За няколко дни в Полша, Краков - съвети и цени?

  • 11 627
  • 11
  •   1
Отговори
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Не намерих тема за екскурзии в Краков, а спешно се нуждая от информация  Hug

Разполагам с около 1 ден за ориентация в цените и хотелите, искам утре да поръчам пакет-екскурзия до там. След това ще мисля кои забележителсности да посетим с половинката ми....

Ако някой е пътувал до Краков, ще съм благодарна за някаква информация - в какви ценови интервали се движат нощувките (B&B, т.е. с включена закуска), къде да търся хотел, как е транспортът в Полша, конкретно в Краков? Ако можете да ми препоръчате хотел (мислих си за тризвезден, но най-добре ще е да разгледам сайта на хотела, за да избера) Peace

И всяка друга информация ще ми бъде полезна и решаваща за избора на екскурзия    bouquet  Искаше ми се да посетим Краков, но съм отворена и за други дестинации в южните и източните части на страната.

 Thinking   И още един-два въпроса - планувах екскурзията да е в края на месец май - как ви се струва, предвид климата на страната, туристическия сезон? И дали 3 дни биха били достатъчни, колкото да се запознаем с атмосферата там, като не сме музеен тип туристи?

(пътуваме без дете, нямаме такова, за съжаление)

Последна редакция: нд, 19 апр 2009, 12:33 от Mentha

# 1
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Малко да си побутна въпроса, за да не се изплъзне на малцината, които са посещавали Краков...  Blush

Всичко от вашия опит би ми било от полза -  надявам се да се намерят хора, които са пътували до там и могат да споделят  Hug

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 77
Здравей
Миналата година бях в Полша, посетих и Краков.Това е много красив град, изпълнен с музей, там е и двореца на краля, задължително за посещение. близо до града има и солница/първата /, препоръчвам да не я пропускате, обиколката е около 2 часа, но такова нещо няма къде другаде да се види, невероятно е.Препоръчвам ти оттук да си купите евро, а в Полша ще си закупите злоти.Ще ви е по-изгодно т.к там курса на еврото е по-висок.Цените по-заведенията са като нашите , но евро.За съжаление не си спомням курса на злота-евро.В центъра на Краков има едно площадче, в чийто център е  най-стария им пазар/основно се продават сувенири/, а около него има заведения с различна кухня/американска, италианска ../, около площада обикалят файтони.Понеже бяхме на гости на наши приятели поляци, немога да ти кажа цени на хотели.Ако с нещо друго мога да ти помогна питай. Hug

За климата, беше топло, пролетно време.Пишеш ,че не сте музеен тип туристи, но ако имате възможност найстина посетете солницата.Поляците си ценят историята, и е пълно с музеи.На мен накрая ми беше писнало от разглеждане на замъци.

# 3
  • T"A
  • Мнения: 2 515
maia, благодаря ти много!   bouquet

Получих и на лични бележки сайтове с информация, сега я преглеждам и когато се ориентирам и напредна с организацията, ще запиша някои неща, които може да са полезни и за други пътуващи  Peace

Със сигурност ще ми изскочат още въпроси, но за сега да те питам - при избора на хотел, как ти се струва, за предпочитане ли е да сме напр. в старата част на Краков? Ще пътуваме с градски транспорт и главно ще ходим пеша, искаме да си спестим дългите лутания, защото ще сме там само 3 дни (3 нощувки, 4 пълни дни, но вероятно четвъртия ще сме във Варшава, там имаме връзка за полет...)

За забележителностите още не съм мислила, но си набелязвам Wawel Castle, Wieliczka Salt Mine (това трябва да е солницата, за която разказваш), но най-вече Kazimierz (еврейския квартал), Старият град с този площад, на който правят пазара... Пазарът, предполагам, е отворен всеки ден... (още не съм чела какви са особеностите, дали има нещо по-специално на някой от дните от седмицата...)

Мерси много още веднъж!

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 77
мисля, че в Стария град е за предпочитане за хотел.Wawel Castle е в близост, там е и базиликата на Дева Мария.Площада се казва Rynek Glowny/Rynek Krakowсki/, наоколо и е най-стария университет.Има и модрна пазарна част. Wieliczka Salt Mine -да това е солницата.
(още не съм чела какви са особеностите, дали има нещо по-специално на някой от дните от седмицата...)
при нашето посещение имаше фолклорни танци, от всички страни и беше интересно.

# 5
  • Мнения: 178
Преди две години ходих в Полша, в Лодц. Ето ти курса злото - евро http://www.nbp.pl/Homen.aspx?f=srodeken.htm. В момента е много добър в случай, че имаш евро. Злотата е паднала в сравнение с миналото лято например.

# 6
  • Мнения: 191
Здравей Мента,
Ще ти отговоря в тази тема. Краков е страхотен град, сигурна съм, че ще ви хареса много. Аз не съм ползвала хотели в Полша, така че за това не мога да ти дам инфо. Ето какво си заслужава да посетите в Краков според мен -  Централния площад и Sukenica (големия покрит магазин в средата на площада), катедралата на същия площад, замъка Вавел (там има и паметник на Дракон и Ямата на Дракона, който е символ на Краков), еврейския квартал. Аз бях в Краков само за 1 ден и това успях да видя, ако имате повече време посетете и солните мини Wielicka. Бях също така и в Познан, Гливице и Вроцлав, пътувахме само с влак (там жп транспортът е по-добре уреден от автобусния). Беше преди около 3 години и не помня всички детайли, но ако се сетиш нещо питай.
После ще чакаме снимки  Grinning

# 7
  • Мнения: 191
Мента, сега прочетох, че искате да обикаляте пеш и затова ще добавя какво направихме ние - първо посетихме площада, Сукеница и катедралата, след това тръгнахме пеш към Вавел през един парк и там някъде се намираше и вторият най-стар университет в Европа (там е учил Николай Коперник). Във Вавел бяхме само в двора на двореца (не сме влизали вътре, но има такава възможност). Бяхме и в Катедралата на замъка, където в подземните помещения са погребани повечето полски крале. Ние набързо минахме от там - беше малко страшничко и пълно с ковчези. След това посетихме Пещерата на Дракона. От Вавел до Еврейския квартал отидохме с рикша (бяхме ужасно изморени от обикаляне). Караха ги момчета, а ние просто си платихме (не помня колко, но не беше скъпо) и се возихме около 10-ина минути. Солните мини са на около 10 минути от града, но до там се ходи с превоз (може би организиран, незнам).
Това е общо взето, което се сещам.

# 8
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Благодаря ви много за включванията!   bouquet

Купих самолетни билети, пътуваме на 22 май и ще сме там до 25 май, като пристигаме сутринта, а пътуваме през нощта на 25 - събират ни се 4 пълни дни. За сега все още се затруднявам при избора на хотел, но си записвам всяко нещо, което пишете и лека-полека ще направя програма за пребиваването ни там...  Екскурзията е подарък, който правя на съпруга си за рождения му ден, за това така се получава, че сама я организирам, без негова помощ... Ще следя темата, надявам се да се включат още хора  Hug

# 9
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Върнах се от Краков и препоръчвам горещо екскурзия до там  Heart Eyes Градът е приказен - няма друга дума, с която да го опиша...

Въпреки че съм доволна от хотела, няма да го препоръчвам, защото мисля, че могат да се намерят и по-добри (ние просто не бяхме в Стария град, където, мисля, е предпочитано място за нощувка). Относно транспорта - ползвахме самолет, обаче няма полети от България до Краков (до колкото разбрах) - иначе е страшно удобно - от летището има безплатен шатъл до жп гарата (разст. от 200 м), във влака се купува билет за 7 злоти и за 15 минути се стига в центъра на града!  Peace

Вътрешният транспорт също е много удобен - ползвахме трамваи, много са точни, пътуват до към 11 вечерта (може и да не се наложи да ползвате, тъй като всичко е разположено на малки разстояния). Градът е пригоден и за колоездачи, има колела под наем - 7 злоти на час (14 за тандем), дават и седалки за деца, при нужда...  Grinning Трамваен билет струва 2.50 за пътуване или по 3.10 за час.
Изобщо цените са много поносими, в сравнение със Западна Европа е евтино, а си струва, градът просто трябва да се види  Hug

Pops F, maia, посетихме препоръчаните от вас места - на площада прекарахме доста време, голямо удоволствие е, а и е красив, видяхме и прочутия тръбач от базиликата на Св. Мария, пазарувахме и в Сукеница, дори обиколихме с файтон. И до Вавел се качихме, разбира се, имаше много впечатляващи изложби вътре в замъка.

Слязохме и в пещерата на Дракона - това е много хубаво, ако се посещава с деца, за тях е страхотна атракция  Grinning
За цените - файтонът е 100 злоти, качване на балон за около 15 минути (препоръчвам - гледката от горе е невероятна) е 35 злоти на човек; пещерата на Дракона (на Змея - май е по-точно название) е под 10 злоти (7, мисля..).

За църквите може да се напише отделна тема, там те са толкова много, а и са средновековни, с уникална архитектура  Peace
В галериите има какво да се види, изобщо в града има много артистичен и младежки дух. Между другото, в музея Czartoryski има картини на Леонардо да Винчи, Рафаело; както и на полски големи художници  Peace

Екскурзията в Солните мини (Wieliczka) също беше неповторимо преживяване Peace Не е за вярване какви неща са изработени от сол, няколко снимки може да видите тук: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=381770&pid=12518550

Ние бяхме и в Кажимир - еврейския квартал, посетихме музея Галиция и за нас беше много вълнуващо. Имахме личен интерес на тази тематика, но това е и масова туристическа атракция... Отскочихме и до фабриката на Шиндлер. До Аушвиц не отидохме, пак по лични причини, но не бих пропуснала при друга възможност.
Изобщо толкова много история...

До Солните мини и за обиколка в еврейския квартал си взехме екскурзия с гид, беше ни много интересно  bowuu

За почитателите на шопинга - Галерия Краковска е голям мол, близо 300 магазина, ние дори не успяхме да го обходим, и там цените са много привлекателни, разнобразието - голямо  Grinning

За храната - непременно да се опита местното пушено сирене Oscypek, което на главния площад приготвят на скара и е голям деликатес. Местната храна е много вкусна - опитахме пироги, бигос, журек, гъбената им супа е божествена, няма аналог; чийзкейкът и ябълковият пай също си струва да бъдат опитани  Heart Eyes (и лактовите им бонбони - krówka mleczna  Simple Smile)
Бяхме в един ресторант по препоръка на екскурзовода ни, със стара полска храна и необикновена атмосфера:  Kuchnia Staropolska „U Babci Maliny”

Поляците са много приятни хора - сърдечни и лъчезарни, весели, стараят се да помогнат, когато ги попиташ или помолиш за нещо. И доста от езика им се разбира, макар че на повечето места се оправяхме отлично на английски  Peace Надявам се, че и други ще се запалят и пожелавам на всеки да си направи тази екскурзия, ние бяхме 4 дни, точно един ден не ни достигна Mr. Green, със сигурност ще се върнем след някоя и друга година  Hug

сигурно пропускам много неща, но пък и стана доста дълго...  Blush Ако някой има въпроси, с радост бих отговорила вече конкретно за нещо...  Peace

# 10
  • Мнения: 191
Mentha, радвам се, че сте изкарали добре и ви е харесало! Краков наистина е страхотен град.
Поздрави от слънчев Ванкувър   bouquet

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 77
Mentha-направи ли сте си страхотна екскурзия. Hug

Общи условия

Активация на акаунт