Инициатива в подкрепа на донорството!!!

  • 948
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
На 13 април, Новините на ТВ2 стартират кампания в подкрепа на донорството, която е под надслов „Живот след смъртта. Има!”. В продължение на две седмици, всеки ден в централната новинарска емисия от 18.45 часа репортерите Ива Димова и Диана Радева ще разкажат истории на нуждаещи се от трансплантация хора, чийто живот зависи от желанието, съпричастността и добрата воля на всеки един от нас да дари своите органи или тези на свои роднини в случай на смърт. Темата за трансплантациите и донорството ще бъде разисквана по-обстойно и със специалните гости в студиото на Новините - лекари, психолози, специалисти в областта на трансплантациите, представители на правителствени и неправителствени организации, които застават в подкрепа на инициативата.

Целта на кампанията е да провокира всеки човек да помисли по този въпрос и да разбере, че със своето решение за даряване той може да спаси живота на поне един човек. „Чрез личните истории на няколко семейства ще поставим проблем, за който рядко говорим. Емоционалните репортажи на Диана и Ива няма да оставят безразлични зрителите ни и надявам се, институциите. Екипът на НОВИНИТЕ ще продължи темата и ще бъдем щастливи героите в нашите материали да са усмихнати като малката балерина Йоана, която ще видите още в първия ни репортаж”, коментира Жени Павлова, директор „Новини и актуални предавания” в ТВ2.

С тази кампания искаме да разкажем за хората, които чакат за трансплантации. Те се радват на всеки миг много повече от здравите, изживяват много по-пълноценно и сензитивно важните неща в живота. Това са едни невероятно борбени хора. „Хората, които аз срещнах са герои, защото оцеляват въпреки държавата и обществото, които са ги забравили. Историите са покъртителни и всеки трябва да ги гледа, за да промени начина си на мислене, за да се научим да даряваме живот и след смъртта и да не бъдем егоисти”, споделя репортерът Ива Димова. "Основната ни цел е да помогнем на тези, които чакат с години за трансплантация и на онези, които имат желани да дарят органите на починал техен близък. Искаме да покажем, че всеки от нас има силата да спаси живот", допълва Диана Радева.

Стряскаща е статистиката по отношение на донорството и трансплантациите у нас. Близо 1000 души са чакащите /това е последната официално изнесена статистика от Изпълнителната агенция по трансплантациите към 16.07.2008г./, а едва 468 са дали
съгласие за взимане на органи, тъкъни и клетки. До 16.07.2008г. са извършени  общо 8 бъбречни трансплантации /само 4 от тях от трупен донор/, 3 сърдечни и 7 чернодробни /4 от който от трупен донор/.

Кампанията в подкрепа на донорството стартира броени дни преди датата 22 април, когато в Народното събрание ще обсъждат на първо четене, приетата точно година по-рано европейска директива относно донорството и трансплантациите. Целта на резолюцията на Европейския парламент е уеднаквяването на европейските стандарти по проблемите, свързани с донорството и трансплантациите. Ратифицирането й може да помогне на много българи да получат нов шанс за живот и да подтикне съответните органи към действие, за да направят необходимото нуждаещите се да получат адекватно лечение и да ускорят процеса, в който България да се присъедини към европейската донорска организация „Евротрансплант”.

Ето и линк към самият сайт - http://tv2.bg/shows/50/blog/971. Ако се интересувате можете да погледнете и тук - http://novinitetv2.bg/bulgaria/otets-ivan-vyarva-che-darenieto-n … gosloven-akt.html. Причината да публикувам това тук е не, защото работя в ТВ2, а просто защото съм радетел на идеята и се надявам да й обърнете внимание.

# 1
  • sofia
  • Мнения: 7 477
аз ли4но адмирирам подобна инициатива защото я смятам за нужна Peace
Като цяло не сме запознати с подробностите и декларирането на желанието.Всъщност става със специално заявено нотариално желание ,или изри4ен отказ?нещо не съм много в 4ас Embarassed

ли4ната ми позиция е,4е бих дарила каквото става  Twisted Evilот органите ми Peace

браво за инициативата Hug

# 2
Дано тази кампания има успех, а да не е поредния медиен шум. Пожелавам успех на ТВ2 и на кампанията.   Wink

# 3
  • Мнения: 908
Подкрепям!!! Ако някой е по-запознат... е добре дошъл да сподели. И аз съм се чудела какво точно трябва да се направи  Rolling Eyes

# 4
  • пловдив
  • Мнения: 2 364
Цитирам това което е написано в синята здравна книжка на всеки
"Декларацията за отказ на здравно осигуреното лице да дари органи и тъкани за присаждане след смърта си
се извършва пред длъжностно лице в съответната РЗОК . Верността на данните се удостоверява с подписите на здр.осиг.лице
/настойник,попечител/ и на длъжностното лице от РЗОК и се поставя печата на РЗОК"
след това има и самата декларация/на последна страница/, която се попълва и подписва в РЗОК
Ако тази декларация не е подписана, логично е човека да е съгласен да дари органите си /ако са здрави разбира се/
И аз съм за дарителството   bouquet

Последна редакция: вт, 21 апр 2009, 11:08 от antom

# 5
ПИШЕ  ВИ ЕДНА МАЙКА , КОЯТО СКОРО ПРЕЖИВЯ ЧЕРНОДРОБНА  ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СВОЕТО БЕБЕ.
БЕБЕНЦЕТО МИ ИМАШЕ СТРАШНАТА ДИАГНОЗА "АТРЕЗИЯ НА ЖЛЪЧНИТЕ ПЪТИЩА".
ПОРАДИ ЛИПСА НА ТРУПЕН ДОНОР ,ДОНОР НА САМАТА ТРАНСПЛАНТАЦИЯ  СТАНА СЪПРУГЪТ МИ .
ОПЕРАЦИЯТА ПРОДЪЛЖИ 22 ЧАСА ,САМО АЗ СИ ЗНАЯ КАК ИЗКАРАХ ТОВА ВРЕМЕ ,СТРАХУВАЙКИ СЕ ПЪРВО ЗА СЪПРУГА СИ ДАЛИ ЩЕ ГО ВИДЯ ОТНОВО ЖИВ И ЗДРАВ И ВТОРО ЗА ДЕТЕНЦЕТО КАК ЩЕ ИЗДЪРЖИ ТАЗИ ТАКА ДЪЛГА ОПЕРАЦИЯ .
ЗА СЪЖАЛЕНИЕ ДЕТЕТО МИ ПОЧИНА НА 11-ТИ ДЕН СЛЕД ТРАНСПЛАНТАЦИЯТА .ТЯ НАМАШЕ КЪСМЕТА НА ДРУГИТЕ ТРАНСПЛАНТИРАНИ ДЕЦА ,ГОСПОД РЕШИ ДА СИ ВЗЕМЕ СВОЯТ АНГЕЛ ПРИ НЕГО , А НАС С БАЩА И НИ ОСТАВИ С ПРАЗНИ РЪЦЕ И ДУШИ.
ВСЕ ОЩЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАМ И ЗА ЗДРАВЕТО НА БАЩА И,НЕЗАВИСИМО ,ЧЕ СЕ ВЪСТАНОВЯВА ДОБРЕ .
БИХ ПОМОЛИЛА ВСИЧКИ ХОРА ДА ПОГЛЕДНАТ НАЙ-МИЛИТЕ СИ СЪЩИСТВА ДО ТЯХ И ДА СИ ПОМИСЛЯТ ,ЧЕ ГОСПОД ПРАЩА ИЗПИТАНИЯ НА НАС ПРОСТОСМЪРТНИТЕ ,И ЧЕ НИКОЙ НЕ Е ЗАСТРАХОВАН ОТ ТОВА ДА МУ СЕ СЛУЧИ НЕЩО ТАКОВА !
С ВАШЕТО РЕШЕНИЕ ДА СИ ДАРИТЕ ОРГАНИТЕ СЛЕД СМЪРТТА БИХТЕ ПОМОГНАЛИ НА МНОГО ХОРА, КОИТО БИХА ИМАЛИ ШАНСА ДА ИЗЖИВЕЯТ ДНИТЕ СИ ПО ПО-НОРМАЛЕН НАЧИН.
АКО ИМАШЕ ДОНОРСТВО В БЪЛГАРИЯ ,НЯМАШЕ ДА СЕ НАЛАГА ЖИВИ И ЗДРАВИ ХОРА ДА СТАВАТ ДОНОРИ.

# 6
  • sofia
  • Мнения: 7 477
ПИШЕ  ВИ ЕДНА МАЙКА , КОЯТО СКОРО ПРЕЖИВЯ ЧЕРНОДРОБНА  ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СВОЕТО БЕБЕ.
БЕБЕНЦЕТО МИ ИМАШЕ СТРАШНАТА ДИАГНОЗА "АТРЕЗИЯ НА ЖЛЪЧНИТЕ ПЪТИЩА".
ПОРАДИ ЛИПСА НА ТРУПЕН ДОНОР ,ДОНОР НА САМАТА ТРАНСПЛАНТАЦИЯ  СТАНА СЪПРУГЪТ МИ .
ОПЕРАЦИЯТА ПРОДЪЛЖИ 22 ЧАСА ,САМО АЗ СИ ЗНАЯ КАК ИЗКАРАХ ТОВА ВРЕМЕ ,СТРАХУВАЙКИ СЕ ПЪРВО ЗА СЪПРУГА СИ ДАЛИ ЩЕ ГО ВИДЯ ОТНОВО ЖИВ И ЗДРАВ И ВТОРО ЗА ДЕТЕНЦЕТО КАК ЩЕ ИЗДЪРЖИ ТАЗИ ТАКА ДЪЛГА ОПЕРАЦИЯ .
ЗА СЪЖАЛЕНИЕ ДЕТЕТО МИ ПОЧИНА НА 11-ТИ ДЕН СЛЕД ТРАНСПЛАНТАЦИЯТА .ТЯ НАМАШЕ КЪСМЕТА НА ДРУГИТЕ ТРАНСПЛАНТИРАНИ ДЕЦА ,ГОСПОД РЕШИ ДА СИ ВЗЕМЕ СВОЯТ АНГЕЛ ПРИ НЕГО , А НАС С БАЩА И НИ ОСТАВИ С ПРАЗНИ РЪЦЕ И ДУШИ.
ВСЕ ОЩЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАМ И ЗА ЗДРАВЕТО НА БАЩА И,НЕЗАВИСИМО ,ЧЕ СЕ ВЪСТАНОВЯВА ДОБРЕ .
БИХ ПОМОЛИЛА ВСИЧКИ ХОРА ДА ПОГЛЕДНАТ НАЙ-МИЛИТЕ СИ СЪЩИСТВА ДО ТЯХ И ДА СИ ПОМИСЛЯТ ,ЧЕ ГОСПОД ПРАЩА ИЗПИТАНИЯ НА НАС ПРОСТОСМЪРТНИТЕ ,И ЧЕ НИКОЙ НЕ Е ЗАСТРАХОВАН ОТ ТОВА ДА МУ СЕ СЛУЧИ НЕЩО ТАКОВА !
С ВАШЕТО РЕШЕНИЕ ДА СИ ДАРИТЕ ОРГАНИТЕ СЛЕД СМЪРТТА БИХТЕ ПОМОГНАЛИ НА МНОГО ХОРА, КОИТО БИХА ИМАЛИ ШАНСА ДА ИЗЖИВЕЯТ ДНИТЕ СИ ПО ПО-НОРМАЛЕН НАЧИН.
АКО ИМАШЕ ДОНОРСТВО В БЪЛГАРИЯ ,НЯМАШЕ ДА СЕ НАЛАГА ЖИВИ И ЗДРАВИ ХОРА ДА СТАВАТ ДОНОРИ.


Желая бързо възстановяване на съпруга Ви Hug
И приемете съболезнованията за детенцето ви.

ПО темата............ ConfusedПрава сте и за това писах,4е подобна инициатива е много добра.За съжаление при мен нещата са особени ,защото хора боледували от  Хепатит(като мен) не могат да са кръводарители,камо ли да им вземат за донорство 4ерния дроб Rolling EyesКакто и да е ,все нещо може и да става от мен и съм готова да го дам Twisted Evil

Лек ден на вси4ки   bouquet

# 7
  • Мнения: 361
черният дроб е орган, който регенерира. затова се чудя защо чернодробни трансплантации от жив донор могат да се правят само на роднини /мисля, че така беше по закон/. аз например нямам нищо против да дам от моя черен дроб на някой съвместим нуждаещ се, знам, че след известно време моят ще се възстанови...... не би ли трябвало да се помисли нещо за този закон? или може би аз нещо бъркам /но доколкото си спомням, такава информация прочетох в някакви вестници/

# 8
  • sofia
  • Мнения: 7 477
черният дроб е орган, който регенерира. затова се чудя защо чернодробни трансплантации от жив донор могат да се правят само на роднини /мисля, че така беше по закон/. аз например нямам нищо против да дам от моя черен дроб на някой съвместим нуждаещ се, знам, че след известно време моят ще се възстанови...... не би ли трябвало да се помисли нещо за този закон? или може би аз нещо бъркам /но доколкото си спомням, такава информация прочетох в някакви вестници/

Идея нямам,хи4 не съм в 4ас Rolling EyesНе знаех,4е 4ерният дроб регенерира Embarassed

# 9
  • Пазарджик
  • Мнения: 307
И аз съм съгласна да съм донор. Peace
Бих дала от черния си дроб на нуждаещ се.

Общи условия

Активация на акаунт