Температура и нетвърди гърди

  • 2 827
  • 27
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Момичета, от 1 час съм с Т 38 градуса. Гърдите ми не са втвърдени, но усещам тъпа болка в тях - точно като от натъртено. Имам проблеми със зърната - особено с лявото, разранени са и ме боли при засукване, по време на самото кърмене - почти не ме боли. Купих си крема на Авент и два пъти днес се намазах с него. Пробах днес със силиконово зърно, но ми се струва, че бебето почти нищо не преглъща през него - иначе не ме боли толкова с него. До вчера давах едната гърда на едното хранене и другата - на другото, но днес ми се струва, че гърдите ми са по-празни и цял ден давам и от двете. Досега бебето акаше на всяко ядене, но днес количеството на изаканото като че ли е намаляло и е зелено, а не жълто (мислех си, че е така, защото си хапвам зелени ябълки). Докторката ми не си вдига телефона, до Спешното не ми се ходи, а предстоят празници. ooooh! Кажете какво да правя?!!!

Уточнявам, че с цеденето хич не се справям - както със Симона, така и сега - нищичко не мога да изцедя с помпа, а на ръка - успявам само няколко капки (помпата ми е Авент Изис).

# 1
  • Мнения: 2 531
За пръв път след раждането ли вдигаш температура и нормално или секцио си?

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
И тук честит ти Филип Grinning

Цветът на акото не е особено важен за момента.
След като даваш и двете гърди на всяко ядене, болката продължава ли?
Възможно е действително да са натъртени тъканите вътре.  По принцип е добре да се чуеш с лекаря си най-малкото профилактично, иначе за температура можеш принципно да пиеш без проблем за кърменето ибупруфен или парацетамол.

Опитай се да видиш как засуква Филип - възможно ли е нещо в засукването му да е причина за болезнените зърна?
Когато суче, извърнати ли са устничките му навън?
Езичето подадено ли е над долната устна, обхваща ли ареолата?
Поема ли освен зърното и част от ареолата в уста?
Бузките му кръгли ли са или хлътнали при сукане?
Цял ли е обърнат към теб, коремчето му долепено до твоето?
Колко често пишка и ака?
Колко често го кърмиш за денонощие?
Биберон-залъгалка ползваш ли, предлагаш ли вода?
Ти имаш опит със Симона, можеш вероятно да видиш дали има някакви съществени разлики, които да те притеснят?  Thinking

Много въпроси Simple Smile Но пък ти реагираш много бързо и своевременно, чудесно е, че следиш тялото си и така предотвратяваш евентуални проблеми преди да са се задълбочили  Grinning

Следи гърдите - да не се напрягат, да не стават твърди и по-болезнени. Ако това се случи, помни

                  Затопляне - Масаж - Изпразване на гърдите - Почивка

Ако температурата не спада, ако те втресе, чувстваш се отпаднала, грипоподобно състояние и няма промяна за 8-24 часа, ще трябва да отидеш при лекар!

Пиши как върви обезателно.

# 3
  • Мнения: 3 379
Честито и от мен отново.

Не че имам какво да добавя след Бу, но за позата при кърменето пробвай да го качиш на две възглавници както е описала Бу - с коремче към твоето и под прав ъгъл към гърдата. Така ще намалиш болката при сукане. Не съм ползвала крема на Авент, но този на Лансинох е чист линолин и е много хубав, ползва се без отмиване.

Успех и пиши как се справяте.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 11 340
За пръв път вдигам температура от раждането. Родих нормално. Нямам епизиотомия, но имам разкъсвания и три шева, на които днес ми махнаха конците (ако това има значение).
След кърмене болката в зърната продължава от допира с дрехите, а болката в гърдите - при натиск.
В повечето случаи засуква правилно, устните са му като хоботче - обърнати навън. Понеже е лаком, понякога захапва само зърното, при което му разтварям устата с пръст и му давам да засуче отново. В момента има жълтеница и много бързо се унася, затова се оптвам да го будя като го побутвам, но не винаги успявам. Затова по някое време го преобуваме за да се разсъни и продължаваме с кърменето. Последното кърмене ми направи впечетление, че от гърдата, която ме боли повече не изсука почти нищо - за около 10 - 15 минути висене на гърдата го чух да преглъща максимум 15 - 20 пъти.
Пишка и ака на всяко ядене, понякога и по два пъти. кърмя го осем пъти на денонощие, през интервли от 2,5 до 4 часа. Ползвам биберон-залъгалка, защото иначе може да стои с часове на гърдата, а зърната ме болят. Вода днес за първи път му дадохме, 1-2 лъжички след ядене, по съвет на педиатърката. Давам и глюкоза, чат-пат, заради жълтеницата.
Температурата ми се качи на 38,3.

# 5
  • Мнения: 1 938
А някаква промяна в лохиите ти - цвят, мирис? Нещо по-особено да забелязваш?

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Хубаво е, че следиш за добро засукване и го коригираш, когато не засуква добре Peace

Може да е удачно да се опиташ да кърмиш Филип по-често - особено щом има жълтеница - например на 2 - 2,5 часа. Тогава може би няма и да засуква толкова гладно и лакомо и да не боли толкова? Новороденото бебе под 6 седмици най-често суче 8-12 пъти в денонощие - понякога често кърмене помага бебето да не е толкова прегладняло и да не засуква така силно. От друга страна, това може да помогне и за по-бързото изчистване на жълтеницата.

Възможно ли е да се бърка по начина, по който засуква гърдата, защото ползва залъгалка? Формата й е различна от тази на гърдата, и на твърдост, и на текстура... Много майки избират да отложат даването на биберон-залъгалка след първите 4-6 седмици, за да дадат време на бебето да се научи да суче добре и да избегнат евентуалното объркване на зърното, което понякога може да се случи при ненавременно въвеждане на изкуствено зърно.

Ако даваш гърдите по-често и ги сменяш в рамките на едно кърмене (след като добре е изпразнил първата!), може би ще е по-леко преживяване за зърната ти.
Щом и при допир с дрехите е неприятно усещането, може да е добре да ги отделиш - някои майки ползват гръдни щитове (да не се бърка със силиконовото зърно), а други действат по-просто - вземат две малки цедки за чай, режат им дръжките и ги слагат под сутиена. Така зърната са отделени от дрехата, а освен това са достатъчно изложени на въздух, да имат възможност да изсъхнат и заздравеят. Видът на гърдите с цедки е малко странен, но нищо чак толкова Simple Smile

Може да помогне още да оставяш гърдите след кърмене да изсъхнат - без да ги миеш, особено пък със сапун. Можеш да пробваш да втриваш няколко капки кърма в зърното и ареолата, много майки откриват, че това им помага много за омекотяване на кожата и заздравяване на разранените гърди.

Можеш да пробваш да вземеш топъл душ или да сложиш топъл компрес на гърдите и нежно, леко да масажираш от основата към зърното. Дрехите по възможност е добре да са удобни, да не притискат никъде.

За температурата, ибупруфен или парацетамол, можеш и на Бърза помощ да звъннеш просто за консултация. Ако до утре е все така, отиди на лекар. Изключено ли е задържане на част от плацентата?

# 7
  • София
  • Мнения: 1 139
Предварително се извинявам на авторката,че използвам темата и,но имам подобен проблем.


От вчера имам болка в едната гърда,която е подобна на натъртено или ударено.
Нямам препълване и бучки,болката е от долната страна на гърдата.Вдигам и температура,не е висока,но е неприятно,защото ме тресе.
Немога да разбера възможно ли е да е запушен канал, като не напипвам бучка и нямам напрежение.
Вчера давах на детето през 2 часа да суче,но не усещам особено облекчение след това.Пак я има тъпата болка Tired

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Пинки, възможно е да е запушен канал. Горните идеи опитай, а също виж:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=388150.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=388139.0

# 9
  • София
  • Мнения: 1 139
Много благодаря, Бу  bouquet

# 10
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Няма такъв човек просто като това бебе! Изобщо не успях да го накарам да суче на 2 часа, спи като кирка и не иска да суче докато спи (Симона си сучеше и спяща). Пробвах се пак с помпата и поставих своеобразен (за себе си) рекорд - изцедих 50 мл. за цяла нощ от девте гърди. Rolling Eyes Гърдите ми съвсем омекнаха, Филип сучи едва-едва, дори и когато се събуди. ooooh! От по-болезнената гърда почти не иска... Sad Само спи... Направо взех да се притеснявам вече - този път за него, какъв е този сън, не знам?! Или жълтеницата се усилва, вместо да се подобрява, или и аз не знам какво...

Има подобрение в състоянието на зърната ми - явно от кремчето на Авент (SZA, то също не се отмива).

За залъгалката - взели сме от анатомичните на Нук, точно с идеята, че имитират формата на зърното при засмукване. Tired

Снощи вдигнах 38,8, после взех да я свалям - пих Нурофен еднократно, а после няколко пъти Беладона. В момента нямам Т, но ме боли главата и ми е отпаднало.

Промяна в лохиите нямам, освен че намаляха и текат съвсем леко (което ми струва много скоро след раждането, но вчера, като ходих да ми махат конците, питах и докторът каза, че няма проблеми). Плацентата ми я огледаха уж добре след раждането, цяла си беше. Rolling Eyes

някои майки ползват гръдни щитове (да не се бърка със силиконовото зърно)

Колектори за кърма ли имаш предвид? newsm78

Pinki_81, няма проблеми, разбира се - всякаква информация е добре дошла!

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Чоколина, според мен е най-разумно да отидеш да ви види лекар - и теб, и бебето! - независимо че са празници.
Описваш лохии, които са почти спрели на 8 ден плюс температура, и то доста висока, без да имаш някакви оплаквания от гърдите (запушване, препълване и болезненост) - обратното, гърдите са като празни и млякото очевидно не е в голямо количество.
Освен това детето има жълтеница, спи твърде дълго и много трудно се събужда - а памерсите му са с оскъдни зелени изхождания, вместо да се увеличават и да стават жълти.
При това положение най-разумното нещо е да се обърнеш към лекар без отлагане, за да се прецени какво е положението. Ако се чудиш къде би могла да отидеш - детската педиатрия до Майчин дом е една добра възможност.

Много добре правиш, че си започнала да използваш помпата - разумно е да се цедиш в допълнение към суканията и да предлагаш на Филип изцеденото мляко след всяко кърмене, докато стигнете до лекар и уточните нещата. И пиши какво става с вас - ще ви мислим Simple Smile

# 12
  • София
  • Мнения: 12 224
  Чоколина, извинявай че толкова късно и аз пиша, но напълно споделям мнението на Хедра. Много е важно да се открие причината за температурата и да се види и състоянието на бебчо.
  Дано притесненията се оказат излишни, важно е ако има нещо бързо да се открие и реши. Успех и стискаме палци скоро да се похвалиш с добри новини за теб и малкия  Simple Smile

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Ако до утре е все така, отиди на лекар.
Вече е утре, а ти, въпреки че си свалила температурата, се чувстваш отпаднала и недобре, Филип също явно има нужда да го погледне лекар.
Такава сънливост определено е по-добре да се проследи, за да се установи причината и да се изключат евентуални проблеми.

# 14
  • Мнения: 346
Пиши как сте, притесняваме се за теб и бебето!

Общи условия

Активация на акаунт