Преминаване от яслена група в 1 гр. на дг (въпрос за одз-тата)

  • 3 492
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 545
Здравейте! Искам да попитам на каква възраст децата преминават от ясла в дг (говорим за одз). Принципно знам, че на 3 години преминават в 1 гр. на дг. Има ли някаква наредба, която да регламентира това, както и какво е положението за родените през първата или втората половина на годината. Моята дъщеря сега е в първа яслена група (приета е от септември). От други родители разбрах, че има опция есента да бъде в 1 гр на дг (тогава ще бъде на две години и шест месеца), но не било задължително, т.е. по избор на родителя. Ако сега не тръгне на дг и остане още една година в яслата, щяла да тръгне на училище на 7 и 6 м.  Мислех, че нещата са твръдо регламентирани и на определена възраст автоматично преминават в дг. Отделно не знам дали на 2 г и 6 м не е малка за дг и защо забавянето още една година в яслата ще наложи тръгване на у-ще на 7 г. и 6 м
Извинявайте предварително, ако някои от въпросите ви се струват тъпички, но нямам никакъв опит в тази насока! Непременно ще говоря с персонала на дг, защото не вярвам на "казал-чул", но преди това ми се щеше да ме просветлите малко Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 716
най-добре говори с директорката на ОДЗ -то, след като детето е родено 2006г. би следвало от септември да се прехвърли в първа група. Така или иначе най-вярна информация ще ти даде директора.

# 2
  • Мнения: 545
Родена е 2007, в началото на годината.  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 9 990
Принципно има набори.Поне до сега имаше.И двете ми деца са родени в началото на годината, но съм ги оставила да се движат с набора.Т.е. прехвърлянето в 1 градинска група ставаше на 3г и едиколко си месеца.Разбира се, опцията да дръпнеш детето година напред я има, но тя се изговаря с Директора.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 648
Принципно детето ти трябва да премина във втора яслена група, но ако заради това, че еродено в началото на годината решиш да отиде в първа група направо, ще трябва да говориш с директорката. Така, обаче, ще тръгне и на училище с предния набор.

# 5
  • София
  • Мнения: 8 272
Няма първа и втора яслена група децата са смесени.
В "градина" отиват с набора си, т.е. този септември в 1ва група ще са родените 2006.
Дъщеря ми ще бъде догодина 1ва група, т.е. на 3 г. 6м.(2007), синът ми беше на 2 г. 9 м. (2004), когато мина в 1ва група - всеки с набора си.
 

# 6
  • Мнения: 545
Няма първа и втора яслена група децата са смесени.
В "градина" отиват с набора си, т.е. този септември в 1ва група ще са родените 2006.
Дъщеря ми ще бъде догодина 1ва група, т.е. на 3 г. 6м.(2007), синът ми беше на 2 г. 9 м. (2004), когато мина в 1ва група - всеки с набора си.
 
Desem, моята дъщеря също е родена март 2007 и много се учудих, че има опция родените 2007 да преминат тази есен в първа група и помислих, че става въпрос за тези, които са родени през първата половина на 2007.
В нашето одз има 1 и 2 яслена група. В първа са тези между 1 и 2 г, а във втора - между 2 и 3 г.

# 7
  • София
  • Мнения: 8 272
lga, това в кой град е?
много странно това с разделението на децата.
Според мен това натоварва персонала повече (имам близки впечатления от работата в яслена група, не само като майка)
Малките се обслужват трудно реват повече, в същото време се учат от по-големите  newsm78

Да, принципно би могло да е премести във по-горен набор, но това е по-скоро изключение не практика.
Едно от децата колкото синът ми се мести в нова градина и там вместо 3 група септември ще е предучилищна.
Казали са, че ще се справи.
Лично аз моето не бих го пуснала септември 1ва група (освен, ако не съм притисната от ситуацията, както е в София с липсата на места, за щастие ние сме от късметлиите с ДГ), ...ами бебе си е още Simple Smile

# 8
  • Мнения: 9 990
нищо странно няма в разделението на групите-и в старата ясла на голямата беше така и в сегашната на малката.и при нас има първа и втора яслена.

# 9
  • Мнения: 545
Desem ,
Става въпрос за София, нормално одз. Децата са разделени в две яслени групи, всяка група с по две сестри и две лели. В 1 яслена група са по-малките, от 1 до 2 години. Във втора - от 2 до 3 - всъщност тези, които през септември минават в 1 гр. на дг.
Както и да е, реших да я оставя още една година в яслата. Малко късно ще тръгне така на у-ще (на 7 г и 6 м), но не ми се бърза, тъй като не съм убедена, че е готова да премине в детска градина.

Общи условия

Активация на акаунт