Стършели или какво са?

  • 5 154
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 155
На вилата има купчина пръст - на вид като мравуняк. Само че от тази купчина влизат и излитат едни
летящи чудесии. С големина приблизително на 50 стотинки, чисто черни, мъхести, тлъсти, бръмчащи и летящи.
Що е то?  Laughing
Казаха ми, че може би са стършели. Но на снимките от нета  стършелите ми  приличат на оси. А тези от двора
нямат нищо общо. Може би са някакъв друг вид или въобще не са стършели?
Идеи какво може да е?  Rolling Eyes

# 1
  • близо до Кресненското дефиле
  • Мнения: 960
 Стършели
    Те са значително по-големи от осите. При женските размерите достигат до 3 см, а при мъжките и работничките - до 2,4 см. Оцветени са в жълто с най-различни оттенъци. Имат характерно разширяване на главата зад очите. Тя е червеникаво оцветена. Гнездата им са многоетажни и се намират в хралупите на дърветата, в пукнатините на скалите, по тавани на изоставени сгради и дори в необитавани помещения. Оплодените женски презимуват в дупки в земята или хралупите, а през пролетта образуват ново семейство. В България е наблюдавано презимуването на женските в старото гнездо.
    Стършелите, където са много, са значително по-опасни от осите. Те по-рядко правят опити да влязат в гнездото, а нападат жертвите си извън кошера. В кошера проникват по време на преглед на пчелното семейство. Тогава се нахвърлят върху откритите пити и отвличат пчели, без да се плашат от присъствието на пчеларя. Предпочитат обаче да отвличат пчелите от прилетната дъска или когато са по цветовете на растенията.

# 2
  • Мнения: 677
Да,стършели са.
На нашата вила също има.
Няма да забрава как миналото лято мъжът ми изпръска половин флакон RAID по един единствен докато го повали на земята. #Crazy

# 3
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Сещам се за кои насекоми говориш, но действително нямат нищо общо с описанията и снимките на стършели в Гугъл. Не съм убедена, че са такива newsm78

# 4
# 5
  • Мнения: 6 155

Не е такова. Онези са черни изцяло, без никаква шарка и са огромни.  Shocked


Притеснява ме, че не знам какво е. А за ухапвания от  стършели четох страховити неща и ако са такива трябва да ги разкарам. Страх ме е да пусна детето да играе  Confused

# 6
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Търсих в гугъл, но не мога да намеря нито една снимка на въпросното newsm78 Ще поровя пак че ми стана интересно какво е. Едно време и ние му викахме стършел, но явно не е, нещо друго е.

# 7
  • Мнения: 8 999
Каквото и да е - изтреби го. Едва ли ще нарушиш еко-равновесието.

# 8
  • Мнения: 6 155
Търсих в гугъл, но не мога да намеря нито една снимка на въпросното newsm78 Ще поровя пак че ми стана интересно какво е. Едно време и ние му викахме стършел, но явно не е, нещо друго е.
И аз не можах  Rolling Eyes

Но действително най-много прилича и отговаря на описанието на земната пчела. Като изключим окраската.
Сетих се и друго - лети ниско, най-много на 2 педи от земята.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Да, верно прилича на земна пчела, само дето е 3 пъти по-голямо. Въпросът е дали жили или само вдига шум newsm78

# 10
  • Мнения: 6 155
Изрових някакви снимки.
Ето прилича на това,  но е по-тлъсто :
http://world.mongabay.com/bulgarian/travel/costa_rica/p21613p.html

И е горе-долу  с размерите на това:
http://world.mongabay.com/bulgarian/travel/files/p6495p.html

# 11
  • Мнения: 791
 ooooh! Ооооо, това е много страховита твар! Живея на втория етаж на блока и пред прозореца ми има джанки и ябълково дърво. Като цъфнат гледай к`во става  #Crazy  оси, пчели и въпросното нещо, което не можем да идентифицираме. Наистина цялото е черно, без други окраски, огромно и жилещо  Sick  Веднъж ми влезе в стаята, докато простирам, и полудях от страх, бутнах децата в коридора и останахме там за малко, после аз влязох и с една дреха го прогоних навън  Twisted Evil
Вече има какви ли не мутирали насекоми! Определено на учените им се отваря доста работа  Mr. Green !

# 12
  • Мнения: 606
Ми да!
Търтей мутант.

# 13
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
стършелите не живеят на земята, предпочитат по-нависочко , може да е такава медоносна пчела, и тя не е по-опасна от която и да е друга пчела.

ooooh! Ооооо, това е много страховита твар! Живея на втория етаж на блока и пред прозореца ми има джанки и ябълково дърво. Като цъфнат гледай к`во става  #Crazy  оси, пчели и въпросното нещо, което не можем да идентифицираме. Наистина цялото е черно, без други окраски, огромно и жилещо  Sick  Веднъж ми влезе в стаята, докато простирам, и полудях от страх, бутнах децата в коридора и останахме там за малко, после аз влязох и с една дреха го прогоних навън  Twisted Evil
Вече има какви ли не мутирали насекоми! Определено на учените им се отваря доста работа  Mr. Green !

може да кажеш това ако те ужили

# 14
  • Мнения: 112
  Днес такова чудо влетя  замалко   в помещението на третия етаж на работа.Огромно, изцяло черно, космато, на вид като пчела.Така и не   разбрахме какво е.

Общи условия

Активация на акаунт