ЕКСТРЕМЕН ТУРИЗЪМ И АКТИВНА ПОЧИВКА

  • 1 966
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 239
Пускам тази тема за всички,които обичат да си почиват активно или да упражняват екстремен туризъм. Аз лично предпочитам да изкачвам някой връх,да премина през някоя екопътека,да покарам сърф,джет и т.н. ,вместо просто да се излежавам на плажа цял ден или на полянката върху одеалцето. Това си го оставям за вечерта. Понякога човек има нужда от пасивен релакс,а понякога-от активна почивка. А вие,тези,които почивате активно,къде ходите? Аз също харесвам и спелеологията -ходенето по пещери,особено необлагородени. Усещането е супер,лагерният огън след това,спането на палатка. Другото ми любимо,но рядко практикувано,е скалното катерене. Там обикновено мястото е Мальовица. Напоследък много се запалих по въздушните удоволствия- летях с делтаплан (супер е,обезателно опитайте!) и си мисля следващият път да ида до Сопот при палапланерите. Пепоръчвам ви също летене с балон и скачане с парашут,а бънджито е за по-смелите и тези,които не им прилошава от високото...
   На морето най му харесвам гмурканията,плуването,лодките и другите разни туристически удоволствия.
  Наскоро се запалих и по рафтинг- неверотяно усещане!
 А вие как и КЪДЕ почивате активно? Екстремен туризъм или просто походи? Simple Smile

Последна редакция: ср, 20 май 2009, 18:17 от SweetCaty

# 1
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 285
Обикновено правим две почивки през лятото - едната с цел почивка, когато само мързелуваме и сме с детето, и друга - активна, тогава ходим без детето. Активната обикновено я правим с походи в Пирин или Рила, това лято мислим да пробваме Родопите. Цял ден катерене е достатъчно екстремно за моя вкус. Иначе един път пробвах да яздя и естествено конят препусна бясно през гората, аз самоотвержено се метнах от гърба му на земята, след като забърса един клон с мене и си навехнах страшно рамото при падането. Иначе почти няма пещера в БГ, в която да не съм ходила. ТАка че ако някой има по-конкретни места и предложения за активности, нека сподели.

# 2
  • Мнения: 239
Супер. И аз съм яздила,ама мойто конче слушкаше. После дупето много си наръбваш,ама си струва. В кои пещери си била,коя харесваш най-много?! Аз съм ходила в Ягодинската,Дяволското и разни други,но най ме впечатляват неблагоустроените,само че там не се влиза просто така... Влизала съм в 2- Старата и Юбилейна,известни са в района на пещерата Снежанка ,посока към Цигов чарк. Беше страхотно,но е хубаво повече хора да идете.. Хем по-светло ще е вътре от фенерите и челниците ви,хем после по-хубав лагер ще направите Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1 417
Преди когато почивахме /по скоро пътувахме из България изкачвахме върхове почти всеки уикенд, беше страхотно.Тогава обаче имаше страхотни планини, почти нямаше и туристи и беше уникално. В пещерите също ходехме, най-паметно беше изкачването на Харамийската пещера. През последните години мъжа ми се запали супер много по гмуркането, така че всички почивки са ни подчинени на тази идея, като ги комбинираме с разни `рейнфорест` преходи, изкачване на вулкани. Абе общо взето гледаме да си почиваме активно, от последната почивка установихме че лежането по плажа хич не ни доставя кой знае каква наслада Wink На мен също ми се ходи на рафтинг, сега ме подсети че по майските празници минавахме покрай Струма е си казахме, че трябва да пробваме /мъжа ми пробва, но аз пък тогава бях бременна та се въздаржах.

# 4
  • Мнения: 239
Къде ходите по вулкани.. ее..това не съм го пробвала.. Как е усещането,катериш като в планина или?
  А ще разкажеш ли малко повече и за Харамийскарта пещера,знам,че там организират някакви спускания с въжета... Или? Simple Smile

# 5
  • Мнения: 884
За сега съм се спряла на трекингите-достатъчно екстремно е за мен, като постепенно мисля да увеличавам трудността .Иначе съм страхлива по натура, мисля, че никога не бих скочила с въже, не бих се пуснала за рафтинг, просто ме е страх, а иначе ме кефи да гледам. Обикновено , след стандартното семейно летуване, в началото на септември преди началото на учебната година гледам да си "взема дозата" за няколко дни.

# 6
  • Мнения: 239
Нищо де,можеш да пробвал летене с балон.. То не е толкова страшно Simple Smile Или с делтаплан. Трекингите също са страхотен начин за активна почивка и наслаждаване на природата. Трябват ти само подходящи обувки и готово Simple Smile

# 7
  • Мнения: 884
Да, съжалявам, че толкова късно ги открих...после бях бременна, после нямаше кой да гледа бебка, но ето, след почти година и половина пауза ще качвам баирите пак...А пък балона-страх ме е , бе хора, имам тръпка да ми скочи адреналина, ама хич не ми стиска...Имаш ли снимки "отвисоко"?
 Ами за другите неща-рафтинг, спускане в пещери и т.н.-самосиндикално, или ползвате услугите на някоя фирма, която да го организира?
 Иначе имаме един един имот извън града, има връзка с бизнеса ни, и там миналата седмица един приятел си доведе коня , просто си стои животинчето на ливадата, поят го, разхождат го,специално обучен е за яздене. Всички опитаха-нашите деца, неговите, аз като го доближих, много страховит ми се видя, и не посмях. За мен е голямо предизвикателство да се кача-аз, дето и по равното падам Joy, страх ме е дали изобщо ще се задържа.
 И много се радвам, че тук има и хора като вас...Хайде, споделяйте, давайте снимки да гледаме, аз нямам под ръка-преди  ползвах обикновен лентов апарат, сега нямам скенер да кача снимките, но обещавам това лято да наваксам Hug

Последна редакция: чт, 21 май 2009, 15:29 от TIHA VODA

# 8
  • Мнения: 11 747
Кой знае какъв екстремист не съм  Crazy но активната почивка е определено моята почивка!  Peace Аз на плажа си лежа, докато съм в къщи и то по 1 час на ден, че повече не издържам от скука....
Ето ме на рафтинг в Тайланд
тук

Невероятно беше, много, много ми се ходи пак. Доколкото знам в БГ е доста по- спокойно, също и в Турция или зависи къде, с кого, знам ли  Thinking
Трекинг на какво казвате? Разходка в гората? Такова практикуваме постоянно.
Яздила съм слон (е, с водач) тук камила тук, кон този, а туарега и такива неща правеше, возих се на АТВ
тук
това беше доста екстремно, поне на такава програма и група попаднахме.
Канута, подводни пещери, прилепи..... 
Ако няма друго, то поне разглеждане на забележителности и скиторене по градове, села, улици...

Мечтая си за разходка със свръхлек самолет, замисляла съм се и за балон.

# 9
  • Мнения: 239
Здрасти пак! Simple Smile Ами,за рафтинга няма как да не ползваш чужди услуги- все пак малко хора имат каяк за каране в бързи води Simple Smile Аз съм от Пловдив и тук знам "Къща за книги и приключения" ,те организират такива рафтинг-лагери с курсове за спускане,екипировка,спи се на палатки и е много готино( една седмица,пет дена...),но сега нямам възможност да ида. Иначе имат и едноднвени спускания -в по-голяма лодка и сте групичка с предпазни жилетки (надуваеми),не е опасно. А за пещерите- мойто мило е бил преди планински водач и се е занимавал със спелеология,та има каски,въжета и ги знае пещерите,та той ме води. НО ТОВА НЕ Е ГАРАНЦИЯ! Повечето пещери са като лабиринти - на различни нива,с много галерии и наистина трябва много добре да я познаваш,за да влезеш. Аз съм влизала само в такива,които се ходи пеша в тях,без спускания по въжета,че явно вече съм дърта и не мога да се покатеря обратно по въжето  Laughing Иначе си има курсове по спелеология и там влизат в пещери по 350 мерта дълбочина Simple Smile Ама се иска наистина отлична физическа подготовка,много по-трудно е от скалното катерене. Хубаво е да се иде лятно време,реките не са толкова пълноводни и в пещерите глината по пода не се пързаля чак толкова много. Хубаво е човек да има добри обувки с грайфер. Иначе на нас ни вършеха работа и стари дрехи,които просто окаляхме вътре,но пак да кажа,това е пещера,в която просто пропълзяваш през входа,по-навътре сед разширява и пред теб се показват по-големи галерии (като по филмите Simple Smile ) и само се разхождаш и разглеждаш. Хубаво е да сте повече хора и с ДОБРИ ФЕНЕРИ И ПРОЖЕКТОРИ. Някой влизат с много слаба светлина и после ако загасне.. излизане няма!!! В пещерите е невероятно тъмно -там човека до тебе не можеш да го видиш.. Направо си е страшничко. Затова повечето хора ходят в облагородени пещери- и там е хубаво,гледаш красоти Simple Smile
 А за кончето.. ее..ти пък сега.. Няма страшно,той е обучен кон,няма да побегне. Малко дупето ще ти се наръби,ама е супер. Иначе и мене ме е страх като съм на коня,ама го преодолявам. А и не мога да яздя Simple Smile Само се разхождаме бавничко Simple Smile
 Имам цял клип как летя с делтаплан,ама не съм го качила. А отгоре е супер- виждаш нивите на квадратчета и правоъгълничета,страхотно е. А с балона въобще го няма онова страшно усещане,много е спокойно,трябва да се престрашиш. Ако искаш пробвай първо с карането на колело в планината. Съветвам те задължително с каска. Повечето хора за жалост не си купуват каски и после... НО аз съм от тези ТЪПИ скиори и колоездачи без каски и наистина е глупаво,падането на глава е ужасно и този път съм си обещала да си купя каска!!!  Peace

# 10
  • Мнения: 239
pina .. Да бе,не си екстремист.. Виж какви яки неща си правила. ДА ,трекингът е планинското ходене по чукари Simple Smile Разкажи малко,как е на слона,друса ли? Simple Smile А камилата? Кое е най-яко да яздиш?? А за любителите на АТВ - идете в Чепеларе!!! Там са направили писта за каране на АТВ ,1.00 лв е една обиколка,подобно е на картинга и е много готино. Въпреки,че твоето е по-автентично,защото е в пустинята Simple Smile
 Ще разлажеш ли малко какво ви представляваше рафтингът,по снимката виждам,че е било в стръмните води. В БГ също има много стръмни места. Даже като ви гледам всички пищите Simple Smile
  За подводните пещери имаш на предвид гмуркане,нали? Simple Smile А на кану сама качи ли се?
  Пък за свръхлекия самолет да ти кажа.. Нищо особено не е ,препоръчвам ти делтаплан. Готино е ,ако почне да прави лупинги ,резки завои,иначе просто си гледаш от кабината и така Simple Smile

# 11
  • Мнения: 11 747
За рафтинга - пищим, да!  Laughing После цялата бях в синини, блъскахме се един в друг, настъпваха ме... Тази снимка не изобразява най- стръмните моменти, но в такъв момент са успели да ни хванат и така.
Спускането беше 30-40мин. Предлагаха ни още, но аз реших да откажа, защото бях много мокра вече и ми беше студено. Не бях по бански, защото в момента, в който са казали да се съблечем по бански, аз бях в тоалетната... Не знаех що е туй рафтинг  Simple Smile банския ми беше под дрехите, викам си, явно ще спрем някъде и ще ни кажат, че може да се къпем, та аз подготвена....  ooooh!  То при мен невежеството води до още по- екстремни изживявания!  Mr. Green
Иначе, програмата там беше целодневна - рафтинг, трекинг и    hahaha   слонинг . След рафтинга ходихме по малко баири, водиха ни до водопади, такива неща. Имахме обяд в гората и после на слонове. Слона е адски висок! Аз съжалявам, че на снимката, която имам, слона е долу, а снимащия е покачен на възвишение и не личи - слона даже дребен изглежда. Кой го е страх от високо е кофти. Клатиш се там, бая заканително надвисваш по някое време. На мене много ми хареса, особено като минахме през езеро на гърба на слона - той нали е висок и ние на сухо горе  Grinning
Камилата е много яка  Peace В Египет малко яздихме, но в Тунис беше доста по- дълго. Втория път вече не се страхувах, отпусната, клатя се в ритъма, като опитен камилар. Качих си краката на врата и, като истински тураег!  Flutter И камилата е много висока!
За подводните пещери - не, не съм се гмуркала. Бяха в Тайланд, има отлив за няколко часа на ден и влизахме с кану, но лягахме в кануто, за да се проврем. Там имаше и прилепи, огормни! Вътре влязохме в тайна лагуна, между скали - имаше маймуни.
Опитах се да греба сама в кану  ooooh! Mr. Green  Застанах с гръб към брега и започнах - греба, греба, греба... и тъкмо се обръщам да видя колко много съм се отдалечила и гледам... аз съм още на пясъка  ooooh! Simple Smile  смяха ми се  Blush и ме бутнаха, за начален старт...  После пък като тръгнах... викам си брех! научих се! Оказа се, че съм хванала течение... Не можех да се върна, та слязох от кануто и го бутах до брега  Tired

# 12
  • Мнения: 239
Еха.. и краката на врата си качи?? И как не падна? Опитен камилар  Laughing А то не ти пречи спорен и с къси панталони да си на рафтинга,то така или иначе банския все го мокриш. Гледам,че на снимката даже има мъж с дълги панталони!!!  Shocked  Слонът,и без да съм се качвала,си мисля,че много ще люлее. Сигурно се държиш за желязния перваз и се молиш да не се изсипеш Simple Smile

# 13
  • Мнения: 884
Ехаа, снимките на Пина, ...ами как точно да го кажа, заредиха ме, пряк мотив да откажа цигарите, и със спестените парички-право на камилата...
 АТВ-та имаме, двечки, блъскаме от време на време тук по баирите, не е зле. Тези дни, като търсих подходящо място за почивка, попаднах дори на един хотел ли беше, къща за гости ли-забравих, който не само предлагаше АТВ-та под наем, ами и цяла уйкенд-програма с АТВ.Сайта им приличаше по-скоро на сайт на автокъща, отколкото на нещо ,свързано с туризма.Интересно беше.

# 14
  • Мнения: 239
Ще дадеш ли линк? Ти къде караш АТВ-то,аз още не съм се качвала,но предполагам,че наподобява мотор Wink
 Ето ме и мене на кон http://www.snimka.bg/album.php?album_id=379935  При това най-голямият Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт