За познаването на цветовете

  • 2 141
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 580
От кога вашите деца започнаха да се интересуват от цветовете?От кога започнаха да ги различават?Как ги учите?
Димитър е на 2г и 2 м. и все още не ги познава.За него съществува само синьото.Пробвах да играем с разноцветни кубчета, когато се разхождаме гледаме цветовете на колите и т.н., но той упорито на всеки цвят казва син.Вече започвам да се чудя дали не е далтонист  Sad
Също така сравняваме цветовете /Например - това кубче е синьо, а другото до него е червено/, за да види разликата, но ефект никакъв.
Дали пък аз не избързвам....

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Избързваш Wink - много му е рано още да осмисля цветовете като характеристика на предмета и да ги отделя, при положение, че кубчето е освен синьо още и  ново, малко, дървено и т.н.  Аз непрекъснато обяснявам и за всяко нещо казвам по сумати определения - голямото, новото, кръглото, зеленото... всичко, за което се сетя, не го уча конкретно на цветове, споменавам ги между другото Grinning

# 2
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 333
Незнам дали има възраст за това.Танти ги познава от миналата година,т.е. от около 2,8-2,10г,но на племенника ми му трябваше повече време да ги научи/той е с 2,5месеца по-голям/.Но на него баща му е далтонист,така че не беше чудно/а и по принцип нали само момчетата наследяват далтонизма/.Сега вече и той се справя с основните цветове,докато Танти е наясно и с нюансите сега.

Последна редакция: ср, 17 авг 2005, 11:42 от николета

# 3
  • София
  • Мнения: 3 421
Мисля, че още му е рано. Синът ми и той е на 2 г. и 2 м. и въобще не се занимаваме с цветове. Дъщерята започна по-рано да познава цветовете, но както знаем момченцата са малко "по-бавни".

# 4
  • Мнения: 1 250
Моя баща е далтонист.
Синът започна късно да различава цветовете, за разлика от дъщерята, която е на 3, но вече знае и за лилаво и розово.

Мисля че цветовете и миризмите са създадени за жените, а формите - за мъжете.

Това е като ситуацията, в която жените описват една кола първо по цвета и после по марката, докато мъжете - обратното.

# 5
  • Мнения: 4 244
Това си е етап от развитието и настъпва по различно време.
Каката беше малко бавна в това отношение и бих казала че ги научи като тръгна на детска градина - след третата година
А сина вече ги познава - на 2 г 3 м е.

# 6
  • София
  • Мнения: 84
И Нико е така - не нарича цветовете с имена, но ми прави впечатление, че играейки си с пъзела /на който всяко парче е с различен цвят/ сортира отделните части на купчинки по цветове. Което пък ме навява на мисълта че ги различава - какво толкова като не ги назавава по име ...  Mr. Green

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 4 571
Явно си е до дете.
Моята щерка ги познава и ги казваше още на 1,10 - 2г., но има деца, които започват чак към 3-4г.

# 8
  • Мнения: 2 452
Няма възраст! И моята дъщеря ги разпознаваше (без да може да ги казва) на около 2 години, но други деца ги научават по-късно. Тя тогава бъркаше зелено с червено поне до 2.5 години. Същото се отнася и до другите им познания. Научават ги "когато им дойде времето". Дъщеря си я уча да разпознава буквите и цифрите много отдавна. С цифрите се справи веднага, сега на 3г 10 м. брои до 50 и с помощ до 100, има концепция за + 1 и -1, но буквите са и по-трудни. Разпознава ги, пише някои, но се затруднява. Както казах, аз активно се опитвам да я "уча" без да я насилвам и забелязвам, че колкото и да повтарям и обяснявам някои неща, докато не им дойде времето тя просто не ги разбира.

# 9
  • Мнения: 3 164
Аз не си спомням кога е започнал да ги разпознава newsm78 Embarassed, но и до ден днешен на червеното казва зелено Shocked

# 10
  • Мнения: 289
Моето синче от дотса време май ги разпознава, говоря за основните-чевено, жълто, синьо, зелено и бяло. На 2г. и 2месеца е. Още не говори , но като го питам кое е зелено примерно веднага посочва. Също знае и формите: кръг, квадрват, трапец, триъгълник и другите му там, които са на логическата играчка куб. Но нея я играхме 2 дни нон стоп като лежахме в болницата, че нямаше с какво друго да го занимавам  Crazy Но си е до детенце, как едни проговарят по рано, а други по-късно, така и това...Вниманието се насочва в друга област  Laughing

# 11
  • Мнения: 4 358
Рано ви е.
Оги започна да познава цветовете наскоро, може би преди месец-два (сега е на 2г. 9м.).
В началото всичко му беше синьо или червено, но сега много рядко бърка цветовете  Laughing

# 12
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 464
И аз се чудех , но вероятно и тук е въпрос на организъм. Понякога по-рано, понякога по-късно.
Валентина различава жълто, синьо, червено и зелено.
Познава и някои букви(около 10 разпознава и в текст, но голям формат)
Понякога като се замисля хм, дали ние сме познавали буквите на 2 години...
При нас ученето на буквите стана по-скоро като игра и предполагам ги възприема като картиннки, но пък вече да ги разпознава в текст.

# 13
  • Мнения: 6 472
Ина почна да ги разпознава към годинка и 1 -2 месеца. Разбира се не можеше да ги каже, но когато и дам задача да донесе примерно червеното кубче, винаги ми носеше правилния цвят. Почна да ги казва към 1,8-2 годинки, но тя и много рано проговори.  В общи линии като сме се занимавали с нея винаги сме и обръщали внимание на цветове. Примерно като редеше цветните пръстени, аз и показвах последователността на подреждане по големина и и казвах "ето най- отдолу е червения, сега отгоре ще сложим жълтия и т.н" Тя имаше доста такива игри и много обичаше да се занимава с тях

# 14
  • София
  • Мнения: 15 215
Една от страстите на Иво са колите. Първата му думичка след "мама" и "баба" беше "кола". Беше на около година и половина когато започна да ми сочи всяка възможна кола по улицата и да ми съобщава "Кола!". А аз повтарях като латерна: "Да, маменце, бяла кола", "Браво, маме, червена кола", "Точно така, маме, видял си зелена кола"........ От месец-два вече го карам да ми показва къде е синята кола, къде е сребристата кола, къде е черната кола, жълтата....... Различава цветовете почти безпогрешно. Но понеже с говоренето е още малко назад, не ги назовава с думи. Засега единствено за бялото си е измислил някаква думичка, а червено и черно произнася по един и същи начин.
И ние имаме разни шарени кубчета, кутийки, пъзелчета..... обаче като играе с тях като че ли не отдава толкова голямо значение на цветовете. Понякога се опитвам да му помагам от разстояние и му казвам неща от рода на "Сега трябва да сложиш червената формичка"-примерно, но той взема синя, зелена или някаква там друга. В такива моменти сякаш не обръща внимание, че му говоря за цветове-явно съзнанието му работи върху нещо друго. 
Може би просто трябва да намериш "неговата" игра, с която ще му е интересно да учи цветове.

Последна редакция: чт, 18 авг 2005, 15:15 от Vivi

Общи условия

Активация на акаунт