Зеленчуци които не запичат?

  • 9 023
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 46
Здравейте, надявам се да не се повтарям с тази тема, но досега не открих отговор на въпроса си.
Ние сме на 4 месеца и вече се захранихме с плодово пюре и сега  идва време да го захраня със зеленчуково. Проблема, е че е много предразположен към запек. Имахме голям проблем с ябълковия сок, както и с едно пюре в което имаше банан (банан и праскова на Хип - на опаковката пише че е за регулиране), но иначе плодовия десерт на Хип го обожава  и нямаме проблеми. Сега се чудя с какви зеленчуци да го захраня без да се запечем? От зеленчуковите пюрета на Хип само това със спанака не запича, а разхлабва но на него не му хареса, а ако му дам морков и картоф със сигурност ще имаме проблем. Моля помогнете ми вече незнам какво да правя и как да го захраня а не искам да мъча детето!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 181
на нас добре ни действаше пюрето тиква с картоф.

# 2
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
По принцип ябълката и банана запичт.Остви какво пишат на етикетите.Аз го храня само с Хип и Семпер и най-добре действа круша и слива за разхлабване.
Относно зеленчуковите е малко сложно newsm78
Има сметана със зеленчуци,страхотно е,но сте малки за него.Вземи на Семпер пюре от карфиол и пащърнак ,действат добре.Когато Алекс не искаше спанак,му слсгах по 1-2л.от пюретата на Ам-ам.Те леко сладнят,но не са със захар,а с фруктоза.Педито каза,че може,няма проблем.Така свикна постепенно да яде на Хип.пробвай и тез пюрета на които пише че са от различни зеленчуци.Също и тиквички с картоф.Но да знаеш,че е нормално като се захрани дете с зел.пюре,корема да се запече.Не е свикнал да априема такава храна и....както се казва се чуди за какво става въпрос.Постепенно ще добиеш наблюдения кои му действт добре.Успех!

# 3
  • Мнения: 5 299
На мен ми се струва, че запекът идва от ранното захранване Naughty Щом сега сте на 4 месеца, най-вероятно сте почнали с плодовото на 3, а със сокчетата на 2-я месец newsm78 Права ли съм?

# 4
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
На мен ми се струва, че запекът идва от ранното захранване Naughty
Хайде стига де CloseРазбрахме се да не размиваме темите,а да отговаряме конкретно на въпросите.Сега пак ще избухне сопр за ранното и късно захранване,а момичето пита съвсем различно нещо.Аз захраних Алекс,заради колики от 5-ия месец и пак имаше запек.
Baby@ ,не искам да те засягам по никакъв начин,не ме разбирай погрешно!

# 5
  • Мнения: 5 299
Мне аз не споря за захранването. При нас това се оказа проблема - дадох и сок на 2 месеца и акото и стана гъсто(мнооого), спрях сока - оправи се. На 3 месеца и половина и дадох картофено пюре и пак същата работа... Сега не давам нито пюре, нито сокчета и си ака нормално. И стигнах до този извод;
На мен ми се струва, че запекът идва от ранното захранване Naughty Щом сега сте на 4 месеца, най-вероятно сте почнали с плодовото на 3, а със сокчетата на 2-я месец newsm78 Права ли съм?

Да- и аз опитах да захраня рано, и в крайна сметка съжалявам, защото детето още не е готово за друга храна освен адапт. мляко

# 6
  • Мнения: 46
На мен ми се струва, че запекът идва от ранното захранване Naughty Щом сега сте на 4 месеца, най-вероятно сте почнали с плодовото на 3, а със сокчетата на 2-я месец newsm78 Права ли съм?
Да права си, започнах със соковете от втория месец, но му ги спрях заради коликите, а за пюретата изчаках за първи път ги дадох преди една седмица и смятам че беше навреме защото нямах проблем и коликите бяха отминали.
Забравих да спомена, че вече изцяло сме на адаптирано мляко и това е причината да захраня детето си сега.

# 7
  • Мнения: 6 315
Спанак и коприва действат разхлабващо.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 2 464
и ние сме на същия етап като вас. Аз от вчера започнах първото зеленчуково пюре и избрах морков+картоф като най-безобидно, защото вече й бях давала сок от моркови и така въведох само картофа.

За да не се запича й давам слетобед 50-60 мл. сок. Моето дете много обича готовия сок от ябълка на Фрютек.

Мисля си че при нас има зависичост ако пие сок от ябълка или сливи задължително поне 1-2 пъти ака на ден.

# 9
  • Мнения: 46
Благодаря ви за отговорите!
alegra доколкото знам от моята лекарка, докато се захранва детето не трябва да му се дава нищо друго за да не се натоварва организма му и за да може да се определи от какво  е алергично (ако прояви алергия). За това не смея да му дам и плодов сок, а и без това от него се запича. Сварения морков знам че се дава за да се запече човек и затова го избягвам иначе и според мен е най добрия вариант.

Спанак и коприва действат разхлабващо.

За съжаление не иска спанак изплю го!
Вчера пробвах само с картоф но и него не го иска, за днес съм решила да му сложа и тиква както ми препоръчаха galq4 и Биляна и после ще ви кажа какво е станало.

# 10
  • Мнения: 4 915
Картоф, морков, ябълка, банан, ориз - запичат.

Сливи, круша, грозде, зелен фасул, тиквички, тиква, череши, зелении (спанак, лапад, киселец) - разхлабват.

На вашата възраст - давай тиквички, и сокове от сливи и от круши.

П.П. Eто и една таблица, но съблюдавай кои храни са подходящи за вас:

http://www.zadecata.com/Recepti/Zapichashti_razhlabvashti_hrani.htm

Последна редакция: сб, 20 авг 2005, 12:40 от Free Soul

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 2 464
Благодаря ви за отговорите!
alegra доколкото знам от моята лекарка, докато се захранва детето не трябва да му се дава нищо друго за да не се натоварва организма му и за да може да се определи от какво  е алергично (ако прояви алергия). За това не смея да му дам и плодов сок, а и без това от него се запича. Сварения морков знам че се дава за да се запече човек и затова го избягвам иначе и според мен е най добрия вариант.
.

сокът от ябълки който давам съм въвела преди месец и вече сме установили че няма отрицателна реакция към него. Предполагам, че лекарката Ви е имала предвид да не въвждаш нови зеленчукови и плодови меньота едновременно.
Аз си мисля, че преди зеленчуковите пюрета много по-щадящо е да се въведат соковете, пък и те не са въобще същинско захранване.

Нашят педиатър ни препоръча да избягваме в началото спанак, грах защото представляват по трудно смилаема храна за детето.


Ето какво пише в брошурата на пюретата Sunval:
"Добавъчно хранене от 5 месец
Можете да започнете със заместване на едно кърмене с каша едва след 4. месец.
Най-напред започнете на обяд с няколко лъжички чисто пюре от моркови ( напр. Sunval - ранни моркови 125 г.) преди кърменето, или шишето. Препоръчва се да давате на бебето пюре от моркови докато то свикне с лъжичката и изяжда по 100 г каша от моркови. След 1-2 седмици можете да опитате с каша от моркови и картофи ( напр. Sunval - моркови с картофи 190г.) за обяд.

В случай, че не искате да започнете с моркови, препоръчваме за начало да опитате
Sunval - тиква с ориз 190г.

Не е необходимо много голямо разнообразие в хранителния план на Вашето бебе. Препоръчва се да използвате не повече от три, или четири бебешки менюта. Изследователският Институт по детско хранене в Дортмунд препоръчва след 4.месец 6 пъти седмично да се дава месно меню."

Последна редакция: сб, 20 авг 2005, 22:46 от alegra

# 12
  • Мнения: 4 915
Цитат
Аз си мисля, че преди зеленчуковите пюрета много по-щадящо е да се въведат соковете, пък и те не са въобще същинско захранване.
Всъщност, всяко нещо, различно от мляко, е захранване.

Относно соковете - чуждите педиатрични школи изобщо не ги препоръчват за начало, такава е практиката само в България. Има две статии по въпроса защо не е желателно да се почва с тях:

http://www.biberonbg.com/info/juicewhynot.htm

http://www.karmene.greatnow.com/sokove.html

Можете да ги обсъдите с педиатрите си и да решите дали да се въведат соковете като първа храна.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 2 464
аз обсъждах това с педиатъра ми няколко пъти, но стигнах до извода че най-разпространената америкаска схема за захранване с оризова каша е неприложима в нашия случай поради наличието на запек. Моето дете беше на смесено хранене до 3-тия месец и след това имаше запек. Стихнахме до извода че е по-малко вредно да въведем соковете, които да повлияат на запека, отколкото да се примирим със запека. Запекът при момиченцата  е особено нежелателен, поради физиологията им те са повече предразположени към урологични инфекции, разширяване на дебелото черво и други неща които няма да успея да пресъздам точно от разговора с лекаря.

# 14
  • Мнения: 4 915
Не съветвам да се започне с оризова каша, а да се изчака със сокчетата поради причините, посочени в статиите. Вместо сокче, може да се прилага самият плод. Разбира се, пак има разминаване, защото в чуждите държави започват захранването по-късно и могат да дават с лъжичка пасиран плод, а у нас се започва със сокче с биберон, което е по-лесно за бебето на 40 дни-3 месеца.
Но щом сте го обсъждали и взели решение, и то добре ви се отразява, е О.К.

Общи условия

Активация на акаунт