Аюрведа.Да поговорим!

  • 16 447
  • 99
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 416
   Здравейте! Grinning
   Скоро  в ръцете ми попадна една книга на Дипак Чопра "Изцелението",в която се описват основните принципи за поддържане на здравето според Аюрведа.Дадени са и тестове за определянето на доши.Списъци с препоръчителни храни.Изброени са основните принципи на хранене,дишане,медитиране,мислене......
   Разбирам,че основното,което цели Аюрведа,е хармонизиране с природните закони и ритми;балансиране на тялото с природните вибрации.И,като следствие,постигане на вътрешната хармония и баланс,а значи и здраве!
   Хареса ми,че Аюрведа избягва всякакви крайности и подхода й е много ненатрапчив,нежен,лек и хуманен.

   Какво целя с тази тема?
   Търся съмишленици!Тези,които знаят много или малко за Аюрведа.Тези,които искат разберат повече за нея(като мен).
   Едно е да четеш книги(интернет),съвсем друго е да споделяш и да обменяш информацията с реални хора.

   Ако имате някакъв опит в практикуването на принципите на Аюрведа или някаква информация (например,добър тест определящ дошите или интересен сайт) споделете я тук!

    Благодаря!  bouquet

# 1
  • Мнения: 10 685
И аз по едно време много се бях запалила по аюрведическите принципи  Hug
Това, което доста време правех и се чувствах прекрасно е пиенето на топла вода до обяд.
Ще следя темата с интерес   bouquet

# 2
  • Мнения: 7 416
  О,да!И аз започнах да пия по чаша топла вода рано сутрин нагладно.Добре ми влияе!
  Друго,което се опитвам да правя е да спазвам основните правила на храненето.Тоест,да ям основно на обяд(когато Пита-доша е в силата).Да не ям ,когато не съм гладна,тоест,когато храносмилателния огън(Агни) още не се е възпламенил и няма какво да превърне храната в енергия,а не в Ама.Да ям до точката на умерена заситеност
   По този начин,всеки човек преспокойно без всякакъв глад и диети може да смъкне излишните килограми и да си поддържа оптималното тегло.

   Оказа се,че някои кожни проблеми,като акне,например,може да се решат с балансирането на Пита-доша.За да се получи това,трябва да се избягват храните,които са свързани със стихията на огъна(а пита си е огнена доша),а те са: пържени храни,лютиво,мазно,шоколад,алкохол,кафе.....

   

# 3
  • Мнения: 836
малко начална информация
дошите, как да ги определим http://ayurveda.hit.bg/my%20dosha.htm
храните, за съответните доши http://ayurveda.hit.bg/foods.htm

и друг източник http://www.ayurvedabg.com/index.php

успех!   bouquet

# 4
  • Мнения: 753
Аз също се запалих доста по едно време и за мой късмет(както знаем няма нищо случайно) се запознах с жена,която е много добре познава,разбира и прилага в живота си Аюрведа.Тя ми определи типа и ми направи режим,но се оказа,че съм комбинация и от трите доши и всъщност доста неща си противоречат т.е. което е добре за едната доша не е добре за другата и от там следват доста ограничения за да мога да поддържам и трите типа в хармония.За момента спазвам както Селма някои основни принципи,но само дотам.Явно още не съм съвсем узряла за живот изцяло според Аюрведа, но темата ми е интересна и ще я следя.Довечера ще прегледам режима,който ми беше направила и ако нещо ми се стори интересно ще споделя.

# 5
  • Мнения: 836
и още едно линкче http://www.ayurvedaplus.ru/doshi/mat_23.htm (на руски), за което благодаря на Сребърен облак.

# 6
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
и аз преди четях много за аюрведа.
много се радвам, че съм следвала сигналите на тялото си.
което последствие се оказа и правилно според аюрведа Laughing

аз съм вата, мъжът ми е между пита и кафа Rolling Eyes
с него ми е доста трудно... каквото позволяват за пита, кафа го изключва...
каква се прави в такъя случай?
той вика на всичко фокус-бокус де Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 2 818
Много интересна тема. Една от настолните ми книги е свързана с Аюрведа и е на Д.Чопра.

Опитвам се да пия топла вода сутрин, обаче не ми е приятна, ама никак. Може би защото я топля в кана  newsm78 Вие как затопляте водата?

# 8
  • Мнения: 7 416
  Мактуб,и аз топля водата в електрокана.Някой път й слагам няколко капки пресен лимонов сок и така ми е по-приятна. Simple Smile

# 9
  • Мнения: 7 416
  Асяйлен,и аз съм Вата,но някой път усещам и  присъствие на Пита....
  Какво точно се прави в случай на 2-дошие и аз не знам точно,но Дипак Чопра много хубаво каза,че чувството на комфорт или дискомфорт трябва да ни подсказва,какво ни пасва най-добре. Simple Smile

   kambanka 2304,в Аюрведа ми харесва липсата на крайности.Всяко едно нещо,което се препоръчва,казват,че трябва да се въвежда постепенно,по-малко,меко и деликатно.Така че,навярно правиш много разумно,че не бързаш и не се хвърляш изведнъж да си променяш целия начин на живот,хранене,мислене....... Simple Smile

# 10
  • Мнения: 7 416
esme_bolger,благодаря ти за полезните линкове! Heart Eyes

# 11
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
esme_bolger,благодаря ти за полезните линкове! Heart Eyes

и аз ще се възползвам от тях  Peace

Напоследък качвам доста килограми и не успявам да постигна никакъв баланс в храненето си.

# 12
  • Мнения: 554
Аз също имам и от трите типа, затова се отказах да го правя по правилата. Става ми сложно. По-лесно е така: като усетя, че много се зарея в облаците, значи съм качила вата и почвам да се заземявам с кафа и така.

# 13
  • Мнения: 7 416
  Всички хора имат и от трите типа.Със тест може да се определи,кой е доминиращият.Все някоя доша ще събере поне малко повече точки. Simple Smile

# 14
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
  Всички хора имат и от трите типа.Със тест може да се определи,кой е доминиращият.Все някоя доша ще събере поне малко повече точки. Simple Smile

тц, аз имам само 1 или 2 отговора на другите доши Sunglasses
мъжът ми е 49 на 51 % Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт