Цезарово сечение на термин по НЕмедицински причини

  • 20 724
  • 503
  •   1
Отговори
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
такааа, преди да ми обясните, че е най-добре да се ражда естествено, изчакайте! искам да ви покажа един анализ. вместо увод - съществува организация (Cochrane Collaboration), която се грижи за систематизиране на информацията, получена от многобройните клинични проучвания в различните медицински области и оценката на тяхното качество.
Та тази група има проучване, което ще се опитам да споделя с вас:


честотата на цезаровото сечение расте в много части на света. предполагаема причина е увеличеното настояване от страна на жените при липса на ясни медицински показания, каквито са например плацента превия, HIV инфекция, пелвео-фетална диспропорция, седалищно предлежание, предишно секцио. докладваните предимства на планираното секцио включват по-голяма сигурност за бебето, по-малка тазова травма за майката, липса на болка, удобството. потенциални недостатъци (от предишни обсервационни проучвания - наблюдения) включват повишен риск от заболеваемост и смъртност при майката, психологически последствия, проблем за последващи бременности, вкл. руптура, повишен риск от мъртвораждане и неонатална заболеваемост. една безпристрастна оценка на ползите и недостатъците би помогнала в спорната за съвременното акушерство тема.

цели:
да се оцени от рандомизирани проучвания ефектът на перинаталната и майчина заболеваемост и смъртност, майчиното психично състояние при планирано секцио срещу вагинално раждане при жени без медицинскипоказания за цезарово сечение.

методи:
проверихме Cochrane Pregnancy and Childbirth Group's Trials Register (декември 2005), MEDLINE (1974 to April 2005), EMBASE (1974 to April 2005), CINAHL (1982 to April 2005) and PsycINFO (1887 to April 2005). потърсихме ръчно в книгописа на всички намерени статии, както и абстрактите на конференции.

критерии:
всички сравнения на намеренията за провеждане на цезарово сечение и за естествено раждане, случайно разпределяне на групите, раждане на термин при главично предлежание на единствен плод и липса на абсолютни или относителни индикации за цезарово сечение.

резултати:
не намерихме проучвания, които удовлетворяват критериите.

заключение:
няма доказателства от рандомизирани контролирани проучвания, на които да се базират каквито и да е практически препоръки за планирано цезарово сечение по НЕ-медицински причини на термин. поради отсъствието на данни от проучвания, има спешна нужда от систематичен преглед на направениет досега наблюдения и синтезиране на качествените данни за по-добра оценка на ранните и късните ефекти на цезаровото и вагиналното раждане.


така искам само да отбележа, че всички спорове тук във форума са ок, но не са решени с хубави проучвания от самите АГ. имам чувството, че тези, които раждат нормално не са много толерантни към избора на друг да роди секцио по желание, изтъквайки някои от горните доводи. но както се оказва, все още нямаме сигурен отговор.  newsm78

някъде бях чела, че усложненията за майката са най-големи при секцио по спешност, докато плановото и нормално раждане имат почти идентични показатели (казвам почти, защото все пак са по-малко при вагиналното).

май стана по-дълго, извинявайте.

Последна редакция: пн, 04 май 2009, 21:40 от mishka_moja

# 1
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Тук играе голяма роля КЛИЕНТА.А клиента има право на избор.
Как то искаш така .
Много по -лесно секцио вместо да ти треперят по нощите и да не могат да мръднат от вкъщи и страната.

# 2
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
да де, но аз имах друго предвид. не е за по-лесно, макар че и за това може да се спори

# 3
  • Мнения: 798
Не искам да предизвиквам спор, само ми прави впечатление, че в поста се коментира взаимовръзката между вида раждане и майчината заболеваемост, псих. състояние и т.н. Не виждам дали цитираното изследване обръща внимание на детската заболеваемост, психично състояние и т.н.  newsm12

# 4
  • Мнения: 3 478
Не искам да предизвиквам спор, само ми прави впечатление, че в поста се коментира взаимовръзката между вида раждане и майчината заболеваемост, псих. състояние и т.н. Не виждам дали цитираното изследване обръща внимание на детската заболеваемост, психично състояние и т.н.  newsm12
Звучи като дълбоко заспал човек , който изведнъж поливат с кофа студена вода......
Не че и бебето, излизащо по нормален път, когато му е времето, не се стресира - напротив!

Както и да е. Всеки има право да избира . За да има спокойно бебе, трябва да има и спокойна мама.
Онзи ден в друга тема някой каза, че напоследък на запад било модерно сред звездите бебетата да се вадят в началото на осмия месец, за да не се разширявал за`ника на "майката" , че после нямало как да чака година-две, за да се връща на екрана #Crazy #Crazy #Crazy  Дано е само слух

# 5
  • София
  • Мнения: 619
Ще следя темата!Само да кажа,че аз съм секцио именно защото сама пожелах-страхлива съм и не се усмелявам да раждам нормално.Обичам да знам какво ще става-някак може би от шубе наистина предпочитам и се чувствам по спокойна когато не разчитам на случайността и времето да покаже!Бих родила още 5 деца така (само да има кой да ги гледа всичките Simple Smile )..... доволна съм и не мога да кажа,че имам лоши спомени дори и един от дните прекарани в болницата.Разбира се организми,физика и психика много и различни-аз съм от силните физически,възтановявам бързо и лесно,но това само когато съм спокойна духом!

Последна редакция: вт, 05 май 2009, 16:43 от ronkis

# 6
  • Мнения: 945
До сега не бях писала в такива теми, да се раzпиша и аz  Crazy

Планирано цеzарово сечение на термин правят много рядко. Почти винаги то се планира около 2 седмици преди термина с цел по време на цеzаровото да не е почнало раждането, а с това и контракциите. Защото да режат прециzно матка, която контрахира е по трудно и опасно. И понеже колкото по блиzко е до термин толкова повече нараства вероятността раждането да zапочне по рано и да се наложи секцио по спешност.

Та аz съм против иzваждането на бебето няколко седмици преди термина, това ми се вижда опасно. А имаче който както иска да ражда, не ми пречи  Hug

# 7
  • Мнения: 798
Н И Н А,
изобщо не съм заспал човек. не знам защо така реши?
Исках само да кажа, че изследване, което претендира за научно, би трябвало да проучи ефектите върху всички, които го преживяват (в случая - майката и детето/децата), иначе не е обективно. От научна гледна точка.
Спестявам личното си мнение, защото това е в заявката на авторката, но може да се окаже, че именно с теб мислим еднакво  Laughing

# 8
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
не, не - за децата си има отделни проучвания, сега не мога да ги цитирам, но мисля, че няма спор - бебетата с цезарово имат малко по-трудна адаптация.

# 9
  • Мнения: 3 478
не, не - за децата си има отделни проучвания, сега не мога да ги цитирам, но мисля, че няма спор - бебетата с цезарово имат малко по-трудна адаптация.
Съгласна съм!  (Затова май в цивил.страни правят секциото , когато вече е налице процес на раждане, въпреки че така си усложняват работата лекарите)

# 10
  • Мнения: 912


Както и да е. Всеки има право да избира . За да има спокойно бебе, трябва да има и спокойна мама.
Онзи ден в друга тема някой каза, че напоследък на запад било модерно сред звездите бебетата да се вадят в началото на осмия месец, за да не се разширявал за`ника на "майката" , че после нямало как да чака година-две, за да се връща на екрана #Crazy #Crazy #Crazy  Дано е само слух

Ааа, този слух върлува отдавна - поне от две години, но за българските манекенки. Предвид всичките си модификации си мисля, че наистина е слух.
Иначе, макар и да съм за естственото раждане, ми прави впечатление, че повечето майки, които са раждали  и по двата начина твърдят, че секциото е било по-леко като възстановяване. Аз си мислех, че е обратното, но май съм в заблуда.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 262
Толерантността, за която говори авторката, е крайно нетипична за майките, родили по вагинален път, което е странно  Thinking

В конкретния анализ се сравнява ефекта на вида раждане върху майката. За бебета съм сигурна, че има други изследвания, които освен че обръщат внимание на по-трудната адаптация на родените секцио, отчитат и по-високия процент усложнения и травми при родените вагинално.

Наистина манекенките раждат по-рано, но аз знам за случаи в първия ден на 9-тия месец, което пак е рано, но е по-приемливо от началото на 8-мия  Whistling Иначе определено подкрепям твърдението, че секцио при започнал родов процес и вагинално раждане са с много подобни параметри  Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 3 064
Н И Н А,
изобщо не съм заспал човек. не знам защо така реши?
Исках само да кажа, че изследване, което претендира за научно, би трябвало да проучи ефектите върху всички, които го преживяват (в случая - майката и детето/децата), иначе не е обективно. От научна гледна точка.
Спестявам личното си мнение, защото това е в заявката на авторката, но може да се окаже, че именно с теб мислим еднакво  Laughing

Това се отнасяше за бебето, родено със секцио, не за теб, както разбрах Wink


Иначе, макар и да съм за естственото раждане, ми прави впечатление, че повечето майки, които са раждали  и по двата начина твърдят, че секциото е било по-леко като възстановяване. Аз си мислех, че е обратното, но май съм в заблуда.

Тези пък, които аз познавам, твърдят точно обратното!

Аз съм раждала нормално и не мога да кажа, че се възстанових трудно. Две седмици след раждането вече не усещах шевовете, а  два часа след него бях на крака и си гушках бебето.

# 13
  • Мнения: 3 478
Н И Н А,
изобщо не съм заспал човек. не знам защо така реши?
Исках само да кажа, че изследване, което претендира за научно, би трябвало да проучи ефектите върху всички, които го преживяват (в случая - майката и детето/децата), иначе не е обективно. От научна гледна точка.
Спестявам личното си мнение, защото това е в заявката на авторката, но може да се окаже, че именно с теб мислим еднакво  Laughing

 ooooh!  Оф, разбира се, че за бебето се отнася студената вода.... То така се изразих, че... Crazy
Възстановяването според мен също е относително..... Има жени, чиято епизиотомия им пречи в продължение на месеци.....Лично аз при първото си раждане скачах като кон още на втория час, но пък няколко часа по-късно, когато изтръпналите ми тъкани започнаха да се прибират..... малеееее, три дни едва ходех, най-малкото движение ми причиняваше адска болка (епизиотомията)
На второто си раждане умрях от щастие, че имах само един конец, и то за всеки случай, но пък 7 дни матката ме скъсваше след всяко кърмене - кошмарно беше..... Това второто разбира се, се отнася за голяма част от второ- и третораждалите жени, независимо от механизма на родоразрешение.


В крайна сметка нещата, които сега са модерни и жените се хвърлят  в тях - било раждания, методи на захранвания и какво ли още не , след няколко години ще се отрекат напълно, после пак ще дойдат на мода и т.н. ooooh! Винаги е било така...

Интересно ми е за проучване на стреса при бебета, родили се по двата начина - омръзнало ми е да слушам - вашето бебе е уморено от раждането (вагинално раждане)..... Въпреки че природата го е измислила, стресът е наистина голям и при нормалното раждане, неслучайно казват, че това е първата борба за живот.....

случвало ли ви се е да сънувате как пълзите немощно в тъмен тунел и изпитвате адски страх... въздух не ви стига.... Сигурна съм , че на болшинството им се е случвало..... Това било раждането - Човешкият мозък, от който ползваме горе-долу една трета (по спомен), а някои хора и доста по-малко, има свойството да помни в дълбините си целия ни живот. Това, че ние самите не можем да си спомним, не означава, че раждането ни не е запазено някъде в мозъка ни...... Усещането за дежа-вю е същото....

Ама че съм дървен философ Crazy Laughing

# 14
  • Мнения: 1 107
Аз малко се обърках newsm78 (днес не съм май много в час Wink) - за какво говорим, дали ако съберем 1000 жени родили по желание със секцио и 1000 жени родили поради медицински показания със секцио ще има съпоставимост на рисковете? Защото ако е така е нормално при вторите да е повишен, нали за това те са в групата с показание за операция....

Общи условия

Активация на акаунт