oriza kak?

  • 13 388
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 176
Molia vi kazete kak da gotvia oriz.
Po princip obicham aromatnite orizi, kato BASMATI, no toi kato che li sadurza poveche nisheste i se razvariava mnogo burzo i se slepva.
Buhte li kazali kak da se spravia s tozi problem?
Po princip obozavam pile s oriz na furna. Molia vi kazete vie kak go gotvite.
Blagodaria vi predvaritelno.

# 1
  • Мнения: 242
Аз ще ти кажа как в нас се готви ориз. Първо измивам ориза с студена течаща вода за да му падне нишестето. След това го запържвам с подправките /сол, черен пипер, розмарин, куркума, бульон-зеленчуков или гъбен/,и морков на котлона за 5 мин. Слагам вода 1:3 и чакам докато заври. Прехвърлям в тава и пека във микровълновата 20 мин. Това е чист ориз а за пиле с ориз - пак така но с пиле.

# 2
  • Мнения: 7 831
Цитат на: ivelina
Аз ще ти кажа как в нас се готви ориз. Първо измивам ориза с студена течаща вода за да му падне нишестето. След това го запържвам с подправките /сол, черен пипер, розмарин, куркума, бульон-зеленчуков или гъбен/,и морков на котлона за 5 мин. Слагам вода 1:3 и чакам докато заври. Прехвърлям в тава и пека във микровълновата 20 мин. Това е чист ориз а за пиле с ориз - пак така но с пиле.


И за така, но като го запържа го слагам във фурната на 180 градуса, докато му изкипи водата. Като го извадя от фурната го покривам за 15 мин с вестник или кърпа.

Няколко пъти опитвам да направя ориз по китайски и все не успявам, някой да сподели как го прави, моля. Само да кажа, че нямам уок (ако така се пише на български  Embarassed ).

# 3
  • София
  • Мнения: 3 846
За ориза по китайски съм чувала (от сервитьор в китайски ресторант), че те правят ориза с малко вода и повече мазнина. И пърженето е след варенето. И слагали по чаша бяло вино на порция.

# 4
  • Мнения: 4 176
Цитат на: ivelina
Аз ще ти кажа как в нас се готви ориз. Първо измивам ориза с студена течаща вода за да му падне нишестето. След това го запържвам с подправките /сол, черен пипер, розмарин, куркума, бульон-зеленчуков или гъбен/,и морков на котлона за 5 мин. Слагам вода 1:3 и чакам докато заври. Прехвърлям в тава и пека във микровълновата 20 мин. Това е чист ориз а за пиле с ориз - пак така но с пиле.

Blagodaria mnogo, no zabravih da spodelia che ne haresvam amznoto i purezenoto iadene. Imam li shans v takuv sluchai da sgotvia hubav oriz? Sad mai ne nali?

# 5
  • Мнения: 7 831
Цитат на: Mamica
Цитат на: ivelina
Аз ще ти кажа как в нас се готви ориз. Първо измивам ориза с студена течаща вода за да му падне нишестето. След това го запържвам с подправките /сол, черен пипер, розмарин, куркума, бульон-зеленчуков или гъбен/,и морков на котлона за 5 мин. Слагам вода 1:3 и чакам докато заври. Прехвърлям в тава и пека във микровълновата 20 мин. Това е чист ориз а за пиле с ориз - пак така но с пиле.

Blagodaria mnogo, no zabravih da spodelia che ne haresvam amznoto i purezenoto iadene. Imam li shans v takuv sluchai da sgotvia hubav oriz? Sad mai ne nali?


Имаш такъв шанс  Grinning , ако си купиш бланширан ориз, когато готвя с него не го запържвам преди това. Иначе не съм сигурна дали ще стане.

А сега се сещам една рецепта в която ориза се чисти, мие, сварява в повече вода (1 ч. ориз / 4 ч. вода) мие се отново и после се залива с масло и подправки. Само трябва да следиш ориза да не се развари.

# 6
  • Мнения: 4 176
Цитат на: Ellypr
Цитат на: Mamica
Цитат на: ivelina
Аз ще ти кажа как в нас се готви ориз. Първо измивам ориза с студена течаща вода за да му падне нишестето. След това го запържвам с подправките /сол, черен пипер, розмарин, куркума, бульон-зеленчуков или гъбен/,и морков на котлона за 5 мин. Слагам вода 1:3 и чакам докато заври. Прехвърлям в тава и пека във микровълновата 20 мин. Това е чист ориз а за пиле с ориз - пак така но с пиле.

Blagodaria mnogo, no zabravih da spodelia che ne haresvam amznoto i purezenoto iadene. Imam li shans v takuv sluchai da sgotvia hubav oriz? Sad mai ne nali?


Имаш такъв шанс  Grinning , ако си купиш бланширан ориз, когато готвя с него не го запържвам преди това. Иначе не съм сигурна дали ще стане.

А сега се сещам една рецепта в която ориза се чисти, мие, сварява в повече вода (1 ч. ориз / 4 ч. вода) мие се отново и после се залива с масло и подправки. Само трябва да следиш ориза да не се развари.


Kato mi mine sledrodilnata depresia shte probvam:) taka se skatavam da ne pravia nishto:)
Blagodaria

# 7
  • Мнения: 713
Ellypr, варят го в малко вода докато изври водата и после го завиват с кърпа. А най-хубаво е да се свари от вечерта и да се готви с него на другия ден.
Ако искаш да опиташ нещо:
Ориз - басмати 1,5 водна чаша сварен в 3 водни чаши вода от вечерта. Басматито се слага в студената вода и се оставя да заври без бъркане в тенджера с незагарящо или не знам как се казва това покритие. Готов е когато не се вижда вода вече в тенджерата и се образуват малки дупчици на повърхността. Зърната трябва да се отделят т е да не е кашав. Покрива се с кърпа и престоява поне 1 час.
Продукти
1 яйце
2 пилешки гърди, нарязани на лентички
около 500 гр зеленчуци, които може да са моркови, нарязани на тънки лентички, броколи, грах, царевица, може и гъби на по-едро, чушка, бамбукови връхчета, baby corn - не знам как да го преведа, кромид и каквото имате под ръка
скариди - 200 гр ако имате
соев сос - тъмен
Приготовление
Ако нямаш уок, използваш каквото имаш Grinning покриваш дъното с олио малко по-щедро и го загряваш хубаво. Яйцето се чуква и веднага се разбива с whisk тел за разбиване в горещото олио - 2 мин. Прибавя се месото - 3 мин. бърка се начесто. Прибавят се зеленчуците и скаридите като се бърка честичко за около 3-4 мин. Прибавя се оризът - 2-3 минути да се омеси хубаво и се сваля от огъня. И накрая соевият сос. Слагате по малко от соса и опитвате как е на сол, докато го направите на вкус.
Зеленчуците трябва да са хрупкави
Бързо и вкусно

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: Mamica
Molia vi kazete kak da gotvia oriz.
Blagodaria vi predvaritelno.

Мамица ето ти моята рецепта...
Сварявам си пилешкото месо предварително!
Запържвам ситно нарязан лук в мазнина до прозрачност.
Измивам си ориза на течаща вода и го слагам да се позапържи и той с лука. Изключвам котлона да се пържи на "аванта" и си включвам фурната през това време. В тавата подреждам месото и слагам и съдържанието на тигана(лук и ориз) и доливам водата в която са врели месата/да покрие ориза и да е поне един пръст отгоре водата/.
Посоляваш и печеш до извирането на водата!!!
Лесно и бързо е и цаката е да се сложи в загрята фурна ориза за да се отделя всяко зрънце!
Успех  Wink

# 9
  • Мнения: 7 831
Аnan, много ти благодаря ще пробвам непременно и ще пиша. Само един въпрос на колко да ври ориза на слабо или силно?

# 10
  • Мнения: 713
ох забравила съм Embarassed  завира на средно и го оставяш на слабо. аз готвя на газ и мисля, че има малко разлика, когато готвиш на електричество.
дано стане, че иначе ще ме е яд

# 11
  • Мнения: 5 500
В Турция приготвят ориза като го покриват с кърпа накрая. Първо го запържват в много мазнина, да стане прозрачен, залива се с вода, ври на тих огън и след сваряване се покрива с хавлиена кърпа, тя има за цел да поеме влагата и ориза да се рони.
Аз много обичам ориз и днес се опитах да го направя по китайски Wink щото съм фен и на китайската мазна Close кухня.
За сватбата ни подариха ВОК и днес му беше сефтето. Сложих го да се загрее с повече зехтин, после прибавих лук, дребно нарязан, тиквички и моркови, както ги режат в кит. р-ти, т. е. тънки, широки ивички нарязани по диагонал, прибавих грах и едро нарязано зеле, имах сушени китайски гъби, предварително ги накиснах във врала вода, сложих сол, къри, джинджифил, чер пипер и соев сос. Сварих ориза, охладих го и го прибавих към току що изключените зеленчуци само да се стопли леко.
Ами това е, мъж ми го хареса, ВОК-а се изпразни, значи е станал.

# 12
  • Мнения: 4 176
Цитат на: AFRODDITA
В Турция приготвят ориза като го покриват с кърпа накрая. Първо го запържват в много мазнина, да стане прозрачен, залива се с вода, ври на тих огън и след сваряване се покрива с хавлиена кърпа, тя има за цел да поеме влагата и ориза да се рони.
Аз много обичам ориз и днес се опитах да го направя по китайски Wink щото съм фен и на китайската мазна Close кухня.
За сватбата ни подариха ВОК и днес му беше сефтето. Сложих го да се загрее с повече зехтин, после прибавих лук, дребно нарязан, тиквички и моркови, както ги режат в кит. р-ти, т. е. тънки, широки ивички нарязани по диагонал, прибавих грах и едро нарязано зеле, имах сушени китайски гъби, предварително ги накиснах във врала вода, сложих сол, къри, джинджифил, чер пипер и соев сос. Сварих ориза, охладих го и го прибавих към току що изключените зеленчуци само да се стопли леко.
Ами това е, мъж ми го хареса, ВОК-а се изпразни, значи е станал.


Samo da dopulnia, che ia az pravia kitaiski oriz i stava super sas susamovo olio. To prodava specifichnata za kitaiskata kuhnia mirizma:) super e. PODCHERTAVAM: da se slagat po 5-6 kapki ot olioto na cialoto iadene, zashtoto e mnogo aromatno.

# 13
  • Мнения: 1 425
Аз готвя ориза така:
Запържвам една глава лук в зехтин или масло, прибавям гъби. След като се позапържат, прибавям една чаша ризото. Оставям го съвсем малко да поеме от мазнината и добавям две чаши вода и бульон 2 ч. лъжици. След като се сгъсти добавям малко бяло вино.

# 14
Да взема и аз да си кажа Wink

Ориз правя според настроението си, но ще споделя това кото баба ми ми е казвала, а нейния ориз е вкусен, НО не здравословен Wink

Здушава  се лук докато леко прегори (там е тайната според нея), прибавя се ориза - пържи се докато стане стъклен, а подправката е МАЩЕРКА, чер пипер и сол разбира се. 1:4 е съотношението ориз: течност...
Тази основа е прекрасна за ориз  с пиле или агнешко Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт