Някой да знае как се прави зелник??

  • 3 259
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 766
Много го обичам това нещо, но не можах да намеря рецепта.
Ако някой знае да помага, моля!!!!  chef

# 1
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Ами, не съм правила, но според мен сигурно се прави като лучника. Задушаваш зелето с подправките и като е готово си правиш баничката. Може да я залееш с яйце и кисело мляко или само с масълце newsm78 newsm78
Обаче, как само ме заинтригува с тази рецепта....
Мога да опитам с моята импровизация, но най добре ще е мамите кулинарки да си кажат тежката дума  Laughing  chef

# 2
  • Мнения: 766
И аз си мислех че нещо подобно ще го пробвам довечера и ще ти кажа какво е излязло Laughing Много ти благодария Hug

# 3
  • Мнения: 766
Пробвах го!! И стана много добре. Grinning Напражих го само с маслаце, че със заливка   мисля че щеше да стане доста тежък. Задуших  зелето и лукас малко масло и вода, добавих му и малко доматено пюре и подправки: магданоз,чубрица, черен пипер, шарена сол и всичко това го завих в корите и във фурната smile3521  После какво ядене падна  smile3508

# 4
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Хей, да знаеш, че две глави мислят по-добре от една!
Браво на нас!
  bouquet  chef  bouquet
Ще го пробвам и аз, защото ние много обичаме зеле!

# 5
  • Мнения: 1 951
Ха, тъкмо се бях zапътила да пускам тоЧно съЩата тема, а тя била веЧе тук  Laughing Ще се пробвам и аz довеЧера, Че са ми се събрали едни zелки в хладилника ...

# 6
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Абе момичета,аз знам че на зелника името му е такова,щото е със зеления(лапад,спанак,празлук) Embarassed.Вие направо ме застреляхте с това зеле Rolling Eyes.А като го чета толкоз вкусно ми се видя,че и аз ще пробвам Heart Eyes

# 7
  • Мнения: 1 951
Вкусно е, вкусно е, и аz вече мога да гарантирам, сноЩи го наготвих и си облиzахме пръстите ...

# 8
  • Варна, Пловдив
  • Мнения: 1 076
момичета,  ще спделя как го прави зелника баба ми, тя е от Самоков. Не знам точните съставки на тестото, но се използва същото като за най обикновена баница, но за разликаот баницата тук корите трябва малко да изсъхнат, върху хартия или плат няма значение. За плънката също не мога да дам точни мерки, но и баба ми го прави на око, използват се всякакви зелении - лапад, киселец, праз лук или каквото се сетите, но трябва да е прясно. Нарязват се и  към тях се прибавя натрошено сирене, яйца, малко брашно за стягане и прясно мляко, така се умесва и стои да чака. дано да успея да обясна като хората, в намазана тава първо се растила една голяма източена тънка  кора, тя трябва да излиза извън тавата, с нея после се покриват всички кори, но без плънката. вътре в тавата  се подреждат кръгово другите кори, които предварително сме завили/като традиционна баница - натрошено сирене с яйце и разтопено масло или затоплено олио/.По средата трябва да остане празно място, в което слагаме леко изцедената смес. Тази смес се покрива с по-плътна и дебела кора. Най-накрая започваме да завиваме най-голямата кора, тази извън тавата в една посока, тя трябва да покрива всички останали кори, но не й сместа, на плънката и достатъчна плътната кора.Последно с пръст се правят няколко малки дупчици върху кората, покрила плънката и се сипва от изцедения сок от плънката. Тези дупчици се покриват с резени сланина, хубаво е тя преди това да бъде изкисната във вода, за да не пуска солено.отгоре понамазваме с остатъка от мазнината, която сме използвали за корите и печем в птопла или горища фурна, не си спомням много, но дори и с грешки от моия страна зелникът може да стане чудесен, аз направо го обожавам. дано да съм ви била полезна
ПП.реже се като торта, може да се яде и студен и топъл, но зависи с каквва мазнина е направен, основно се пие с айрян

# 9
  • Варна, Пловдив
  • Мнения: 1 076
забравих да кажа че съотношението между плънка и кори е 2:1 иначе няма да е зелник Embarassed

# 10
  • Мнения: 766
Абе момичета,аз знам че на зелника името му е такова,щото е със зеления(лапад,спанак,празлук) Embarassed.Вие направо ме застреляхте с това зеле Rolling Eyes.А като го чета толкоз вкусно ми се видя,че и аз ще пробвам Heart Eyes
То занам че е така, ама си мислех,защо пък да не може и със зеле. Инацхе съм съгласна с теб  Laughing

# 11
  • Мнения: 940
Ето ви една рецепта Simple Smile

Зелник по кюстендилски
българска кухня, тестени



ПРОДУКТИ:
400 г брашно или 0.500 кг готови кори
5 стръка праз
250 г сирене
1 глава кисело зеле
200 мл растително масло


 
ПРИГОТВЯНЕ:
Празът и зелето се нарязват на ситно и се задушават поотделно в мазнината, след което се смесват и се разбъркват с натрошеното сирене. От брашното и малко сол и вода се замесва тесто, което се разточва на кори. Корите се нареждат в тавичка, намазана с мазнина, като се ръсят с част от сместа и по-малко мазнина. Най-горната кора се поръсва с останалата мазнина. Зелникът се пече в силна фурна. 


 

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Абе момичета,аз знам че на зелника името му е такова,щото е със зеления(лапад,спанак,празлук) Embarassed.Вие направо ме застреляхте с това зеле Rolling Eyes.А като го чета толкоз вкусно ми се видя,че и аз ще пробвам Heart Eyes

 bowuu така е. Въпреки, че в странджански край (от където е баща ми), зелника е подобно на млечната баница.

Варианти на баница със спанак
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=23346.0

Общи условия

Активация на акаунт