Насметох се.

  • 7 599
  • 67
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
От как родих, Денис стана по-капризен, нервен, истеричен на моменти.
Това което ме накара да потърся консултация с детски психолог беше не толкоз тръшкането му, колкото манията да си удря главата когато не стане на неговото и моето незнание как да реагирам в тези случаи. Ако го игнорирам той започва да се удря здравата и се страхувам да не се нарани, ако пък реагирам той възприема този модел на поведение трайно защото вижда, че има ефект и това е начин за манипулиране
Така. Да не навлизам в подробности. Леко съм шокирана, уплашена и объркана.
Най-общо налице е колебание дали състоянието на детето се дължи на неправилен модел на отглеждане съчетано с криза на възрастта и ревност към по-малкото братче или става дума за изоставане в психическото му развитие Shocked  Shocked  Shocked
Основание за второто е това, че той не ползва още гърне, че не се храни сам и че речта му е неразбрана. А също и че не умее да се заиграва продължително време с играчки.
Беше направена и констатация че не може да общува с деца и хора въобще, независимо от опита ми да опровергая това твърдение.
Най-шокиращото за мен беше да науча, че бебетата не трябва да се целуват, защото това ги кара да се плашат и възприемат целувките като опит за физическо посегателство върху целостта им.
Значи през цялото време аз съм допускала една и съща грешка прегръщайки и целувайки детето си.
Другото шокиращо нещо беше, че детето трябва да има твърд режим, но пък да се храни през ноща!!!!!
Това по повод информацията че храня Ерик на поискване. Почувствах се обвинена, че отново правя грешка. Груба проява на грешка било храненето на поискване !/при Ерик/
Но също така груба грешка било че не съм хранила едно време Денис през ноща! Shocked  И съм мъчила детето и съм го държала гладно.
Кажете как хем да постигна режим, и въпреки това да го храня нощем ? Аз ли не разбрах....
Шокиращо беше да разбера и че малките бебета не плачели нощем. А моето плачело ! Кой ми бил казал, че малките бебета плачели ?!? Нямало такова нещо, а при моето това била проява на мъчение и  на нещо ненормално едва ли не.
И накрая също ми казаха че отивам от едната крайност в другата. Т.е. от режим при Денис до хранене на поискваме при Ерик, което е грешка.
Насметох се, обърках се, направо изпуших там.
Едва се удържах да не ревна...
За гърнето се опитах да кажа, че мисля че детето трябва само да стане готово. Защото тя ми казва че се слага от 7 месеца. И аз споделих че съм чела, че на тази възраст пишкането и акането са неосъзнати и се вършат механично и че има изследвания които сочат, че при толкова ранно поставяне на гърне по-късно детето започва да се изпуска.
Скараха ми се, т.е. направо ме овика и ми заяви че нямало такова нещо.
В резултат на което не посмях да кажа, че при децата на кърма е редно да се хранят на поискване защото кърмата се обработва по-бързо от стомахчето и то по-бързо огладнява, как да спазвам режим и да го държа гладно ?

Направо не знам на кой свят съм в момента.
Не трябвало да кърмя бебето пред него. Макар че и обясних че в началото съм мислила по този въпрос много и съм решила че така е по-добре защото пък ако се затворя в стая той съвсем ще се почувства изолиран и ще реши че правим нещо тайно от него.
И сега какво?
Постави ме в състояние да чувствам вина че съм родила още едно дете.
Дотам, че като се прибрахме не посмях да отида да погледна бебето в коша. А като му сменях пампреса преди малко, а той ми се смее с отворена уста, аз му шепна тихичко, за да не ме чуе Денис.
Трябва ли да се чувствам виновна и да правя по този начин паралел между децата си ?  Положението при Денис било вече много задълбочено и много тежко !
 Shocked  Shocked  Shocked

# 1
  • Мнения: 704
За бога, кой е направил горните страховити изводи???

# 2
  • Мнения: 694
Според тази логика дай да не раждаме повече от едно дете. Глупости!!!!
Аз не бих си завела детето на тази възраст на психолог. Винаги съм считала, че една майка знае какво е най добре за детето и. Неможеш вечно да се криеш от Денис, за да общуваш с Ерик, това е направо смешно. Според мен това ще доведе до изкривяване в психическото състояние на детето.

# 3
  • Мнения: 2 693
Много комплицирана ситуация. Не съм психолог, поне не дипломиран, но според мен няма такова понятие като "правилен модел" за отглеждане на дете. Поради простата причина, че всяко дете носи своята индивидуалност, която най-добре могат да разберат родителите му. И така да съобразят възпитанието му с нея. Представям си какво ти е, аз също често съм си задавала подобни въпроси, при все че не съм водила Емо на психолог. Единственото, което мога да ти кажа е, че не бива да се обвиняваш нито за момент. Това няма да помогне нито на теб, нито на дечицата ти, може дори да задълбочи проблема /ако изобщо има такъв, в което аз не съм убедена/. Моето неекспертно мнение е, че Денис ще израсте сегашното си поведение и всичко ще се оправи постепенно. Това е толкова често срещано поведение, че се замислям има ли изобщо нормални деца по логиката на посетеният от теб психолог!

Не се отчайвай, разбирам че е объркващо, но се опитай да помислиш разумно, абстрахирай се от лекцията на психолога /колкото и да е трудно това/ и не променяй драстично поведението си към децата. Може да не им хареса. Те също имат нужда от време за адаптация /в случая основно Денис/. Успех ти желая!

ПП: Не приемай написаното от мен като съвет, а просто като мнение.

# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
Абе тия доктори съвсем изпушиха Shocked  Shocked  Shocked Какво психическо изоставане, к'ви пет лева Shocked Детенце просто още свиква с новия член на семейството, търси ти вниманието, ревнува малко...НОРМАЛНО Е!!!Ще мине!Абе тия що не се гръмнат, аман вече от простотии Imp Додо, горе главата, не забравяй, че все пак в едно сме единодушни - МАЙКАТА ЗНАЕ НАЙ-ДОБРЕ!Леле, как им се ядосах на тия, така да ти изкарат акъла...

# 5
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
Додо, според мен пихологът, при който сте ходили, само те е наплашил. Изобщо не му се връзвай, ти си майка и знаеш най-добре - кое най-доброто за децата ти...Как ще ти констатира , че имате проблеми с психическото развитие, нямам думи...
Мисля, че по-лека лека Денис ще свикне с ролята си на батко и дори ще се държи като голямо момче вече.
Успокой се и горе главата! Grinning

# 6
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
О,Додо,горката ти! Явно психолога е бил за психиатър! И при моя позната с деца със същата разлика го имаше този проблем.Дори имената им са сходни-Алекс и Денис.Големия се укроти след време,тя също се беше видяла в ужас.Просто му говореше повече и му обясняваше,че трябва да обича братчето си и т.н.Всяко дете ревнува.Майка ми е видяла сестра ми как ме повличе към прозореца да ме изхвърли от 5-ия етаж.Каза,че тогава побеляла.................

# 7
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Додо, изобщо не й се вързвай на тая - според мен не е никакъв психолог, а просто е повтаряла зазубрени думички от учебниците.  Imp Без да се постарае да вникне в конкретния случай, единственото, което е постигнала, е да те накара да се чувстваш виновна. Каква е ползата от срещата с нея?
Ти най-добре си знаеш как да общуваш с децата си!
А що се отнася до блъскането на главата, ще те успокоя, че момченцето на една приятелка, което в момента е на 2 год. и 11 месеца, прави същото - когато тя не му угоди нещо, то се спира на пътя и започва да се тръшка и да си удря главата в асфалта. То е единствено дете, така че няма от кого да ревнува. Най-вероятно това самонаряване е проява на даден период, който ще се израсте.
Това е мое мнение де, не съм специалист!

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Dodo,
spored men tazi lekarka samo te e npaslashila. Moia priatelka e zapochnala da kazva "agu" na 2 godini, sega e na 45 i ne mojes da i zatvoris ustata, deteto na druga moia priatelka se nauchi da hodi na gurna na 3 i polovina. V kakvo tochno se sustoese pregleda? Zasto ne go zavedes pri drug psiholog. Spored men Madlen Algafari e mnogo dobra. Ne sum i polzvala uslugite, no ako imas jelania moga da ti pratia na LS tel. i v kabineta i.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Додо, ще ме извиниш, аз съм прост инженер, от детска психология не разбирам, но това дето си го зананизала по-горе ми се струва пълна глупост.

Това за целувката направо уби змея с лопата. Кой нормален човек може да роди мисълта, че ласката, или прегръдката, или целувката, или каквато и проява на нежност да е ще уязви или нарани детето???

Гърнето и момента на приучаване на гърне някаъв критерии за психическото развитие ли са? Не знаех. Наталия я научих на няма и 18 месеца да си казва. Крисо на 2 години. Това трябва ли да ме поведе към извода, че малкия е бавноразвиващ се??? Боже, боже!

Режима, неговата липса или наличие пък какво общо имат с кризите на Денис? Колкото и да се мъча да намеря някаква причинно-следствена връзка там все не се получава.

Изобщо, цялото това нещо като го четох и ахнах. Бих препоръчала две неща: 1. Иди и при друг лекар, ако смяташ, че това ще помогне на теб и детето и ще се почувстваш по-спокойна. Защото когато си напрегната и гузна, това се усещаи от децата и става още по-зле. 2. Вземи и се стегни. Бъди малко по-уверена. Според мен не е ситуация, с която да не можете да се справите. Имам чувството, че прекалено много се вторачваш в проблема и това сякаш го увеличава многократно. Това именно те плаши и се чувстваш виновна и несигурна и не съумяваш да реагираш.

Понеже съм била в твоето положение ще ти кажа как беще при мен. Никога, ама НИКОГА не съм се крила за да прегърна или целуна едното дете. Няма начин това да не забележи другото. Те са като радарчета. Но когато имаше една целувка за бебето (съвсем в началото) после имаше 101 за каката. За да разбере, че тя си е моето прекрасно малко момиченце и никой на света не е в състояние да я измести от сърцето ми. Ако поиграя с бебето 5 минути, после с нея се занимавам 1 час. Както тя поиска. Ако храня него с дясната ръка, нея прегръщам с лявата. И т.н. и т.н. В началото беше така. С течение на времето пропорциите се променят, но важното е да съумееш да покажеш на детето, че не само отношенията ви не са се променили, но и че сега той е станал още по-важен за теб. Денис ще разбере. И не вярвам това да има нещо общо с нощното хранене или гърнето. Това е колебание при и страх при него и чувство на вина и несигурност при теб. Така мисля аз дето съм много далеч от психологията. Cry

# 10
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Додо, както го описваш....всички деца на тази възраст, които познавам са изостанали прихически:)
да...някои ползват гърне, но до едно са целувани, не се заиграват дълго с играчки и речта им е в по-голямата си част неразбрана....a колкото до играта с други деца.....това си е в голяма степен въпрос на моментно настроение с сходство между децата....

И Елина е хранена на поискване, да не ти казвам до каква възраст се будеше нощем и не признаваше друго освен цици....

все пак тия неща, които правиш си ги чела ( и не само ти), те са били написани от специалисти педиатри, педагози....

успокой се и ... знам ли...може би да потърсиш помощ от друг психолог....някой по-нормален:)

и успех!!!!
стискам палци всичко да се оправи скоро!

# 11
  • София
  • Мнения: 1 228
О, я остави я да си играе тая психоложка  Simple Smile
Изоставане в развитието, бла - бла... Мартин е колкото Денис - точно. Сам е, нямаме второ бебе. Ние също не сме изхвърлили памперсите напълно (само за през деня и то не 100 % успешно), не говори разбрано, тръшка се понякога, яде съвсем сам от месец и то благодарение на майка ми, която е крайна по темата самостоятелност (ако си беше при мен не знам дали щеше да се храни сам още - по скоро не). Както виждаш - идентично поведение. Пък на мен не  ми изглежда да е изостанал  Embarassed  Представям си ако имахме и бебе...  Embarassed
Аз много си го целувам и прегръщам и съм убедена за себе си, че това е най - доброто за него. Мисля, че много повече поражения на детската психика би направила липсата на ласки... Мисля, че не прегръдките и целувките, а липсата на трудови навици (някакви) и уважние към околните, "развалят" децата. Мое мнение, така го усещам, така си го гледам. Както си усещаш ти, така си гледаш децата.
Детски психолози  Imp  Много знаят какво е в малките им главички....  Imp А такова отношение  Cry
Не и обръщай внимание. За твое успокоение заведи Денис ако искаш на друг псхолог, питай да ти препоръчат.

Само спокойно  Simple Smile

П.П.: Знам за един "тест" за нормално развитие на 2,5 - 3 годишни деца: рисуваш му кръгче на един лист и му обясняваш, че това е кръгче. После го караш и той да нарисува кръгче. Ако го нарисува (може да не е веднага, просто да схване, че това е кръгче) - наред си е детето  Simple Smile  Това съм го чула от друга майка, дето си е водила детето на психолог - той само това направил като тест и я е успокоил.
Така че, най - вероятно вашият психолог не е наред  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 7 821
Ей Додо, къде го намери този психолог  Shocked , той/тя дали има деца или дава съвети само за чуждите. Не знам какво да те посъветвам, освен да се успокоиш и да не обръщаш прекалено внимание на съветите, може да отидеш и при друг щом си решила. Не мисля, че въобще трябва да се чувстваш виновна, че си родила още едно дете.
Вики също си удря главата като не стане неговата, а като заспива си я клати на лявo-на дясно и си пее (ааа-ааа) приспива се  Grinning . Моята свекърва ме беше наплашила, че това не е нормално (що рев изревах  Twisted Evil  Twisted Evil ), че детето много скачало и така се затваряло в себе си и се изолирало от околните  Shocked  Shocked  и какви ли не простотии...
И аз постоянно се разкъсвам между двамата и се притеснявам да показвам любов към Дани да не би Вики да се почувства изолиран и не обичан, особено по - в началото, но сега гледам да им обръщам внимание заедно и на двамата, слагам ги на спалнята и си играем. Е Вики иска да правя с него всичко което правя с Дани, даже напоследък го уча как се лази  Grinning , правим гимнастика, масажи каквато на бебето такава и на баткото, много е смешно отстрани, но и страшно изтощително за мен, ама какво да правя.
Приобщавам баткото като го карам да ми помага за бебето, е на шега  Grinning , но донеси, отнеси, дай му играчка и т.н. и при нас това много тушира ревността може да помогне и при вас.
А иначе и ние караме пубертет с Вики и е кошмарно, едно лигавене, тръшкане като не стане неговата ужас  Sad , на моменти е нетърпим - АД. Но от една седмица страшно си е харесал един камион - огромен, та му казах, че е за големи момчета и като престане с лиготиите без повод, ще го купя. Сега като започне да мрънка, се подсещаме за камиона и престава веднага, дано това да е края на периода.
За гърнето - ние сме отдавна без този проблем, но се наложи да започне да се храни сам, че ми се засичат на обяд и с две лъжици ми е доста трудно да се справя, след като за малко да набутам на бебето в устата пиле с ориз, дойде края на батково царство, мама да го гони с лъжицата. Наложи се да се справя сам, е не му е приятно, но в живота има и неприятни неща, точно това му казвам и толкова.
Леле дълго стана и не много разбираемо, ама следя дали костилките на черешите се плюят  Grinning , дано съм била полезна.
Не си единствена  Grinning .

# 13
  • Мнения: 7 106
Направо не е за вярване,как в днешно време отиваш на лекар с проблем,а се прибираш с още по-голям проблем. Shocked  Shocked  Shocked
Едва ли има дете,което да не е ревнувало мама от новороденото.И то е естествено - до този момент цялото внимане и грижи са били съсредоточени към него,а сега изведнъж трябва да дели с "натрапника".Още повече че Денис е в такава възраст,в която не осъзнава още но 100% нещата които се случват около него.
Нашата разлика с брат ми е също близо 2 години / аз съм по-голамата /,та майка ми разказва как само съм чакала тя да го приспи и да излезе от стаята и съм го "изсипвала " от кошчето за да легна аз вътре Embarassed .Как не съм го изпотрошила и аз се чудя Embarassed  Shocked .Та решението е било,като на игра ме е включвала в грижите за него.Все едно заедно си имаме ново бебе и заедно ще го гледаме - моята "задача"била да го люлея докато заспи.И така аз горда от новата си работа съм забравила за ревността. Grinning

# 14
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
Додо, я преди всичко кажи къде си ходила, моля те, ако не е тайна разбира се.

Общи условия

Активация на акаунт