Въпрос за еднократната помощ за раждане

  • 990
  • 13
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 393
Здравейте!
Родих дъщеря си на 9 май. Все още не е готов акта за раждане, но искам да попитам какви документи и къде трябва да подам за отпускане на еднократната помощ от 600 лв. за раждане на второ дете.
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 4 335
Аз подавах в Социалните,само акта ми искаха,нямам спомен нещо друго да сьм носила.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Подадох документи в социалните с акт за раждане .Мъжа ми се занимаваше и носеше и моята лична карта.

# 3
  • Мнения: 9 427
Носих акта за раждане и попълних декларация.След около месец и половина ми изплатиха еднократната помощ + детските.

# 4
  • Мнения: 367
Имаш право на тази помощ до две години от датата на раждането на детето. Подава се декларация по образец (ще ти я дадат на място) - трябва да се подпише и от двамата родители (това не го знаех и се връщах да взимам подпис и от мъжа ми). Освен това към нея се прилагат оригиналният акт за раждане (задържаха ми го около две седмици) и декларация от общината за родените деца от майката - по ЕГН изваждат справка за родените деца и издават удостоверение. Помощта може да се изплати в брой или по банков път, ако избереш втория вариант трябва да си подготвиш банкова сметка.

# 5
  • Мнения: 406
А помощта за първо дете е в размер на 200 лв. и не е по-различна като процедура на вземане, нали?

# 6
  • Мнения: 4 335
А помощта за първо дете е в размер на 200 лв. и не е по-различна като процедура на вземане, нали?
Как 200 бе,аз миналата година взех 250.Процедурата е сьщата.

# 7
  • Мнения: 406
А помощта за първо дете е в размер на 200 лв. и не е по-различна като процедура на вземане, нали?
Как 200 бе,аз миналата година взех 250.Процедурата е сьщата.
Казваш ми, че е 250, така ли?

# 8
  • Мнения: 4 335
Да,миналата година беше толкова,не сьм чула да има други увеличения.

# 9
  • Мнения: 1 740
А помощта за първо дете е в размер на 200 лв. и не е по-различна като процедура на вземане, нали?
Как 200 бе,аз миналата година взех 250.Процедурата е сьщата.
Казваш ми, че е 250, така ли?
да 250 е и процедурата е същата.

# 10
  • Мнения: 406
Благодаря ве за информацията!

# 11
  • София
  • Мнения: 39 761
http://www.mlsp.government.bg/bg/public/deca.htm
Цитат
Еднократна помощ при раждане на дете
Помощта се изплаща за живородено дете, ако то не е оставено за отглеждане в специализирана институция. Помощта не зависи от доходите на семейството.
КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИТЕ, ЗА ДА ПОЛУЧИТЕ ПОМОЩТА
Необходимо е да подадете молба-декларация по образец в дирекция “Социално подпомагане” по постоянния Ви адрес. Към нея се прилагат:
1.      оригинално удостоверение за раждане на детето, за което се иска помощта;
2.      копия от удостоверенията за раждане на всички деца, родени от майката;
3.      удостоверение от служба ГРАО за родените от майката деца.
При подаването на молба-декларацията се представят и лични карти на деклараторите за справка.

3.      удостоверение от служба ГРАО за родените от майката деца.
т.н. удост. за роднински връзки. Взима се в съответната община.

# 12
  • Мнения: 566
Имаш право на тази помощ до две години от датата на раждането на детето. Подава се декларация по образец (ще ти я дадат на място) - трябва да се подпише и от двамата родители (това не го знаех и се връщах да взимам подпис и от мъжа ми). Освен това към нея се прилагат оригиналният акт за раждане (задържаха ми го около две седмици) и декларация от общината за родените деца от майката - по ЕГН изваждат справка за родените деца и издават удостоверение. Помощта може да се изплати в брой или по банков път, ако избереш втория вариант трябва да си подготвиш банкова сметка.
и при нас беше така,самоче аз ползвах сметката ми от първото си дете която ми е издадена от социалните .

# 13
  • Мнения: 266
Носих акта за раждане и попълних декларация.След около месец и половина ми изплатиха еднократната помощ + детските.
и при мен беше така Peace

Общи условия

Активация на акаунт