"Най - големите лъжи в историята"

  • 8 119
  • 157
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Наскоро прочетох тази книга . Авторът е скандалният журналист Ха. А. Мелер . Останах потресена доколко всичко което сме учели и сме приемали за 100% истина може да се окаже само нечие въображение .Cпopeд Meлep пoвeчeтo oт “вeликитe” личнoсти, насeляващи учeбницитe пo истopия, са банда пpoфeсиoнални лъжци, нeгoдници и убийци, най-чeстo - сepийни. Oстаналитe oт кoмпанията на вeличията - катo лeгeндаpнитe пpopoци Moйсeй, Исус и Moхамeд - или нe са същeствували, или са съзнатeлнo митoлoгизиpани oт пoкoлeния баснoписци.Eдинствeнoтo вeличeствeнo у Алeксандъp Вeлики e манията му за вeличиe. Oснoватeлят на хpистиянската eтика Павeл e хитъp каpиepист и злoстeн клeвeтник. Благopoдният Цeзаp сe oказва бoлeзнeнo завистлив бисeксуалeн садист. Oткpиватeлят Кoлумб блeсти най-вeчe с бeзмepната си алчнoст и бeзгpаничната си жeстoкoст. Cамo eдна дeсeта oт гpeхoвeтe на peфopматopа Mаpтин Лутep e дoстатъчна да му oсигуpи вeчeн абoнамeнт за най-гopeщия казан в пъкъла. Гeниалният пълкoвoдeц Hапoлeoн peдoвнo пpoваля вoeннитe си кампании и нoси всички бeлeзи на класичeски вoeннoпpeстъпник. Възпяваният катo лoвък пoлитик Бисмаpк дава на Гepмания нeoбpатим тласък към бeздната на фашизма и така пpeдoпpeдeля кoшмаpа на двeтe свeтoвни вoйни.
Само аз ли съм толкова шокирана ? Или има и други като мен ?

# 1
  • Мнения: 2
Историята се пише от победителите. Какво толкова си шокирана.
Или си мислиш, че Крум е пил студена вода от черепа на Никифор?

# 2
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
чети история, не биографии ...

# 3
  • Мнения: 2 617
чети история, не биографии ...
Защо?! Историята да не би да е писана безпристрастно?! По-скоро не е полезно да се четат автобиографии.
Нормално е човек понякога да си дава сметка, че не всичко, в което е вярвал, е крайната истина, но пък няма гаранция, че поднесеното от въпросния Мелер е достойно за доверие Wink

# 4
  • Мнения: 589
чети история, не биографии ...
Защо?! Историята да не би да е писана безпристрастно?! По-скоро не е полезно да се четат автобиографии.
Нормално е човек понякога да си дава сметка, че не всичко, в което е вярвал, е крайната истина, но пък няма гаранция, че поднесеното от въпросния Мелер е достойно за доверие Wink
Мдам...въпрос на гледна точка...

# 5
  • Мнения: 0
От къде тогава нашите деца да знаят на какво да вярват в учебниците .Как да разберът къде се крие истината. И как да я познаят ако я прочетът някъде сред многобройните учебници ( и друга фантастика ) ? newsm78

# 6
  • Мнения: 589
По-важно е да се научЪт правилно да пишат...

# 7
  • София
  • Мнения: 12 061
От къде тогава нашите деца да знаят на какво да вярват в учебниците .Как да разберът къде се крие истината. И как да я познаят ако я прочетът някъде сред многобройните учебници ( и друга фантастика ) ? newsm78

Ще разберат, че истината не се крие в историята или в учебниците, а в умението да разсъждаваш и интерпретираш, например.

# 8
  • Мнения: 0
Иска ми се вярвам че е толкова просто .Но е притеснителен фактът ,че това  вече не е достатъчно . Дано греша !

# 9
  • Мнения: 3 405
Мелер с очите си ли е видял всичко това?  Laughing
Тъй като не е, е въпрос на избор на кого ще вярваме, на написаното в историята или на него.

# 10
  • Мнения: 3 804
Мелер с очите си ли е видял всичко това?  Laughing
Тъй като не е, е въпрос на избор на кого ще вярваме, на написаното в историята или на него.

 newsm10

# 11
  • Мнения: 0
То е ясно не не е бил очевидец . Но с историята не се спекулира от вчера а и  Мелер не е единственият написал такава книга . Може и да изглеждам смешна и да си мислите ,че преигравам или че съм глупава гъска но когато я прочетох се замисли какво ли пише в учебниците след 50 години .Това което си представих  ме ядоса и натъжи .  Sad

# 12
  • София
  • Мнения: 12 061
Има една теория, според която каквото и да напишеш се отнася до теб самия. Жалко за Мелер. Дори и всички велики личности да са"шайка мошеници" явно са доста добри мошеници. Това което разбирам от написаното е, че автора играе  по тънката струна на романтичния любител на историята и като демитологизира героите от нея тегли чертата на историята като цяло. Това депресира хората, които се стремят да оставят следа след себе си или да бъдат признати приживе. Дава и оправдание на неуверените да не предприемат нищо, защото животът е една голяма прецакня. За останалите може да даде забавление, а и интересна гледна точка към великостта на миналото.

Всъщност, какво значение има достоверността на историческите факти? На какво толкова ни е научила историята, че разобличаването на някои лъжи да разруши света ни?

# 13
  • Мнения: 3 804
Но с историята не се спекулира от вчера

мда,когато учих тук имах колега албанец-който ми казваше ,че нашата история е жестоко манипулирана -щом дори и не сме чували за Велика Албания  Laughing и т.н и т.н и т.н

# 14
  • Мнения: 1 517
Те и за Левски пиаха, че крадял от богаташите и плющал фусти дето свари...и в това сигурно има известна доза истина. И какво от това...всеки си е башка луд. Всички, описани във въпросната книга известни личности са преди всичко хора и нищо човешко не им е чуждо. Крайно време е да се научим да не идеализираме прекалено някого. И това, че е допринесъл с едно или друго за човечеството като цяло да не значи, че не може да греши и да се шокираме, разбирайки и за другата му страна.

Общи условия

Активация на акаунт