Преминаването на 4-часов работен ден влияе ли на трудовия стаж?

  • 2 645
  • 12
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 056
Не съм сигурна дали в правилния форум пускам темата...
Така и не успях да разбера, ако преминем 3 месеца  на 4-часов работен ден ще ми се води ли , че трудовия ми стаж е 1,5 месеца или ще си е 3.
Разбрах, че влияе на осигуряването за пенсия/три месеца няма да ме притеснят особено в момента/, но на нещо друго влияе ли?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Влияе само на осигурителният стаж.

# 2
  • Мнения: 626
Влияе смята се за половината време , тоест 1,5 месеца  Peace

# 3
  • Мнения: 188
Да, смята се на половина Peace

# 4
  • Мнения: 5 940
Съгласно чл.355, ал.2 от КТ - за 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения. Това означава, че при 8-часова продължителност на работното време, е необходимо работникът или служителят да е работил най-малко 4 часа по едно или няколко трудови правоотношения, за да му бъде зачетен 1 ден за трудов стаж. Осигурителният стаж се променя.

# 5
  • Мнения: 10 568
да се възползвам от темата - а може ли лице, което е на 4 часов работен ден от февруари 2009г. да посети санаториум по програмите на НОИ или се изисква 8ч?
Тъпо си зададой въпроса - дано ме разберете!

# 6
  • Мнения: 22
Лошото е, че работниците страдат - някои работодатели злоупотребяват с кризата, трупат печалба като карат работниците да работят по 8 часа, а ги водят на 4. Който не си подпише договора, остава без работа. Няма кой да ги вкара в законните норми, защото и да има проверка, те се измъкват. В България все така става, законите са само за някои...Няма кой да помогне на работниците.

# 7
  • Бг
  • Мнения: 845
да се възползвам от темата - а може ли лице, което е на 4 часов работен ден от февруари 2009г. да посети санаториум по програмите на НОИ или се изисква 8ч?
Тъпо си зададой въпроса - дано ме разберете!
Няма проблем, можеш да се възползваш от програмите за профилактика и рехабилитация на НОИ. Работното време няма значение, важното е да си осигурена за всички осигурителни случаи.

# 8
  • Мнения: 194
На половина се смята, да.

Стана ми интересна лентичката ти.

...беше кърмак... Crazy

Последна редакция: сб, 16 май 2009, 22:37 от К-А-М

# 9
  • Мнения: 10 568
Благодаря, Крейзи!

# 10
  • София
  • Мнения: 1 056
Благодаря!

# 11
  • Мнения: 22
да се възползвам от темата - а може ли лице, което е на 4 часов работен ден от февруари 2009г. да посети санаториум по програмите на НОИ или се изисква 8ч?
Тъпо си зададой въпроса - дано ме разберете!
Няма проблем, можеш да се възползваш от програмите за профилактика и рехабилитация на НОИ. Работното време няма значение, важното е да си осигурена за всички осигурителни случаи.

Доколкото зная,трябва да имаш минимум 6 месеца осигуровки за всички осигурителни случаи,за да подадеш документи и да искаш да те включат в програмата им за рехабилитация.

# 12
  • Мнения: 1
estestveno che vliqe

Общи условия

Активация на акаунт