаляваме котлона на най-слабата степен и задушаваме до готовност.


Постни лозови сарми

15-16 големи лозови листа
300 г кафяв ориз
50-80 г орехови ядки
50 г стафиди
1 глава лук (100 г)
8 с. л. зехтин
1 1/2 ч. л. червен пипер
1 1/2 ч. л. смляно кафе
1 ч. л. сух копър
1 ч. л. сол
1/2 ч. л. чубрица
2 щипки копърово семе
черен пипер на вкус

1. Стафидите се заливат с топла вода и се оставят да престоят в нея, докато набъбнат.
2. Лукът се нарязва наситно и се задушава в зехтин и малко вода за 1 минута. Сипва се оризът и се задушава също.
3. След това съдът се оттегля от котлона и плънката се поръсва с червен пипер, сол и смляно кафе.
4. Наливат се 400 мл гореща вода и оризът къкри на тих огън, докато поеме водата.
5. Подправя се със семе от копър, сипват се нарязaните надребно орехови ядки и се добавят стафидите заедно с водата, в която са киснали.
6. Накрая плънката се поръсва със сух копър, чубрица и черен пипер, разбърква се и ври, докато поеме цялата течност.
7. В лозовите листа се слага по малко от плънката и се завиват сарми.
8. На дъното на тенджера се налива малко зехтин и се поставят няколко лозови листа. Отгоре се нареждат сармите, поръсват се със сол и се поливат с малко зехтин
9. Сармите се затискат с чиния, налива се топла вода, така че да е два пръста над нивото им. Варят се около 20 минути и са готови за сервиране.



Постни лозови сарми по троянски

1 глава лук
1 шепа сухи манатарки
250 г  кафяв ориз
1 с. л. нарязан копър
15 лозови листа
4-5 с.л. зехтин
сол на вкус

1. Манатарките се заливат с вода, за да омекнат. Лукът се нарязва надребно и се задушава в зехтин и малко вода, докато омекне.
2. Оризът се добавя към задушения лук. Когато поомекне, се налива 1 ч.ч. вода или саламурата от буркана на сармите.
3. Изчаква се 10 минути и след като оризът набъбне, тиганът се сваля от огъня. Прибавят се манатарките и ситно нарязаният копър, посолява се и се разбърква.
4. С това количество от готовата плънка се завиват около 15 сарми. Сармите се подреждат в глинен съд, заливат се с вода, добавят се малко зехтин и сол и се захлупват с чиния. Пекат се 30 минути във фурна при умерена температура (около 180 градуса).



Постни сарми по ямболски

15-20 листа от кисело зеле
10-15 печурки
1 глава лук
1 морков
100 мл зелева чорба
1 ч. ч. кафяв ориз
1 к. ч. бяло вино
1 к. ч. зехтин
1 с. л. червен пипер
1 с. л. соев сос
1/2 с. л. чубрица
2 дафинови листа
черен пипер и сол на вкус

1. Гъбите се бланшират и се нарязват на лентички. Лукът и морковите се настъргват на ситно ренде и се задушават в тенджера със зехтин и малко вода. Поръсват се с черен пипер, чубрица и сол.
2. Добавят се нарязаните гъби, оризът и соевият сос. Налива се виното, разрежда се със 100 мл вода и всичко се разбърква добре. Задушава се около 5 минути.
3. С готовата плънка се завиват сарми. Дъното на дълбока тенджера се покрива с лозови листа и върху тях се нареждат сармите. Поръсват се с червен пипер, слага се дафинов лист, заливат се със зелевата чорба, малко вода и зехтин и се варят на тих огън около 30 минути.

Източник: интернет с леки модификации

# 11
  • Мнения: 49
Пролетни тиганици

500 г картофи
500 г спанак
100 г орехови ядки
2 стръка пресен лук
1 клонка копър
сол на вкус
зехтин за намазване на тава   

1. Кипва се 1 1/2 л вода, посолява се, налива се оцет. Спанакът се бланшира за 2-3 минути. След това се охлажда със студена вода, отцежда се и се наситнява.
2. Картофите се настъргват, посоляват се и след 10 минути водата им се отцежда.
3. Настърганите картофи, спанакът, наситнените лук и копър, смлените със сол орехови ядки се поставят в купа. Разбърква се.
4. С лъжица се взима от сместа и се разстила върху намазнена тава. Тиганиците се пекат до зачервяване.



Пълнени картофи с коприва и гъби

4 картофа (около 800 г)
1 стрък лук
1-2 шепи коприва
100 г гъби
1 кисела краставичка
1 малка шепа орехови ядки
1 стрък чесън
магданоз с корена
1 ч. л. сол

1. Картофите се обелват и вътрешността им се издълбава, така че да станат като лодчици. Долната им част леко се подрязва (без да се пробива), за да стоят изправени.
2. Лукът, копривата, гъбите и киселата краставичка се нарязват надребно. В тенджера се задушава лука за кратко в малко зехтин и водичка.
3. Сипва се копривата, разбърква се и след 1-2 минути се добавят гъбите и киселата краставичка. Ореховите ядки се счукват в хаванче и се сипват в тенджерата. Разбърква се и се задушава на умерен огън, докато гъбите омекнат. Накрая се посолява на вкус.
4. Картофите се пълнят с плънката и се подреждат в тенджера. Прибавят се нарязаната надребно вътрешност на картофите, чесънът и остърганият корен магданоз заедно със стъблата.
5. Налива се вода на нивото на картофите, посолява се и ястието се задушава около 30 минути, като се внимава картофите да не се преварят.


Пълнени кисели краставички със зрял фасул

300-400 г сварен зрял фасул
1 буркан кисели краставички
1/2-1 глава лук (50-60 г)
2 скилидки чесън
1 пюриран домат
3-4 с.л. зехтин
1-2 щипки джоджен
1-2 щипки чубрица
1 щипка сминдух
1 ч. л. червен пипер
черен пипер на вкус
сол на вкус
печена чушка и маслини за украса

1. Бобът се изцежда и се намачква. Добавят се наситнените лук и чесън, джодженът, чубрицата и сминдухът. Поръсва се със сол и черен пипер и продължава да се намачква. Червеният пипер се размива в зехтин и 1-2 с.л. вода. Добавя се в боба заедно с пюрирания домат. Разбърква се добре.
2. Краставичките се разполовяват, сърцевината им се изважда и се пълнят с пюрето. Подреждат се в чиния и се украсяват с ивица печена чушка и маслина.



Пълнени патладжани

500 г патладжани
100 г извара
40 г тофу
3 с.л. зехтин
2 стръкчета майорана
1 стръкче босилек
1 с.л. сухари ( препечете филийка пълнозърнест хляб и натрошете на трохи)
сол, черен пипер

Патладжаните се измиват, разрязват по дължина и меката част се отделя. Посоляват се отвътре за да излезе горчивината.
В тиган налейте зехтин с 1-2 с.л. вода и задушете меката част на патладжаните за 5 минути.
Задушената част нарежете на ситно или пасирайте и смесете с изварата и подправките. Добавете тофуто и сухарите. Смесете добре.
Патладжаните бланшрайте във вода и подсушете на салфетка. Напълнете с плънката. Загрейте фурната до 200°С. Сложете ги в намазана тавичка и печете 25 мин. Сервират се топли.



Пълнени постни чушки

10-12 чушки за пълнене
50 г глава целина
1 глава лук
1 морков
1 ч. ч. кафяв ориз
4-5 стръка магданоз
6-8 с. л. зехтин
1 ч. л. червен пипер
1 ч. л. чубрица
черен пипер и сол на вкус

1. Морковът и целината се настъргват, лукът се нарязва наситно.
2. Зеленчуците се сипват в тенджерка със зехтин и 1-2 с.л. вода и се задушават за 1-2 минути.
3. Добавя се оризът, разбърква се и се задушава.
4. Подправя се с червен пипер, чубрица и черен пипер.
5. Залива се с 2 ч. ч. вода, посолява се и къкри, докато водата се изпари.
6. Чушките се пълнят с готовата плънка, подреждат се в тава и се поръсват с нарязан пресен магданоз.
7. В тавата се сипва малко зехтин, налива се 1 пръст вода и чушките се пекат във фурна около 45 минути на 180 градуса.



Пълнени чушки с царевица

10-12 сушени чушки (или замразени)
1 голяма глава лук
200-250 г царевица
4-5 с.л. зехтин
50 г целина
3 домата
2 скилидки чесън
2 щипки мащерка
1/2 ч. л. червен пипер
1 стрък копър
сол на вкус

1. Чушките се заливат с вода и се оставят да набъбнат. Целината се измива, обелва се и се настъргва, лукът се нарязва наситно и се задушават заедно на тих огън под капак със зехтин и малко вода.
2. Към задушените лук и целина се прибавят царевицата и нарязаният на ситно чесън. Разбърква се, изчаква се да кипне и се овкусява с мащерка, сол и копър.
3. Малко преди плънката да се свали от огъня (трябва да остане на мазнина), се поръсва и червеният пипер.
4. Чушките се пълнят с готовата плънка. Нареждат се в тавичка, заливат се с малко вода и се запичат за около 30 минути в умерена фурна.



Разядка с леща и маслини

100 г леща
250 г обезкостени зелени маслини
50 г бадемови ядки
1 червена чушка
1 скилидка чесън
4-5 стръка копър
4-5 с. л. зехтин
1/2 ч. л. сол
лимонов сок на вкус

за чесновите филийки:
2 филии пълнозърнест хляб
2-3 скилидки чесън
1-2 с. л. зехтин
сол на вкус
риган на вкус

за гарнитурата:
2 домата
4-5 листа босилек
балсамов оцет и зехтин на вкус
сол на вкус

1. Лещата се сварява за 20-25 минути. След това се охлажда и се отцежда от водата.
2. Бадемите се пюрират заедно с чесъна. Добавят се маслините и чушката, налива се половината зехтин и отново се пюрира, докато се хомогенизира.
3. Получената смес се сипва в купа, добавя се сварената леща, поръсва се наситненият копър, налива се останалият зехтин, посолява се и се овкусява с лимоновия сок. Намачква се добре.
4. Скилидките чесън се слагат в хаванче, поливат се със зехтин, посоляват се и се счукват. Филиите хляб се нарязват на четвъртинки.
5. Филийките се намазват със счукан чесън и се поръсват с риган. Нареждат се върху решетка, поставят се в силно загрята фурна и се пекат до златисто.
6. Доматите се нарязват на полумесеци, нареждат се във всяка порция, поръсват се с наситнен босилек и се подправят с балсамов оцет, сол и зехтин. Отстрани се сипва от разядката и се слагат по 2 запечени филийки.


Източник: интернет с леки модификаци

# 12
  • Мнения: 49
Разядка със соеви кълнове и сусамов тахан

1 пакет соеви кълнове
1 скилидка чесън
2-3 клонки магданоз
3-4 с. л. зехтин
2 с. л. лимонов сок
1 с. л. сусамов тахан
2 щипки кимион
сол на вкус

1. Соевите кълнове се поставят в купата на блендера, добавят се наситнената скилидка чесън, сусамовият тахан, кимионът.
2. Поръсва се с лимоновия сок, солта, наситнения магданоз и зехтина. Смила се и се сервира в подходящи купички.



Ризото с гъби и спанак


1/2 кг спанак
250 гр гъби
връзка зелен лук
1 морков
1 ч.ч. кафяв ориз
тофу
люта чушка
джоджен, черен пипер, сминдух или чимен

В малко зехтин и водичка се задушават последователно лукът, морковът, спанакът и гъбите. Оставят се да се задушат, докато водата, която пускат гъбите и спанака поизври. Нарязва се лютата чушка и се добавят подправките. Добавя се ориза и 3,5 - 4 чаши топла вода. Оставя се на най-слаб огън да ври, докато оризът поеме водата.
Поднася се с настъргано тофу.


Ризото с леща и праз


200–250 г леща
200 г кафяв ориз
2 моркова
3 стръка праз
2 сухи червени чушки
2 стръка чесън
4 ч. л. зехтин
1–2 щипки розмарин

1. Оризът се измива и се почиства. Лещата се слага да ври. Празът се нарязва на дребни кубчета и се задушава за една минута в тиган с малко зехтин и вода, за да омекне.
2. Чесънът се нарязва надребно и се поръсва с чушките, които предварително се измиват с топла вода и се начукват. Прибавя се оризът и постепенно се налива 1/2 л вода.
3. Слагат се розмаринът и се вари на тих огън. Ако водата изври, се долива нова.
4. Оризът се смесва с лещата и при сервиране върху всяка порция се поръсва настърган морков.



Салата от варени зеленчуци със сос от копър и горчица


400–500 г цвекло
3 моркова
250 г зелен фасул

за соса:
1/2 ч. л. семе от копър
1 к. ч. зехтин
2 с. л. лимонов сок
1 с.л. стафиди
2 с. л. горчица
1/2 връзка копър

1. Морковите и цвеклото се варят на пара и се нарязват на кубчета. Фасулът също омеква на пара и се нарязва.
2. Копъровото семе, зехтина, лимоновия сок, стафидите и горчицата се разбъркват, след което се прибавят и нарязаният на филийки чесън и накълцаният копър.
3. Фасулът, морковите и цвеклото се смесват в салатиерата и се заливат със соса. Салатата се консумира охладена.


Салата от зелен фасул и царевица

250 г царевица
250 г зелен фасул
4-5 печени зелени чушки
50 г орехи
1 глава кромид лук
1 резен целина
2 скилидки чесън
5-6 с. л. зехтин
2 с. л. лимонов сок
1/2 с. л. горчица
2-3 с. л. копър
1/2 ч. л. сол

1. Зеленият фасул се вари на пара и се нарязва.
2. Лукът се нарязва на пръстени, чушките – надребно. Ореховите ядки се счукват на по-дребно и се запичат леко в сух тиган. Целината се обелва и се настъргва на най-ситното ренде, а чесънът се счуква в хаванче.
3. Приготвя се салатената заливка, като в купа се смесват зехтина, лимоновия сок, горчицата и солта и се разбиват, докато се получи хомогенна смес. След това се прибавят целината, чесънът и ореховите ядки и се разбърква.
4. При сварения фасул се слагат чушките, царевицата и лукът и отгоре се изсипва заливката. Салатата отлежава около 30 минути, поръсва се с нарязания наситно копър и се сервира.


Източник: интернет с леки модификации

# 13
  • Мнения: 49
Салата от зелен фасул с домати

250–300 г зелен фасул
4 домата

за дресинга:

1 ч. л. горчица
4 скилидки чесън
3 с. л. зехтин
2 с. л. лимонов сок
3–4 стръка копър
3–4 стръка магданоз
1 ч. л. риган
1 ч. л. сол   

1. Зеленият фасул се вари на пара и се реже на парчета.
2. Дресингът се приготвя, като 3 от скилидките чесън се запичат необелени на сух тиган. Копърът и магданозът се нарязват наситно, слагат се в купичка и се смесват с всички останали продукти. Добавя се изпеченият, обелен и смачкан чесън и отново се разбърква.
3. Доматите се нарязват, почистват се от семената и се смесват със сварения и изцеден зелен фасул и дресинга, след което се разбърква. Готовата салатата се сервира охладена.


Салата от зелени чушки

4 зелени чушки
2 домата
1 глава лук
5 стръка магданоз

за дресинга:
150 мл зехтин
сокът от 1 лимон
2 скилидки чесън
5 стръка магданоз
1 ч. л. смлян кориандър
1/2 ч. л. смлян кимион
1 ч. л. сол
черен пипер на вкус

1. Чушките и доматите се почистват от семето, нарязват се надребно и се поставят в салатиера заедно с наситнените лук и магданоз.
2. Чесънът и магданозът за дресинга се нарязват наситно. Изстисква се сокът от 1 лимон.
3. Дресингът се приготвя, като чесънът, магданозът, сокът от лимон, зехтинът, смленият кимион, кориандърът, солта и черният пипер се смесват и се разбиват добре. Салатата се полива с дресинга и се сервира.


Салата от леща с марули

1 ч. л. обикновена леща
1 ч. ч. оранжева леща
1 зелена салата
200 г зелен фасул
250 мл пасирани домати
1 с. л. горчица
2 щипки риган
2 щипки босилек
1 с. л. лимон
6 с. л. зехтин
2 стръка чесън
2 гъби
сол на вкус

1. Двата вида леща се варят отделно.
2. Зелената салата се измива, хубаво се изцежда от водата и се нарязва. Зеленият фасул се вари около 10 минути отделно, след което се слага при обикновената леща и се разбърква.
3. Дресингът се приготвя, като се смесват доматеният сок, риганът, босилекът, горчицата и зехтинът. Киселината се подсилва с лимоновия сок, разбива се с тел и се добавят солта и гъбите.
4. Двата вида леща се смесват и разбъркват. Може да се добави и малко къри или джинджифил. Когато лещата изстине, се разбърква със салатения сос и се сипва върху марулята, която служи за канапе.



Салата от мариновани моркови

500 г моркови

за маринатата:
сокът от 1 лимон
2 скилидки чесън
4-5 клонки магданоз
6-7 с. л. зехтин
5-6 стафиди
1 ч. л. смлян кориандър
1/2 ч. л. червен пипер
1 щипка лют пипер
1 ч. л. сол

1. Морковите се обелват, нарязват се на кръгчета и се варят на пара около 20-35 минути. Чесънът и магданозът се нарязват наситно.
2. Маринатата се приготвя, като към лимоновия сок се прибавят стафидите и солта.
3. Сварените моркови, чесънът и магданозът се поставят в маринатата. Полива се със зехтин, подправя се със сладък и лют червен пипер и кориандър, хубаво се разбърква. Преди консумация салатата трябва да отлежи 24 часа, като периодично се разбърква.



Салата от моркови

2-3 моркова
250 г замразен грах
2 стръка лук

за заливката:
6 с. л. зехтин
1 ч. л. мед
6-7 листа джоджен
сок от половин лимон
1 щипка сол


1. Морковите се нарязват на кубчета. Сваряват се на пара. Грахът се сварява също на пара. Изплакват се със студена вода и се поставят в купа с наситнения лук.
2. Заливката се приготвя, като в купичка се сместват зехтинът, лимоновият сок, наситненият джоджен, медът и солта. Салатата се залива и се оставя да престои 20 минути на студено, след което се сервира.


Салата от патладжан

3-4 патладжана (500 г)

за дресинга:
100 мл зехтин
3 с. л. лимонов сок
1 ч. л. горчица
10 листа пресен босилек (1 с. л. сух)
белено слънчогледово семе
сол на вкус

1. Приготвя се дресингът, като счуканият чесън се поставя в купа и към него се прибавят зехтина, лимоновият сок, горчицата и се разбива с тел. Накрая се добавят листата ситно нарязан босилек (сух).
2. Патладжаните се нарязват на колелца, посоляват се и се оставят за 30-40 минути, за да се изцеди горчивият сок. След това се изплакват, подсушават се и се подреждат в тава. Намазват се с част от дресинга.
3. Пекат се от двете страни по 5-8 минути в предварително загрята на 220 градуса фурна. При обръщане повторно се намазват с дресинга. Изпечените патладжани се подреждат в дълбока чиния във формата на кръг. Намазват се с останалия дресинг и се поръсват със счукано слънчогледово семе.


Салата от печен лук с царевица

2 глави бял кромид лук
2 глави червен лук
200 гр сварена царевица
4-5 бр. печени червени чушки

за дресинга:
4 едри скилидки чесън
4-5 стръка магданоз
3 стръка копър
8 с. л. зехтин
2 с. л. лимонов сок
1 ч. л. горчица
сол на вкус

1. Необелените скилидки чесън и нарязаният на колелца лук се изпичат върху скара или грил тиган. Лукът се запича по 5-8 минути от всяка страна.
2. В купа се смесват зехтина, лимоновия сок, горчицата и солта. Добавят се наситнените магданоз и копър, обеленият и счукан (скълцан) чесън.
3. Царевицата и нарязаните надребно чушки се поставят в купа и се овкусяват с дресинга. Лукът се подрежда в чиния и се поднася като канапе на овкусената салата.



Салата от праз с картофи

750 г картофи
4 стръка праз
2 стръка пресен лук
5-6 стръка копър

за винегрета:
6-7 с. л. зехтин
3 с. л. лимонов сок
2 с. л. горчица
сол

1. Картофите се почистват, варят се на пара и се нарязват на кубчета.
2. Празът се нарязва на колелца с дебелина 1-2 см. Бланшира се за кратко (2-3 минути) в кипяща подсолена вода, след което се охлажда със студена вода. Поставя се в купата заедно с наситнените стръкове пресен лук и копър.
3. В купа се смесват горчицата и зехтина. Щом стане хомогенна смес, се налива лимоновия сок и солта. Разбива се.
4. Салатата се залива с готовия винегрет и се разбърква. Преди консумация е добре да престои в хладилник.



САЛАТА ОТ РОДОПСКИ БОБ

250 гр родопски боб
5 глави стар лук
2 моркова
зехтин
лимонов сок
сол, черен пипер, джоджен, чубрица, суха червена чушка

Накисвате за една нощ боба. След това го сварявате заедно с две глави лук и двата моркова. След като е уврял (родопският винаги си остава леко твърд и леко хрупкав), изцедете водата и добавяте всички подправки. Добвяте 3-те глави ситно нарязан лук, зехтин и лимонов сок на вкус. Охлаждате в хладилника.



Салата от соеви кълнове

250 г соеви кълнове

за дресинга:
4-5 стръка копър
2 капки чили сос
2 с. л. лимонов сок
1 с. л. зехтин
1 с. л. стафиди
1 с. л. соев сос
1 щипка сол

1. Зехтина, лимоновия сок, солта и стафидите се смесват и се разбиват. След това се наливат соев и чили сос, добавя се наситненият копър и се разбърква добре.
2. Соевите кълнове се заливат с готовия дресинг. Салатата се разбърква хубаво и се сервира.


Източник: интернет с леки модификации

# 14
  • Мнения: 49
Салата от чушки по марокански

4 чушки
2 домата
2 скилидки чесън
5 клонки магданоз
3 с. л. зехтин
1 ч. л. кимион
лимонов сок
сол


1. Чушките и чесънът (заедно с обелките) се изпичат на скара. След това се белят и се нарязват на малки кубчета. Към тях се добавят и нарязаните домати.
2. Подправят се с лимонов сок, зехтин, сол, кимион и ситно нарязан магданоз. Сипва се в салатиера. Разбърква се хубаво и се сервира.



Салата "Триколи"

1/2 кг зелен фасул
1/2 кг червено цвекло
3–4 моркова
1 ч. л. копър
пера зелен лук за декорация

за дресинга:
1 с. л. горчица
2 скилидки чесън
6 с. л. зехтин
2 с. л. лимонов сок
1/2 ч. л. сол

1. Фасулът се измива, почиства се от конците, вари се на пара, нарязва се, охлажда се и се разбърква заедно с настърганите моркови и цвекло.
2. Чесънът се счуква, смесва се с всички останали продукти за дресинга и се разбърква добре. С готовия дресинг се залива салатата и се разбърква.
3. Салатата се консумира охладена, като непосредствено преди сервиране всяка порция се поръсва с накълцан копър и пера зелен лук.



Спанак чорба

750 г спанак
1 връзка пресен лук
3 сухи чушки
1 ч. ч. кафяв ориз
5 с. л. зехтин
1 с. л. пълнозърнесто брашно
1 шепа маслини
1 голяма щипка девесил
магданоз за поръсване
сол на вкус

1. Лукът се нарязва наситно. Залива се с 2 л студена вода.
2. Прибавят се нарязаният наситно спанак, начупени сухи чушки и сол. Кипва се и се вари 10 минути. Прибавя се изчистеният и измит ориз. Вари се още 15 минути.
3. Слагат се подправките и маслините и се вари 5 минути. Маха се от огъня. В зехтина се разтваря брашното, разрежда се с чаша студена вода и се прибавя в супата.


Спаначена салата с печен червен лук и сусамов винегрет

4 глави червен лук
200-250 г пресни спаначени листа
зехтин за намазване

за винегрета:
1 с. л. сусамово семе
бялата част на 1 стрък чесън
1 к. ч. сусамово олио
3 с. л. лимонов сок
2 ч. л. мед
1 с. л. горчица
1 с. л. тъмен соев сос
1 ч. л. сол
бял пипер на вкус

1. Лукът се нарязва на шайби с дебелина 1 пръст и се запича без мазнина на грил тиган или скара. Когато се запекат от едната страна, шайбите се обръщат и върху запечената страна на всяка се капва зехтин.
2. Спанакът се измива, подсушава се, свива се на руло и се нарязва на тънки ивици. След това се прехвърля в купа, сипват се печените шайби лук и се разбърква.
3. Сусамовото семе се запича в сух тиган. След това се прехвърля в блендер, добавят се всички останали продукти за винегрета и се разбива. При сервиране всяка порция салата се полива с винегрета.

# 15
  • Мнения: 49
Спаначени квадрати

400 гр замразен спанак
кори за баница
30гр тиквено или слънчогледово белено семе
3-4 скилидки чесън
сол, зехтин, подправки на вкус

тофу
маслини

Спанакът се размразява, отцежда от водата и задушава известно време с достатъчно количество зехтин, сол, обелените и накълцани на ситно скилидки чесън и тиквеното/слънчогледово семе. Поохладената смес се разпределя върху тройни парчета кори с форма на квадрат и размери 20х20см., чиито ъгли се загъват върху спаначената смес. В средта им се слага малко тофу и маслинка-две. Редят се върху застлана с готварска хартия тава и се пекат на средна скара, 200°C, като се намазват с малко зехтин и вода.



Супа с тофу и соеви кълнове

200 г тофу
100 г соеви кълнове
2 стръка пресен лук
1 червена чушка
1/2 ч. ч. кафяв ориз
2-3 с. л. соев сос
1/2 ч. л. смлян джинджифил
1/2 ч. л. смлян кориандър
сокът от 1 лимон
1 с.л. зехтин

за пикантното олио:
3 китайски люти чушки
6-7 с. л. сусамово олио


1. Оризът се изсипва в 1 1/2 л вряща вода и се вари до готовност.
2. Олиото се загрява в тенджерка, лютите чушки се натрошават и се задушават в зехтин и вода за 30-40 секунди. След това съдът се оттегля от котлона.
3. Червената чушка се нарязва на тънки ивички, лукът се нарязва наситно, тофуто – на малки кубчета.
4. В купи за супа се разпределят ивиците чушка, соевите кълнове, наситненият лук и кубчетата тофу.
5. Свареният ориз се подправя с джинджифил и кориандър. Наливат се соевият сос и пикантното олио и ври още 2-3 минути. Супата се сипва в купите, овкусява се с лимонов сок и се сервира.



Сушени чушки с лук

15-16 сушени чушки
4-5 глави лук
6 с. л. зехтин
1 ч. ч. кафяв ориз
2 с. л. пълнозърнесто брашно
1 ч. л. сол
1 ч. л. чубрица

1. Нарязаният на парчета лук се задушава в зехтина и малко вода около 3-4 минути, добавят се оризът, брашното, малко вода, солта и чубрицата и задушаването продължава още няколко минути.
2. Предварително почистените от семки и накиснати до омекване чушки се пълнят с готовата смес, топват се в брашно и се подреждат в дълбока тава. Заливат се с вода и зехтин и се пекат в загрята до температура 180 градуса фурна.



"Табуле" с броколи

250-300 г пресни броколи (замразени)
1 ч. ч. булгур
2-3 домата

за дресинга:
3-4 стръка зелен лук
1 скилидка чесън
1 връзка магданоз
8 с. л. зехтин
2 с. л. лимонов сок
1/2 ч. л. сол

1. Булгурът се измива, залива се със студена вода (колкото да го покрие) и се оставя да набъбне и омекне за около 40 минути. След това се отцежда и се поставя в купа. Добавят се почистените от семето и нарязани на малки кубчета домати.
2. Броколите се накъсват на розички и се потопяват за 3 минути в кипнала подсолена и подкиселена вода. Изплакват се със студена вода и се отцеждат. Поставят се при булгура.
3. Нарязаният наситно магданоз, счуканата скилидка чесън, зехтинът, лимоновият сок и солта се смесват и се разбиват с тел. Салатата се овкусява с дресинга и се поръсва с нарязан на колелца пресен лук.



Таматар дал (Леща с домати)

1 ч. ч. леща
300-400 г домати
50 мл зехтин
1 ч. л. куркума
2 ч. л. настърган джинджифил
1 ч. л. семена от кимион
1 ч. л. синапено семе
1 ч. л. смлян кимион
1/2 ч. л. лют черен пипер
1 ч. л. сол
магданоз за поръсване

1. В тенджера се налива вода (около 1.2 л), поръсва се с куркума и се кипва.
2. Сипва се лещата и се вари под капак, като силата на котлона се намалява.
3. Доматите се нарязват на малки парченца.
4. Зехтина се загрява и в него се добавят семената от кимион и синап.
5. Добавят се настърганият джинджифил, смленият кимион и червеният пипер и се разбърква.
6. След 2-3 минути в микса от подправки се сипват нарязаните домати (не се пържат, остават пресни).
7. Сварената леща се смесва с доматите и се посолява. При сервиране порциите се поръсват с нарязан наситно магданоз.



Терин с патладжани

4 патладжана
3 тиквички
3 скилидки чесън
2 глави лук
1 червена чушка
1 зелена чушка
2 филии пълнозърнест хляб
3 с.л. зехтин
сол

1. Патладжаните се обелват на ивички (обелките се запазват), посоляват се и се отцеждат от горчивия сок. Заливат се с малко зехтин и се пекат 30-40 минути в силно загрята фурна при температура 200 градуса.
2. Лукът, тиквичките и чушките се нарязват на едри кубчета, чесънът – надребно.
3. В загрят зехтин с водичка се задушава първо лукът, после чушките и накрая тиквичките. Задушават се 5 минути на тих огън.
4. Прибавят се чесънът и нарязаните на кубчета изпечени патладжани. За да се уплътни сместа, се натрошават 2 филии пълнозърнест хляб. Посолява се и се оттегля от котлона.
5. Форма за кекс се покрива с намаслена хартия за печене. Обелките от патладжаните се подреждат на дъното и по стените. Зеленчуковата смес се изсипва внимателно, повърхността се изравнява.
6. Пече се на водна баня при температура 180 градуса 30-40 минути. След това внимателно се изважда върху плато, с много остър нож се нарязва на филии и се сервира.


Източник: интернет

# 16
  • Мнения: 49
Тетевенска лютика

2 глави червен лук
2 печени червени чушки
200-250 г сварен зрял фасул
4 домата
6-7 с. л. зехтин
1 ч. л. чубрица
1 ч. л. сол

1. Лукът се наситнява. Претрива се със сол. Червените чушки се нарязват на малки кубчета, доматите се накълцват.
2. В купа се смесват лукът, чушките, фасулът, доматите и част от соса им. Поръсва се с чубрица, полива се със зехтин и се разбърква. Преди консумация трябва да престои 30 минути в хладилник.



Фалафел

около 2 ч.ч. сварен нахут
1 глава лук
2-3 скилитки чесън
1-2 с.л.нарязан на ситно магданоз
2 с.л. пълнозърнесто брашно
1 ч.л.смлян кориандър
1 ч.л.кимион
1/2 ч.л.сода
сол
черен пипер
1-2 с.л. зехтин

Загряваме фурната на 180 градуса. Слагаме всички продукти в кухненски робот и правим на пюре. От готовата смес оформяме малки топчета ,поставяме в намаслена тавичка и печем около 15- 20 минути.

Забележка:ако нямате кухненски робот всички продукти се нарязват на много ситно.




Хапки от тофу "Екзотик"

соево сирене “Тофу”
150-200 мл червено вино
2-3 скилидки чесън
10-15 капки балсамов оцет
1 1/2 ч. ч. вода
2-3 с. л. зехтин
2 с. л. ябълков оцет
1 с. л. сух босилек
1 ч. л. горчица
1/3 ч. л. черен пипер
1/2 ч. л. смлян розмарин
1/2 ч. л. смлян ким
1/2 ч. л. сол

1. Сиренето се нарязва на кубчета, които се подреждат в намазнената със зехтин тавичка и се заливат с виното.
2. Овкусява се с ябълковия и балсамовия оцет, счукан чесън и останалите подправки, посочени в рецептата.
3. Налива се 1 1/2 ч. ч. вода. Разбърква се добре и се вари на тих огън 10-15 минути. Хапките се оставят да изстинат, след което се поднасят.



Хрупкави картофи

1,5 кг картофи
60 мл зехтин
морска сол

• Картофите се обелват, измиват се и се нарязват на едри парчета
• Поставят се в тенджера и се заливат със студена вода.
• Довеждат се до кипване и тенджерата се маха от котлона.
• Картофите се оставят във водата 10 минути.
• Отцеждат се, подсушават се и се заливат със зехтин.
• Разбъркват се и се прехвърлят в голяма тава.
• Пекат се в предварително загрята фурна на 220 С за 40-50 минути.
• Посоляват се с морска сол.



Царевична яхния

3 царевици
2 моркова
2 картофа
2 скилидки чесън
1/2 глава кромид лук
100 г пресни печурки
50 г маслини
4 с. л. зехтин
1 ч. л. червен пипер
1 ч. л. джоджен
1 ч. л. сол
1/2 ч. л. кимион

1. Морковите се почистват и се нарязват на кубчета. Скилидките чесън и лукът се обелват и се нарязват наситно.
2. Лукът и чесънът се задушава за 2-3 минути в сгорещения зехтин и малко водичка, след което се оттеглят от котлона, посоляват се и се подправят с червен пипер и кимион.
3. Добавят се морковите, налива се 1 ч. ч. гореща вода, зеленчуците се връщат на огъня и къкрят около 10 минути.
4. Сипват се обелените и нарязани на кубчета картофи, продуктите се поръсват с джоджен и се варят още около 5 минути.
5. Зърната на царевицата се остъргват с нож и се смилат наедро в кухненски робот.
6. Печурките се нарязват на едро и се прибавят в тенджерата заедно с царевицата.
7. Налива се гореща вода, колкото да покрие продуктите, разбърква се и къкри около 20 минути.
8. Накрая се слагат нарязаните маслини и яхнията се досварява за още 2-3 минути.



Чеснова супа с тиквички

5 с.л. зехтин
6 стръка чесън
1/2 глава лук
200 г пресни картофи
2 тиквички
5–6 листа босилек
2 стръка копър
сол на вкус

1. Зехтина се загрява в дълбока тенджера малко вода и в него за 6–7 минути се задушават нарязаният на кръгчета чесън и наситненият лук.
2. Картофите се обелват, нарязват се на едро и след като лукът омекне, се изсипват в тенджерата и всичко се задушава още 2–3 минути.
3. Задушените зеленчуци се заливат с 1,5 л гореща вода, посоляват се и когато кипнат, се оставят да врат 10 минути под капак.
4. Тиквичките се нарязват на кубчета, изсипват в тенджерата и супата се вари още 15 минути. След това по-едрите зеленчуци се изваждат и се смилат в кухненски робот, като постепенно към тях се налива част от бульона.
5. Смлените зеленчуци се връщат в тенджерата, супата се подправя с наситнените босилек и копър, вари се още 2 минути. добавя се солта и е готова за сервиране.



Чеснови картофки

500 гр картофи
1 с.л. чесново брашно
3 с.л. зехтин
магданоз
копър
сол
пипер

Картофите се сваряват, обелват и нарязват на кубчета. В отделен съд се смесват зехтина, чесъна и подправките и се заливат картофките. Объркват се внимателно и се сервират. Стават много ароматни и вкусни.



Чорба от кисело зеле с булгур

1 стрък праз (бялата част)
1 малка глава червен лук
5-6 с. л. зехтин
2 сушени чушки
1 картоф
1 ч. ч. булгур
400-500 г кисело зеле
1 ч. л. червен пипер
сол на вкус

1. Булгурът се накисва в зелевия сок. Празът и червеният лук се нарязват наситно, зелето – на тънки ивички. В тенджера се сгорещява зехтина с малко вода . Празът и лукът се задушават за 30 секунди. Слага се зелето и се задушава.
2. Картофът се обелва и се настъргва, а сушените чушки се запичат на сух тиган.
3. Когато зелето поомекне, се овкусява с червен пипер, разбърква се, прибавят се натрошените наедро чушки и се залива с 2 л гореща вода. Пет минути преди чорбата да се свали от огъня, се прибавят настърганият картоф, солта и булгурът.



Чорба от зелен фасул

500 г зелен фасул
2 зелени чушки
1 морков
1 домат
1 глава лук
5-6 стръка магданоз
1 стрък пресен девесил (1/2 ч. л. сух)
3 с.л. зехтин
сол на вкус

1. Нарязаният фасул се поставя в тенджера с 2 л студена вода. Добавят се нарязаните наситно лук и морков. Кипва се и се вари 15-20 минути на тих огън.
2. Нарязаните на дребно зелени чушки се изсипват при останалите зеленчуци. Посолява се и се вари около 20 минути. Подправя се със ситно нарязаните магданоз и девесил. Вари се още 2-3 минути. Като се махне от огъна се добавя 1 пасиран домат и 3 с.л. зехтин.



Яйца с тиквички

2 средни тиквички
4 яйца
4 скилитки чесън
2 с.л. зехтин
копър, сол, черен пипер, майорана.

Обелваме тиквичките, нарязваме ги на кубчета, прибавяме нарязания чесън на филийки и запичаме в тефлонов тиган със зехтина. Когато тиквичките са готови пребавяме разбитите яйца. Яйцата предварително сме разбили и към тях сме прибавили копъра, майораната, солта, черния пипер. Запичаме до готовност на яйцата. Сервираме топло.



Ястие с тиквички, картофи и гъби на фурна

1 кг тиквички
1 кг картофи
300 гр гъби (за предпочитане горски)
400 гр тофу
зехтин
сол, черен пипер, чесън, копър

Задушавате гъбите в зехтин и вода със сол и черен пипер. Нарязвате тиквичките и картофите на кръгчета. Слагате в тавичка малко зехтин и редите ред картофи, ред тиквички, гъби, тофу и чесън на парченца. Солите картофите и тиквичките. Повтаряте редовете, завършвате обаче не с гъби, а с картофи или тиквички. Сипвате малко вода. Печете на около 180 градуса за 40-50мин. Като стане готово слагате отгоре настръгано тофу и запичате малко.



Яхния от грах

1 глава лук
2 моркова
2 домата
300 гр грах
100 гр пълнозърнесто брашно
зехтин
червен пипер
сол на вкус

Лука се нарязва на дребно и се задушава в малко зехтин и вода. Морковите също се нарязват на дребно и се прибавят към лука. Червения пипер се добавя също. Всичко се обърква добре и се слага и граха. Прибавя се 1 литър вода. Оставя се да се свари. Когато е почти готова се подправя с каша от брашното и малко вода. Когато е вече свалена от котлона и не ври се добавят 2 пасирани на пюре домата. Поръсва се с магданоз.



Източник: интернет

# 17
  • Мнения: 49
Соеви кюфтета в гювечета

500 гр. соева кайма
300 гр. тофу
300 гр. гъби
черен пипер
джоджен
подправки за каймата по желание
6 бр. яйца
зехтин

Каймата се приготвя като за кюфтета. Оформят се 6 бройки. Слага се във всяко гювече по 1-2 капки зехтин, 1 кюфте, нареждат се гъби, поръсва се с тофу, подправя се с джоджен. Гювечетата се запичат в гореща фурна (250 - 300 градуса) за около 20 минути, след което температурата се намаля. Чуква се отгоре по 1 яйце, капват се ощя 1-2 капки зехтин и печенето продължава още 5 - 6 минути.   



Пролетна салата

2 марули
1 стрък пресен лук или чесън
1/2 краставица
4-5 репички
2 с.л. кълнове (без значение от какво)
1 с.л. слънчогледови семки
1 с.л. печени соеви зърна (неосолени)
зехтин
лимонов сок

Измива се марулята и се накъсва на парченца. Добавяме нарязаният лук, репички и краставицата. Добавяме слънчогледовите семки, които предварително сме киснали 4-5 часа във вода да набъбнат. Слагаме печените зърна соя, кълновете и овкусяваме със зехтин и лимонов сок.




Яйце в зелена обвивка

1 сварено яйце
100 гр. соева кайма
100 гр. бланширана коприва
1 стрък пресен лук
1 стрък пресен чесън
2-3 стръка магданоз
2-3 стръка копър
черен пипер
кимион
сол
зехтин за намазване

Сваряваме яйцето и го обелваме. Бланшираме копривата за 3-4 мин. във вряща вода. Смесваме каймата с нарязаната на много дребно коприва, лукът, чесънът и подправките. Оставяме малко да отлежи и да се овкуси каймата. Вземаме яйцето и го обвиваме с каймата. Печем във фурна около 20-30 мин. на 220*С.



Киселец с яйца

300 - 350 гр. пресен киселец
1/2 връзка пресен лук
3-4 яйца
малко пресен магданоз за поръсване
1-2 с.л. зехтин
сол на вкус

В тиган се слага първо да се задуши нарязаният на ситно пресен лук в 1-2 с.л. зехтин и малко вода. След това се прибавя и изчистеният, измит, подсушен и нарязан киселец. Когато всичко "се смие" се чукват и яйцата с непрекъснато бъркане. Когато се яйцата са готови, се посолява ястието на вкус. Сервира се поръсено с магданоз.



Пълнени камби с фасул и соева кайма

червени камби - около 12 бр.
1 ч.ч. зрял фасул
1 гл. кромид лук
250 гр. соева кайма
1/2 ч.ч. зехтин
1 ч.л. червен пипер
черен пипер
сол на вкус

В зехтина се прибавят ситно нарязания лук и каймата. Задушава се с малко вода. Прибавят се червеният, черният пипер и свареният предварително фасул.
Камбите се почистват от семките, набождат се с вилица и се пълнят със сместа.
Нареждат се в тавичка, заливат се с останалата мазнина и се пекат в силна фурна.



Салата с нахут

нахут
краставица
репички
пресен лук
маслини
зехтин
лимонов сок

Накисва се нахут от предната вечер (около 12 часа да кисне) в повечко вода, понеже я попива и се надува. Хвърля се водата, налива се нова и се слага да кипне. Хвърля се и тази вода. После ври в подсолена вода, докато омекне - около 45 мин - 1 час. Оставя се да изстине. Нарязва се краставица, репички, пресен лук и черни маслини. Объркват се с нахута. Подправя се със зехтин и лимонов сок.




Салата “Табули”

1 ч.ч. жито или булгур
3 - 4 домата
1 глава лук
2 или 3 връзки магдано
1 лимон
2 с.л. прясна мента
няколко листа салата (за украса)
2 -3 с.л. зехтин
пипер на вкус

Накиснете булгура или житотото в 1 ½ ч.ч. вода за една нощ.
Отцедете го и го поставете в голяма купа. Разбийте сока на половината лимона с 1 с.л. зехтин и пипер и излейте сместа върху булгура. Размесете добре и го оставете да престои 1 час.
Измийте и подсушете магданоза и ментата. Отстранете стъблата и накълцайте листата. Нарежете лука на ситно и го прибавете към булгура.
Добавете магданоза и ментата и размесете добре; прибавете и сока на другата половина лимон, който сте смесили с 1 с.л. зехтин, и разбъркайте добре.
Прибавете нарязаните на кубчета домати. Размесете отново. Пресипете в купа за сервиране, украсена с листа салата.



Салата с нахут 2

1ч.ч. нахут
1 зелена салата
1 връзка пресен чесън
½ връзка магданоз
½ връзка репички
1/2 ч.ч. черни маслини
1/2 ч.ч. мариновани гъби /може и пресни/
1с.л. сусамов тахан
прясно изцеден лимонов сок
черен пипер
млян кимион

Нахутът се накисва от предната вечер и се сварява, докато омекне. След като изстине, се смесва с останалите продукти, предварително нарязани на ситно. Таханът, лим.сок и подправките се разбиват добре и салатата се овкусява. Добре е салатата да престои в хладилника преди да я поднесете.



Бобена салата

300 гр. едър боб
1 глава лук
2-3 стръка магданоз
зехтин на вкус
лимонов сок на вкус

Боба се сварява и се омесва с продуктите.


Източник: интернет

Последна редакция: нд, 19 апр 2009, 16:17 от ooofff

# 18
  • Мнения: 49
Бобени кюфтета

2 ч.ч. сварен боб
2 яйца
2стр. пресен лук или 1к.ч. нарязан праз
1 с.л. чубрица
1 с.л. риган
1 к.ч. нарязан магданоз
4 с.л. овесени ядки
зехтин
сол


Сварения боб отцеждаме добре. Намачкваме с вилица, добавяме ситно нарязания лук или праз, двете яйца, овесените ядки, чубрица , риган, черен пипер, сол и магданоз. Оформяме кюфтета, редим в намазана с малко зехтин тава и запичаме до зачервяване. Поднасят се топли.



# 19
Плодов фреш-крем
Пасират се заедно банани и пресни фурми (без костилката); или банан и авокадо и др. По желание се добавят аромати – канела, естествена ванилия.

Плодово-тиквен крем
Пасира се предварително задушена на пара тиква заедно със сладък плод – фурми, банан и др.

Микс – „домашни бонбони”
Смилат се в кухненски робот (или подходящ за целта уред) сурови ядки: орех, сладък бадем, лешник, сусам и други. Добавят се по желание и кокосови стърготини. Пасират се и пресни (фреш) фурми, след изваждане на костилката (вместо тях могат да се ползват предварително накиснати за 12 часа сушени плодове по избор). Добавят се аромати – ванилия, канела, бадемова есенция и др по избор. Всичко се пасира до получаването на плътна маса, от която се оформят малки кръгли топчета, които могат да се покрият с кокосови стърготини. Подреждат се в бонбониера и се съхраняват в хладилника до 1 седмица. Могат да се консумират като втора закуска (30мин след плодовете) или като следобедна закуска.

Домашна торта от сурови растителни продукти
Тя се приготвя като първо оформяме от микса – „домашни бонбони” блат (основа) 1-2см дебел. Върху него можем да подредим желани от нас сурови или печени плодове (ябълки, банани, тиква, авокадо и др. по избор), поръсени за украса с кокосови стърготини.

Плодово-сметанови миксове
Към избрана от нас комбинация от плодове (! трябва да се съблюдава да не се съчетават предимно сладко с предимно кисели плодове, напр. банан и лимон) добавяме заквасена сметана или отцедено кисело мляко, подсладено с мед (кафява захар, фруктоза....) и добавка на аромати (ванилия, канела и др по желание). Получената смес се пасира като крем.

Шоколадово-сметанови миксове
Предварително кипваме какао в малко вода до гъста кашица и след това охлаждаме.  Добавяме аромати (канела, индийско орехче и др по желание) и подслаждаме (кафява захар, фруктоза). Добавя се заквасена сметана (отцедено кисело мляко) и се миксира. Ако използваме заквасена сметана по желание в сместа можем да добавим и малко прясно мляко и краве масло, така киселият привкус става по-мек.

*Сметановите миксове могат да се съчетават с плодове.   
*Сметановите миксове могат да се охладят и да се консумират като домашен сладолед в различни комбинации – плодов, шоколадов, ванилов, канелен, кокосов и т.н.

Ензимна супа тип „мешана салата”
В съд поставяме едро нарязани суров домат, краставица, чесън, морков, малко чушка и магданоз. Пасираме с пасатор (или др уред) до получаването на хомогенна маса. Овкусяваме с диетична сол, лимон, поръсваме отгоре с домашно приготвена шарена сол.
*Бел. Аз слагам и малко изкиснато краве сирене, може и козе.

Ензимна супа тип „постен таратор”
Краставицата се пасира заедно с чесъна, копъра и предварително смлените орехи. Овкусява се с диетична сол и лимон. По желание може да се поръси с малко смляно копърово семе.

„Сух” таратор
Към ситно нарязаната краставичка се добавя отцедено кисело мляко и/или заквасена сметана. Подправяме с чесън, копър, малко орехова паста (смлени орехи), сол и др. по наше желание.

Гъбен пастет
Гъбите се задушават на пара и след термичната обработка се гарнират с малко краве масло и подправки – черен пипер, кимион, чесън, сол и др по желание. Пасираме до получаването на хомогенна смес.
Съчетава се с всички други храни, с които се съчетават термично обработените зеленчуци – ориз, качамак, спагети. Да не се комбинира с млечни продукти и меса.


Източник: "Човешкото хранене" - Георги Гайдурков

# 20
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Добро утро! Христос возкресе!!!

Поздравления за полезната тема! И аз от известно време започвам да се вманиачавам на тема "здравословно хранене". Та хайде и аз да дам малко принос за тази тема:

Много полезен сайт:
http://www.zemianazaem.com/

Последна редакция: нд, 01 яну 2017, 15:41 от ЗлаВещица

# 21
  • Мнения: 49
Праз с маслини

4 стръка праз
2 глави лук
5 с.л. зехтин
около 15 маслини
1 с.л. пълнозърнесто брашно
1 с.л. червен пипер
1 дафинов лист
1 ч.л. чубрица
сол

Задушаваме нарязания на ситно лук в зехтина и малко вода, добавяме брашното и след малко червения пипер. Веднага поставяме и праза, нарязан на едри колелца и около 400 гр.вода. Слагаме дафиновия лист и чубрицата. Оставяме да къкри на бавен огън. Към края на задушаването прибавяме и маслините. Ястието се поднася студено.


Чушки с боб и ориз              

1 ч.ч. зрял фасул
2/3 ч.ч. кафяв ориз
7 печени и белени червени чушки
3 глави лук 
6 с.л. зехтин
1 ч.л. мляна чубрица
сух джоджен
1 ч.л. млян черен пипер
малко сол

Боба се накисва в студена вода от вечерта. На другия ден се изцежда от водата и се сварява в подсолена вода. Изцежда се и се поставя в тавичка. Лукът се нарязва на полумесеци и се задушава в зехтина и малко вода. Добавя се почистеният ориз, след леко задушаване сместа се поставя в тавичката. Добавят се чушките, нарязани на парченца, подправките и 4 части вода, спрямо ориза. Печем на 210 градуса. Поднасяме топло или студено.



Пържола в зелев лист


3 обезкостени свински (пилешки, агнешни) пържоли (котлети или вратни) ~ 750 гр.
9 - 12 листа от кисело зеле
1/2 ч.л. черен пипер
1 ч.л. червен пипер
3 с.л. зехтин

1. На пържолите се правят нарези в две посоки - образуват се ромбчета.
2. Поръсват се с подправките и се оставят да отлежат няколко часа.
3. Всяка пържола се завива с 3 - 4 зелеви листа.
4. Нареждат се в тавичка, плътно една до друга.
5. Налива се зехтина и една чаша вода.
6. Пекат се във фурна на 250 градуса, като се зачервят, се обръщат. Ако е необходимо, се добавя още малко вода. На края на печенето трябва да останат само на мазнина.



Гювечета от ярешко с лозови листа

~1200 гр. ярешко (агнешко) месо без кости
3 глави лук
2 връзки пресен лук
30 лозови листа
6 с.л. зехтин
сух джоджен
1 ч.л. черен пипер
сол на вкус

заливка:
400 гр. кисело мляко
3 яйца
2 с.л. пълнозърнесто брашно
черен пипер

Подходящо за това ястие е едно ярешко (агнешко) бутче, от което се отделя по-голямото количество месо. Кокалите с останалото месо по тях се ползват за направа на супа.
Месото се нарязва на дребни късчета, двата вида лук също се нарязват. Разбърква се месото, лука, джоджена, черния пипер и сол на вкус. Във всяко гювече се слага по 1/2 с.л. зехтин, подреждат се по 3 лозови листа по дъното и стените, с гладката страна навън. Разпределя се месната смес. Отгоре се покриват с по 2 лозови листа, с гладката страна нагоре. Поставя се още по 1/2 с.л. зехтин, по около 30 мл. вода и гювечетата се захлупват. Пекат се във фурна на 220 градуса около половин час, после фурната се намалява на 120 градуса и печенето продължава още един час. Киселото мляко се разбива с яйцата, брашното и пипера и така получената заливка се разпределя в гювечетата. Допичат се на 220 градуса, без капачета до зачервяване на заливката. Поднаят се топли.



Пъстърва по Годечки
                                       
4 средни пъстърви (~ 1200 гр.)
4 стръка пресен чесън (4 скилидки стар)
4 с.л. оцет
1/2 връзка копър
1/2 ч.л. черен пипер
сол на вкус
1 лимон

Рибите се изчистват, отрязват им се главите и опашките, посоляват се и се поръсват с черния пипер. Оставят се в хладилник да отлежат няколко часа. Нареждат се в тава и се запичат до златисто. Поставят се в съд с капак. Чесъна се счуква с оцета, размесва се със ситно нарязания копър и пъстървите се поръсват обилно със сместа. Оставят се 5 минути да се мариноват.



Баница с кисело зеле ( зелник )

1               кисела зелка
2-3 с.л.     червен пипер
1 пак.        точени ( купешки ) кори
                 зехтин

Зелката се реже на ситно, като се отстраняват по-големите "жилки".
В подходящ дълбок съд зелето се задушава с малко зехтин. Целта е да поумекне и да се поизпари водата от него. След това,  докато е още горещо, към зелето се добавя червен пипер (може и лют). С лъжица се загребва от зелето и се ръси по корите. Всяка кора се завива на руло и се поставя в намазнена тава. Пече се до порозовяване.



Варени гевреци

 
~ 600 гр. типово брашно
350 мл. хладка вода
7 гр. суха активна мая
1 ч.л. сол

От предвидените продукти се замесва гладко, твърдо тесто, което се оставя на топло покрито да втаса (около 40 минути). Тестото се разделя на 10-12 топчета, от които се оформят гевреци и се оставят на набрашнена повърхност да втасат повторно за около 15 минути. В тенджера се загрява 2 литра вода, заедно с щипка - две сол. Водата не бива да ври, когато се пускат гевреците, това става малко преди завиране. Пускат се по няколко геврека във водата, обикновено не потъват, а си плуват отгоре. Варят се около 2 минути и се обръщат обратно, да се варят още 2 минути. Изваждат се с решетъчна лъжица и се оставят в пластмасова тавичка  да поизпръхнат (докато се загрее фурната). Пекат се  във фурна на 230 градуса до златисто кафяво. Като се извадят, се завиват с кърпа за десетина минути .



Мексикански тортиляс от царевично брашно

4 чаени чаши царевично брашно
1/2 чаена лъжичка сол
2 1/2 чаени чаши гореща, но не превряла вода

Замесва се в купа меко тесто, колкото да може да се събере на топка. Оформя се между дланите на 18 еднакви топчета и се покрива с влажна кърпа или фолио, за да не съхне. Загрява се дебел тиган или сач. Всяко топче се разточва на кръг с диаметър 15-17см - колкото малка чинийка, но не чак чаена. Колкото по-тънко се разточи, толкова по-добре стават. Пекат се на сухо, като се обръщат само веднъж.

Половин доза: 2 чаени чаши царевично брашно, 1 1/3 чаени чаши вода, сол.
Може да се направят "огнени" тортиляс от 1 ч.ч. царевично брашно, 1/4 ч.л. черен пипер, 1 с.л. лют червен пипер (или чили), 1/2 ч.л. сол, 2/3 ч.ч. вода.



Овесени крекери
 
3 ч.ч. овесени ядки
1 ч.ч. пшеничени зародиши
2 ч.ч. пълнозърнесто брашно
3 с.л. кафява захар
1/2 ч.ч. зехтин
1 ч.ч. вода

Всички продукти се смесват. Омесва се тестото, разточва се и се нарязва на квадрати, кръгчета или формички. Бисквитките се пекат на 150 градуса за около 30 мин. или докото станат хрупкави.



Ръжено хлебче - машина за хляб

500 гр. ръжено брашно
1 суха мая
1 ч.л. сол
2 ч.л. кафява захар
1 с.л. олио
400 мл. вода
1 с.л. кориандър на зърна
1 ч.л. кимион
2 с.л. пшенични трици

На програма Пълнозърнест хляб, за 750 гр. Кориандърът и кимионът се добавят при звуковия ситнал след втасването. Кориандърът е перфектната подправка за ръжен хляб и придава невероятен вкус.



Типов лучник

около 800 гр. типово брашно
1 кубче мая
1 ч.л. кафява захар
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сол

плънка:
1 1/2 кг лук
1 с.л. червен пипер
сол
зехтин

Кубчето мая се разтваря с топла вода и захарта. Като шупне се смесва с 1 ч.ч. кисело мляко и  се добавя в брашното (брашното е разбъркано със солта). Омесва се и се оставя да втаса.

Приготвя се плънката. Лука се задушава да омекне много добре, добавя се 1 с.л. червен пипер и сол на вкус. Оставя се да изстине. Когато вече тестото е втасало се разделя на две части, едната от които трябва да е малко по-голяма от другата. Разточва се по-голямата половина с диаметър по-голям от тавата, в която ще се пече лучникът. Слага се в намаслената тава, стените трябва да са "облепени" с тестото. Изсипва се плънката и след това се разточва и другото тесто. С него покриваме плънката и прилепваме. краищата. Пече се в умерена фурна за около 30 минути.



Типови хлебчета за сандвичи

500 гр. типово брашно
280 мл. вода
2 ч.л. захар
2 ч.л. сол
1/2 кубче прясна мая

В купичка разтваряме маята, с двете лъжички захар и водата. Оставя се да шупне. В купа се пресява брашното, добавя се солта. Щом маята е готова се добавя при останалата смес и се замесва меко тесто, което да лепне съвсем леко. Оставя се да втаса, докато удвои обема си.

Втасалото тесто се разделя на колкото искате топки и се привеждат в желана форма. Подреждат се в тава, покрита с хартия за печене и се оставят да втасат още около 20 мин. (в зависимост от температурата в стаята). Слагат се в загрята на 180 градуса фурна. Пекат се до зачервяване, след което се изваждат и се оставят да изстинат на решетка.



Типови хлебчета с маслини

350 гр. пълнозърнесто брашно (може и типово)
15 гр. свежа мая (или 1 пакетче суха)
150 мл. хладка вода
½ ч.л. сол
2 с.л. зехтин
175 гр. черни маслини

Смесете брашното, солта и маята. Добавете хладката вода и зехтина и омесете добре до гладко тесто. Махнете костилките и нарежете на ситно маслините, добавете ги към тестото и отново омесете, за да се разпределят равномерно.
Покрийте тестото с кърпа и оставете да втасва на топло около час и половина. Извадете тестото от купата и го оформете като продълговат хляб или няколко малки хлебчета. Оставете го да втасва отново за около час и половина. Намажете хляба с малко зехтин и изпечете за около 35-40 минути в предварително загрята на 220º фурна до получаване на златиста коричка.



Хляб с бира и пържен лук (правен в машина за хляб)

275 мл. бира
1 ч.л сол
1 к.л кафява захар
1 с.л олио
500 гр пълнозърнесто брашно
12 гр жива мая

Продуктите се изсипват в машината за хляб, в тази последователност. Програмата се стартира. Този хляб е правен на бърза програма.

1 глава лук
1 ч.л червен пипер
1 ч.л магданоз
зехтин

През това време се реже лукът на ситно и се задушава в зехтин и малко вода. Когато е готов се изважда и отцежда в друг съд. Прибавя му се червения пипер и магданоза. При сигнала на машината, се изсипва лука при тестото.



Царевични питки

Продукти (за 18 питки):
2 ч.ч. затоплено царевично брашно
хладка вода
1/4 ч. л. сол.

Смесете брашното и солта с хладката вода. Оставете настрани за 10 мин. Направете 8 см. топчета и ги сплескайте с ръка докато достигнат дебелина 1 см. Печете ги в незалепващ тиган докато потъмнеят и от двете страни.



Палачинки с царевично брашно


1 ч.чаша царевично брашно
1/2 ч.чаша пълзнозърнесто брашно
200 мл. топла вода
2 яйца
щипка сол
малко олио за тигана

Смесваме първо царевичното брашно с толата вода. Прибавяме яйцата и 1/2 ч.чаша пълнозърнесто брашно, щипка сол. Загряваме тигана и сипваме от сместа.



Пълнозърнеста питка със сусам

1 1/2 ч.ч. леко затоплена вода
1 1/2 ч.ч. типово брашно
1 1/2  ч.ч. пълнозърнесто брашно/грахам
2 ч.л. сол
1/2 ч.ч. сусам
2 ч.л. суха мая
2 с.л.сусам за поръсване

Омесваме еластично тесто и оставяме да втаса до удвояване на обема. След като втаса  разделяме на 16 топчици, които нареждаме в намаслена тавичка. Оставяме отново да втаса на топло около 30 минути. След това поръсваме със сусам. Печем на 220 градуса първите 15 минути и след това намаляме на 180 градуса и печем още около 30 минути.



Пълнозърнести питки и пърленки на фурна

2 1/2ч.ч. топла вода
1 пак. (7гр) суха мая
1 с.л. мед
2 1/2 ч.ч. типово брашно
3 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1 ч.л. сол
2 с.л. олио

Маята се разтваря във водата и се прибавя медът. Оставя се да шупне - около 10 минути. Брашната се пресяват и се смесват със солта. Прави се кладенче и се излива маята. Меси се еластично тесто. Оставя се да почине 15 минути, след което се прехвърля в намазана с олиото купа, като трябва да се намасли тестото от всички страни. Втасва докато удвои обема си или около 2 часа.

След като втаса, тестото се разделя на две части. Едната част се намесва пак и се разделя на 6 топчета, които се нареждат в намазана с олио тава и се оставят да втасват.
Другата част също се разделя на 6 части. Всяко топче се разточва на тънко кръгче - около 3мм., с помощта на брашно и се поставя в тава, застлана с хартия за печене.(събират се по две в тава). Слага се в силно загрята фурна. Пече се около 4 минути, след което се обръща от другата страна за около минута. Изваждат се и се увиват в кърпа.
През това време другите питки вече са втасали. Мажат се с вода и се поръсват със сусам. Пекат се в загрята фурна.



Пълнозърнести солети

270 гр. вода
1 ч.л. мед
2 ч.л. сол
3 с.л. зехтин
500 гр. пълнозърнесто брашно
1пак. мая на прах (15 гр.)
белени слънчогледови семки за овалване

Загрява се водата, добавят се меда и маята към нея, смесват се хубаво и се оставя за 10 минути. След което се добавят солта, зехтина и брашното, замесва се тестото хубаво, разточва се на 0,5 мм. Изрязват се ленти, наръсват се със слънчогледовото семе и се усукват. Поставяме ги върху хартия за печене. Пекат се за 12 минути на 200º.



Чапати

2 1/2 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1 ч.ч. вода
1 ч.л. сол
3 с.л. олио

Към брашното се добавят солта и водата и се замесва меко тесто. Меси се около пет минути. Ръцете се намазват с олиото и месенето продължава още малко. Тестото се разделя на 10-12 части, които се оформят на топчета. Всяко топче се овалва в брашно и се разточва на кръг с дебелина не по-малко от 4 мм. Нагорещява се сух тиган и в него се поставят разточените питки. Като се изпече от едната страна, се обръща. Започва леко да се надува по краищата. Тогава по средата се натиска леко със суха кърпа и когато кърпата се махне, се надува цялата питка. Изважда се, намазва се с малко вода и се завива, за да се задуши.

Забележка: ако тестото стане по-лепкаво, се добавя още малко брашно.



Пълнозърнесто хлебче

2 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1/2 ч.л. сода
1/2 ч.л. сол
2 с.л. кафява захар
2 ч.ч. кисело мляко
3-4 с.л. зехтин

Загряваме фурната на 200 градуса. Смесваме брашното, содата, солта, захарта. След това прибавяме киселото мляко и зехтина. Изсипваме в намаслена форма за хляб. Печем около 20-25 минути.



Източник: интернет

# 22
  • Мнения: 49
Царевични мъфини

1 ч.ч. пълнозърнесто брашно
2 ч.л. бакпулвер
2 с.л. кафява захар
1/2 ч.л. сол
1 ч.ч. царевично брашно
2 яйца
1/2 ч.ч. вода
1/4 ч.ч. олио

В купа смесваме брашното, бакпулвера, захарта и солта. След като сме ги размесели добавяме и царевичното брашно. В друга купа разбиваме яйцата, водата и олиото. Добавяме ги към сухата смес и разбъркваме. Пълним кошничките за мъфини (2/3) и печем на 180 градуса за 15-20 минути или до златисто.

Крекери

125 гр. пълнозърнесто брашно (1 ч.ч 250 мл събира 130 гр брашно)
1/2 ч.л. сол
1/2 ч.л. кафява захар
1/2 ч.л. бакпулвер
2 с.л. ленено семе
2 с.л. олио
60 мл. вода

Смесват се сухите съставки, добавя се олиото и помалко вода и замесваме тесто. Оставяме топката да престои 10-тина минути в хладилника. След това разточваме тънко на хартия за печене, режем на триъгълници и печем 15 мин. на 200 гр. до златисто. Който няма ленено семе може да пробва със сусам, мак.



Чеснови хлебчета

250 мл водa
25 г прясна мая (7 г суха)
1 с.л. олио
1 ч.л. сол
500 гр пълнозърнесто брашно
3 скилидки чесън
настъргано тофу

Замесва се тесто, което се оставя да втаса. Оформят се топки, които след като втасат се посипват с настъргано тофу и се пекат в умерена фурна.




Корсиканска доматена салата

6 месести домата
2 средни гл. лук, нарязани на ситно
4 ск. чесън, нарязани на тънки филийки
3 с.л. каперси (не е задължително)
10 черни маслини
3 с.л. нарязан магданоз
4 с.л. зехтин
сол, черен пипер на вкус
6 резенчета козе сирене или тофу

Доматите се нарязват на кръгчета и се подреждат в плато. Смесват се лукът, чесънът, каперсите, магданозът, зехтинът и маслините. Сместа се разпределя върху доматите. Поръсва се с черен пипер. Сервира се с резенчета козе сирене или тофу.



Доматена салата с мариновано сирене


4 домата
200 гр сирене
риган
босилек
зехтин
черен пипер
скилидка чесън
маслини без костилки

В дълбока купа слагаме нарязаното на кубчета сирене, наръсваме с черен пипер, ситно нарязания чесън, маслини на кръгчета, риган и босилек. Объркваме внимателно и поливаме с зехтина. Оставяме така 40-60 мин. Преди сервиране нарязваме доматите и изсипваме маринованото сирене. Объркваме внимателно и наръсваме с малко магданоз по желание.




Зимна салата

1 средна глава червено цвекло
5-6 картофа
1 ч.ч. сварен боб
1 стрък праз лук
сол
зехтин
лимонов сок

Червеното цвекло се рендосва. Картофите се сваряват на пара и се нарязват на кубчета. Цвеклото и картофите се смесват с боба. Прибавя се празът, нарязан на ситно. Всичко се разбърква добре и се овкусява със зехтин, лимонов сок и сол.




Италианска салата с патладжан, лимон и маслини

700-750 гр. патладжан
1/4 ч.ч зехтин
настъргана кора и сок от 1 лимон
2 с.л. каперси
12 зелени маслини, без костилките
2 с.л нарязан на ситно магданоз
2-3 ск. пресован чесън
сол и черен пипер на вкус

Нарежете патладжана на кубчета около 2см страната. Запечете ги в намазнена тава със зехтин до златист цвят. Като се опекат ги посолете. Изсипете кубчетата патладжан в подходяща голяма чиния, прибавете каперсите и маслините, поръсете с настърганата кора лимон, лимоновия сок, пресования чесън, магданоза, сол и черен пипер.



Пикантна доматена салата

3 - 4 домата
2 резена от глава целина
1 главичка чесън
1/2 връзка магданоз
1 зелена люта чушка
1/2 ч.ч. зехтин
сол и лимонов сок на вкус

Нарежете доматите на филийки. Останалите съставки сложете в блендер или кухненски робот. Смелете на фина паста. Овкусете с лимонов сок и сол. Нанесете с лъжичка от ароматната смес върху доматите.


Източник: интернет

Последна редакция: ср, 22 апр 2009, 17:30 от ooofff

# 23
  • Мнения: 49
Салата от спаначени коренчета

спаначени корени
5-6 ск. чесън
зехтин
сол
лимонов сок
магданоз
орехи

Почистените коренчета се заливат с вряла подсолена вода и се оставят 10 мин. да се попарят. Не се варят. Отцеждат се и се оставят да изстинат. 5 - 6 скилидки стар чесан се счуква добре с малко сол. Постепенно на тънка струйка започва да му се налива зехтин като непрекъснато се бърка. Получава се един вид чеснова майонеза. Подправя се с лимон и сол. Охладените коренчета се заливат със соса, наръсват се със счукани орехи и много магданоз. Салатата се сервира добре изстудена.




Салата Ропотамо

Продуктите са за около 1 кг салата:
около 1/2 кг сварен боб
около 200 гр. сварен на пара грах
5-6 кисели краставички
3-4 печени чушки
200 гр. моркови - леко омекнали на пара, нарязани
около 300 гр. гъст доматен сок (добре пасирани домати)
100 мл. зехтин

Всичко се обърква хубаво и е добре да престои поне 1 час преди сервиране.




Салата с октопод

около 200 гр. сварен октопод, нарязан на парченца
1 домат, нарязан на полукръгове
1 сварено яйце
2 моркова - настъргани на едрото ренде
половин айсбергова салата (или друга зелена салата)
няколко кисели краставички и кисели лукчета
няколко маслини
1 печена червена чушка, нарязана на ивички

В голяма чиния-плато подреждаме първо нарязаната на едро зелена салата, отгоре слагаме нарязания октопод, отстрани - морковите и украсяваме с останалите продукти. Заливаме салатата при поднасянето и със сос Винегрет.


Сос Винегрет

2 с.л. оцет
4 с.л. зехтин
1/2 ч.л. сол
1/3 ч.л. кафява захар
(по желание - прясно смлян черен пипер, 1/2 ч.л. горчица, 2 смачкани ск. чесън)

Смесват се внимателно всички продукти без зехтина в чаша. В по-обикновения вариант не се използват чесън и горчица, зависи от салатата. Разбъркваме, докато захарта и солта се стопят напълно. Едва тогава се налива на тънка нишка зехтина, като се бърка непрекъснато.



Средиземноморска освежаваща салата

1 кг миди
1 средно голяма зелена чушка
1 средно голямя червена чушка
1 глава кромид лук
1-2 домата
зехтин, лимонов сок, сол

Мидите се изчистват добре и се слагат да се задушат с една чаша вода докато се разтворят черупките. Двете чушки, лукът и доматите се нарязват на малки кубчета. Подправят се с зехтина, лимоновия сок и солта. Черупките на мидите се разделят на две и се запазват само тези, в които има месо. Нареждат се в една голяма чиния и се покриват с нарязаните зеленчуци. Прибира се всичко в хладилника, за да се охлади добре преди да се поднесе. По желание може да се прибавят и обелени скариди (сварени), лангостини, рулца от раци и пр.



Маслинена салата

маслини
червен лук
целина
зехтин
сух риган

Целината и лука се нарязват на ситно. Прибавят се маслините, зехтина, ригана и всичко се размесва добре.



Салата от тиквички

500 гр пресни крехки тиквички
100 мл зехтин
3 с.л. лимонов сок
2 с.л. мед
3-4 скилидки чесън
магданоз, копър
смлян черен пипер
сол

Тиквичките се измиват хубаво и, без да се белят, се нарязват на ивички с помощта на белачка за картофи по цялата дължина. Посоляват се и се оставят 30-ина минути. В това време се приготвя маринатата – в купа се смесват зехтина, меда, лимоновия сок, черния пипер, чесъна и ситно нарязаните зелени съставки, хубаво се размесват. Изстискват се леко тиквичките, слагат се в маринатата и се разбъркват. Купата с тиквичките се оставя в хладилника поне 2 часа, отвреме на време може да се разбъркват.



Салата с риба тон


1/2 ч.ч. майонеза (домашна)
2 с.л. каперси (нарязани на ситно)
4 ч.ч. риба тон (от консерва) изцедена от олиото
1 стрък нарязан на ситно целина
1/2 червен лук (нарязан на ситно)
сока от половин лимон
кора от половин лимон
черен пипер на вкус

Смесваме майонезата, лимоновата кора и сок, каперсите и черния пипер. След това добавяме рибата, целината и лука.




Салата с риба тон II

2 ч.ч. риба тон
1 червена чушка
1 стрък целина
3-4 кисели краставички
3-4 с.л. лимонов сок
майонеза (домашна)

Червената чушка, целината и краставичките се нарязват на ситно. Разбъркват се с рибата, лимоновия сок и майонезата. По желание се овкусява с черен пипер.



Салата със синъо сирене

1 салата Айсберг
1 ч.л. балсамов оцет
1/2 ч.ч. зехтин
3 скилидки чесън нарязани на ситно
синьо сирене (може и друго - домашно)
сол на вкус

В малка купичка разбъркваме оцета, зехтина и солта. В купички за салата или голяма салатна купа поставяме нарязаната на едричко салата, натрошаваме сирене отгоре и заливаме с дресинга.



Доматена салата с маслини, козе сирене и дресинг с червен лук и каперси

за 2 порции:
4 бр. средни домата
2 с.л. нарязани на парченца черни маслини
2 с.л. козе сирене

за дресинга:
1 с.л. каперси
1 с.л. нарязан червен лук
2 с.л. лимонов сок
3 с.л. зехтин
сол

Нарязваме доматите на кръгчета, посипваме върху тях маслините и козето сирене. Смесваме зехтина, лимоновия сок, солта, каперси и червения лук. Поливаме с дресинга.



Източник: интернет

# 24
  • Мнения: 49
Топла салата с патладжани

4 патладжана
2 домата
2 печени чушки
6 с.л. зехтин
сок от 1 лимон
сол
магданоз

Сините домати се нарязват на филии и се пекат във фурна 15 минути. Червените домати се обелват и нарязват на кубчета. Прибавят се към патладжаните и нарязаните чушки. Смесват се лимоновият сок със солта и се полива вече готовата салата. Поръсва се със ситно нарязан магданоз.



Питки с мак

500 мл СТУДЕНА вода
25 г прясна мая или 7 г суха мая
2 ч.л. сол
50 мл олио
1 литър пълнозърнесто брашно
150 мл типово брашно
мак

. Маята се разтваря в студена вода.
. Брашното се пресява заедно със солта и се омесва еластично тесто, като накрая се добавя и олиото.
. Тестото се покрива и се оставя да втасва 2 часа.
. Тестото се разделя на части.
. Всяка част се оформя на фитил.
. Всеки фитил се завръзва на възел.
. Така оформените питки се поставят в тава за печене.
. Оставят се да "починат" 15-20 минути.
. Намазват се със студена вода.
. Поръсват се с мак.
. Пекат се в предварително загрята фурна на 225 С за около 10 - 13 минути.

Забележка: брашното е в МЛ



Пълнозърнесто хлебче

2 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1/2 ч.л. сода
1/2 ч.л. сол
2 с.л. кафява захар
2 ч.ч. кисело мляко
3-4 с.л. зехтин

Загряваме фурната на 200 градуса. Смесваме брашното, содата, солта, захарта. След това прибавяме киселото мляко и зехтина. Изсипваме в намаслена форма за хляб. Печем около 20-25 минути.



Пърленки (по Габровски)

1 кг типово брашно
500 мл. хладка вода
1 пакетче суха мая (ако е прясна маята - 3/4 от кубчето)
1 1/2 ч.л. сол (или 1 ч.л. с връх)
1 ч.л. кафява захар
4-5 с.л. олио
150 - 200 гр. тофу
чубрица
1-2 с.л. краве масло за намазване

Пресявате брашното, правите кладенче в него и поставяте солта, захарта и олиото. Маята разтваряте в хладката вода и изсипвате в кладенчето. Замесвате гладко еластично тесто, което не лепне. Поставяте в найлонов плик, като предварително поръсвате тестото с брашно, за да не залепне по плика. Пликът с тестото поставяте във висока купа (например тази, в която разбивате с миксер) и покривате с чиста кърпа. Оставяте да втаса (около 30-40 мин), след като тесто удвои обема си, изваждате от плика върху предварително намаслен плот. Откъсвате от тестото с ръце (намаслете и ръцете си предварително) парче с размер на топка за голф например. Поставяте върху намасления плот и натискате с длан, като се опитвате да придадете овална форма на тестото. В крайна сметка трябва да получите елипса с дебелина не повече от 1 см. Поставяте в предварително намаслена тава, оставяте тестото да отпочине и втаса отново около 15-20 мин. След това поръсвате върху тестото от натрошеното тофу и най-отгоре добавяте чубрица на вкус. Печете в предварително загрята фурна на 150 градуса, а след това увеличавате до около 180-190 градуса. Когато пърленките започнат да придобиват златист цвят, изваждате от фурната, намазвате ги с парченце краве масло и покиривате с чиста кърпа.



Селски хляб с картофи

680 гр картофи (около 3 големи картофа)
4 ч.л. сол
120 мл отвара от картофите
1 с.л. суха мая
2 с.л. зехтин
665 гр типово брашно

. Картофите се измиват и се разрязват на 4 части.
. Заливат се с вода и се посоляват с 2 ч л сол.
. Сваряват се до готовност.
. Отмерват се 120 мл от течноста и другата се изхвърля, като картофите се оставят да изтинат напълно (трябва да бъдат сухи).
. Изситналите картофи се смачкват на пюре и се поставя в купа на мискер (машина за хляб).
. Отделно в топлата течност се размива маята и се оставя за 5 минути, докато се образуват мехурчета.
. Прибавя се към картофите заедно със зехтина и се бърка до еднородна смес.
. дОбавя се брашното и 2 ч л сол.
. Меси 2 минути на ниска скорост, след което се превключва на средна и се меси 11 минути.
. В началото тестото ще е сухо, но към края ще стане еластично заради картофите.
. Купата се покрива и се оставя при стайна температура 20-30 минути.
. В това време тестото почти не увеличава обема си.
. Фурната се загрява до 190 С заедно с тавата за печене.
. Тестото се поставя върху набрашенена повърхост и се разделя на 2 части.
. Всяка част се разточва с форма на овал.
. Навива се на руло, като края се набрашнява и се залепва.
. Поставя се с шева надолу и се покрива.
. Оставя се да втаса 30 минути.
. Фурната се напръсква с вода.
. Втасалият хляб се обръща с шева нагоре и се поставя в сгорещената тава.
. Пече се 45-50 миунти.



Фокача с картофи

250 гр типово брашно
130 мл топла вода
6 гр прясна мая или 1 1/2 ч.л. суха мая
1 1/2 ч.л. сол
1 ч.л. кафява захар
1 с.л. зехтин
1 картоф (100 гр)
сол
зехтин
розмарин

. Маята се разтваря с малко количество топла вода заедно със захарта.
. Оставя се на топло място за 10 минути.
. Прибавя се останалата вода, пресятото брашно.
. Омесва се еластично тесто, като накрая се прибавя солта и зехтинът.
. Тестото се поставя в намаслена купа и се покрива.
. Оставя се на топло място да втаса за 1 час или докато не удвои обема си два пъти.
. Разточва се в кръг или квадрат със страна 20 см.
. Отгоре се правят дупки с пръсти и се намаслява със зехтин.
. Картофът се нарязва на равномерно тънки кръгчета, измиват се под течаща студена вода и се подсушшават с кухненско руло.
. Нареждат се върху фокачата и леко се намасляват със зехтин.
. Поръсват се с морка сол и розмарин.
. Покрива се и се оставя да втаса за 30-40 минути.
. Пече се в предварително загрята фурна на 230 С за 15-18 минути или до златист цвят.
. Горещата фокача се напръсква със зехтин.



Фокача с минерална вода

500 гр типово брашно
300 мл газирана минерална вода
3 с.л. или олио
2 ч.л. сол
1 ч.л. захар
7 гр суха мая (аз сложих 25гр прясна)

* Маята се разтваря в малко топла вода (или смесва с брашното), прибавя се захарта, разбърква се хубаво и се оставя да постои 10-на минути.
* Брашното се пресява, замесва се еластично тесто  като накрая се добавя солта и олиото.
* Меси се хубаво за 10 минути (или в хлебопечка), поставя се в намаслен съд, покрива се и  се оставя за час.
* Тестото се разделя на 2 части.
* На хартия за печене се оформят 2 питки , завиват се и се оставят да втасат още около час.
* Фурната се загрява заедно с тавата на 230*
* Правят се дупки с  пръстите на ръцете и се намазва със смес от 2 с.л. олио и 1 ч.л. вода, поръсва се с едра/морска сол и розмарин (по желание)
* Пренасят се фокачите заедно с хартията в сгорещената тава.
* Пекат се за около 13-15 мин (до златисто).




Фокача с патладжани

250 гр брашно
125 мл вода
3,5 гр суха мая
1 ч.л. сол
1 ч.л. захар
1 с.л. зехтин

• Маята се разтваря в топла вода.
• Добавя се захарта и солта.
• Брашното се пресява и се замесва тесто.
• Накрая се добавя зехтина и още един път се омесва тестото.
• Оставя се на топло място да удвои два пъти обема си.

пълнеж:
1 неголям патладжан
150 гр тофу
1/ 2 зелена чушка
1 скилидка чесън
подправки на вкус

. Патладжанът се нарязва на кръгчета, посолява се и се отставя да се изцеди за 15 минути (или повече).
. Изплакват се със студена вода и се подсушават.
. Запичат се леко на сух тиган.
. Тофуто се настъргва на едро ренде.
. Чушките се нарязват на тънки кръгчета или ивички.
. Чесънът се пресова.
. От тестото се оформят две питки и се поръсват с царевично брашно.
. Поръсват се с тофу, отгоре с кръгчета патладжани, чушките и пресованият чесън.
. Най-отгоре се поръсват по желание с още тофу и подправки.
. Напръскват се с малко зехтин.
. Пекат се в предварително загрята фурна на 250 С за около 10-12 минути.




Хляб от трици

1 и 1/2 чаши пшенични трици
2/3 чаша ръжено брашно
400 гр кисело мляко
1 ч.л. сода
1 к.л. сол

Прибавят се (по желание) по 1-2 суп. лъжици от:
- ленено семе, смляно;
- сусам;
- сурови, белени тиквени семки;
- сурови, белени слънчогледови семки;
- маково семе

За аромат и вкус, могат да се наръсят подправки на вкус: чубрица, шарена сол, риган и др.

В голяма купа се изсипва киселото мляко и се разбърква със содата, добавят се солта, брашното и триците, семките и подправките. Всичко се бърка добре до получаване на лепкава консистенция. Тестото се изсипва в предварително намаслена форма за хляб, или се оформя с лъжица на питки в тава. Пече се в предварително загрята на 180С фурна до готовност.




Хляб със семена и ядки

1 чаша вода
1 1/2 с.л. кафява захар
1 1/2 с.л. олио
2 чаши типово брашно
1 чаша ръжено пълнозърнесто брашно
1/2 чаша пшенични трици
1 с.л. пшеничен зародиш
1/2 с.л. сол
1 пакетче суха мая - 7 гр.

2 с.л. орехи
2 с.л. тиквени семки
2 с.л. слънчогледови семки
2 с.л. сусам
1 с.л. ленено семе
1 с.л. маково семе


1 чаша = 240 мл.
1 с.л. = 15 мл.

Програма Основна - бърза (2ч и 24 мин)
Големина на хляба - 900 гр.




Хляб с тофу и маслини

240 мл вода
3 с.л. зехтин
1 1/2 с.л. кафява захар
360 гр пълнозърнесто брашно
3/4 ч.л. сушена мащерка
1 1/2 ч.л. сол
2 1/4 (7 г ) суха мая

ДОБАВКИ:

60-70 гр натрошено тофу
6 с.л. едро нарязани зелени маслини
3 с.л. едро нарязани черни маслини
3 с.л. брашно

Замесете тестото, оставете да втаса и след това сложете добавките и замесете отново. Оставете "да почине" още малко и опечете.



Източник: интернет

# 25
  • Мнения: 49
Ореховки

3 белтъка
няколко капки лимонов сок
1 чаша кафява захар
1,5 ч.ч. смлени орехи

Разбиват се белтъците на сняг, прибавя се захарта, лимоновия сок и като се получи гъст сняг се слагат и орехите. Слага се с лъжица върху пекарска хартия и се суши на 100 градуса продължително време.



Сладкиш с ябълки

2 бр. яйца
1 ч.ч. кафява захар
3 /4 ч.ч. олио
10 гр. бакпулвер
2 ч.ч. типово брашно
1 ч.л. канела
2 ч.ч. нарязани на дребно ябълки
ванилия

Яйцата се разбиват добре със захарта. Прибавят се постепенно олиото, канелата, ванилията, бакпулвера и брашното. Накрая се прибавят ябълките. Тестото се изсипва в намаслена тавичка. Сладкишът се пече в предварително загрята фурна при температура 180 градуса. 
Забележка : Тестото на този сладкиш е по - гъсто от кексовото. Много бърз и лесен за приготвяне сладкиш.



Сладкиш с тиква

3 бр. яйца
1 ч.ч. кафява захар
1 ч.ч. олио
1 1/2 ч.ч. типово брашно
1 ч.ч. настъргана тиква
10 гр. бакпулвер
стафиди
канела
ванилия

Яйцата се разбиват със захарта. Прибавят са олиото, бакпулвера, брашното, настърганата тиква  и ароматите. Тестото се слага в намаслена и поръсена с брашно тавичка. Пече се при температура 180 градуса.



Тиквени бонбони

200 гр. тиква-цигулка
1 ч.ч. кафява захар
1 ч.ч. червено вино
1 ч.ч. вода
кората от 1 лимон
2-3 зърна бахар
2-3 семена кардамон
канела на вкус
ванилия
кокос за поръсване

Смесват се водата, виното, захарта и подправките и се варят 5 мин. Нарязва се тиквата, без да се бели на еднакви резени - дебели около 1,5 см. Тиквата се пуска във врящия сироп и се вари на тих огън докато омекне. Проверява се дали е сварена с клечка за зъби. Не трябва да се преварява, за да не загуби форма при нарязването. Когато е готова, тиквата се оставя да изстине в сиропа, а след това се отцежда върху домакинска хартия. С малка формичка се изрязват бонбони. Поръсват се с кокосови стърготини.




Постен ябълков сладкиш с грис

1 килограм ябълки
2 ч.ч. кафява захар
1 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1 ч.ч. грис
1 ч.л. бакпулвер
1 ч.л. канела
1/2 ч.ч. олио
1 ч.л. настъргана лимонова кора
2 с.л. лимонов сок

В два отделни съда се правят ябълкова и брашнена смес.
За ябълковата смес - ябълките се настъргват, смесват се с половината количество захар, кората от лимона и лимоновия сок.
За брашнената смес - смесваме брашното с бакпулвера, останалата захар, бакпулвера и канелата.
В тавичка застлана с хартия за печене редим от брашнената смес, от ябълковата, поръсваме с олио......пак брашнена смес, пак ябълки пак олио докато свършат продуктите. Най отгоре трябва да завършим с ябълкова смес и олио. Пече се около 45 мин на умерена фурна, на около 200 градуса.



Източник: интернет

# 26
  • Мнения: 49
Бананов кекс с мед

2 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1 – ½ ч.л. бакпулвер
¾ ч.л. сода
1 ч.ч. пюриран банан (2 средни)
¼ ч.чаша кафява захар
1/3 ч.ч. мед
¼ ч.л. индийско орехче
¼ ч.ч. вода
ядки по желание

Смесваме брашното с бакпулвера, солта, захарта, индийско орехче, смесваме добре. В отделна купа смесваме меда, водата и банана. Прибавяме сухите съставки постепенно докато се смесят (прибавяме ядките, разбъркваме с лъжица). Изливаме сместа в намаслена кексова форма и печем 45-50 мин или докато не забодем клечка в него и не я изкараме суха. Охладете 10 мин. и извадете от формата.




Сладкиш с орехи и канела

3 яйца
1ч.ч. кафява захар
1/2 ч.ч. олио
1/2 ч.ч. вода
1 ч.л. сода
1 ванилия
1 ч.ч. счукани орехи с малко канела
2 ч.ч. пълнозърнесто брашно
2 с.л. конфитюр

Разбиват се яйцата със захарта, добавят се останалите продукти, разбърква се добре и се изсипва в намаслена и набрашнена тава и се пече.


Хумус

240 мл сварен нахут
60 мл сусамов тахан
60 мл зехтин
2-3 скилидки чесън
200 мл лимонов сок
щипка кафява захар
1 ч л сол

• Нахутът се отцежда.
• Всички продукти се поставят в блендър.
• Поставя се в хладилника за 30 минути да отлежи преди сервирането.


Орехово - лимонен хумус

100 г орехи
1 ч л кимион на зърна
1/2 ч л кориандър на зърна
1/2 ч л каенски пипер
400 г сварен нахут
60 мл зехтин
3 с л лимонов сок
2 скилидки чесън
1 ч л сол

• На сух тиган се запичат орехи до приятен аромат и се охлаждат.
• В същия тиган се запържват зърната кимион и кориандър за 30 секунди.
• Семената се стриват на прах.
• В блендер се поставят отцеденият нахут, зехтинът, лимоновият сок, ситно нарязаният чесън, солта и стритите подправки.
• Сместа се пюрира.
• Орехите се претриват между ръцете, като се сваля коричката от ядките.
• Прибавят се към хумуса и се пюрира отново.
• За да се получи по-течен хумусът се прибавя още 1-2 с л вода.




Източник: интернет

Последна редакция: чт, 23 апр 2009, 12:14 от ooofff

# 27
  • Мнения: 49
Калмари "Маринара"

500 гр калмари с пипалата
1 гл лук
2 ск. чесън
2 домата
1-2 с.л. стафиди
10-12 маслини
2-3 щипки риган
1-2 с.л. кедрови или слънчогледови семки
4-5 стръка пресен магданоз
5-6 с.л. зехтин
сол

Нарязваме лука и го задушаваме в зехтин и вода. След 2 минути към него прибавяме чесъна, след 1 минута добавяме стафидите и маслините. Посоляваме и къкри 20-25 минути под капак. Режем калмарите на шайби, заедно с пипалата. Добавяме ги към задушените лук, чесън, маслини и стафиди, добавяме ригана с кедровото или слънчогледово семе и оставяме за 5-6 минути под капак. Накрая се поръсва с магданоз и се добавят нарязаните на кубчета домати.

Източник: Бон Апети

# 28
  • Мнения: 49
Зеленчукова супа с броколи

500 г пресни броколи (300 г замразени)
1 печена чушка
2 моркова
2 картофа
1 глава лук
1 резен целина
6-7 с. л. олио
1/2 ч. л. естрагон
2 щипки семе от копър
1 ч. л. сол

 1. Броколите се накъсват на малки розички, поставят се в купа, заливат се с вода и се оставят да престоят 10 минути. След това се отцеждат.
 2. В тенджера се поставят нарязаните надребно лук и целина, стъблото на броколите и нарязаните на кубчета картофи. Наливат се 1 1/2 л студена вода, посолява се и се кипва. Зеленчуците се варят 15 минути, след което се пасират.
 3. В олиото и 1 ч.ч. топла вода за 30-40 секунди се задушават семето копър, настърганите моркови и нарязаната надребно чушка.  Сместа се излива в тенджерата при пасираните зеленчуци.
 4. Добавят се цветчетата броколи и естрагонът. Супата се вари 10 минути, след което е готова за сервиране.



Овесена супа със спанак

300 гр. спанак
100 гр. овесени ядки
1 гл. лук
1 морков
1.5 л вода
1 ч.л.сол
1 с.л. пълнозърнесто брашно

Лукът и морковът се задушават, после се добавя брашното и се налива водата. Прибавя се спанака и се оставя да поври 10-15 минути, след това - овесените ядки и супата се оставя да ври докато те омекнат.



Печени чушки с пюре от патаджани

8 прави чушки
2 патладжана
5-6 скилидки чесън
3 с.л. лимонов сок
3 с.л зехтин
сол

Чушките се опичат,обелват и осоляват. Опечените и обелени патладжани се смилат, като към тях се прибавят счуканите скилидки чесън. Добавят се зехтина,лимоновия сок и солта. С тази смес се пълнят чушките, нареждат се в чиния, а между тях се слагат кръгчета червени домати. Поръсват се със ситно нарязан магданоз.



Постни зелеви сърмички

40 зелеви листа
3 глави лук
200 гр. грах
4 моркова
олио
черен пипер
сол

Зелевите листа се попарват в подсолена вода до омекване. Грахът се сварява на пара, морковите също и се нарязват на кубчета. Лукът се нарязва на дребно. Всички зеленчуци се овкусяват с подправките. С полученият зеленуков микс се пълнят и завиват зелевите листа. Готовите сърмички се нареждат в голяма тенджера и се сваряват.



Печени зеленчуци по италиански

1 патладжан
2-3 тиквички
по 1-2 зелени и червени чушки
гъби
зехтин
лимонос вок

Патладжаните и тиквичките се нарязват на филии (не много тънки), а гъбите на 2. Всичко се пече във фурната или на плоча. После се нарязват на тънки лентички. Слага се и ситно нарязан лук. Обилно поръсвате със сух босилек, риган, малко сол и се застройва със зехтин и лимонов сок. Като престои малко в хладилника, става още по-вкусна.



Цяла манджа

2 патладжана
10 малки картофчета
4 чушки
чубрица
сол, червен пипер
3 с.л олио
2 ч.ч. вода

В тенджера се нареждат обелените цели картофи, патладжаните - само нацепени на ивици, целите чушки. Прибавят се сол, чубрица и червен пипер. Слага се водата. Когато ястието заври, се оставя на тих огън, докато се сварят зеленчуците. Когато е готово, добавяме олиото.



Гнезда с картофено пюре

1 кг картофи
1 чаена чаша нарязани сурови гъби
2 с.л. накълцан лук
3 с.л. зехтин
сол, черен пипер, зехтин за намазване

Картофите се сваряват и се намачкват на пюре. Лукът и гъбите се задушават леко и се добавят към картофеното пюре. Сместа се посолява. От нея се оформят 4 гнезда и се нареждат в намазана тавичка. Отгоре се напръскват с малко зехтин и се поръсва с черен пипер. Гнездата се запичат за около 20 мин. на умерена фурна.



Мариновани пилешки гърди

250 гр. пилешки гърди
сол
черен пипер
лимонов сок
зехтин

Гърдите се осоляват и се натриват с черен пипер, начукват се и се поставят в марината от зехтин и лимонов сок за 3-4 часа. В тенджера се налива 1 ч.чаша вода, слагат се гърдите и се оставят да врат до пълна готовност. Сервират се обилно поляти с лимонов сок.




Пиле с ароматен сос

1 бр.  пиле
100 мл  олио
200 мл  вино бяло
5 с.л.  оцет
200 гр  лук кромид стар
1 бр.  дафинов лист

1. Нарежете пилето на порции и го посолете.
2. Парчетата пиле подредете в тава.
3. Добавете виното, оцета, 200 мл вода, олиото, дафиновия лист и лука, нарязан на големи парчета.
4. Печете до зачервяване, като от време на време ги обръщайте, за да се зачервят и от другата страна.



Пиле по мексикански

1 бр. пиле
1 гл. лук
6-7 ск. чесън
3-4 чушки
3-4 моркова
черен пипер
розмарин
олио
вода

В тавичка се нарежда пилето, нарязано на порции, лук на едро, чесън, чушки, нарязани на ленти, моркови на пръчици, черен пипер, розмарин. Полива се с олио, вода до половината на съставките и се пече до зачервяване.



Капитански пържоли

5 пържоли
4-5 кисели краставички
1-2 моркова
300-400 гр. гъби
2 водни чаши бяло вино
1-2 по-големи глави лук
олио
подправки за месото (сол, чубрица, чимен, черен пипер)
 
В тавичка се нареждат овкусените пържоли. Върху всяка пържолка нарязани на шайбички - краставичка и морков. После гъбките и лук нарязан на шайби. Отгоре капвате малко олио. Сипвате виното и покривате хубаво с алуминиево фолио. Печете докато всичко хубаво се задуши докато почти остане само на мазнина.




Пълнени патладжани по турски

патладжани
лук
чесън
соева кайма
морков
магданоз
сол, черен пипер, лимонов сок, олио

Патладжана се реже на две по дължина, издълбава се и после се задушава вътрешността с лук, малко чесън, соева кайма, морков и магданоз. Напълват се половинките с тази смес и се слагат другите половинки отгоре. Пече се във фурна. По желание може да си направите чесново сосче с лимон  и черен пипер.




Пълнени чушки с тиквички и патладжан

12 средно големи прави чушки
1 по-голяма тиквичка
1 средно голям патладжан
700 гр. соева кайма
сол, черен пипер, чубрица

Патладжана се нарязва на колелца, посолява се и се оставя да се отцеди за 10-15 мин. После се сварява леко и се нарязва на ситно. Тиквичката също се нарязва на ситно и заедно с патладжана се прибавя към каймата. Добавят се подправките и всичко се омесва хубаво. Чушките се почистват от семките, посоляват се съсем леко отвътре и се пълнят със сместа. Нареждат се в намаслена тавичка, налива се вода до средата им и се пекат в умерено загрята фурна.



Пилешка яхния със спанак

4-6 порции пиле
1/2 стрък праз
1 морков
спанак (количеството е на око)
сол, червен пипер, риган, зехтин

Порциите пиле се заливат със студена вода, да се покрият. Слага се да се вари и когато се отпени се слага смеления праз и морков, солта и червения пипер. През това време се почиства и измива спанака. Когато пилето е почти готово се слага спанака и се маха, ако сме сложили капак за да изври излишната течност. Слага се повечко спанак за да стане гъстичко ястието. Накрая когато всичко е готово се поръсва с ригана и до добавя зехтина.



Източник: интернет

# 29
  • Мнения: 49
Спаначено пюре със сусам

400 гр. спанак
1 глава лук
1 морков
чесън, черен пипер, сол, сусам

Лукът и морковът се задушават в зехтин с малко вода, после се прибавя нарязаният спанак с малко вода и се оставя така още 10 мин. Накрая се прибавя чесънът, черния пипер и солта, а след като пюрето се изсипе в купа, се наръсва със сусам.




Кюфтета от червена леща (без пържене и печене)

1,5 ч.ч. червена леща
1 ч.ч. булгур
3 ч.ч. вода за варенето на лещата
4 с.л. зехтин
1 голяма глава лук, нарязана много ситно
1 връзка магданоз
1 шепа копър
1 връзка зелен лук
2 скилидки чесън
2 с.л. пасирани домати
лимонов сок на вкус
1 ч.л. кимион
1 ч.л. джоджен
сол и пипер на вкус

Лещата се измива и се вари във водата (внимавайте и мерете водата и лещата с чаши, защото ако водата е много, лещата ще стане водниста и няма да може да се оформят кюфтенца - трябва да се поеме почти цялата вода, когато лещата е готова). Към края на варенето се прибавя булгура и се оставя да поеме. Лукът и чесънът се задушават кратко в зехтин и вода, добавят се подправките. Всички съставки се смесват заедно с доматите в голяма купа и се оставя да изстине (да не си изгори човек пръстите, докато оформя кюфтенцата). После с ръце се оформят топчета, кюфтенца или шницели. Сервират се върху листа от салата с резенчета лимон.





Зелен пролетен гювеч


1 връзка лапад
1 връзка киселец
1 връзка зелен лук
1 връзка зелен чесън
1 глава кромид лук
1 връзка магданоз
1 връзка копър
няколко стръкчета пресен девисил
300 г гъби
1 к.ч. кафяв ориз
1 л. червен пипер
сол на вкус

В дълбок тиган с малко олио се слагат кромида, всички зелени зеленчуци и подправки и гъбите. Сипва се малко вода и се задушава. Като изври водата се добавя ориза, червения пипер и сол на вкус. Долива се топла вода колкото да покрие всичко и се изсипва в огнеопорен съд (гювеч или тенджера от йенско стъкло) и се пече в умерена фурна до готовност на ориза. Може да се приготви и със спанак, ако нямате лапад.





Риба на скара

4-5 скумрии
1/2 ч. ч. оцет
1/2 ч. ч. олио
2 ч. л. сол
1 глава чесън
черен пипер

1. Подправките се смесват и се пасират. Скумриите се мариноват минимум 1 час (по възможост 24 часа), след което се изпичат на скара. По желание рибата може да се поднесе със сос, приготвен от: 3 с. л. олио,1 с. л. лимонов сок, малко горчица, черен пипер, ситно смлян магданоз.



Агнешко задушено

500 г. агнешко месо
2 глави лук
1/6 лимон
подправки, сол

Месото се нарязва на парчета, поръсва се с подправки и се полива с лимонов сок. Поставя се в съд долива се малко вода, затваря се с капак и се задушава на слаб котлон (може и на фурна).





Банани на грил

1 неголям банан
1 ч.л. течен мед
4 изчистени и смлени ореха

Бананите се белят, отгоре се намазват с мед, поръсват се с орехите и се запичат за 4-5 мин.




Извара с ягоди

100 гр. извара
1 ч.л. лимонов сок
100 гр. ягоди (може и с други плодове)

Изварата се разбърква с лимоновия сок и се добавят ягодите.



Салата от печени пиперки със сирене

1 кг пиперки
150 г домашно сирене
4-5 скилидки чесън
зелени пера от 2-3 стръка пресен лук или 1 глава кромид лук
5-6 лъжици зехтин
магданоз
копър
1 домат

Изпечените и обелени пиперки почистете от семето и нарежете на ситно.
Прибавете счукания чесън, настърганото сирене и 4 лъжици зехтин. Разбъркайте и оформете в подходяща чиния.
Нарежете на ситно обеления домат, лука, копъра и магданоза, залейте с 1 лъжица зехтин.
Разбъркайте добре и сложете около пиперките.
Салатите от печени пиперки стават много вкусни, ако се прибавят няколко листенца ситно нарязан босилек.




Салата “Букет”

2 листа от къдрава салата
2-4 листа от лапад
2-4 листа от спанак
1 стрък зелен лук
50 гр. броколи
1 с.л зехтин
1 малка краставица
лимонов сок

Всичките листа се нарязват на ленти, лукът на ситно. Краставицата на кубчета, а броколите се сваряват на пара и се нарязват на малки парчета. Продуктите се овкусяват със зехтин и лимонов сок и се рабъркват добре.





Източник: интернет

# 30
  • Мнения: 49
Сарми със соя и цвеклови листа

2/3 чаша сварена соя
10-15 цвеклови листа
2-3 моркова
1 глава кромид лук
1 връзка магданоз
2 с.л. олио

Морковите се почистват, настъргват и задушават заедно със ситно нарязания лук в 1 с.л. олио и малко вода. Прибавят се сварената соя и ситно нарязания магданоз, и с получената плънка се завиват сарми. Нареждат се в йенска тенджера или тава, заливат се с 250 гр вода, прибавя се останалото олио, захлупва се и се пече в предварително загрята до 250С фурна около 20 мин. Отхлупва се и се запича още 10 минути.
Забележка: Цвекловите листа могат да се заменят с лозови, зелеви, листа от лапад или липа.




Джинджифилови котлети от соево сирене

500 гр твърдо Тофу
1/4 чаша ябълков оцет
2 с.л. мед
2 с.л. настърган джинджифил (или глава целина)
2 с.л. сусамови семена
1 ч.л. сусамово олио
1 връзка ситно нарязан зелен лук (или малки лукчета)
1 с.л. разтворено в 1/4 чаша студена вода царевично нишесте
1 с.л. зехтин
1/2 чаша соев сос.

Тофуто се нарязва на филийки с дебелина около 1 см и се нарежда в дълбока тава. Смесват се соевият сос, оцетът, медът, джинджифилът, сусамовите семена и сусамовото масло. Готовата марината се изсипва върху котлетите и се оставя една нощ в хладилник. Преди готвенето маринатата се изсипва в тиган. Към нея се прибавят лукът и нишестето и се вари при постоянно бъркане, докато се сгъсти.
Соевите котлети се изпичат докато покафенеят. Преди сервиране се подреждат в подходяща чиния и се поливат със соса. Могат да се гарнират с малки лукчета и сусамени семена.



Салата със соеви гранули

1 чаша соеви гранули (за предпочитане с червено цвекло)
2 '/2 чаши студена вода
1 '/2 ч.л. сол
сокът от 1 средно голям лимон
2 с.л. зехтин
1/2 връзка магданоз

Соевите гранули се заливат с водата и се оставят да кипнат с 1 лъжичка сол. Огънят се намалява и се варят 15 мин., без да кипят. Охлаждат се, оцеждат се и при постоянно бъркане се прибавят последователно останалата сол и лимоновия сок, зехтина и нарязаният магданоз.
Забележка: Тази салата може да се сервира , самостоятелно, както и да се използва като основа за приготвянето на други салати. Количеството е достатъчно за една порция вечеря.



Пастет от леща със соево сирене

2 чаши сварена леща (по-добре сушена, лющена)
250 гр соево сирене
1 с.л. зехтин
1/2 чаша нарязани листа от джоджен или градински чай
1 ч.л. бял пипер
1/2 ч.л. сол
1/2 чаша едро очукани орехи.

Всички съставки се смачкват на пюре и се разбъркват добре. Маже се на филии или се ползва като гарнитура.




Бързо ястие с тофу

500 гр Тофу
1ч.л. куркума
2 главички кромид лук
1 с.л. зехтин
1/2 чаша нарязан червен кромид лук
1/2 чаша нарязани гъби
1/2 чаша нарязан пресен естрагон или босилек
по 1/2 ч.л. сол и чер пипер

Тофуто се подсушава добре, ако е меко, и се натрошава в подходящ съд. Прибавя се куркумата и се разбърква добре. Зехтинът се загрява в малко вода и се задушават лука и гъбите. Слагат се подправките и се посолява. Сипва се натрошеното тофу, обърква се като се задушава още 3-5 мин. Сервира се горещо.



Сос от соя с къри

1/4 чаша соя
2 ч.л. зехтин
2 ч.л. ситно нарязан кромид лук
1/2 чаша ситно нарязани моркови
1/2 ч.л. къри на прах, сол.

Соята се накисва за 20 часа, претрива се с длани, за да паднат люспите, изплаква се и се вари, докато достигне гъстотата на ябълково пюре. Охлажда се и се прибавят задушените в мазнина и вода лук и моркови. Подправя се с къри и сол на вкус и се разбива на гладко пюре. Сосът е подходящ за сурови или задушени зеленчуци.




Крем-супа от соя


4 порции
1'/2 чаши соя
1 глава кромид лук
1-2 корена магданоз
1 морков
1 парче корен от целина (или 1 стрък листа)
3-4 скилидки чесън
2 с.л. предпочитана мазнина, чер пипер и сол.

Почистената и измита соя се кисне 20 часа, след което се отцежда, измива и се залива пак със студена вода, за да се кипне, след което водата се изхвърля. Изплаква се и отново се залива със студена вода, прибавят се почистените, измити и нарязани зеленчуци и се вари до омекване на соята. Сварените зеленчуци и соята се отцеждат в гевгир, пасират се и се връщат в тенджерата, долива се малко гореща вода, ако е необходимо, и се слага мазнината. Поръсва се с чер пипер.



Пиперки пълнени със соя

1 1/2 чаши соя
8-12 пиперки
2 глави кромид лук
1 с.л. червен пипер
5-6 с.л. олио, магданоз, копър, девесил, джоджен, чубрица и сол.

Соята се накисва в студена вода за 20 часа. Водата се изхвърля и соята се сварява до омекване в нова вода. Лукът се задушава ситно нарязан в олиото с малко вода. Прибавят се отцедената соя и подправките, разбърква се и с получената смес се пълнят пиперките, които напълнени се подреждат в тавичка. Заливат се с малко вода, поръсват се с още малко олио, ако е необходимо, и се запичат в умерена фурна.




Грах със соя

1 кг грах
250 г соя на гранули
10 малки морковчета
1 глава кромид лук
1 чаена лъжичка /ч.л./ сол
2 супени лъжици олио

Ситно нарязаният лук се слага в тенджера без вода.Когато се изпари водата от лука се добавя една чаена чаша вода , 1 ч. л. сол и ситно нарязаните морковчета. Когато лукът и морковите са сготвени се добавя попарената с гореща водагранулирана соя и се слага още вода и грахта. След завирането на ястието се слага да поври на тих огън до пълното сготвяне на продуктите. Олиото се сипва след като свалите тенджерата от огъня.




Печена соя

Измивате соята, както миете ориз. Една чаена чаша измита соя накисвате в четири чаени чаши вода и добавяте една супена лъжица сода. Оставяте да се накисва една нощ. Накиснатата соя я измивате и оставяте да изсъхне. След това я слагате в плитка тавичка и печете на 180 градуса около 30 минути докато покафенее. По желание може да се посоли.




Източник: интернет

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 14 037
Момичета, в заглавието на темата е упоменато, че е за рецепти. Закована е , така че се намира лесно, няма нужда да се търси по страниците и да се записвате. Нека в нея има само публикувани рецепти.
А ако искате да коментирате самият начин на хранене си пуснете отделна тема, затова е форумът.  Peace

# 32
  • Мнения: 97
Пилешки пържоли със соев сос
Пържолите съвсем леко се начукват с дървено чукче и се намазват също леко със соев сос. Оставят се да престоят около половин час и после се пекат на оребрен тефлонов тиган без никаква мазнина.

Спаначена салата
Спанак, на око
тофу, също количество на вкус
печен пипер
печен на скара или оребрен тиган лук
Приготвяне: Спанакът се измива и накъсва или нарязва както си е суров, тофуто се реже на кубчета/колкото зарче/, печеният пипер се нарязва като за салата. Лукът, изпечен на шайби, се раздробява на по-малки кръгчета. Всичко се омесва и се овкусява по желание с малко сол, съвсем малко балсамов оцет и зехтин.

# 33
  • Мнения: 97
Салата с леща
Аз я правя с обикновена, но може да се направи предполагам и с червена.
При мен количествата са винаги на око.
Сварява се леща, около 150 гр. за порция, прибавя се нарязан печен пипер, малко ситно нарязани кисели краставички и пресен или пресован сух чесън според сезона.
Не е необходимо овкусяване, аз не го намирам за диетично и здравословно, но ако някой желае...

# 34
  • Мнения: 49
Чесново ленено хлебче

1 чаша ленено семе, смляно на брашно
1 чаша елда, смляна на брашно
1 чаша покълнали слънчогледови семки
1 чаша сусам (бял и черен), половината смлян на брашно
3-4 скилидки чесън, смачкани или нарязани на ситно

1 с.л. мед (пожелание)
1/3 чаша зехтин или друго масло (тиквено, конопено, сусамово …)
1-2 с.л. сухи подправки по ваш вкус (риган, босилек, мащерка, чубрица …)
щипка или две морска сол, ако все още не можете без нея - за предпочитане без
1/2 чаша вода или колкото е необходимо

В купа смесваме добре всички съставки и добавяме толкова вода, колкото да се получи гъста смес като тесто, лесна за разстилане. Несмляната половина от сусама също добавяме към тестото. В тавичка с незалепващо покритие разстиламе тестото на не много дебел пласт, поръсваме със сусам и сушим във фурна на 45 градуса за 6 часа, след това обръщаме, нарязваме на правоъгълни парчета и сушим още час-два. Това е един много,много полезен хляб без глутен, с много Омега-3 мазнини, съдържа всички незаменими аминокиселини, с благотворно действие върху дебелото черво.
Винаги предпочитам непосредствено преди правенето на хляба да меля брашното, тогава е най-качествено, ароматно и полезно. Това хлебче може да правите с или без чесън, може да пробвате вместо чесън лук. Въобще много варианти има - всичко зависи от вашите предпочитания.




Хляб с маслини

покълнали зърна по наш избор (жито, ръж, просо, лимец и др.)
ядки по наш избор (в хляба от снимката по-долу има орехи и тиквени семки)
2-3 с.л. ленено семе
маслини, обезкостени
щипка морска сол или суров соев сос
1 с.л. студено пресован зехтин или конопено олио
подправки на вкус (чубрица, босилек, розмарин …)

Ядките накисваме предварително във вода за 1 ден. Добре е да ги измиваме от време на време, особено в горещи дни, защото бързо може да се вкиснат. В блендер или с пасатор бъркаме всички съставки, докато се получи по-еднородна смес. Сами преценяме кога да спрем с бъркането, в зависимост от това, дали искаме консистенцията да е по-едра или по-фина. Маслините може да добавим накрая като ги нарежем на тънки кръгчета на ръка, за да са по-осезаеми на вкус. Пожелание може и на края да добавим част от ядките - тиквени или слънчогледови семки например. Така хлябът става още по-вкусен, поне за мен. Когато сме готови със сместа, оформяме с ръце хлебчета с желаната от нас форма и изсушаваме на слънце или във фурна на 50 градуса за няколко часа. Добре е така приготвения хляб да се консумира в близките 2 дена.
И още нещо - отвреме на време в хлябовете добавям малко стафиди или сушени червени боровинки. Знам - сладки са, но аз обичам да смесвам солени и сладки вкусове.






Сусамов хляб

1 чаша смляно ленено семе
1/3 чаша цели ленени семена
1/2 ч.л. морска сол
1 скилидка чесън, наситнена
1/3 чаша наситнен лук
1 1/3 чаши вода
2/3 чаша слънчогледови семки
1/4 чаша черен сусам (може и бял)

Смесете всички съставки в купа. В по голяма тава разпределете сместа (с обратното на лъжица) на тънък и равен пласт и изсушете във фурна на 45 градуса за 4 часа. Обърнете и разделете хляба на квадратни парчета и изсушавайте за още 1 час преди да сервирате (сервирайте докато е топъл). С този хляб стават чудесни сандвичи за из път.




Лучен хляб

2 глави лук
1 чаша смляно ленено семе (като брашно)
1 чаша слънчогледови семки(може да са покълнали)
1/2 чаша зехтин
1/2 чаша суров соев сос

Слънчогледовите семки накисваме във вода за няколко часа и пожелание може да ги смелим на едро. Лукът се нарязва на ситно или на тънки ленти. В купа се смесват всички съставки и се бърка до получаването на смес, която не се дели. Допълнително, но внимателно, се добавя зехтин или соев сос ако сместа все още е суха и се разделя или е безсолна. Върху тавичка се разпределя сместа като се образува плоска питка (до 1 см дебелина) и се изсушава във фурна на 50 градуса за няколко часа до получаването на желаната твърдост (ако искаме да е по-мек хляба - изсушаваме по-кратко време, ако искаме да е като кракер - сушим по-дълго).





Суров хляб

Ето как може да си направим хляб, който е толкова полезен и вкусен. Необходими са ни равни количества от:

покълнали зърна по наш избор - пшеница, лимец, елда, ръж, киноа, просо и др.
ядки по наш избор, предварително накиснати във вода за 6 часа

Съставките се мелят до получаване на по-грубо “брашно”. Оформя се хлебче, което трябва да се консумира до 2 дена (съхранява се в хладилник). Може да разнообразим вкуса като добавим по желание сушени подправки, сусам, чесън или лук, шарена сол и др. По желание може да изсушим хлебчетата във фурна на 50 градуса за няколко часа. За целта се оформят по-плоски хлебчета. Така имат вид на кракери и могат да се съхраняват по дълго време.

С този хляб отлично си набавяме всички незаменими аминокиселини.




Сусамово мляко

Сусамовото мляко е също толкова полезно колкото и самия сусам. Ето как да си го приготвим:

1 чаша суров сусам, най-добре необелен
5 чаши вода
1-5 лъжици мед

по желание:
1 ч.л. канела или
1 с.л. какао или
1 банан или
1 резен пъпеш
или нещо друго по ваш избор

Слагаме сусама и водата в блендер и бъркаме продължително време. Добавяме меда и други неща, с които да овкусим млякото и бъркаме още малко. Прецеждаме през фина цедка и готово. Сусамовото мляко става малко горчиво (сравнено с другите ядкови млека), затова някой може да предпочита да добави повече мед или да разреди с повече вода. Сравнено с другите ядкови млека, сусамовото е доста по маслено и по консистенция много се доближава до кравето мляко.




Ленена напитка

Тази напитка е изключително полезна да пием всяка сутрин на гладно, дори може да измести закуската. Полезна е както за възрастни, така и за деца. Доставя ни изключително полезните Омега-3 и Омега-6 мастни киселини и всички незаменими аминокиселини, грижи се за добрата перисталтика на червата ни (ключ към нашето здраве), нормализира кръвното ни налягане (особено полезна за хипертоници), доставя ни много витамин Е.

1-2 с.л. ленено брашно
1 чаша вода
1 л. мед, пожелание

Най-добре е лененото семе да си го смелим непосредствено преди да го ползваме. Тогава то е най-полезно, пълноценно и ароматно. Това може да направим най-добре с кафемелачка или кухненски робот (зависи от модела). Разбъркваме лененото брашно и меда във водата и пием веднага, защото бързо се желира. Желателно е след това да изпием още една чаша чиста вода, тъй като лененото семе бързо набъбва в стомаха.




Бадемово-сусамово мляко

1 чаша бадеми, предварително накиснати във вода за 1 ден
1/2 чаша сусам, предварително смляно (с кафемелачка например)
3-4 чаши вода

може да овкусим с:
2-3 с.л. мед
1 с.л.канела

Слагаме всички съставки в блендер и бъркаме продължително (около 5 мин), докато се образува фино бяло мляко. Ако не стане много фино (зависи от мощността на блендера) може да прецедим през тензух.



Бадемово мляко

Това е една класическа рецепта за мляко от ядки.

1 чаша бадеми, предварително накиснати във вода за 1 ден
3 с.л. мед
3 чаши вода (изворна или филтрирана)

Бадемите е добре да обелим, но може и така да ползваме. Слагаме всичко в блендера и бъркаме за 2-3 минути. Ако блендера е мощен би трябвало да се получи доста фино и гладко мляко. Ако не е толкова мощен може да прецедим млякото през тензух. Това е класическата рецепта. Може да експериментираме по най-различни начини. Може да си правим мляко от кашу, орехи, да овкусяваме с мед, канела, ванилия, да добавяме плодове и т.н.




Кокосови наслади

***
сокът от 1 лимон
водата от 1 кокос (най-добре млад кокос)
1 лъжица мед

Разтворете меда в лимоновия сок и добавете кокосовата вода и 2 кубчета лед. А ето и какво ни помага тази напитка и кога е подходящо да я пием, освен всичко останало описано тук:

* подобрява функциите на черния дроб
* при гадене, повръщане, прилошаване
* при загуба на апетит
* при високо кръвно налягане
* при вътрешни паразити

***
1 млад кокос

В блендер слагаме месото от младия кокос и кокосовата вода и бъркаме докато се получи фина кремообразна течност подобна на smoothie.


Ръжен хляб

1 чаша покълнала ръж
1 чаша покълнали слънчогледови семки
1 с.л. песто с 3 вида подправки
1 малка глава лук или 1/4 от нея в зависимост от предпочитанията
1 ч.л. мед

сос песто с 3 вида подправки:
връзка копър
връзка магданоз
няколко стръка босилек
3-4 скилидки чесън
1 с.л. соев сос (пожелание)
1 чаша ядки, накиснати във вода предварително
1 1/2 чаша зехтин

Всички съставки за соса мелим в кухненски робот до получаване на желаната текстура. Съхраняваме в бурканче в хладилника. Ако овкусяваме салати може да добавяме и лимонов сок към соса.

Всички съставки слагаме в блендер и мелим докато се получи еднородна смес. Готовата смес изсипваме и разстиламе на тънък слой в тавичка с незалепващо покритие или оформяме малки плоски питчици. И изсушаваме на слънце или във фурната на 45 градуса за няколко часа.



Хляб с гъби и още нещо

2 чаши смляно ленено семе
2 чаши грубо смлени цели зърна от жито, елда или други по ваш избор
1 чаша покълнали слънчогледови семки
6-7 гъбки, нарязани на ситно
1-2 стръка зелен лук
2-3 скилидки чесън
5-6 листа босилек
вода, колкото е необходимо

пожелание добавете или пък не, което и да е от следните:
1 лъжица мед
1-2 с.л. зехтин
щипка морска сол
1/2 чаша мак, сусам, черен сусам
1/2 чаша коприва на прах
чубрица и сминдух за поръсване отгоре

Всичко смесвате в купа и добавяте толкова вода, колкото да се получи нещо като тесто. Разстилате сместа в тавичка с незалепващо покритие и сушите във фурната на 40 градуса за 8 часа (или цяла нощ). Разрязвате на правоъгълници или начупвате на парчета и при необходимост може да ги обърнете и продължите да сушите за около час.



Сладки или солени сухари

Тези сухари са невероятен снакс ако сте на път или на работа, или като допълнение към супа или салата, или като нещо, с което да си топите от любимия сос или да ги намажете с вашето любимо меко сирене.

1 чаша ленено семе, смляно на брашно
1/2 чаша ленено семе, цяло
1 чаша сусам, смлян на брашно
1 чаша смес от бял и черен сусам (ако правите сладки сухари може да пропуснете черния сусам)
1/2 чаша смляни на брашно зърна, каквито предпочитате вие (жито, елда, лимец, ръж…)
1 чаша слънчогледови и тиквени семки, предварително накиснати във вода за 1 нощ
2-3 с.л. студено пресовано масло (зехтин, тиквено или сусамово олио…)
мед - за солени сухари сложете 1 лъжица мед, а за сладки сложете 6-7 по ваш вкус
вода колкото е необходимо

Смесете всички сухи съставки в купа. Разтворете меда в малко вода и добавете към сместа. Добавете и олиото и започнете да бъркате като постепенно добавяте вода, докато се получи
нещо като тесто. Разстелете тестото на тънък пласт във тавичка с незалепващо покритие или върху алуминиево фолио и сложете във фурната на 40 градуса. Така изсушавайте за 6-8 часа или за 1 нощ. След това начупете на парченца или нарежете като правоъгълни сухари. Страхотни хрупкави залъгалки.



Канелени питки

1 чаша елда, покълнала
1 чаша покълнали ръж и жито
1-2 чаша ленено брашно
1 с.л. канела
1/2 чаша кокосови стърготини
1 банан
1 чаша грозде
3-5 с.л. мед
1 ванилия
1/4 чаша зехтин

Всичко смесваме добре с блендер или кухненски робот, а може и да пасираме. При необходимост добавяме още ленено брашно, ако сместа е твърде водна или още грозде (или малко вода) ако пък е твърде суха. Нека да се получи нещо като тесто от което да оформим малки плоски питки. Нареждаме ги в тавичка и сушим на 40 градуса за около 6-8 часа (пробвайте за през нощта - на сутринта се събуждате и сте приятно изненадани от невероятното ухание, разнасящо се в цялата къща).




Спагети от тиквички

1 млада тиквичка, нарязана на тънки ивички

за доматения сос:
5-7 сушени домата, накиснати във вода за 1-2 часа
1/2 чаша орехи, накиснати предварително във вода
1 скилидка чесън или стрък зелен чесън
1/4 чаша зехтин
няколко стръка магданоз или листа босилек
1 фурма (не е задължителна)
малко вода или лимонов сок

Съставките за соса се слагат в блендер или кухненски робот без водата. Ако е твърде суха сместа може да се добави малко вода или лимонов сок. Сушените домати са доста солени и затова е по-добре да не се добавя допълнително сол (дори може да смените няколко пъти водата на доматите, в която се киснат, с цел да изхвърлите излишната сол).
Аранжиране: в чиния сложете спагетите от тиквички, отгоре соса, поръсете с нарязани на ситно листа босилек или копър, или с прясно смлени сусамови семена.
Може да добавите и маслинова тапенада, или паста, или маслини нарязани на шайби, става още по-страхотно на вкус.



Източник: http://www.zemianazaem.com/

# 35
  • Мнения: 49
“Печени” тиквени семки

тиквени семки

Това, както може би се досещате, не са печени тиквени семки. Преди често си правих такива - нали знаете - измиваме семките, овалваме ги в брашно и сол и хоп, за десетина минути в парти грила или фурната. От година не бях правила и изведнъж ми хрумна да си направя, но този път изсушени. А брашното и солта замених с нещо по-здравословно и много приятно.

белени тиквени семки
около 1 с.л. ленено семе, смляно на брашно
около 1 с.л. сусам, смлян на брашно
който иска може да поръси с щипка морска сол (в случая не съм ползвала)

Накисваме семките във вода за няколко часа или за през нощта. Изцеждаме ги добре от водата. Разстиламе ги в тавичка и поръсваме с лененото и сусамовото брашно (така както са мокри). Количествата на брашната не са точни, зависи от количеството на семките. Добре е да ги разстелим по-рехаво, за да не се налага да ги разбъркваме (при междинни разбърквания сусама и лененото семе се отронват от семките). Изсушаваме на около 45 градуса за 3-5 часа. Може да ги похапваме още топли - тогава са по-меки и много ароматни, или като изстинат - тогава стават хрупкави.






Пица и то сурова!

Ето за любителите на пица и един вариант по принципите на суровоядството - пълна е с полезни витамини, ензими и енергия. Първо ще опиша поотделно основните съставни части и след това ще ги съединим в хрупкава пица.

Блат:

1 чаша покълнала елда
1 чаша смляно ленено семе
1 чаша бадеми, накиснати във вода (или други ядки)
1/2 глава лук, нарязана на ситно
2 лъжици зехтин
1 малка лъжичка мед
сухи подправки:
риган, мащерка, майорана

~ Вземете елда, накиснете я за 1 ден във вода, на другия ден я изплакнете и до вечерта вече ще е покълнала. Досега съм успяла да покълна само светлата елда, тази която е по-тъмно кафява не ми покълва (но по принцип елдата може да се ползва дори само след накисване за 1 ден във вода).
Смелете ленено семе на брашно или си купете готово. Накиснете го във вода, колкото да го покрива за 1 час. То ще я абсорбира и сместа ще стане малко лигава.
С пасатор или в блендер пасирайте всички съставки до получаването на тесто. Разстелете тестото в плоска тавичка върху фолио или хартия за печене. Оформете кръг. Изсушавайте до 48 градуса от двете страни за няколко часа.

Доматено пюре:

6-7 сушени домата (зависи от големината им), заделете 2 за тапенадата
малко свеж или сушен босилек
малко вода

~ Накисваме сушените домати във вода и след 1 час изхвърляме водата. След това ги накисваме за още около 1-2 часа във вода, но само колкото да ги покрие. Изваждаме доматите и със съвсем малко количество от водата, в която сме ги киснали, пасираме до получаването на пюре. Количеството добавена вода е индивидуално. По-добре е да се получи не много водно пюре.


“Крем-сирене”:

1 чаша макадамия или кашу, накиснати за около 4 часа във вода
(може да добавим кашата останала от ядково мляко - в случая от кайсиеви ядки)
сока на 1 или 2 лимон (зависи от количеството сок и киселинността им)
1 скилидка чесън
1-2 лъжици студено-пресовано масло
щипка черен пипер
пожелание щипка морска сол, но имайте предвид, че доматеното пюре най-вероятно ще е достатъчно солено)

~ Всичко се пасира добре до получаването на еднородна кремообразна или едрозърнеста структура, зависи от индивидуалните предпочитания.

Маслинова тапенада:


1 чаша маслини без костилката - черни или зелени, може и кафяви
2 сушени домата, накиснати във вода
щипка сух босилек или няколко листа пресен
няколко лъжици зехтин

~ Пасирайте всичко добре. Добавете съвсем малко зехтин, колкото да спомогне самото пасиране.

Аранжиране:

Вземете готовия блат и поставете в плоска чиния за сервиране. Намажете с доматеното пюре с желаната дебелина, отгоре разпределете както ви се харесва сиренето и тапенадата. Аранжирайте с подходящи парченца зеленчуци - в случая тиквичка, броколи, домат (може краставичка, целина, парченца маслини …). Отгоре може да сложите и свежи листа от магданоз, босилек (сега нямах подръка). Нарежете на триъгълни парчета и е готова за хапване.

Пицата може да хапвате напълно студена, или с топъл блат, аранжиран веднага след изваждането му от фурната, или може след аранжирането да изсушите за още 1-2 часа на 48 градуса. Последното е добре, когато искате да хапвате топла пица, но трябва да имате предвид, че ако доматеното пюре е леко по-водно, блатът се овлажнява.




Кюфтенца от гъбки и орехи


Тази комбинация е наистина страхотна и лесна за изпълнение и няма нищо общо с кюфтенца, освен формата. Може да си ги хапвате самостоятелно или със салата, а може и с хумус, варианти хиляди.

2 чаши орехи, накиснати във вода
около 150-200 грама гъби, количеството варира според вкуса ви
3 с.л. зехтин
1 скилидка чесън
1 ч.л. майорана или риган, или и двете
1 ч.л. розмарин
щипка морска сол пожелание

Слага се всичко в блендера или кухненския робот. Бърка се до смилане на съставките, но не много фино, по-добре ако е на гранули. И след това може да изберем някое от следните решения:
* може да хапваме веднага, като върху зелени листа от маруля сложим част от сместа и навием на руло (или готовите рула да пъхнем в кутия и да занесем на работата си)
* оформим нещо като кюфтенца и за 2 часа поизсушим във фурната на 48 градуса най-много и след това хапнем така както са топли с гарнитура от настъргани моркови например
Получената смес или изсушените кюфтенца може да се съхраняват в хладилник до 2-3 дена. Подправките може да са както сушени, така и пресни листа. Сушените са по-малко ароматни, но ако изсушаваме сместа, те предостатъчно си пускат аромата.



Разядка с кълнове

2 чаши соеви кълнове
1 чаша кълнове от люцерна, синап, рукола (ако нямате, може и без тях)
3-4 с.л. сусам или 2 с.л. сусамов тахан
1 връзка магданоз, а може и други зелени подправки

1-2 скилидки чесън
сока от 1/2 лимон
2-3 с.л. зехтин
1 малка лъжичка смлян кимион
1 лъжичка соев сос или щипка морска сол, който пожелае

1. Ако ползвате сусамов тахан може да преминете към втора точка. Ако имате сусам е необходимо, преди всичко друго, да се смели на брашно.
2. В блендер или кухненски робот слагате всички съставки без магданоза. Миксирате докато се образува еднородна смес. След това добавяте и зелените подправки и пасирате за няколко секунди докато се наситнят. Може да ги оставите по-едри, или да ги пасирате, докато станат неразличими.
3. Ако е необходимо коригирайте вкуса с още малко кимион, лимонов сок или соев сос. А може би имате нужда от малко мед - на мен лично винаги ми допада да добавя 1 лъжичка мед към разни сосове и хумуси.






Зелена крем супичка

Тази супичка е така приготвена, че да се опази цялото богатство от полезни вещества.

1 шепа свежа коприва
1 морков
1/2 глава лук
1 узряло авокадо
няколко розички от броколи
няколко стръка кервиз или селъри (специален сорт целина, която образува предимно стъбла и малко листа и корени) - може и други зелени подправки
щипка куркума
1 картоф, приготвен на пара (само пожелание)
1 парченце пащърнак, сурово или приготвено на пара
зехтин
около 1 чаша вода, загрята до максимум 50 градуса

за гарниране:
1 лъжица от тази рикота или
1 лъжица соево крема сирене

пожелание:
щипка морска сол
щипка черен пипер или лют червен пипер
малко лимонов сок

* В блендер или кухненски робот се слагат морковът, авокадото, копривата, лукът, броколито, пащърнака и зехтина. Добавя се съвсем малко вода, колкото да спомогне работата на блендера и всичко се пасира за 10 секунди.
* След това се добавя 1 чаша топла вода и се бърка още няколко секунди. Водата е готова за ползване, когато по дъното на съда започнат да се образуват малки мехурчета. Добавяйте водата на малки порции, за да определите добре желаната гъстота.
* Добавят се и останалите съставки и за 2-3 секунди се разбърква отново.
* Кервизът или зелените подправки се нарязват и се добавят най-накрая като с лъжица се объркват в супата.
Който не обича сурово броколи може да го приготви на пара преди това или да го пропусне. Пожелание може да се добави варен на пара картоф нарязан на дребни кубченца и без пасиране да се добави към супата или ако искате супата да е изцяло кремообразна пасирайте и него заедно с другите съставки.

Сервирайте супата в дълбока чиния или купа. Сложете 1 лъжица от рикотата в средата, поръсете с черен пипер или лют червен пипер и пожелание капнете отгоре малко лимонов сок.

Тази рецепта може да се изменя по хиляди начини. Друг път вместо коприва, може да се пробва със спанак, или лапад, или киселец…

Супата стана толкова вкусна, че съвсем забравих, че трябва да снимам, тъй че аранжирането и снимките не са от най-сполучливите, но се надявам да добиете правилна представа.





Кюфтенца от леща

Тези кюфтенца са напълно здравословни, сурови и много наподобяват на вкус на истинските кюфтета (макар, че лично на мен този вкус никак не ми липсва).

5-6 чаши покълнала леща, смляна
1-2 чаши смляно ленено семе
1-2 глави лук, нарязани на ситно
няколко скилидки чесън
1-2 ч.л. кимион, смлян
1 ч.л. черен пипер, смлян
1/4 чаша зехтин
малко вода

по желание:
1 щипка морска сол
1 лъжица мед
макови семена за поръсване
кълнове от слънчоглед

Слагаме всички съставки в кухненски робот и бъркаме докато сместа се раздроби. Може да смелим всичко поотделно и след това да смесим в купа. При необходимост добавяме вода ако сместа е твърде суха и се рони или ако пък е твърде водна добавяме още брашно от ленено семе. Оформяме кюфтенца, пожелание поръсваме или овалваме в макови семена и нареждаме в тавичка. Сушим във фурната на 40-45 градуса цяла нощ или за 6-8 часа. Страхотни са ако ги ядем докато са още топли, но дори и студени са много вкусни.




Пълнени чушки

Това е един от многото варианти. Импровизирайте.

6-7 по-големи чушки
1 чаша ядки, смлени (предварително накиснати във вода)
1 чаша покълнали слънчогледови семки

7-8 сушени домата, нарязани на ситно
1/2 чаша нарязани маслини
1 авокадо, нарязано на малки парченца или смачкано
листа свеж босилек, нарязани на ситно

Почистваме чушките от семките. Всички други съставки смесваме в купа. С готовата смес пълним чушките. Така са готови за хапване по всяко време - на работа или на пикник. Ако ги поднасяме като предястие може да нарежем на колелца и да подредим в чиния.




Голямата малка закуска

200 гр орехи
2-3 с.л. цветен прашец
2-3 с.л. мед
2-3 с.л. настъргана кора от портокал

Орехите накисваме във вода за 1 ден и след като прецедим и подсушим ги смеляме на ситно. Цветния прашец накисваме в много малко вода, няколко капки, колкото да се навлажни. Добавяме цветния прашец към орехите и слагаме меда и кората и разбъркваме добре. Съхраняваме в стъклено бурканче. Само няколко лъжици от тази закуска ни засищат и ни дава всички витамини и минерали, от които имаме нужда за деня. Много е подходяща да си я приготвяме, когато знаем, че няма да имаме много време, за да ядем или ще сме на крак цял ден или пътуваме.





Супа а ла Дани

Първо, набрах от градината каквито зелени неща имаше - спанак основно, врабчови чревца, овчарска торбичка, глухарче.
Това пасирах с накиснати семена (слънчоглед, орехи и лен) и половин авокадо.
Затоплих до “кожна” температура и подправих с малко хималайска сол и сока на половин лимон (падам си по кисело в този сезон).
Накрая поръсих с покълнала и изсушена на слънце елда.





Гъбки с вкус на песто и маслини


Напоследък много ми се услаждат изсушените гъбки, овкусени по най-различен начин. Ето един от вариантите.

300 гр печурки или други гъбки
сос песто
маслинова паста
1-2 скилидки чесън, нарязани на резенчета
сокът от 1 лимон
малко зехтин

Нарязваме гъбките на резенчета (не много тънки) и ги объркваме с останалите съставки. Слагаме ги в тавичка и ги изсушаваме за около 3-5 часа до 48 градуса (ако ги искаме по-сочни ги изсушаваме по-кратко време). Трябва да имаме предвид, че количеството на гъбките ще намалее няколкократно.




Сирене с мерудии

Една от многото разновидности на ядково “сирене”, на което малко хора ще могат да устоят.

1 чаша кашу (или макадамия, или бразилски орехи), накиснати за няколко часа във вода
няколко листа див чесън (левурда)
магданоз с корените (2 или 3), измиват се добре и при нужда се обелват
3-4 стръка прясна мащерка (ползват се само листата и нежните дръжки)
сока от 1-2 лимона
щипка, две черен пипер
щипка морска сол (пожелание)
2 лъжици хранителна мая (nutritional yeast)
малко студено пресовано масло
малко вода при необходимост





Бананов крем

Онзи ден се чудех какво да направя с кашата, която остана след като прецедих ядковото мляко от орехи и кашу, и понеже имах и няколко доста узрели банана, реших да направя следния крем.

2 - 3 банана
кашата от прецеждането на ядково мляко
1/2 чаша ядково мляко (може и без него ако искате по-гъст крем)
1 ванилия (по-добре от шушулка)

Всичко се пасира добре с блендер, кухненски робот или пасатор. Може да поръсите с кокосови стърготини или да аранжирате с плодове. Добре е веднага да се консумира, защото банана бързо потъмнява.




Здравословен шоколад

Може би сте от хората, които много обичат шоколад, като мен. И понеже, шоколадът, продаван масово в търговската мрежа, не ми се отразява добре на здравето, реших да го изместя донякъде ето така:

15-20 накиснати във вода и обелени бадеми
1/4 чаша какао
1/4 чаша рошково брашно
около 10 натурални фурми
1 лъжица мед (може да пропуснете)
1 ванилия, най-добре от шушулка

Бадемите смелете на много ситно. В блендер сложете всички съставки и бъркайте докато се получи фин мус. Разпределете сместа в някакви малки формички, например формички за лед, сложете във фризера за известно време докато стегне, след което съхранявайте в хладилник.

Ако искате по-течен шоколад, заменете половината фурми с мед или след като смелите бадемите добавете малко вода и няколко лъжици растително масло (кокосово, какаово, сусамово) и бъркайте в блендера докато се получи нещо като гъста сметана и чак тогава прибавете останалите съставки. Прехвърлете сместа в бурканче и съхранявайте в хладилника. Шоколадовия мус може да намазвате върху любимите ви кракери или да загребвате от него с парченца банан. Или просто да излапате с лъжица.



Бонбони с кокос и сусам

Тези бонбони са така вкусни и полезни, както самите съставки, от които са направени. Почерпете любимите хора на рождения си ден. Надявам се, ще бъдат приятно изненадани.

2 чаши кокосови стърготини
3/4 чаша сусам, смлян на брашно
или 2 с.л. сусамов тахан
3/4 чаша овесени трици
2-3 чаши смлени ядки - орехи, бадеми, лешници…
около 1 чаша течен мед
в случай, че ви се намира:
2-4 с.л. разтопено кокосово (или какаово) масло, ако нямате такова ползвайте малко сусамово олио

Предварително смелете сусама и ядките поотделно. Заделете 1 част от смлените ядки за овалване на бонбоните. По-течни видове мед са акациевия и от детелина, липа. Ако имате само втвърден вече мед може да го разтопите на водна баня, като водата се загрява до максимум 42 градуса - иначе се убива всичко полезно в него. Сусамът най-добре да си смелите непосредствено преди изпълнението - това е по-здравословния вариант. Ако не можете да си смелите сусам, ползвайте 1-2 лъжици сусамов тахан. При ползването на повече сусам, бонбоните леко започват да нагарчат.

В купа сложете всички сухи съставки и объркайте добре. Меда добавяйте постепенно, като междувременно разбърквате всичко. Следете дали се получава добре слепнало тесто. Ако е твърде ронливо и не могат да се оформят топчета добавете още мед или няколко лъжици от маслото. Ако пък не е достатъчно гъсто добавете още ядки или кокосови стърготини. С ръце оформете малки бонбони и ги овъргаляйте в заделените ядки или кокосови стърготини.


Източник: http://www.zemianazaem.com/

# 36
  • Мнения: 49
Бананов пай със смокинки

Това е един изключително вкусен десерт, на който никой не е в състояние да устои. Със сигурност ще задоволи изтънчените вкусове на всеки, обожаващ сладките кулинарни изкушения. Сътворяването му е лесно и забавно, ето какво е необходимо:

за блата:
2 чаши фурми
2 чаши орехи, или други ядки, накиснати във вода за няколко часа
1/2 чаша стафиди
1 ч.л. канела (пожелание)

за плънката:
3-4 банана
5-10 смокини
6-8 фурми
1/2 чаша смляно ленено семе или семена от живовляк

за декорация (в случая):
1 голяма смокиня, нарязана на тънки резенчета
малко кокосови стърготини

Как се приготвя:
Мелим ядките на ситно. В кухненски робот слагаме ядките, фурмите и стафидите и други неща ако решим и мелим докато се получи нещо като тесто. В плоска чиния оформяме блата, като с ръце хубаво притискаме и издигаме стена. Плънката приготвяме като всички съставки хубаво смесваме с блендер или кухненски робот до получаването на крем. Сместа изсипваме в оформената основа и декорираме. Оставяме в хладилника поне няколко часа преди да консумираме, за да може да се сгъсти крема и блата да се напои.



Боровинкови наслади

Този страхотен десерт е изключително подходящ за закуска на всички, особено за малчуганите, тъй като ни зарежда с много енергия, витамини и минерали. И е неустоимо изкушение.

1 чаша боровинки
1 банан
1/2 чаша слънчогледови семки, най-добре покълнали
1-2 лъжици мед
1 ч.л. цветен прашец
1 ч.л. вода

Цветния прашец разтваряме със съвсем малко вода (иначе в сухо състояние няма да се усвои от организма ни). Слънчогледовите семки, ако не са покълнали, може просто да накиснем във вода за през нощта (това е достатъчно, за да се активират ензимите и да започнат процесите на съживяване на семенцето). Нарязваме банана на малки парченца и смесваме всички съставки в купа. Хапваме си, като се наслаждаваме на всяка лъжица.




Бонбони Ема

1 чаша сурови бадеми
2-3 лъжици мед
2 с.л. настъргана лимонова или портокалова кора
натурално какао (количеството е според нашия вкус)

Бадемите накисваме във вода за 1 ден и след това обелваме (не отнема много време; в обелките на бадемите и на кайсиевите ядки се съдържа отровно вещество в минимални количества). След това ги мелим на много ситно, добавяме меда и кората и оформяме топчета, които овалваме в какао. Също може да добавим какао вътре при бадемите и така стават още по-шоколадови.




Сладички

1 чаша смлени ядки по избор, предварително накиснати във вода
1 чаша фурми (може да добавим и други сушени плодове)
малко ванилия
щипка морска сол
кокосови стърготини или сусам, или натурално какао

Сушените плодове смеляме в блендер или кухненски робот. Добавяме и ядките, ванилията и солта и продължаваме да мелим, докато се получи сбита смес. Ако сушените плодове са много твърди може да ги накиснем една част от тях за 1-2 часа във вода, за да омекнат малко. Когато сместа е готова взимаме малко в ръце и оформяме топче, което овалваме в стърготини или сусам. Сладичките ще траят 2-3 дена, ако държим в хладилник и повече.



Суров чийзкейк

За блата:
1 1/2 чаша макадамия
1/2 ч.л. морска сол
1/2 чаша обезкостени фурми
1/4 чаша кокосови стърготини

За плънката:
3 чаши кашу
3/4 чаша лимонов сок (приблизително от 6 лимона)
3/4 чаша мед
3/4 чаша кокосово масло
1 щипка ванилия
1/2 чаша вода или колкото е необходимо

Ядките се накисват за няколко часа във вода. След което се отцеждат.
В кухненски робот смелете макадамиите със солта. След това добавете фурмите, докато се получи нещо като тесто.
Посипете дъното на тавичка (22 см диаметър) със стърготините. Разпределете блата с пръсти по дъното и стените.
За да направите плънката смесете всички съставки (без водата) в блендер. Докато се бърка добавете малко вода, за да се получи по-кремообразна смес. Изсипете сместа в тавичката и я сложете във фризер, за да се втвърди.
Преди да сервирате, вземете чийзкейка от фризера и го извадете от тавичката. Оставете го да се размрази за няколко часа в хладилника и след това може да го сервирате. По желание може да се гарнира с плодове (череши, ягоди, праскови …) или да се залее с малинов сос.
В хладилник ще трае 5 дена, а във фризер повече от седмица.



Шоколадов чийзкейк

Блат:
2 ½ чаши орехи
½ чаша настърган кокос
½ чаша захар от фурми (или кафява захар)
½ чаша стафиди
1 чаена лъжица месото на млад кокос

Разбъркайте във кухненски робот. Натиснете сместа на дъното на тавичка.

Плънка:
3 чаши кашу (накиснати във вода от предния ден)
1 чаша фурми (накиснати във вода от предния ден)
¼ чаша лимонов сок
2 супени лъжици ванилия
1 чаша какао
2 супени лъжици псилиум
мед или нектар от агаве на вкус

Съставките за плънката се разбъркват във блендер за около 10 минути. Сместа става много гладка. След това се добавя 1 чаша кокосово масло (разтопено на парна баня) и се разбърква отново докато стане хомогенна смес. Плънката се изсипва върху блата и се оставя в хладилника за 3-4 часа, за да се стегне.




“Аз съм очарователна”

Това е един страхотен освежаващ сладкиш с ябълки и ягоди:

За блата:
4 ½ чаши сурови пекани (може и с орехи, лешници или други ядки)
3 супени лъжици (с връх) нарязани на ситно фурми
2 супени лъжици канела
1 супена лъжица ванилия
1/8 чаена лъжица сол

За плънката:
8 чаши нарязани ябълки
5 чаши нарязани ягоди
¼ чаша пресен лимонов сок
1 супена лъжица ванилия
щипка сол

В кухненски робот смелете на ситно ядките с канелата, ванилията и солта. Добавете фурмите и разбъркайте отново. Отделете 2 чаши от получената смес и изсипете останалото в тавичка ( 30×25x6 см). С ръце натиснете сместа на дъното на тавичката, така че да се получи като блат. В купа разбъркайте съставките на плънката и след това изсипете върху блата и разпределете равномерно. Отгоре поръсете с отделените от блата 2 чаши ядки.
Сервира се с резенче ябълка и топка ванилов сладолед отгоре.





Бананова торта с киви

Това е поредното вкусно съчетание от плодове и ядки. Отново вариантите са много.

за блата:
сушени сливи (около 1 чаша)
малко фурми (1/2 чаша)
ядки по избор (в случая орехи - около 1-2 чаши)
~ всичко се мели с блендер или кухненски робот. Получената смес не трябва да е много ронлива, ако е така добавяме още сушени плодове. Разстиламе в плоска чиния, за да оформим кръгъл блат с дебелина 0,5 см и едновременно с това оформяме ръб с височина около 4 см.

за крема:
3 банана
1 киви
1/2 чаша кашу, накиснато във вода за няколко часа
2 с.л. брашно от ленено семе или семена от живовляк (псилиум хуск)
~ всичко пасираме с блендер или кухненски робот до получаването на мус.

и още:
3 кивита, нарязани на шайби
кокосови стърготини

Аранжиране: върху готовия блат нареждаме шайбите от киви, така че да покрият цялото дъно и също стените (целият блат се облепва с кивита). Изсипваме банановия крем и отгоре аранжираме с още парченца киви. Накрая поръсваме с кокосовите стърготини. Желателно е тортата да престои 1-2 часа в хладилника преди да се консумира, за да стегне банановият крем.

Ако нямате ленено брашно или псилиум, може и без тях - крема ще е малко по-течен в този случай. Ако имате и двете - изберете псилиума, защото той е с неутрален вкус.



Изцяло оползотворен кокос

Напоследък кокосовите орехи са доста достъпни. За съжаление не са млади кокоси (young coconut), които са с много повече кокосова вода. Кокосовата вода е много полезна - ето тук може да прочетете повече. А сега само ще споделя варианти как може да се ползва кокоса.

Когато си избираме кокос трябва добре да го огледаме и с пръсти да натиснем трите кръгли петънца в горната му част, за да усетим дали не са загнили. Също така разклащаме кокоса близо до ухото си, за да установим дали има кокосова вода в нея и дали е добро количество.
И така, необходимо е да пробием кокоса, за да може да достигнем до водата в него. Един от начините е да пробием 1 дупка и да изпием водата със сламка. Може да пробием 2 дупки и да я изсипем в чаша (с една няма да може да тече - необходимо е да си взима въздух от другата). Кокосът има 3 кръгли петънца в горната част, които показват къде е подходящо да пробиваме дупка.

На мен лично ми е трудно да пробивам дупки, затова направо счупвам черупката в горната част - държа кокоса в едната си ръка, а с другата с помощта на дървен чук за месо удрям няколко пъти силно по черупката докато се отцепи парченце. Първият ми кокос счупих неправилно, но при следващите успях да овладея тази техника по-добре.

Кокосовата вода може да се пие самостоятелно или в комбинация с други прясноизцедени сокове. Има сладникав вкус, понякога съвсем леко се усеща и солена жилка.

Кокосовото месо, което вече е твърдо (в младите кокоси е желеобразно), може да настържем и да ползваме в десерти и бонбони. В случая направих едни страхотни сладички от

кокос,
сушени ягоди,
сушени червени боровинки,
тиквени семки и
кайсиеви ядки.

кокосови бонбони

Преди настъргвах кокоса на ситно или едро ренде, но сега направо го наситних с чопъра и в блендера с останалите съставки смлях всичко. От получената смес оформих сладичките.

Другият път ще смеля отделно сушените плодове с ядките, а кокоса ще добавя най-накрая, за да запази снежнобелия си цвят. Невероятно вкусно става, когато съчетаем току що рендосан кокос с шоколад. Така веднъж изядох целият кокос - въобще не усетих кога свърши.

Ако стържа кокоса на ренде не го беля от кафеникавата обвивка, а ако го ниситнявам с чопъра трябва да се обели преди това. Обелките са също много ароматни.

Затова сложих в стъклен буркан и залях с чист спирт. Оставих да престои 10тина дни и прецедих. Този спирт с аромат на кокос ще използвам за почистване или дезинфекция.

По същият начин ще ароматизирам масло за тяло - парченцата ще смеля на ситно и ще залея с масло от гроздови семки и зехтин, колкото да ги покрие и така ще престои най-малко 40 дни. В това масло може да се добавят и билки, за да увеличим неговата полезност.

А (по света) черупките обикновено се събират за огън или се правят от тях бижута, купички, чаши за вино и сладолед, лампи, вази, чанти и др.



Салатка с авокадо, кълнове и още нещо

зелена салата с авокадо, фенел, кълнове
Една от многото страхотни салати, които си правя всеки ден. Ето какви свежи съставки се откриват в нея:

листа от лапад, киселец и рукола
краставичка
авокадо
кълнове от слънчоглед и синап
резени фенел или фенхел (различно го изписват на български), а всъщност това е нещо като глава копър
обилно залята с таханов дресинг




Зеле с моркови и чеснов сос

1 чаша ядки по избор, добре става с кашу, макадамия, орехи… (накиснати във вода)
сока от 2 лимона
1 лъжица сусамов тахан
няколко скилидки чесън
щипка черен пипер
щипка морска сол
1-2 лъжици зехтин
1/2 чаша вода или колкото е необходимо

Всичко се пасира добре до получаването на кремообразна смес.

Салатата е от зеле, нарязано на тънки лентички и намачкано с пръсти, настъргани моркови, стъбла целина на кубчета и кълнове от ряпа. Залива се с чесновия сос и се разбърква добре.



Пролетна зелена салата с таханов дресинг

Ето още един любим дресинг за главозамайващи салати. По принцип съставките много варират, но има 3 основни.

1/2 чаша тахан (или 3 супени лъжици)
сока от 2 лимона (може и повече)
2 лъжици зехтин

допълнителни (почти задължителни) съставки:

1-2 скилидки чесън
щипка морска сол или 1 лъжица (суров) соев сос
няколко стръка магданоз
малко вода (ако трябва соса да е по-течен)
1 малка лъжица мед (пожелание)

съставки за разнообразяване (една или повече):

различни зелени подправки (кервиз, кориандър, копър, крес…)
щипка кимион
щипка лют червен пипер
смлени зърна синап
черен пипер
джинджифил (парченце корен или на прах)

Избраните от вас съставки се пасират до получаването на хомогенна смес. Ако желаете по кисел дресинг, добавете повече лимонов сок. Също може зелените подправки да добавите след пасирането, като ги нарежете на ситно. С този дресинг може много да се разнообразява. Осланяйте се на личните ви предпочитания.
ашата от ядково мляко, слънчогледови и тиквени семки и сусам.




Мариновани кубчета от цвекло и целина

Сега е много подходящо да хапваме повече зеленчуци с пречистващо действие. Може би защото пролетта започва и тялото ни жадува за тях, или защото сега черният ни дроб е био активен и с наша помощ ще успее да се изчисти от наслоените през зимата лоши вещества. Затова, ето още един-два от многото варианти да си похапнем от тях.

целина, нарязана на кубчета
цвекло на кубчета
може и морков на резенчета

дресингите - маринати:

~ 1ви вариант:
лимонов сок или чист натурален ябълков оцет
зехтин
свежи подправки (листа мента, джоджен, босилек, копър, магданоз…)
щипка черен пипер

~ 2ри вариант - джинджифилов дресинг:
1 парченце корен от джинджифил
1/2 чаша лимонов сок
или 1/2 чаша чист натурален ябълков оцет
1/2 чаша зехтин
2 лъжици соев сос
1-2 скилидки чесън
1-2 фурми или друг сушен плод (пожелание)
Всичко се пасира с блендер или пасатор.

Слагаме в купа зеленчуците и заливаме обилно с някой от дресингите. Разбъркваме добре. Ако имаме време може да оставим зеленчуците да се мариноват за няколко часа.




Есенна салата

Сега е момента да си похапнем салата от полезните кореноплодни, които ни предоставя есента.

по малко от следните:
глава целина
алабаш
ряпа
1-2 моркова

по желание:
шепа млади листа от спанак
няколко маслини
натрошено ленено семе и сусам за поръсване

за дресинга:
сока от 1 лимон
сока от 1 портокал
няколко листа от зелени подправки - магданоз, кервиз, мента, джоджен …
1 скилидка чесън
зехтин
пожелание щипка морска сол

Настържете всички кореноплодни и ги смесете добре. Листата от спанак накиснете в силно солена вода за 15 мин и след това изплакнете обилно с вода (така се процедира с всякакви зеленолистни, с цел да се унищожат полепнали паразити и техните яйца). Дресинга се приготвя като в блендер сложим всички съставки и за 10-20 секунди бъркаме, докато се получи желаната консистенция.
Оформление:
Накъсайте листата на спанака на едро или оставете цели, ако са млади, и сложете на дъното на подходяща чиния или купа. Отгоре сложете на купчинка настърганите зеленчуци. Наредете маслините и поръсете със семената. Обилно полейте с дресинга.




Салати с водорасли

Водораслите са много полезни. Най-вече заради изключително високото съдържание на йод, който е много важен елемент за щитовидната жлеза и от там за целия организъм. Също са богат източник на калций, магнезий, желязо, витамини от групата В, С и А и един от малкото растителни източници на витамин В12, което е важно да се знае от вегани и суровоядци. Ето как може вкусно да си ги приготвяте:

вариант 1:
малко от вашите любими водорасли, накиснати във вода
1/2 грейпфрут, на парченца и обелен
1 тиквичка, нарязана на тънки лентички или рендосана
1-2 лъжици сусам и ленено семе
лимонов сок и сусамово олио за овкусяване

Всички съставки се смесват в купа и щедро се поръсват със сусам и ленено семе. Може да е необходимо да нарежем водораслите, защото понякога са на доста дълги листа. Не всички водорасли ще ви се харесат. В началото може да попаднете на такива, които са ви твърде силни на мирис и вкус. За сега моите любими водорасли са wakame. Попадала съм на такива, които са с доста силен и тежък мирис на море и определено не ми харесват. Други пък понакисвам два три пъти във вода (т.е. им сменям водата) и чак тогава ползвам.

Ето още 2 варианта за салата с водорасли:

вариант 2:
малко от вашите любими водорасли, накиснати във вода
1/2 портокал (или грейпфрут), на парченца и обелен
1 краставичка, нарязана на тънки лентички или рендосана
1 червена репичка, рендосана
1 авокадо, нарязано на тънки резенчета
1-2 лъжици сусам и ленено семе
лимонов сок и сусамово олио за овкусяване

вариант 3:
шепа, от любимите ви водорасли
1 морков, рендосан
1/2 глава лук, нарязана на тънки лентички
1/2 авокадо
кълнове от люцерна, повечко сложете
1-2 лъжици сусам и ленено семе
лимонов сок и сусамово олио за овкусяване





Салата от коприва

Изключително полезна салата, но внимание - много е важно да спазите начина на приготвяне.

2-3 шепи пресни листа от млада коприва
1-2 стръка зелен лук
няколко стръка свеж копър
1 домат
2 с.л. счукано ленено семе

за овкусяване:
дресинг с портокалов сок
или
зехтин или друго студено-пресовано олио
1 лимон

Измиваме обилно копривата и слагаме в купа. Заливаме със зехтина и внимателно намачкваме с пръсти (докато правим това, може копривата да ни жилне няколко пъти, но не е болезнено нито фатално - бързо минава). След като я намачкаме, заливаме с лимоновия сок и отново объркваме 2-3 пъти. Добавяме нарязаните на ситно лук, копър и домат и поръсваме с лененото семе. Просто, вкусно и изключително здравословно!




Източник: http://www.zemianazaem.com/

# 37
  • Мнения: 49
Салата “Метличка”

1/4 зелка
1 цвекло
2-3 моркова
1 връзка магданоз или копър
малко лимонов сок

Всикчки зеленчуци и подправките се нарязват или настъргват възможно най-ситно. Объркваме и намачкваме добре с лимоновия сок. Тази салата действа като метличка в нашите черва - помита цялото им съдържание по пътя си и затова е особено подходяща да се консумира след пречистване на черния дроб например. Така няма да оставим нищо вредно да заседне в гънки или по стените на червата.




Мариновани зеленчуци

Зеленчуци по избор:
цвекло, тиквичка, броколи, карфиол, чушка, ряпа, моркови, лук и др.
1/2 чаша зехтин
1 лимон
щипка морска сол

Нарязваме ги на филийки или шайби (лука), или накъсваме на парченца (броколи, карфиол). Слагаме ги в купа, поръсваме със солта и заливаме със зехтин и лимонов сок. Разбъркваме добре всичко и оставяме да престои за 1/2 ден в хладилник. Така може да се съхранява до 2-3 дена. Пожелание може да добавим и други подправки - босилек, мащерка и др. Консумират се просто така, а може и в комбинация с рукола, чесън и листа от глухарчета. Вариантите са много.



Табули

1 чаша покълнала елда (може и други покълнали зърна - просо, киноа, лимец)
2 връзки магданоз, нарязани на ситно
2 домата
(1 краставичка пожелание, нарязана на ситни кубчета)
1 лимон, изцеден
зехтин на вкус
1 щипка черен пипер
1 щипка морска сол

В купа смесваме добре всички съставки без доматите. Тях ги нарязваме на малки парченца и най-накрая ги добавяме в купата и разбъркваме на две на три. Табулито е особено полезно за хора, които имат проблеми с очите.




Салата с цвекло, круша и дюля

Сервира се с медено-синапен дресинг.

3 средно големи глави цвекло, настъргани
1 чаша дюля, обелена и нарязана на кубчета
1 с.л. лимонов сок
2 круши
малко зеленолистни зеленчуци по избор (спанак, рукола, глухарчета, маруля и др.)
½ чаша орехи

1. В купа смесете дюлята и крушите със лимоновия сок и оставете така за 30 мин.
2. След това добавете и цвеклото в купата и разбъркайте.
3. Поставете зеленолистите в чиния и отгоре сложете от сместа в купата, залейте с дресинга и пожелание разбъркайте.
4. Поръсете отгоре с орехите.



Салата “Разбъркай-не-пържи”

½ чаша настъргани на едро моркови
½ чаша сурови тиквички
½ чаша нарязана червена чушка
½ чаша настъргано червено зеле
1 глава броколи, накъсана на малки парченца
½ чаша настъргана ряпа
¼ чаша нарязан пресен лук
¼ чаша нарязан пресен магданоз
1 супена лъжица сусам

Всички продукти се смесват добре в купа с джинджифилов дресинг.



Песто с копър и магданоз и крекери от леща

Тази комбинация от подправки, семена и още няколко неща, направо ни завъртя главите. Ефекта беше - любов от първа лъжица, за мен и моите колеги. Много е вероятно и на вас да се хареса.

1 връзка копър
1 връзка магданоз (в това песто използвах магданоз с корените)
1 чаша слънчогледови семки, най-добре покълнали или накиснати за 1 ден във вода
1 парченце корен от джинджифил
3-4 натурални фурми с извадени костилки
2 скилидки чесън
от 1/2 до 1 чаша студено-пресовано масло, по ваш избор
1 лъжица соев сос или малко морска сол
лимонов сок (ако ще се овкусяват салати)

Всичко се слага в блендер или кухненски робот и се пасира добре. Най-добре олиото да добавяте на части, за да прецените правилно за вашия вкус. Ако се получи твърде течно добавете още слънчогледови семки, а ако е твърде гъсто добавете още малко олио.

Количеството, което направих, разделих на 2 части. Към едната част добавих лимоновия сок, тъй като предназначението й беше да овкусява салати от пресни зеленчуци и сочни кълнове. А ролята на останала част отредих за намазване върху сухари, хлебчета или в случая крекер от покълнала леща (за съжаление забравих да направя снимки). Крекера направих по следния начин:

2-3 чаши покълнала леща
1 чаша ленено семе, смляно на брашно
2 скилидки чесън
1/2 глава лук
2-3 фурми или 1 лъжица мед
1 лъжичка кимион
1-2 лъжици зехтин
2/3 лъжици сушена мащерка
щипка черен пипер или малко лют червен пипер

по желание:
соев сос на вкус или малко морска сол

В блендер или кухненски робот сложете лещата, чесъна, лука, фурмите и подправките и смелете добре. Изсипете в купа готовата смес и добавете толкова ленено семе, колкото да се получи по-гъста смес. При нужда добавете още подправки. Разстелете сместа в тавичка върху хартия за печене или фолио или предварително намажете тавичката със зехтин. Нагласете фурната на 45 градуса или на най-ниската степен и изсушавайте за 6-10 часа (аз оставам за през нощта). Ако сте направили тънък слой, по-кратко време ще е необходимо за изсушаването. Когато горната страна се е изсушила, обърнете крекера и изсушавайте още 1-2 часа. В момента на обръщането е подходящо да разрежете крекера на парчета, защото след това лесно се троши и трудно се реже. Аз предпочитам да го начупя на неправилни форми.




Хумус с броколи

Богатство от витамини и минерали, броколите ще ни дадат витамин С, сяра и хлорофил, а сусама всичко това, да не говорим за другите съставки.

1/2 чаша сусам или 1-2 лъжици суров сусамов тахан
1 тиквичка
200 гр броколи, естествено сурово
100 гр карфиол (пожелание)
1 авокадо
2-3 лимона, нарязани и изчистени от семки (или сока от лимоните)
1/2 чаша зехтин или сусамово масло
2-3 скилидки чесън
1 лъжичка кимион

пожелание може да добавите:
малка щипка лют червен пипер
щипка морска сол или 1 с.л. соев сос
зелени подправки

Смелете на брашно сусама. В блендер или кухненски робот сложете всички съставки и пасирайте докато се получи еднородна смес. Този хумус може да намажете върху сухари или да похапвате със зеленчуци, нарязани на пръчици или парченца. Препоръчвам да нарежете на ситно любими зелени подправки - магданоз, зелен лук, джоджен … само при вида му ти идва да вземеш голямата лъжица и да не я оставиш, докато не свърши цялото.



Дресинг с портокалов сок

Дресингът е просто невероятен, при мен ефекта беше “любов от първа лъжица”.

сокът от 1 лимон
сокът от 1 портокал
зелени подправки по ваш вкус - магданоз, кервиз, рукола, босилек, копър, мента …
1 скилидка чесън
зехтин
пожелание щипка морска сол

Всичко се смесва с блендер или пасатор до желаната консистенция.
Може да овкусявате всякакви салати, но задължително пробвайте зелена салата от спанак, маруля, рукола и коприва. Преценете добре какви зелени подправки да слагате в соса - вкуса коренно се променя. Може би няма да е много подходящо да се смесват няколко силни подправки като например кервиз + босилек. Но не се знае - може в подходящото съотношение да се получи доста интересна комбинация.



Джинджифилов дресинг със сусамов тахан

1 парче свеж корен от джинджифил
1 ч.л. суров сусамов тахан
1 лимон, изцеден с пулпата
1/3 чаша студенопресован зехтин
щипка морска сол
щипка черен пипер

Всички съставки се бъркат в блендер, докато сместа стане кремообразна. Това количество е достатъчно за салата за двама. Добре се съчетава със почти всички зеленчуци. Пръстите да си оближеш!



Малинов сос

2 чаши малини
1/2 чаша фурми

В кухненски робот смесете добре малините и фурмите. В хладилника ще трае до 3 дни.



Салса

2 чаши нарязани на ситно домати
3/4 чаша нарязано свежо силантро (кориандър)
1/2 чаша накълцан лук
2 с.л. лимонов сок
1 с.л. зехтин
4 скилидки чесън (наситнени)
3/4 ч.л. морска сол
1 1/2 ч.л. смлян кимион
3/4 ч.л. смлян кориандър

Всички съставки се смесват добре в купа. Може да се сервира с кракери, с Тако.



Песто

2 връзки босилек (най-добре широколистен)
1 чаша шам фъстък (може и други ядки - орехи, кашу… вкусът се изменя леко)
50 грама кедрови ядки (не са задължителни, но доста обогатяват пестото)
1 чаша зехтин (може и друг вид масло - орехово, конопено, тиквено…)
няколко скилидки чесън
1 ч.л. морска сол или 1 с.л. суров соев сос
лимонов сок (ако ще се овкусяват салати)

Всичко се бърка в блендер. Сосът може да се съхранява до няколко дни в стъклено бурканче в хладилника. Това песто е подходящо за овкусяване на салати и паста (без лимоновия сок).



Суров хумус

2 тиквички, обелени и нарязани
¾ чаена чаша суров тахан
½ чаена чаша пресен лимонов сок
¼ чаена чаша зехтин
4 скилидки чесън
2 ½ чаени лъжички сол (морска)
½ супена лъжица кимион, смлян

Сложете всички съставки в блендер и бъркайте докато се получи гъста и гладка смес. Сервирайте с нарязани на пръчици сурови тиквички, моркови, червени чушки или с парченца броколи. Мноооого вкусно!




Джинджифилов сос

1/3 чаша оцет или лимонов сок
1/3 чаша соев сос (суров за предпочитане)
8 скилидки чесън
1 парченце пресен джинджифил, обелен
1 чаша зехтин

Разбъркай съставките за соса в блендер. Последно добави зехтина и разбъркай отново.



Медено-синапен дресинг

1/3 чаша зехтин
1 чаша лимонов сок
1 глава чесън
2 с.л. ябълков оцет
2 с.л. мед
1 с.л. смлени синапени зърна
1 ½ ч.л. морска сол

Смесете всички съставки в блендер.


Лечебно масло

зехтин
свежи билки от:
бял равнец
липа
жълт кантарион
мащерка
хвощ

В буркан или в стъкленица с капак смесваме зехтина със ситно нарязаните билки. Нека всички билки да се покрият със зехтина. Буркана слагаме на светло и така престоява 40 дни - не по-малко, не повече. След това прецеждаме, слагаме в нов стъклен съд и поставяме етикетче. С това масло мажем кожата на тялото и лицето си, но с малко количество, защото иначе трудно ще се абсорбира цялото.
За някои типове кожа на лицето зехтина може да се стори доста тежък. Ако е така може да пробвате вместо него да използвате масло от гроздови семки. Това е най-лекото масло, което дори е подходящо за изключително мазна кожа. Но ако се ползва друго масло различно от зехтина лечебния ефект може да не е същия.
Така приготвеното масло ще заздрави кожата, ще я подхрани, ще премахне всички неравности, зачервявания, петна, ще я подмлади и заздрави, ще й придаде еластичност и мекота.

Освен това така приготвения зехтин е изключително благотворен ако го приемаме вътрешно. Може сутрин да пием по 1 с.л. от него или да овкусяваме салатите си - стават изключително ароматни, вкусни и полезни.





Домати с “моцарела”

Преди година обичах да си хапвам домати с моцарела и сос песто. Вече си правя страхотен песто сос, намират се и домати. А сега вече открих как да си правя и 3-тата липсваща част. Това не е моцарелата, това е по-хубаво от нея. Много по-здравословно и уникално по вкус.

1 чаша сурово кашу
1 чаша макадамия
2 с.л. соев сос
сока на 1 лимон, около 3 с.л.
1/4 чаша вода

Всички съставки се слагат в блендер или кухненски робот (може и пасатор), като водата се добавя на части до получаване на желаната консистенция. Може да го направим по-гъсто или по-кремообразно - зависи каква ни е целта. Ако го направим по-гъсто може да го изсушим за през нощта върху хартия за печене и така, на сутринта ще имаме нещо като плочки сирене (а как се изсушава - върху хартия за печене правим плоски кръгчета от горната смес, с дебелина например около 1 см, и поставяме директно върху решетката на фурната, нагласяме я на 40-48 градуса и оставяме така за през нощта или за около 8-10 часа). В случая не съм правила изсушаване, тъй като нямах търпение, но иначе изсушената версия би била много подходяща за сандвичи.





Крекери с домати и целина

2 чаши ленено семе, смляно на брашно
1 чушка, нарязана на ситно
1/2 чаша сушени домати
1 или 2 домата, зависи от големината
сока на 1 лимон
1 стрък пресен чесън (или 1 скилидка сух)
1/4 глава лук
1 чаша глава целина, настъргана на ситно
1 с.л. соев сос
и колкото ви се иска:
сусам, слънчогледови и тиквени семки

В блендер или кухненски робот слагаме 2та вида домати, лимоновия сок, чесъна, лука и мелим, докато се получи еднородна смес. В купа сипваме лененото брашно, готовата доматена смес, нарязаната чушка и настърганата целина. Всичко объркваме добре докато се получи нещо като тесто. В тавичка или върху фолио разстиламе сместа на тънък слой и изсушаваме във фурната на максимум 48 градуса за около 8 часа или за през нощта. Уханието е доста апетитовъзбуждащо.
Ако са добре изсушени, чудесно се съхраняват в кутия до повече от 2 седмици.

Пестото, с което са намазани крекерите, е от кашу, копър, магданоз, зелен чесън, зехтин и малко ленено масло, лимонов сок и пулпата от портокалите. Това последното може и да ви учуди, но аз си имам една прищявка. Обичам, когато си правя фреш от цитруси, да прецеждам сока през по-едра цедка. Събраната пулпа я ползвам за овкусяване на салати, дресинги, сосове или десерти. Харесва ми леко сладникавия вкус на пестото или други дресинги.

А в случая, салатата е от
целина, нарязана на резени,
рукола, срязана на две на три,
кълнове от червена ряпа,
салата айсберг,
и 2 стръка чесън,
залята с ленено масло
и в последствие овкусена със сос песто.





Шоколадов сладолед

Има много рецепти за суров сладолед (напълно здравословни, дори много полезени), но в България повечето съставки липсват. Лина ми подшушна една рецепта за шоколадов мус и понеже направих повече, реших това, което остана да направя на сладолед. Със сигурност това няма да е единствената рецепта.

добре узряло авокадо (2-3 на брой)
няколко лъжици мед или кленов сироп (аз слагам повечко)
2-3 с.л. какао на прах (повече какао - по-натурален вкус)
малко вода, колкото да спомогне миксирането
щипка лют червен пипер (който обича комбинацията от чили и натурален шоколад)

В блендер или с пасатор миксирате добре всички съставки. Изсипвате сместа в подходящ съд и слагате в камерата или фризера за половин денонощие (времето зависи от силата им на замразяване). Когато сместа замръзне, може с помощта на лъжица за сладолед (или обикновена) да оформите топки и да поръсите с кокосови стърготини, ядки, мед или шоколадов сироп (какао с мед).

Още една страхотна и лесна идея за сладолед - бананов сладолед. Обелват се 1-2 банана, обвиват се в найлоново фолио и се слагат в камерата докато замръзнат. След това се нарязват на парченца (веднага след като се изкарат от фризера) и се пасират в блендер (така както се разбива лед или замразени плодове). И това е!




Шоколадови бонбони

Няма такъв шоколад!!!
Просто нямам думи да опиша колко страхотни са тези бонбони. Въпреки, че повечето съставки не се намират в България, реших да споделя тази рецепта, защото знам, че има приятели в чужбина, които имат възможност да си ги набавят.

Ето от какво са направени:

Бонбоните от светъл шоколад:

какаово масло - 2 части
кокосово масло (но не oil, а butter) - 1 част
рожково брашно, сурово
lucuma powder
какаови зърна (cacao nibs) - вътре и поръсени отгоре
малко мед
зелени треви на прах (пожелание)

Бонбоните от тъмен шоколад:

какаово масло - 2 части
кокосово масло (но не oil, а butter) - 1 част
няколко лъжици какао на прах (зависи, колко натурален го харесвате)
мед на вкус
зелени треви на прах (пожелание)
в половината смес сложих лют червен пипер

Бонбони от тъмен шоколад и конопено семе:

горните съставки
конопено семе за облепване

Маслата се разтапят на водна баня до 42 градуса. С помощта на блендер или пасатор се смесват всички съставки. Сместа се изсипва в подходящи формички (в случая формичка за лед) и се поставя в хладилника или камерата за известно време, докато се втвърди. Обикновено за половин час на студено и бонбоните са готови.
Тези бонбони са изцяло здравословни, дори невероятно полезни. Какаото (сурово) е необикновен източник на магнезий, така необходим на тялото ни. Но това е една по-дълга тема, която ще отворим някой друг хубав ден.





Източник: http://www.zemianazaem.com/

# 38
  • Мнения: 49
Булгур с моркови и картофки

1 купичка булгур (едър) - на 1 купичка булгур - 1  1/2 вода
3 - 4 картофа
2 - 3 моркова
2 скилидки чесън и магданоз
зехтин
сол

Булгура се накисва за 30 мин. в топла вода. Слагаме морковите и картофите да омекнат добре на пара. Нарязваме ги. Изсипваме булгура във вода, за да се свари. Като е готов и се махне от огъня, прибавяме картофите и морковите. Посоляваме леко, добавяме зехтин, счукания чесън и нарязания на ситно магданоз. Сервираме.




Заместител на вредните сладкиши
 
сурови ядки (по желание - слънчогледови семки, тиквени семки, орехи, бадеми, лешници и пр.)
кокосови стърготини
канела
смляно ленено семе
сусам
мед
сусамов тахан

Всичко се забърква и става много сладко. Може да се импровизира в съставките и количеството им според вкуса. Аз лично така го ям и не се сещам шоколад, вафли и т.н.  Wink


Яхнийка от булгур и коприва

1 ч.ч. булгур
2 шепи сушена коприва
1-2 стръка пресен лук
сух копър
чубрица
сол
зехтин

Булгура, копривата, лука, чубрицата и копъра се слагат в тенджерка и се заливат с вода, в съотношение с булгура. Вари се до готовност и до извиране на водата. Като се махне от огъня се добавят зехтина и солта.


Източник: личен архив

# 39
  • Мнения: 1 197
Винаги слагай продуктите в кипяща вода. Всички ястия да се варят на умерен огън, никога да не стоят на огъня след като се сварят. Морковът е най-труден за варене (около 1/2 час). Изобщо, едно вегетарианско ядене, освен сухия боб, не трябва да ври повече от 20-30 минути. Продуктите се приготвят, когато водата започва да ври. Нито зеленчуците, нито другите продукти трябва да се държат във вода. Избели лука, изплакни го и веднага го нарежи, след това морковите и другите. Не дръж никога обелени и нарязани продукти. Повечето витамини не издържат на светлина, други на топлина и т. н. Спанакът не трябва да се държи нито минута във вода. Измий го в топла вода, в две три води и го постави да ври. Ако прибавиш нещо друго към спанака, сложи го 5-6 минути преди сваляне от огъня. Никога не слагай сода в боба или в кое и да е друго ядене или сладкиши. Много от витамините се разлагат и унищожават.

Доматеното пюре или доматите са предпазно средство против унищожаване на всякакви витамини. Обикновено 30 на сто се губят при готвенето.

Не трябва да се отваря капакът, докато яденето ври. Сложи и последния продукт, виж часовника и отдръпни яденето на определеното време. Ако е на котлон, сметни, че ще се свари 10 минути след изключването на котлона, но не го оставяй да изстине на котлона. Приготви яденето така, че да е готово в момента, когато седнеш да ядеш. Яденето не бива да се затопля втори път, защото се губят витамините. Добре е да се готви само за обед или само за вечеря. Добре е при всяко ядене да има нещо сурово за салата, защото там витамините се запазват.

Половин час след като е снето от огъня, млякото започва да се разлага. Стърганите моркови след 7 минути на светлина се разлагат. Свареният морков най-добре запазва хранителността си, но за лечебни цели сокът от моркови, приготвен набързо, е отличен. Всички подправки, като магданоз, джоджен, копър, да се слагат накрая, преди снемането от огъня. Доматите да се варят от 3 до 5 минути.

Готвиш ли, пей! Бъди радостен, за да се радват и тези, които ще го ядат.

Не дръж продуктите на светло и влажно. Копривата се запазва в затворена тенджера, също и спанакът, лукът, джодженът, магданозът и пр. Предпочитай пресните продукти. Когато се яде топло ядене, химическите процеси в стомаха се улесняват. Не се препоръчват изстинали храни. Не се позволява да се ядат и горещи храни - развалят се зъбите и стомаха. Силно калорични храни са всички видове ядки. Нямаш ли време да се нахраниш, нахрани се с 10 ореха и хляб, бадеми, фъстъци.

Основната храна у нас е хлябът. Най-калоричен и витаминозен е пшеничният хляб (500 грама съдържа 1220 калории.)

Мазнините се употребяват при всяко ядене. За възрастни от 40 до 60 грама растително масло. Вегетарианецът не трябва да се лишава и от прясно краве масло. Витамин А се намира в маслото и яйцата, но да не се злоупотребява - да се употрябяват умерено. Маслото да е прясно, да се държи на сухо (не във вода) и на тъмно. Възрастните да вземат 400-500 грама месечно масло. За деца и юноши в повече. Липсата на масло се отразява зле на зрението.

Лукът се употребява при готвене на всякакви храни. Да не се пържи, а да се пуска на едри парчета или на цели глави във вряща вода. Ножът по-малко да влиза в продуктите. Лукът да се обели с ръка и да се чука с дървено чукче. Същото и с чесъна. При граха също да се избягва ножа. Много вкусни стават всички храни с малко вода, като кипне да се сложат продуктите и да не се отваря много. Суровият лук е полезен и против ракови заболявания. Картофите си запазват хранителността най-добре варени, като се ядат още топли. Да не се държат във вода. Картофената яхния да не ври повече от 15-20 минути. Добре е възрастните да ядат един ден само картофи, без белтъчини и сол, а децата - с белтъчини - сирене, кашкавал, масло, мляко и пр.

Чесънът е необходим за здравето на организма. Той дезинфекцира, действа срещу склерозата и високото кръвно налягане. Той е магическо средство и служи като предпазител от болести и зарази.

Бобът е също много употребявана храна. Бобът и яйцата заместват при вегетарианеца онези белтъчини, които другите приемат чрез месото. Поне веднъж в седмицата да се яде боб - в събота. Бобът е храна на Шестата раса. Днешният човек не може да се ползва от всичките елементи, които той съдържа. От него става отлично пюре или супа като се слагат малки, препържени залъчета хляб. Да се вари с коренчета - моркови, пащърнак, целина, магданоз, лук, а някои слагат и спанак, но в никакъв случай да не се слага сода. Първата вода, която подлежи на изхвърляне, може де се употребява от болни с бъбречни смущения. За тях тя е лечебна. Бобът да се употребява най-много два пъти седмично. Добре е да му се поставят сушени червени чушки, които са богати на витамини. За предпочитане е на боба да не се слага мазнина, той съдържа в себе си такава. Най-добре се вари боб в гърне на слаб огън, като се задушава - капакът се облепя в краищата с тесто и не се отваря докато се свари.

Жълтъкът на яйцата е необходим. В него има витамин В1. Най-малко три сварени яйца са необходими за един възрастен човек през седмицата. Младежите и изтощените организми трябва да употребяват повече. Ако бъбреците не са в ред, не се лишавай поне от жълтъка. Ако яйцата се поставят във вряща вода, да се варят две минути.

Лещата е също много калорична - равнява се на един килограм месо. Един път през седмицата да се вари леща и тя да се готви без мазнина, с всички видове коренчета, а на края да се прибави чесън и чубрица. Лещата усилва зрението.

Грахът се вари също като боба. Може и да се пасира и да се залее с масло. Не търпи други подправки освен черен пипер.

Прясното зеле - добре да се сварява. Слага се 1-2 лъжици вода и като се задуши 15-20 минути, е готово. Подкиселява се с доматено пюре. Освен черен пипер, слагат се няколко скилидки чесън при снемане от огъня. Сокът от прясно зеле е много полезен при гастрит, колит, язва и изобщо стомашно-чревни смущения. Зелето се настъргва с пластмасово ренде и се прецежда през двойна марля в съд с топла вода, която след прецеждане се изпива. Зелевият сок е много полезен и за здрави хора.

Празът е зимна храна. Най-витаминозни са зелените му външни листа. Суров се препоръчва против хрема. Да се прави салата от праз, настъргана ряпа и моркови.

Чушките и доматите са полезни, приготвени по разни начини. Те са много богати на витамини. През целия сезон не сядай да ядеш без салата от домати, печени чушки, лук, магданоз и зехтин. Но с доматите не трябва да се прекалява, защото съдържат оксалати.

Ряпа - за зимна салата, заедно с моркови, целина и други добавки. Сок от ряпа е полезен за жлъчката. Пие се половин час преди ядене. Не е приятен, затова може да се добави захар. Ряпата е богата на калций.

Спанак, лобода, киселец - на пюрета или да се задушават в по-сгъстен вид. Магданозът, освен за салата, за подправка, служи и като лекарство. Джодженът е много витаминозен. Китка магданоз, китка джоджен, лук, чесън - стават отлични кюфтета. Нарязват се на ситно, измачкват се със сол, като омекне, смесва се с едно яйце, черен пипер и се бърка с дървена лъжица. Пускат се във вряща мазнина, без да се зачервяват. Само се задушават в мазнина и така запазват витамините си. Поднасят се съвсем топли. За зимата - корени от пащърнак - много са витаминозни и полезни.

Мазнините - за възрастните по 40 - 50 грама на ден, а за младите по 60 - 80 грама на ден. Най-лесно се възприемат мазнините от орехите. Зехтинът от слънчоглед и маслини е също много полезен. Най-богато е фъстъченото масло. Предпочитай растителните мазнини, но не се лишавай и от кравето масло. 300-400 гр. краве масло на месец е крайно необходимо за добавяне на важния витамин А, който се набавя освен от маслото, още от яйцата и млякото.

Орехът е много необходима храна. Пресните орехи са богати на витамини. Те укрепват нервната система. Десет ореха се равняват на една бромова инжекция. Употребяват се десет дни и десет дни се почива. За година човек трябва да изяжда по сто ореха. Може също да се слагат в ядене от коприва. Но да не се прекалява с тях.

Бадемите са полезни за сърцето. Лешниците са много калорични. Те правят човека много магнетичен. Семки от тиква са добри и варени, и печени. Като зародишни продукти, те съдържат всички елементи, нужни за израстването на новия организъм.

Щом зеленчуците могат да се ядат сурови, предпочитай ги в този им вид. От много плодове и зеленчуци могат да се приготвят сокове. Суровоядството има привърженици. Но да не се прибягва до такива крайности. Суровоядството огрубява човека. По хранителност морковът, целината и други са по-хранителни сварени. Ако е въпрос за режим, лечебен или обновителен, от същите корени по-добре е да се пият соковете им.

Добре е за една седмица или десет дни да се подложим на плодов или зеленчуков режим. Може и цял месец да употребяваш сокове, но само сутрин, а след това да се храниш с обикновената си храна. Не пропускай никога режим от сокове през пролетта и есента. През пролетта, за да обновиш изтощения си организъм, а през есента, за да се запасиш с повече жизненост.

Сокът от моркови не бива да бъде повече от две чаши дневно, сок от червено зеле също. Изобщо, соковете да не надминават 600 грама. От зелето само една чаша, но може и повече, в зависимост от състоянието на стомаха, и то да се приема на интервали от 40 минути. Това важи и за другите сокове. Сокът от целина не бива да надминава една винена чаша.

Сок от лук - една кафяна чаша, но да се подслади, защото иначе е неприятен. Полезен е при болки от язва в стомаха и в червата. Лукът тонира цялата нервна система. Режимът със сок от лук може да продължи 40 сутрини - половин час преди закуска. Независимо от това дали си болен или здрав, провеждай си тези режими, защото те обновяват и лекуват. Сок може да се приготви и от ябълки до 600 грама, на два пъти сутрин.

Гроздов сок - Получава се, като се смачква гроздето с ръка или с дървено чукало и се прецежда през гевгир. Може да се взема всеки преди обед на два пъти сока, изстискан от 1 кг. грозде. Това е един от най-богатите сокове. Някой ще възрази, че гроздето може да се яде и така, но трябва да се има предвид, че соковете закрепват червата. А при възпаление на червата, при колит или гастрит, не бива да се яде грозде с люспите, а сокът действа прекрасно.

Всички продукти, изцедени заради соковете, да се приготвят много бързо, за да се запазят витамините. Правете сокове и ги пийте веднага.

За лекуване на склероза - Употребяват се глави целина, настъргана, така че сокът да остане една винена чаша. Добавя се половин лимон и една лъжица захар или мед. Може да се прави 40 до 60 дни само сутрин. Може да се направи 20 дни през пролетта и 20 дни през есента. И да си здрав, прави този режим по 10 дни.

Всеки плод или зеленчук внася свой, съответен елемент за култивиране на определени качества в човека.

Ябълките създават добрата обхода в човека. Те внасят мекота, възпитават чувствата. Крушите са за ума. Черешите - внасят жизнерадост, повишават чувството на надежда, внасят веселие, действат на сърцето и кръвта. Ягодите и малините - пречистват кръвта и укрепват нервната система. Препоръчват се при неврастения и ревматични смущения. Докато трае сезона, можеш да си направиш режим - до обед на три пъти да изяждаш един килограм - значи на три пъти по 300 грама, като спазваш интервал от един час между всяко ядене. С пречистването на кръвта се повишава и самочувствието на човека. Дините - внасят бодрост и добро разположение на духа. Сутрин да се изяжда по един килограм диня. Те пречистват бъбреците и жлъчката и са великолепни бани за всеки организъм. През целия сезон приемай диня преди закуска - половин или един час, в зависимост от стомаха. Най-добре е да се изчака един час, за да могат да преминат през червата. Не е добре да се ядат непосредствено преди ядене.

Лимоните са богати на витамин С, а в кората им има рутин и употребата на кората заедно със сока е равностойно на употребата на други лекарства, които се препоръчват при склерозата. Лимонът се измива добре и се изяжда половината от него. Понеже витамин С не издържа на светлината, останалата половина се захлупва с чинийка, за да се запази за следващия ден. Сутрин една чаша вряла вода с изстискан половин лимон и лъжица мед ободряват човека, а понякога действат очистително, ако е с повече мед. Взема се един час преди закуска. За 10 дни човек може да изяжда по половин лимон на ден, а като си почине (няколко дни) отново може да си направи режима от десет дни. Може също така десет дни да се употребява по един лимон, а следващите десет дни (след почивката) да се употребява по половин лимон. А като лечебно средство за сърцето, човек може да употребява десет дни по два лимона на ден и по 150 - 200 гр. мед, като ги изяжда на обед и вечер един час след ядене, а може и само вечер, в зависимост от състоянието на стомаха. Изобщо, лимонът трябва да замести употребата на оцет и лимонтузу в салатите, защото те се отразяват зле върху витамините. Щом излязат пресните домати, те отчасти заместват лимоните. Лимоните са чиста храна и не оставят утайки в организма.

Медът е богата на витамини храна. Той също не дава никакви утайки в организма. Съвременните хора упорито държат на употребата на захарта, но има вероятност медът и някои други подсладители да я заместят. За предпочитане е човек да изяжда по една лъжица мед, вместо захар. За успокояване на нервите добре е вечер преди лягане да се изяжда по една лъжичка мед. Най-много медът е необходим през пролетта и през зимата, когато липсват плодове. За укрепване на организма през пролетта човек може да изкара режим от 10 дни, като приема по два лимона и 150-200 гр. мед.

Портокалите - освен витамините, имат и органично злато, те превъзхождат лимоните. Също и мандарините, чиято кора е много полезна. Добре е да се нареже на ситно, да се постави в мед и да се взема по една лъжичка след ядене. Може за вкус да се постави и малко лимонов сок. Те са богати плодове и не трябва да се скъпим за тях. Ще дойде време, когато хората ща избягват храна, в която не могат да се запазват витамините и жизнените сокове.

Далеч е от нас мисълта да посочваме един напълно точен режим на храните, чрез които човек да поддържа живота си. Това са само известни насоки за по-природосъобразен начин на хранене, при който човек може да избегне много нарушения на здравето и живота си. Прекрасно е човек да може да се храни само с плодове и хляб, но организмът на човека не е пригоден за такъв начин на хранене. Затова е нужен и по-друг начин на живот, т.е. условията на живота трябва да се променят. Проблемът за храненето, за начина на приготвяне на храната, за това какви материали трябва да се употребяват за направата на съдовете, занимават науката. За изменяне на състоянията си, човек може да прави известни опити, когато има плодове и да поддържа режим с даден плод само за една седмица, но с хляб. Изобщо, добре е човек да яде плодове с хляб, не само плодове. За вегетарианството назряват ред възможности и условия: много болести медицината вече лекува чрез вегетарианския режим.

Много са правилата, които човек трябва да спазва при храненето, ако иска да хармонизира силите на живота в организма си. Много правила има да учи човек, за да може начинът на храненето да върви в унисон с неговото духовно развитие. Храненето не е процес, изолиран от духовния живот на човека. Ако човек води егоистичен живот и е приел вегетарианството само по хигиенични съображения, какво ще го ползва това? Ако човек за своите интереси е готов да унищожи брата си, какъв вегетарианец е той? Следователно, човек не трябва механично да прилага определен режим в храненето си, а трябва да застъпи и съответните психологически промени в него. Той трябва да сложи за основа на живота си доброто и любовта. Трябва да култивира онези качества в себе си, които да го направят проводник на Любовта. Човек, посредством съзнателното хранене, може да култивира в себе си редица качества, т.е. той трябва да води съзнателен живот, за което са нужни знания и воля за приложение на това знание. Поколения наред човек трябва да вегетарианства, за да се превъзпитат всички клетки в организма му, за да престане да убива. Например, кажеш ли за някого, че от него човек няма да стане, все едно че в друг свят си извършил убийство и за това ще те държат отговорен. Какъв вегетарианец е човек, ако постоянно извършва убийства от този род, постоянно одумва и критикува хората, постоянно ги съди? Вегетарианците трябва наред с храненето да култивират в себе си възвишени чувства и мисли. Храненето е процес, свързан с изявяването на Любовта на физическия свят. Каквато е храната на човека, такава ще бъде и кръвта му - такива ще бъдат и мислите му. Каквито са мислите му, такива ще бъдат и чувствата му. Каквито са чувствата му, такива ще бъдат и делата му. Казано е: "По делата им ще ги познаете". Както неправилното хранене, така и неправилното мислене и чувстване еднакво довеждат човека до смъртта.
Има хранителни режими, които действат не само лечебно на човека, чрез тях той може да възпитава и известни качества в себе си.

Житото възпитава чувство на жертвеност, но човек все още не знае как да извлича всички хранителни елементи от него. Може в продължение на месеци човек да се храни всяка вечер с варено жито. Може да се подслади с мед и счукани орехи, но най-добре е само жито, по 120 грама на вечер.

През месец февруари, когато почне разсипа на луната, може да се изкара за 10 дни житен режим с по 200 грама жито на ден, с малко мед, лимон, орехи и гореща вода. Това е прекрасен режим за пречистване от зимните утайки. Добре е врялата вода да се употребява 15-20 минути преди ядене на житото и най-много до един литър.

Сто грама покълнало жито е отлично за обновяване на сърцето. Зародишите са извънредно богати на витамини. Добре е да се употребява 20 минути преди ядене. Покълването на житото става така: сто грама жито се изчиства и измива, поставя се в чаена чаша с вода, като житото се изплаква още веднъж. Водата да е един пръст над житото. Така стои 24 часа. След това водата се изцежда, като се оставя само една супена лъжица вода, но нова, като житото отново се изплаква. В това положение то трябва да се завие добре с вълнено парче, защото е нужна известна температура. Ако си спазил това, след 24 часа житото ще покълне. Опитът ще научи човека как да се добере до тази температура. Изчаква се докато се появи покълването: появяват се бели стръкчета. Тези 100 грама жито се изяждат на три пъти. За вегетарианците е особено важно и необходимо да спазват този режим. Добре е да се поддържа 10 дни, да се почива 10 дни и пак да се продължи. Ако сърцето е болно, добре е да се поддържа цял месец. Може да се прибегне и до съвета на лекар.

Ръжта - Зародишът на ръжта е също източник на витамини. Ръжта прави човека устойчив и събужда в него висок идеал. Може леко да се препече до зачервяване и да се употребява смляна вместо кафе. Ръженият хляб регулира червата и се употребява против запек.

Просото - прави човека смирен. В някои държави го лющят и го употребяват вместо ориз. Просото е полезно за лечебни цели. Боза, направена от просено зърно или брашно, е отлична храна за майки-кърмачки (за повече мляко).

Ечемикът - От ечемика се пълнее. За силно изтощени организми след продължително боледуване: взема се по една шепичка от ечемика, просото, ръжта, овеса, житото и се поставя в два литра вода да ври, докато остане един литър. Пие се след ядене. Същата смес може да се свари още два пъти. Обновява и най-слабия организъм.

Дюлятa - Полезна е за компот. Печена на фурна, семената спират кашлицата и премахват раздразнението на трахеята. Те се сваряват добре и водата се пие топла.

Магданозът - за болно сърце. 40 грама магданозови листа се счукват в дървена гаванка и се вземат заедно с другите продукти в приготвената за салата смес. Който има здрави зъби, да си нарязва магданоза направо в салатата и да дъвче добре. Отглеждането на магданоза в градината е здравословно, прави човека здрав.

Сините сливи разхубавяват човека. Ако стомахът е нередовен, накисват се 30 сушени сливи и се изяждат сутрин половин час преди закуска. Добри са и сурови, и на компот.

Прасковите правят човека разположен, подобряват и намаляват кръвното налягане.

Кайсиите са полезни за сърцето. Обновяват и целия организъм. Яжте повече и през целия сезон.

Всеки плод, всеки зеленчук, заедно с хранителността, носи известни сили, които определят дадени качества. Употребявай ги съзнателно и в необходимото количество. Давай на организма си от всички плодове и зеленчуци. Във всеки плод природата е вложила сили, които поддържат живота.

Добре е човек да се храни в определени часове, за да приучи стомаха си да изпраща необходимия сок в определено време. Не е ли възможно, яж когато си гладен и благодари на Бога за приетата храна. Ако си неразположен, не яж, докато не си изпил 2-3 чаши вряла вода. Нямаш ли разположение към храната, не яж. Разположението към дадена храна е от голямо значение за пълното и правилно усвояване от организма.

Лакомията е в това, да си сипеш повече ядене и да режеш дебели парчета хляб. Ще си сипеш по-малко ядене и ще режеш тънки, малки филийки хляб, разрязани на две. Безразборното хранене показва, че съзнанието не е извисено - кръвта е постоянно в стомаха и мозъка се лишава от необходимата му храна. Грешниците и скърбящите ядат много. Понякога човек храни и други същества в себе си. Многото и безразборно хранене прави човека ленив. Който веднъж преяде, се изключва от Школата.

Добре приготвената храна и наредената трапеза събуждат апетита и създават настроение в човека и звучат като музика. Затова не оставяй леността да определя менюто ти за деня. Това правят тези, които са сами - нямат настроение да си приготвят храната. Колективният живот стимулира човека. Нужно е храната да бъде разнообразна. Еднообразието убива апетита. Не ти ли се яде, наложи си половин ден пост, като изпиеш няколко чаши вряла вода. Добре е един ден през седмицата да се пости. Много пъти учениците на Окултната Школа се връщат на земята за неспазване на това правило. Но както и да се храни човек, не положи ли доброто за основа на живота си, не е ли изпълнен с добро разположение към всичко живо, няма ли светла и възвишена мисъл, няма ли висок идеал, той не ще разбере този велик процес на храненето и не ще може да се възползва от скритите сили на природата, вложени във всички хранителни продукти.

С всяко отрицателно чувство и мисъл човек внася отрова в организма си. Злото е материя, която предизвиква процес на разлагане, на гниене в организма на човека. С всяка отрицателна мисъл, чувство и проява човек внася отрова в организма си, която съкращава живота и понижава цялото му съществуване. Натрупват се разни утайки в човека и животът му започва да изтича. От натрупване на утайки в кръвта, в кръвоносните съдове се появява атеросклероза. Затова човек трябва да се пази от отрицателни изживявания, да не проявява злото и да не се занимава с него, като с най-опасен враг на живота. Човек за една отрицателна проява е готов да унищожи другия. Затова се препоръчва прошката, като велик процес на пречистване, на изхвърляне отровите от съзнанието, за да не тровят кръвта ни.

Когато жизнения сок престане да действа в ставите, явява се ставния ревматизъм. Човек обаче разполага с възможности да се справи с всички болести, ако знае как да се свърже с живите сили на природата. Ако не разбира законите на природата и не знае как да ги ползва, той никога не ще стигне до извора на живота.

И така, науката за храненето е необятна област, която трябва усилено да се изучава. Храни ли се човек механично и безразборно, целият му живот протича така. Затова седнеш ли да се храниш, отправи своята благодарност към Този, който ти е дал всички блага, чрез които поддържаш живота си. Помисли колко Същества и сили са взели участие в създаването на всички блага и отправи благодарност към Тях.

Взел си плод в ръка, не бързай да го изядеш! Погледни го и благодари на дървото, и на слънцето, и на земята, и на всичко, което е съдействало за създаването му и тогава пристъпи към изяждането му. Приемай храната си с благодарност, и ще видиш как неусетно доволството и радостта ще станат спътници в живота ти. Положи доброто за основа на живота си, насочи мисълта и чувствата си към доброто, за да останеш вегетарианец и в другите светове. Човек не трябва да раздвоява съзнанието си, за да не служи и на едните, и на другите сили. Тогава той не може да се храни правилно. Храненето е наука на бъдещето. Много процеси все още не са проучени от човека. Човек не се е научил на най-важното изкуство - изкуството да живее.

И така, изпълни сърцето си с благодарност към Източника на живота и неусетно ще се доближиш да неговите живителни струи.

Любовта е най-съвършената хигиена! Вложи Любовта като основа на живота си и тя ще те научи как правилно да се храниш, как правилно да живееш.
 
*оригиналния материал е печатан на машина и е част от ръкопис “С любов и благодарност. (Учителят за храненето)”. Настоящият откъс е част от статия със заглавие: “Правила за готвене”. Частта (в началото на статията) от “троскотът лекува” до “след 4 часа” в оригиналния текст бе поместена точно над заглавието, като най-вероятно е цитат от Учителя. Възможно е да има и други цитати в текста (особено в последната част), но те не са означени като такива в ръкописа. Направена бе малка редакция с цел отстрраняване на основните пунктуационни и правописни грешки, както и на някои стари изрази и думи.
Източних  книга на Петър Дъмов

# 40
  • Мнения: 1 197
1. Общи положения

Съществуват многобройни начини за консумиране и преценяване качес­твата на погълналите семена и на младите поници. Тук ще откриете няколко рецепти, които вероятно ще стимулират въображението ви. Преди всичко трябва да научите три основин правила:

- Покълналите семена не се варят, защото губят стойността си като жива храна;

- Покълналите семена не се смес­ват с животински продукти (ме­со, млечни произведения, яйца), защото това претоварва храно­смилането;

- По време на едно хранене не се смесват плодове със зеленчуци.

2. Салати

Покълналите семена превръщат са­латите в „завършени ястия”, внасящи в организма всички минерали, ви­тамини, протеини, мазнини и естес­твени захари, от които той се нуждае, под формата на жива храна.

Трапеза със салати
Подредете на трапезата най-разно­образни покълнали семена и млади поници, както и сурови зеленчуци типични за сезона заедно с няколко вида сосове за салати. Завършете украсата на трапезата като приба­вите и няколко цветенца. Всеки сам приготвя своята салата, давайки пълна свобода на въображението и кулинарния си инстинкт. Колкото по-малко смесвате храни, толкова по-лесно ще усетите вкуса и арома­та, които предпочитате.

3. Сосове за салата

1) Сос с моркови и лешници

Смесваме с миксер:

- 1 децилитър сок от моркови

- З децилитра фино смляни леш­ници

Пропорциите се променят спо­ред желаната гъстота на соса. Сокът от моркови може да се за­мени със сок от домати, спанак, целина или червено цвекло, а леш­ниците - от погълнало слънчог­ледово семе, орехи или бадеми.

2) Сос с тиквички

Смесваме с миксер:

- 1 бланширана тиквичка, която се смачква на пюре

- 150 гр. смляно покълнало слън­чогледово семе

- прибавя се вода до получаване на желаната гъстота

- 1/2 скилидка чесън (счукан) и малко нарязан магданоз

3) Сос с авокадо

Смесваме с миксер:

- 2 плода авокадо, нарязани на парченца

- сок от 500 гр. спанак

-   1 кафяна лъжичка соев сос (ферментирал)

4) Други сосове

За да ви помогнем, всеки сам да приготвя желания сос, поставя­ме на масата тамариск (замест­ва солта и не е вреден за здраве­то), лимони, пресни или изсушени ароматни треви, няколко вида растително олио, съхранявано на студено, в което предварително са отлежали ароматни треви (например: зехтин със соя, слън­чогледово олио с розмарин, олио от магарешки бодли с чесън) и различни видове натурален оцет (като: ябълков, винен, цветен оцет с натопени в него пелин или ситен лук).

4. Основни ястия

Ето две основни ястия, приготвени с покълнало семе, взаимствани от традиционни ориенталски кухни. Можем да се вдъхновим от тях и да създадем нови рецепти, давайки пъл­на свобода на нашата фантазия. Дадените количества са за 4 човека.

1) Табули

- 2 кафяни чашки покълнало жи­то

- 1 кафяна чашка ситно нарязан лук

- 1/2 нарязана червена пиперка

- 1/2 връзка нарязан магданоз

- 1/2 връзка нарязан джоджен

- 1/2 връзка нарязана целина

За подправка се прибавя малко тамариск. При консумирането вместо лъжица можете да из­ползвате листа от маруля.

2) Хюмос (или Хюмус)

- 125 гр.покълнал нахут

- 1-2 скилидки чесън

- 2 супени лъжици лимонов сок

- 2 супени лъжици сусамено пюре

- 4 супени лъжици зехтин

- 1 кафява лъжичка смляни изсу­шени водорасли

Смесвате и смилате всички със­тавки. Сместа се сервира студе­на, върху лист от маруля.

5. Канапета

1) Канапе с люцерна

- 1 едролистна цикория

- 4 шепи покълнала люцерна

- морковно-лешников сос

Измийте и отделете листата на цикорията. Разбъркайте люцер­ната с морковно-лешниковия сос и гарнирайте листата цико­рия с тази смес.

2) Пролетни рула

- изсушени водорасли

- 2 чаени чаши орехи

- 1 кафена лъжичка тамариск

- З кафени чашки покълнала ле­ща или слънчогледово семе.

Смесвате трите последни със­тавки и ги смилате. Нарязвате изсушените водорасли на листи от 10 х 10 см. Смляната смес се поставя върху един лист от во­дорасли и се навива на руло, кое­то се сервира върху канапе от зе­лена салата.

6. Други рецепти

1) Есейски хляб

Взема се жито покълнало пред­ния ден (или смес от 1/2 жито и 1/2 леща). Смила се на едро или се начуква. Сместа се разстила в тавичка на тънък пласт, оставя се да изсъхне на слънце или вър­ху радиатор и се реже на малки парченца. Тази рецепта може да се видоизмени като прибавите някои изсушени корени, аромат­ни треви и смляни лешници.

2) Пюре от слънчогледово семе

- 2 кафени чашки покълнало слънчогледово семе

- З кафени лъжички естествена мая на прах или гранулирана

- тамариск (при нужда с вода)

- малко риган

Всички съставки се смилат. Пю­рето може да се консумира и ка­то пастет за мазане на филия или да се сервира като сос в кой­то се натопяват резенчета от моркови и всякакви други сурови зеленчуци.

3) Ферментирал слънчоглед

Тази рецепта ни дава възможност да изясним понятието фер­ментация. Вземаме една кафяна чашка покълнало слънчогледово семе и го смиламе. Покриваме го и го оставяме на топло. След около 4 часа то започва леко да накиселява, което означава, че е готово за консумация.

Ако прибавите определено коли­чество вода, тази смес се прев­ръща в по-гъсто или по-рядко пюре. Покълналите ферментира­ли семена са лекосмилаеми. В за­висимост от степента на фер­ментацията те се използват за приготовление на оригинални со­сове и пастети!

4) Гаспачо

- 1 кг узрели домати

- 1/2 обелена краставица

- 1 стрък магданоз

- 2 стръка целина

- 1 кафена чаша покълнало смля­но слънчогледово семе.

Доматите се избелват и всички съставки се разбъркват с миксер. Сервира се студено и по желание се прибавя тамариск.

Рецептите на “Живата кухня” са лесни за изпълнение, защото основ­ните продукти са натурални, а вие трябва да следвате единствено ва­шата интуиция и да правите кули­нарни експерименти. А, ако дадете простор на вашите умения и усет, вие ще превърнете вашата кухня в неизчерпаем извор на радост и изне­нади!

7. Напитки с плодове, зеленчуци, покълнало семе и млади поници

Плодовете или зеленчуците се смес­ват с покълналото семе или с млади­те поници, след което пускаме миксер. Сервират се студени.

1) Доматен сок, морковен сок или сок от други зеленчуци с:

- покълнала люцерна или

- покълнала леща или

- поници от сминдух или

- поници от слънчогледово семе.

2) Портокалов сок, ябълков сок или други плодови сокове смесени с покълнало слънчогледово семе.

З) Рювелак

Три супени лъжици покълнало смляно жито се поставят в един литър чиста вода. Оставяме го да ферментира в продължение на 24-36 ч. Прецеждаме и изхвърля­ме семената. Натуралният рювелак, който е с възкисел вкус, се пие подправен с малко мед или кленов сироп. Рювелак може да се комбинира и с маслодайни расте­ния или със смляни покълнали се­мена, при което напитките фер­ментират, защото той ускорява ферментацията.

8. Няколко сладкиша

1) Слънчоглед с кленов сироп

Поставете малко покълнали слънчогледови семена в чашата и ги залейте с кленов сироп. Разбъркайте. Каква чудесна закуска!

2) Сладкиш “Слънце”

Поставете малко изсушени пло­дове и маслодайни ядки (стафиди, смокини, бадеми, лешници) във вода за една нощ. Прибавете покълнало жито, настъргана ябълка и пресни плодове.

Този сладкиш осигурява на нашия организъм силни хранителни ве­щества, даващи му енергия, като в същото време са и по-лесно смилаеми от приготвените със смляни или печени семена на зър­нени храни.

Множество сладкиши биха могли да бъдат лесно приготвени от покълнали семена, пресни плодове, изсушени плодове и предварително натопени във вода маслодайни ядки. Те биха могли да заместят пастите, шоколадите, бонбоните в качеството си на по-здравословна храна.

9. Забележка

Всеки вид покълнало семе съдържа определено количество витамини, минерали, протеини и т.н. Освен то­ва при всеки стадий на покълването, количествата на биологичните ве­щества се променят. Ето защо е по­лезно да се оставим на хранителния ни инстинкт да ни ръководи, като ни показва основно посредством обонянието ни и нашия вкус, коя храна точно съответства на нуждите на организма ни. (Така например, ако се нуждаем от желязо, покълналата ле­ща би била изключително вкусна за нас!)

Нашият инстинкт работи безупреч­но, при положение, че организмът ни не е твърде обременен с токсини. В такъв случай е наложително да про­ведем една “прочистваща диета” преди да сме почувствали инстинктивно отговора на предлаганите храни.
Източник интернет

# 41
  • Мнения: 1 197
И нещо интересно за покълване на семената.
Покълване на семената
Откъс от книгата на Доктор Шалер
“Покълване на семена. Млади поници”
1. Техника
Поставяме няколко супени лъжици биологически обработени семена (продават се в санитарните и в специализирани магазини) в буркан и ги заливаме с чиста вода. По време на престоя си във водата семената поемат необходимото количество вода. Ако не разполагате с филтър абсорбиращ хлора и химическите препарати, използвайте изворна вода, не газирана и леко обработена с минерали в стъклени бутилки. Количеството на семената е съобразно вашите нужди и размерите на буркана. Например 4-5 супени лъжици люцерна произвеждат достатъчно количество кълнове, за да напълнят един двулитров буркан за 5-6 дни. Житото, което не променя твърде обема си и се консумира по-бързо, се нуждае от много по-малко място.
Поставете във вода със стайна температура семена на различни растения.
А ето и някои данни за времето на престоя във вода:
- семена нуждаещи се от продължителен престой във вода (12-24 ч.) - зелена соя, фасул, нахут;
- семена нуждаещи се от средно продължителен престой във вода (10-12 ч.) – жито, сминдух, леща;
- семена нуждаещи се от кратък престой във вода (4 ч.) - олющен слънчоглед, люцерна, сусам.
След престоя във вода семената набъбват и омекват. Бурканът трябва да бъде покрит с тензух, прикрепен с ластик. Водата, в която семената са били накиснати, се излива. Изплакваме ги обилно със студена чешмяна вода, но не много студена. Ако житото е било поставено в чиста вода, то чешмяната вода е подходяща за изплакване. Оставяме зърното да покълва. Бурканът е наклонен под 45 градуса, така че водата да се отцежда. Зърното трябва да бъде разпределено по стените на буркана, без да се натрупва върху тензуха. При това положение водата може да се прецежда и семената да се проветряват. Бурканът трябва да се покрие с памучна кърпа, защото семето трябва да се предпазва от светлината, като че ли е в земята.
Изплаква се средно два пъти на ден.
Изплакването се прави с цел да се отстранят метаболичните отпадъци и семето да се поддържа влажно. То се осъществява най-лесно, когато семената се поставят в буркан.
Семената могат да покълват и в торби от найлонов тензух, като изплакваме два пъти дневно, а торбичката оставаме да виси над умивалника. Тази техника е идеална за къмпинг, когато се движим пеш с раница на гърба (семената покълват докато вървите) и за пътешествия по море.
2. Частният случай с люцерната:
След четвъртия ден, семената на люцерната се превръщат в малки кълнове, образуващи конгломерат, който не може да се изцеди от буркана. При това положение обикновеното изплакване е неефикасно и непокълналите семена изпитват недостиг на въздух и издават неприятна миризма. Тогава правим хигиенна баня. Изпразваме целия буркан в съд с прясна вода и леко раздвижваме с ръка малките кълнове. С решетеста лъжица изгребваме семенните обвивки, плуващи по повърхността, както и непокълналите семена, останали на дъното. Преди отново да поставим кълновете, ние измиваме буркана добре. Не трябва да ги натрупваме, а да ги разпределим в два буркана, ако това е наложително.
3. Какви семена се използват за покълване?
Богата е гамата от видове семена, подходящи за покълване. Всеки трябва да направи избора си, съобразно собствения си опит и вкус. Помнете, че зърното трябва да произлиза от биологични култури. Следователно да бъде чисто от пестициди и напълно годно за покълване. Ето и един списък на различни видове семена, които редовно се използват за покълване:
Червен фасу

Този дребен червен фасул идва от Далечния Изток. Притежава слаб характерен вкус. Семената могат да се консумират след 3-5 дневно покълване, (когато кълновете достигат 1-2 см височина). При поставянето на зърното в съд с вода, червените обвивки могат да бъдат отстранени, защото те плуват на повърхността. Понякога измежду покълналите семена, откриваме някои, които са останали твърди. Внимавайте, пазете зъбите си! Направете известен подбор преди консумацията.
Люцерна:

Тя е царицата на вкусните, хрупкави салати! Покълва много лесно, след като сме я оставили 4-5 дена на тъмно. Кълновете й се нуждаят от ежедневна хигиенна баня след четвъртия ден от поставянето във вода (виж 3.2.), тогава те са достигнали височина 3-4 см и ги изнасяме на светло, за да произвеждат хлорофил. След двудневен престой на светлина, те са готови за ядене.
Жито:

Житото е „знаменосец” на покълналите семена. То може да се консумира след 2-4 дневно покълване, когато кълновете му са едва няколко милиметра високи. Тези семена са с приятен сладък вкус, а здравословното им значение е изключително.
Сминдух:

Листата на сминдуха се използват често за подправка. Кълновете и младите поници упражняват пречистващо въздействие върху черния дроб. Консумира се под формата на покълнали семена, след 3-4 дневно покълване.
Зелена соя:

Това, което вече със сигурност сте яли в някой китайски ресторант или сте купили от магазина, е именно покълналата соя. Тя има свеж вкус и е много богата на протеини и витамини. Покълналите зърна се консумират след 3-4 дни, когато дължината им е 2-4 см. Някои предпочитат да отстранят зелените люспи, защото по такъв начин вкусът става по-приятен. Вкусът е по-ясно изразен, когато листата са по-развити. (Виж 4.4.)
Леща:

Лещата е годна за консумация след 3-4 дневно покълване, когато пониците достигат 1-2 см височина. Има приятен вкус и е богата на протеини.
Нахут:

Покълналият нахут се консумира след 2-4 дни, когато пониците са около 2 см високи. Изисква обилно изплакване. Нахутът е една много силна храна. За да стане по-приятен на вкус, снемете люспите му.
Слънчогледово семе:

Слънчогледовото семе пуща кълнове най-лесно. Без люспи той може незабавно да се консумира, след кратък престой във вода. Слънчогледът е много богат на протеини и наситени масти.
ПОКЪЛНАЛИ СЕМЕНА: ПРЕГОВОРНА СХЕМА
Наименование на семената
Цвят
Време на престой
Забележка
 
(сухо семе)
във вода
покълване
 
Червен фасул
тъмночервен
12-24 ч.
3-5 дни
Измива се с цел снемане люспите. Внимание с твърдите зърна.
Люцерна
бежово-кафяв
4 ч.
6-7 дни
Измива се с цел снемане люспите. Обемът на мокрите зърна е 10 пъти по-голям от обема на сухите.
Жито
жълт
10-12 ч.
2-5 дни
Лесно покълва и е много полезно за здравето.
Сминдух
жълт
10-12 ч.
3-4 дни
Пречиства черния дроб, с по-пикантен вкус.
Соя
зелен
12-24 ч.
3-6 дни
Традиционна храна в китайската кухня. Измиване. Внимание с покълналите зърна.
Фасул
променлив
12-24 ч.
2-6 дни
Богат на протеини. Препоръчва се измиване.
Леща
зелен или
бежов
12-24 ч.
3-4 дни
Характерен вкус. Богата на протеини.
Нахут
светло-жълт
12-24 ч.
3-5 дни
Обилно измиване. Здрава храна.
Слънчоглед
кремав
4 ч.
?-2 дни
Зърната да се ползват олющени. Лесно покълва. Здрава храна.
 
ПОКЪЛВАНЕТО ПРИ РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ СЕМЕНА
Наименование на
семената
Време
Препоръчвана температура
 
престой във вода
на покълване
 
ечемик
12 ч.
3-4 дни
190-270
царевица
12-20 ч.
2-3 дни
190-290
просо
8-10 ч.
3 дни
210-270
овес
12 ч.
3 дни
190-270
грах
12 ч.
3 дни
100-220
фъстъци
14 ч.
3-4 дни
190-290
тиква
10 ч.
2-3 дни
180-290
ориз
12 ч.
3-4 дни
130-270
ръж
12ч.
2-3 дни
100-220
сусам
4-6 ч.
1-3 дни
190-270
 
Покълналите семена се консумират в естествен вид, със салата или заедно с други ястия; не се препоръчва минимално и максимално дневно количество, задължително за приемане. Колкото по-голямо количество покълнали семена се приемат, толкова повече живи, стабилизиращи здравето вещества се внасят в организма.
Ако произведеното количество покълнало семе превишава дневните нужди, то може да се съхранява в хладилник около 2-3 дни (нарастването му през това време се забавя). Но независимо от всичко за препоръчване е покълналите семена да се консумират свежи.
Ако изчаквате по-дълго от препоръчаното време, вкусът се променя и дори става неприятен. В никакъв случай не се опасявайте, че са токсични: покълналите семена са годни за ядене във всички стадии от развитието си.
Семената могат да бъдат съхранявани в продължение на години на сухо място, далеч от светлина и гризачи (например в контейнери или буркани) и при много високи или ниски температури. Избягвайте отварянето на съдове, съдържащи семена.

# 42
  • София
  • Мнения: 5 604
Борш
1 глава червено цвекло
250 гр. зеле
2 картофа
1 глава лук
1 морков
1 връзка магданоз
1 ч.л. молска сол
1 щипка девисил
1 щипка чубрица
3 с.л. зехтин

Картофите се обелват и се нарязват на парчета. Заливат се с 2 чаши вода, добавя се солта и се оставят да се сварят. Пасират се. Зелето, моркова, лука и цвеклото се нарязват на лентички и се добавят при пасираните картофи. Всичко се задушава около 25 минути.Дърпа се от котлона и се добавя се зехтина.Поръсва с нарязания наситно магданоз.


Сусамени гевречета              

350 гр. типово брашно
150 гр. прясно мляко
1 с.л. зехтин
1 суха мая
1 яйце
половин ч.л. мед
1/2 ч.л. морска сол
20 гр. сусамово семе

Замесва се меко тесто със затопленото мляко, зехтина,маята,меда,солта,брашното и белтъка на яйцето. Оставя се да почине тестото около половин час,после се оформят гевречетата, поставят се в намаслена тава,намазват се с жълтъка на яйцето и се поръсват със сусама.Оставят се да втасат още половин час и се изпичат във фурна на 200 градуса.

Сьомга на пара (моя измислица)
2 котлета сьомга се накисват за около 15 минути в хладна вода, измиват се и се слагат на уреда за пара. Оставят се около 25-30 минути. Подреждат се в чиния и се заливат с получения сос от уреда, подправен с морска сол и малко джоджен.  

Източник: интернет с моя преработка

# 43
  • Мнения: 2

Боршът е една от традиционните супи на руските народи, познат от дълги времена. Консумиран както от богати, така и от бедни, той и до ден днешен е известен с голямото разнообразие от вкусове и аромати, както и с безценните си качества. Щом е толкова важен за едни, значи е важен и за нас.
Продукти:
 1 чаша настъргано зеле
 1/2 чаша червен лук, нарязан на ситни кубчета
 2 3/4 чаши червено цвекло, нарязано на кубчета
 1/2 чаша червен лук, накълцан на ситно
 1/2 авокадо
 1 стрък целина, нарязан на парчета
 1/2 ч.л. прясна мащерка, нарязана на ситно
 2 чаши вода
 1 1/2 с.л. лимонов сок (прясно изстискан)
 1 1/2 ч.л. Nama Shoyu или соев сос
Приготвяне:
Смесете в купа нарязания на кубчета червен лук и зелето. Оставете съда настрана. В блендер смесете другия червен лук и останалите продукти без стръка селъри и пасирайте до еднородна смес. Сервирайте в купа, като сипете черпак от течната част и отгоре поръсите със селърито и лучено-зелевата смес. Да ви е сладко!

Източник: http://www.recipemagician.com/

# 44
  • Мнения: 673
Здравословни курабийки:
Състав:
200 гр. ядки асорти (овесени, ръжени, пшенични и ечемичени), но може и само овесени
200 гр. прясно мляко
50 гр. орехи
30 гр. сусамово семе
100 гр. стафиди
3 препълнени лъжици мед
3 белтъка
кората на 1 портокал настъргана
1 к.л. канела
Стоплих млякото и ядките в микровълновата, така че да попие всичкото мляко. Смесих с всички останали съставки и обърках. Офирмих малки сплескани форми и подредих в тава. Пекох на средна фурна до зачервяване върху хартия за печене.

# 45
  • Мнения: 189
един прекрасен и много здравословен сайт
http://www.recipemagician.com/   Peace

# 46
  • София
  • Мнения: 3 099
Здравейте!  

Бих искала да сготвя това:   Кюфтета от нахут

150 гр. нахут се накисва от вечерта. Сварява се, прибавят се ситно нарязана малка главичка лук, чубрица, кимион, магданоз, 1 с.л. зехтин и щипка сол. Всичко се пасира до получаването на хомогенна смес, от която се оформят кюфтенца. Нареждат се в намазнена тавичка и се пекат на 250 градуса загрята фурна за 10-15 минути до златист цвят.

... но правя първите си стъпки в здравословното готвене!  
Моля да ми кажете дали нахутът се вари във водата, в която кисне и дали след варенето се отцежда или се пасира с водата?   Thinking

# 47
  • Мнения: 78
Мързеливи и лесни рецепти; източник – личното въображение и обща култура от четене тук – там

Крем – супа
150 гр. Гъби
4 средни картофа
1 морков
1 чушка
2 скилидки чесън
1 малък домат
2 щипки сол
150 гр. Сирене
3-4 лъжици зехтин/ олио
1 – 1,5 литра вряла вода – зависи колко гъсто обичате.

Почистените гъби, картофи, морков, чесън, чушка се заливат с гореща вода и врат цели на слаб огън. Пюрират се с пасатор. След отстраняване от огъня се прибавя смляния/ пюриран суров домат, мазнината, солта и смачканото с вилица сирене.
Бон апети – не е лошо и засища добре

Млечен десерт
½ литър прясно мляко
1 кисело мляко
Желатин
Подсладител
По желание – пюриран мек плод – кайсия, банан, праскова, ягоди
Трябва да подгреете прясното мляко, така че желатинът и подсладителят да се разтворят добре. Всичко, разбира се, се смесва и се поставя в хладилник, за да стегне и се охлади. Желателно е да се разбърка добре, за да няма разни бучки в сместа – примерно, се пасира, преди да се разлее в купички или чаши.

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 14 037
Има тема за здравословното хранене на децата.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=620296.0

# 49
  • Мнения: 1 073
   Темата е страхотна. Моля ви, кажете има ли такава дискусионна. Ако може линк. Аз не можах да намеря ( ако има). Ако няма, може да си създадем...


   Ето и моята любима закуска, за да не е спам.


  Салатата на Клеопатра ( + мои допълнения)

  20гр. ръжени ядки
  5-6 бр. сурови бадеми ( лешници, орехи...)
  1/2 ябълка
  1 ч.л. канела
  1 ч.л. мед

 Всичко това разбърквам със 150гр. кисело мляко, но може и да се обърка с вода или фреш. Моите допълнения са смлян сусам и ленено семе по 1 с.л. от двете.

# 50
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 684
Аз днес си отворих една консерва с нахут, но ми остана та ето какво забърках от нея, добавяйки малко лук, зехтин, соев сос, горчица,т.е. всичко, което открих в хладилника, пасирах и получих един сос, който тази вечер ще добавя към варени картофки или каквото ми дойде на ум да ям.
Отивам да експлоатирам още идеи Mr. Green

Последна редакция: нд, 01 яну 2017, 16:14 от ЗлаВещица

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 465
Хляб без въглехидрати
http://fitnesinstruktor.com/hliab-bez-vaglehidrati/

# 52
  • Мнения: 3
Здравейте, страхотна темичка Simple Smile
Аз започнах да поглеждам поглед по здравословното хранене и начин на живот преди няколко години след като попаднах на една книга "Измамите на хранителната индустрия" Препоръчвам я!

А ето и една рецепта за сурови бонбони от мен

1 ч. годжи бери
1 ч. белени бадеми (накиснати предварително)
1 ч. сурово кашу
4-5 смокини
мед или сироп агаве за "слепване" и на вкус
Може да се добави и малко кокосово масло

Всичко се слага в блендера и се смила добре. След това може да разстелете сместа и да я нарежете с формички или да я я направите на топчета с големината на бонбони Simple Smile
Овалва се в кокосови стърготини, какао или счукани ядки на вкус   bouquet

# 53
  • Русе, у дома
  • Мнения: 738
Още нещо за такива, които обичат сладко - http://www.zemianazaem.com/archives/560 и http://www.zemianazaem.com/archives/121#comment-32775

Последна редакция: нд, 21 окт 2012, 20:36 от barfly

# 54
  • Мнения: 367
Здравейте, и аз сега откривам темата Ви. Много ми хареса израза: НЕ Е ВАЖНО ДА ИМАШ МНОГО ГОДИНИ ЖИВОТ, А МНОГО ЖИВОТ В ГОДИНИТЕ!

Ето и една рецепта, която се хареса и на децата в къщи и цяла есен я правехме докато имаше свежи домати и тиквички.

Вече разбрахте, продуктите са:
домати, тиквички, пресен лук и извара.
Тиквичката замества много добре (дори по-добре) краставицата. Нарязва се на лентички (сурова), доматите на кубчета, и лука на дребно. Поръсва се с извара и зехтин. БЕЗ СОЛ, моля.
И ако Ви е безсолно, може да добавите Самардала

Поздрави!

Последна редакция: нд, 01 яну 2017, 15:34 от ЗлаВещица

# 55
  • Мнения: 17
Много хубава тема   bouquet

Леща яхния

Необходими продукти
    250-300 г леща
    1 глава лук
    около 10 скилидки чесън
    1 бр. морков
    2 ч.л. червен пипер, сол, чубрица
    1-2 бр. домати
    1 бр. червена чушка
    3-4 с.л. мазнина
    стрък целина
    2 с.л. брашно
Лукът, чесънът и морковът се нарязват на ситно и се задушават с мазнината и малко вода. Добавя се измитата леща и червения пипер, доливат се 2-3 чаши вода или бульон и се задушава около 20 минути. Добавят се настърганите домати и нарязаните на ситно чушка и целина, останалите подправки и ако има нужда се налива още течност. Вари се още малко и се добавя размитото с вода брашно. След сваляне от котлона се поръсва с нарязан магданоз.



# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 465
Супер бисквитки с Чиа, кокос и ленено семе
http://vkusnoteka.blogspot.com/2014/01/blog-post_23.html?spref=fb&m=1

БЪРЗИ И ЛЕСНИ МАЛКИ КЕКСЧЕТА С ТИКВА
http://limec-bgagro.bg/limec/vsichko-za-limetc/recepti/b-rzi-i-l … ekscheta-s-tikva/

# 57
  • Мнения: 37
Хрупкава баница със спанак и сирене/ извара.

1/2Пакет фини точени кори
4 яйца / домашни /
100 грама извара обезсолена
50 грама сирене / заради солта, ако предпочитате може и само извара и да си я овкусите /
олио за намазване или краве масло
350 грама суров спанак и почистен
1 връзка пресен чесън
1/2 връзка пресен лук
1 малка глава кромид лук.

След като измиите спанака нарежете на ситно или едри парчета.
Загрейте тигана с малко олио. Задушете двата вида лук + чесъна за кратко и добавете 1 - 2 с.л водичка. Задушете така още 5 минути.
Накрая добавете спанака и задушвайте, докато леко промени цвета и се смали. Не задушавайте дълго, нека цвета остане зелен, а не много тъмен.
Прецедете понеже спанака пуска водичка.
Сместа от спанака изсипете в купа в разбитите 4 яйца и натрошеното сирене или извара
Ако искате добавете сол, аз не добавям, защото използвам и сирене.
Вземате 2 кори и ги слагате в тавата, която леко омазнена с олио.
Вземате 1 кора намзвате, ръсвате с олио кората и слагате плънката от спанака , като намазвате кората но не много дебело. Навивате на руло и редите в тавата като за вита баница.
Накрая намазвате с краве масло или олио баницата и запичате на 180 - 200 градуса баницата докато придобие златиста коричка на горно и долно.
Резултата е хрупкава коричка със сочна плънка.
И не е тежка самата баница.

Последна редакция: нд, 01 яну 2017, 15:34 от ЗлаВещица

# 58
  • Варна
  • Мнения: 301
Скоро опитах салата с киноа в известна верига за бързо хранене Wink е,страхотна е,а ползите са безброй.

Рецепта:

1 eдна купи4ка сварена киноа,изцедена
2 сварени яйца,настъргани на едро ренде
3 нарязана на жулиени 4ервена пе4ена 4ушка (от буркан)
4 малко бейби спанак,суров

Вси4ко се обърква в купата,а дресинга е примерно : малко мед,лимон,бял балсамико,зехтин


ЕnJOY IT!  Hug Hug

# 59
  • Мнения: 18

Зелеви сърмички с булгур - стана ми любимо откакто го пробвах за Коледа, ето по тази рецепта
http://fitnesinstruktor.com/postni-zelevi-sarmi-bulgur/

Подправям с куркума и кимион, наскоро четох за ползите от тези 2 подправки и се старая да ги вкарвам където ми се струва подходящо.

А иначе този тиквен сладкиш ми е последната мания - по принцип си падам по тиквата та каквото видя с тиква се пробва. Доста сполучливо.
http://fitpersona.com/2015/10/14/%D0%B4%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%B8% … 0%BA%D0%B2%D0%B0/

Последна редакция: нд, 01 яну 2017, 16:13 от ЗлаВещица

# 60
  • София
  • Мнения: 500
Сега ви открих, страхотна тема с хранене здравословно!
Народа така се е побъркал по кетонните диети, че ми приличат на промити мозъци...е може и да греша😏

 Сега ето рецептата за моя любима супа от тиквички
2 броя големи тиквички варя с малка главичка лук цяла, която после пасирам.Накрая слагам малко фиде сирене, копър, сол и 2 лъжици кисело мляко

# 61
  • Мнения: 959
Темата малко е позаспала, но се надявам да тръгне отново. От мен едни овесени бисквити с извара:

250   грама извара
10   с.л. фини овесени ядки
1   с.л. чиа
1/2   ч.л. канела
1   брой цяло яйце + 1 белтък
2   с.л. сусамово семе
3   с.л. мед

Всички съставки се смесват и с помощта на лъжица се оформят бисквитите върху тава с хартия за печене. Пекат се около 30 минути на 180 градуса. Стават много меки и вкусни, а най-важното - наистина са здравословни!

# 62
  • Мнения: 110
Здравейте, мами Simple Smile Виждам, че тук основно споделяте рецепти, но в главата ми възникна следния въпрос - не мислите ли , че често здравословно не е синоним на диетично. Какво ще кажете например за сладките с ядки и мед? Пак са си сладки, пак носят калории... Има ли някой, който си яде нормално, не е природно слаб, но успява да се поддържа в добра форма благодарение на храненето с "полезни" храни?

# 63
  • Мнения: 179
Здравословното не е синоним на диетично винаги. Храненето предимно е за да си набавиш полезни хранителни вещества, както и витамини, минерали и т.н Аз преди години се хранех с много безполезни храни- кроасани, пици, сладки и пържени неща и бях сравнително слаба. Тези храни са много вкусни, но не ти дават нещо полезно. Започнах да чета за хранене и да се храня здравословно  и осъзнато преди 5 години. Свалих 3-4 кг без да усетя. Храненето ме промени, спя по-добре, кожата ми е супер, имам тонус. Спряла съм всичко вредно, вкл и алкохол, у нас не влизат такива храни. А да си слаб - слаб си когато се храниш точното за теб количество калории за твоето тяло и активност. Всеки може да ги изсчисли и да се опита горе долу да ги следи.
Пример за мой редовен здравословен обяд:  150 гр сварена киноа(овкусена със сол, зехтин и лимон); 2 препечени филийки пълнозърнест хляб, с авокадо отгоре;  нарязан домат и 1 сварено яйце Simple Smile

# 64
  • София
  • Мнения: 28
Картофени бисквити

Фалафели

За 10 порции:
1 кг. нахут се накисва от вечерта в хладка вода, за да набъбне. На сутринта се отцежда от водата. Смесва се с 3 връзки магданоз, смлян сух кориандър, 2-3 почистени от семената чушки, чесън на прах и 500 гр. почистени и едро нарязани моркови. Всичко се смила на твърда паста, подправя се с черен или бял пипер и се прибавя 1 бакпулвер / 10 гр./. Омесва се добре, оформят се кюфтенца, които се пекат до зачервяване. Поднасят се топли с хумус.


Източник: интернет с леки модификации

Пробвах го, става супер

# 65
  • Мнения: 46
Записвам се да следя, много полезна темичка! Имам едни 7кг, които трябва да сваля, а така обичам вкусни неща Sad((((

# 66
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Не открих тема за обсъждане на режима, за това пиша тук, въпреки че тази е за рецепти.
От 9 мес съм на НВВМХ и свалих 32 кг. Което е добре, защото имах кръвно, диабет и т.н. Сега съм много по-добре. Обаче това не е моето хранене. Не обичам месо, нито колбаси, нито риба особено, яйца криво ляво ям със зор. Единствено обичам кисело мляко от животинските. Освен това ме е страх от гадостите в животинските храни. В същото време заради диабета не трябва да прекалявам със зърнените и бобовите храни и с плодовете, не ям картофи, бял ориз, мед, сладки плодове. Много ми се ще да открия хранене, което е максимално близо до описаното в тази тема и в същото време да е съвместимо с диабета.  newsm78 Има ли тук някой с диабет или ИР да сподели какво яде и как му се отразява?

# 67
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Савина, аз съм с поликистоза и съмнения за ИР (неизследвана). От месец се храня почти суровоядно, започнах да включвам и готвени зеленчукови ястия, много рядко млечен продукт (опитвам се напълно да ги изключа). Засега се чувствам добре, надявам се този режим да повлияе състоянието ми, затова започнах да го спазвам, като включих и някои добавки, които да подобрят някои показатели.

Общи условия

Активация на акаунт