Кърмене и работа

  • 716
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 246
Искам като навършим годинка да започна работа, че пустите финикийци не стигат  #Cussing out.
Ще ми се обаче да си продължим и кърменето.  Първоначално ще се опитвам в обедната почивка да се прибирам и на обяд да му давам да суче. Поне за известно време. Работата ми е умствено натоварена и преди се връщах вечер като пребита.
Ще повлияе ли това на лактацията?
Как беше при вас?  Дайте някакви полезни съвети.

# 1
  • София
  • Мнения: 18 679
И моята работа е свързана с нулево физическо натоварване и огромно умствено Confused В началото е гадно, защото бебето ще ти липсва много. Но се свиква и най-хубавото е, че няма по-добра антистрес терапия от кърменето. Любимият ми момент от деня беше когато се прибера вкъщи или като го вземам от яслата, той претегне ръчички и почне да ми рови из блузата и да мърмори умолително - мамееее, цииии Praynig Кърмех го още в колата Laughing Просто чувстваш как цялото напрежение и умора те отпускат и ти става едно такова хууубаво Heart Eyes Всичко това си има и научно обяснение, заради окситоцина, който се отделя в ударни дози, когато кърмата потича, но се усеща в пъти по-силно, когато си била разделена от бебето цял ден.
Ще се справиш Peace
Като съвет се сещам за едно - за да поддържаш добра лактациа, гледай да имаш едно кърмене поне сутрин рано, преди да сте станали да се оправяте, това ще ти осигури кърма, независимо, че може в един момента да минете само на 2 или 3 кърмения.

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Abloy, хубаво е, че предварително се подготвяш  Grinning Добрата стратегия е половин спечелена битка.
Не забравяй да видиш тези:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=199636.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2915.0


Ако имаш възможност да кърмиш в обедната почивка, вероятно до голяма степен ще улесни прехода Simple Smile
Ако от някой момент насетне нямаш възможност да се прибираш, може да се наложи да изцеждаш гърдите 1-2 пъти дневно, докато тялото ти се нагоди към новия ритъм, а после постепенно да намалиш количеството изцедена кърма и да спреш да цедиш през работно време.
Предвид възрастта на бебето (1 годин тогава), няма да е особено наложително да оставяш изцедена кърма денем, т.е. кърмене сутрин, късен следобед след работа, вечер и може би нощем, ще е ок. А вероятно и през уикендите и ваканциите кърменето ще е по-учестено.
Новият режим ще повлияе на лактацията дотолкова, че ще има период на адаптация и след него вероятно количеството й ще намалее, което е нормално, но иначе няма никаква причина кърменето да не продължи още толкова дълго, колкото искаш ти и бебето  Grinning
Може да е от полза да пробваш първите дни и седмици да работиш с намалено работно време, като постепенно увеличаваш броя часове далеч от бебето, ако е възможно. Можеш също да пробваш да се върнеш на работа не в понеделник, а в сряда-четвъртък, например - така ще работиш само 1-3 дена, и после ще има почивни дни, така ще можеш по-добре да видиш как вървят нещата и да планираш по-хубаво.

# 3
  • Мнения: 246
belinda, мноооого приятни моменти си изживяла, дано и аз имам такива.

Бу, от сега си зная, че няма да изцеждам. След аборта, който направих, кърмата ми рязко намаля и беше нужно около месец за да се възстанови лактацията. Но вече не мога да се изцеждам. След 8 часова почивка и половин чес изцеждане успявам да докарам с мъки 60 мл. и то не винаги. Иначе малчугана като се лепне за мен и цока 10-15 минути на големи глътки. Реших да не се мъча и да спра да се изцеждам, а просто да давам да суче. За сега сучем 6-7-8 пъти на ден.
Седмица - две ще бъда на половин работен ден. След това ще се пробвам за обяд да се прибирам в къщи. С шефа си нямам проблеми. Дори ми се възхищава, че още кърмя.
Иначе снощи си говорихме с мъжа ми относно кърменето след годинката. Той каза, че твърдо застава зад мен. Ще кърмя докато детето се отбие само. На нашия татко мечтата му е да кърмя до 3г.  Mr. Green или докато се появи друго човече.

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Щом няма да има нужда да изцеждаш и няма напрежение в гърдите, не го мисли Grinning
Обичайно се налага да се изцежда, за да не гръмне човек Laughing иначе реално при бебе над годинка не е непременно нужно да му се оставя цедена кърма, ако иначе се кърми, когато мама и бебе са заедно.

# 5
  • Мнения: 14
Abloy,

Аз ходя на работа от както дъщеря ми навърши 4 месеца (т.е. вече 2.5 месеца). Работата ми не е свързана с физическо, а умствено натоварване и често вечер съм като парцал. Но (засега!) проблеми с кърменето не съм имала. До скоро Бояна беше изцяло и единствено на кърма. Цедя се по 2 пъти през деня и Бояна яде изцеденото на следващия ден. Намаляване на кърмата имах в един период - тогава Бояна си възвърна нощното хранене в 3ч. Сега я захранваме и постепенно се надявам напрежението върху мен с цеденето да намалее (в момента и трябва около 500мл кърма докато ме няма в къщи и затова се налага изцеждане и след работа...)

Така че, при условие че твоето детенце е вече доста по-големичко и токова често кърмене няма да се налага, мисля че ще се справите! Simple Smile Стресът не помага, но в моя случай не е довел до непреодолими печки (поне за сега). А иначе отделянето от бебо е трудно - успокоявам се, че е така независимо от възраста. Но малката продължава да си ме обича все така силно и определено знае коя е мама (а беше толкова мъничка когато почнах работа и много се тормозех, че може да ме "забрави" и да се привърже към баба си... ами и това не се получи Simple Smile най-голямата усмивка си е за мен Wink така че, смело и вярвай на детето си - то ще ти помогне ако имаш тежки моменти Simple Smile   bouquet

# 6
  • Мнения: 246
Най-голямата усмивка винаги е за мама  Grinning.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 627
Аз започнах работа, когато детето ми стана на  1 г. и 1 м. Първите 2 месеца ходех на 1/2 ден, ако имаш възможност опитай така, не е толкова стресово за детето и за теб, а и кърмата се регулира, при нас на 1 г. и 1 м. тя почти не ядеше твърда храна, беше основно на кърма. След това започнах на цял ден - имах известен проблем само първата седмица, когато гърдите ми вече изпитваха напрежение до вечерта, след това нещата се регулираха. Кърмачето на тази възраст вече е ок да яде, когато си там, не е нужно да цедиш, но вероятно вечер ще е залепена за теб, а сигурно и през нощта ще почне да суче повече, за да компенсира. Но в общи линии няма проблеми, проблема е по-скоро чисто емоционален - и за теб, и за кърмачето. Аз вече 1 г. съвместявам работа и кърмене, пожелавам ти успех и на теб, и по-леко да преживеете раздялата денем!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт