Как се прави пастърма?

  • 16 057
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 425
Покрай великденските празници и всичкото това агнешко дето се изяде Grinning,си спомних че като бяхме малки ,баба ми на село правеше агнешка пастърма Heart Eyes
Е няма такава вкусотия!!!помня че беше много солено но много вкусно, пастърмата беше с кокалите и такова ръфане падаше за всяко парценце месо не е истина.Много вкусно наистина,не може да се сравни с нищо купешко!
Как се прави,каква е технологията ,дали е трудно??
Правите ли си домашна пастърма?

# 1
  • Мнения: 1 777
Аз лично за агнешка пастърма с кокали чувам за първи път.
Ето една рецепта за пъстърма
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,825.msg9373.html#msg9373

# 2
  • Мнения: 425
Беше с кокали наистина,не най-големите разбира се ,но имаше.
Мерси за рецептата Hug

# 3
  • Мнения: 9 092
да не е агнешка саздърма? Тя се вари с кокалите и пак е страхотна вкусотия  Peace Но за пастърма с кокал дори аз сефте чувам  Laughing

# 4
  • DE
  • Мнения: 971
яла сам в Югославия такава пъстарма и знам 4е е много вкусна.Спомням си 4е ребрата както са цели с смесото
се сушат за жалост не знам как се прави.Предполагам 4е цялото пар4е се обработва както нашенската пастарма.Порови се из Юго форумите може да намериш някоя рецепта newsm78.Матце

# 5
  • Мнения: 411
аз правя от телеШки сърца.
разрязвам сърцето,из4иствам от съсиреци ако има,махам до колкото мога жилите.
заравям в сол 24 4аса,след това измивам хубаво само със студена вода.
обвивам в тензух и ока4вам на простора.
за около 20 дни е готова.
добър апетит

# 6
  • В светлото бъдеще на своята приказка...
  • Мнения: 222
Ето една друга рецепта, която открих. Не съм я пробвала, но ме заинтригува да опитам.

Домашна пастърма

Продукти:
10 кг.месо (агнешко,овче, козе, телешко, и др.)
3-4 кг. сол.
дървено сандъче за пастърмата
Приготвяне:
В дървен сандък пригоден за пастърмата се наръсва ред сол. Отгоре подреждаме месото, нарязано и порционирано, като предварително е осолено от всички страни и гънки.
Отново поръсваме и зариваме месото в сол. Така редуваме ред сол, ред месо до изчерпване на количеството, като завършваме с ред сол. Месото нарязваме в зависимост от това за какво ще се използва.

За мезе - чисто месо без ципи и сухожилия:

За готвене - по-тлъсто с кост.

Покриваме с дърван капак пригоден за сандъчето. Съндъчето слагаме на по-високо и леко приведено на страни. От долу слагаме съд, в който ще се отцежда водата от пастърмата. За около 7-10 дни пастърмата е готова за консумация. Съхранява се на тъмно и хладно място.

# 7
  • Мнения: 425
да не е агнешка саздърма? Тя се вари с кокалите и пак е страхотна вкусотия  Peace Но за пастърма с кокал дори аз сефте чувам  Laughing

Сетих се малко по-късно,след като пуснах темата,че всъщност на село тази пастърма я правеха след като се заколи агне,на кокалите и ребрата им се оставяше по малко месце,правеха се на пастърма и се закачаше  да се суши .А самото месо,се консумираше веднага на агнето.
Ето защо моят спомен от детството е за пастърма от агнешко на кокал Simple Smile
За пастърмата знам че се прави наесен.Никой не го споменава в рецептите,може ли и по друго време на годината? Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 1 313
Ето една друга рецепта, която открих. Не съм я пробвала, но ме заинтригува да опитам.

Домашна пастърма

Продукти:
10 кг.месо (агнешко,овче, козе, телешко, и др.)
3-4 кг. сол.
дървено сандъче за пастърмата
Приготвяне:
В дървен сандък пригоден за пастърмата се наръсва ред сол. Отгоре подреждаме месото, нарязано и порционирано, като предварително е осолено от всички страни и гънки.
Отново поръсваме и зариваме месото в сол. Така редуваме ред сол, ред месо до изчерпване на количеството, като завършваме с ред сол. Месото нарязваме в зависимост от това за какво ще се използва.

За мезе - чисто месо без ципи и сухожилия:

За готвене - по-тлъсто с кост.

Покриваме с дърван капак пригоден за сандъчето. Съндъчето слагаме на по-високо и леко приведено на страни. От долу слагаме съд, в който ще се отцежда водата от пастърмата. За около 7-10 дни пастърмата е готова за консумация. Съхранява се на тъмно и хладно място.

Да,тази рецепта е за месо с кости от всички части на животното, като с кост се слага за готвене, а другото без кост за мезенца Wink
Прави се есента предимно, за да има за бобче и мезенце за червено домашно винце, но и през друго време да се направи няма проблем, но да е по-хладничко все пак де Wink

Последна редакция: нд, 10 май 2009, 01:28 от esy

Общи условия

Активация на акаунт