Ваксина против тетанус и кърмене?

  • 6 867
  • 14
  •   1
Отговори
  • В чуден свят с четири Слънца
  • Мнения: 487
Здравейте, днес открих кърлеж на едната си гърда  Shocked и ходих да ми го извадят в частва клиника, уж за по-надеждно. Там обаче лекарката не успя да го извади целия, откъсна се част него, и след голямо човъркане реши, че трябва да ми бие инжекция против тетанус. Аз и казах, че кърмя, и че бебето ми е само на кърма и тя заяви, че в такъв случай няма как да ме ваксинира.
Сега се чудя дали да се върна в клинката и да настоявам за инжекция, или да си следя ухапаното място за отоци само newsm78 Не намерих информация за ваксината, дали е подходяща за кърмачки и има ли алтернативна, ако не е? newsm78  Някой от вас наясно ли е дали задължително трябва да се ваксинирам, моля за съвет?

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Много неприятно - стискам палци да няма никакви последици Praynig

Дали задължително трябва да се постави ваксина може да те ориентира само лекар, иначе за останалото мога да те успокоя -  ваксината против тетанус спокойно може да се поставя на кърмачки, без да вреди на кърменето или кърмачето.

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Брях! Аз подлежах на задължителната реваксинация за тетанус преди 2-3 години, обаче личната отказа да ме ваксинира, защото кърмех Ники тогава. Но най-вероятно е поредната презастраховка, защото кърменето за лекарите е една екзотична дейност, по време на чието извършване трябва да си стерилна и по възможност под похлупак. И така 2-3 години Rolling Eyes

# 3
  • В чуден свят с четири Слънца
  • Мнения: 487
Консултирах се с няколко лекари - всичките бяха категорични, че докато кърмя, не мога да се ваксинирам против тетанус. Единствено мога да си направя изследването за Лаймска болест в "Национален център по заразни и паразитни болести", тества се първите дни веднъж и 20 дни след ухапването - втори път. Ако резултата е положителен се пие АБ. Но личната лекарка ми каза, че в София засега няма случаи на Лаймска болест и може и да не се тествам.

# 4
  • Мнения: 420
Преди години ,когато дъщеря ми беше на 2 месеца ме ухапа улично куче-кърмех тогава,но никой не ми е казвал,че не трябва да си слагам ТАП-консултирах се с една моя позната-инфекционист,дори ми сложиха и противобясна ваксина,тъй като кучето беше улично и не можех да го наблюдавам.Не виждам какво може да попречи ТаП на кърменето,респективно на бебето,при положение,че самите бебета се ваксинират с това-в Пентаксима има и противатетаничен анатоксин.

# 5
  • В чуден свят с четири Слънца
  • Мнения: 487
И аз се чудех защо не искат да ми сложат тетанусовата ваксина. Затова се консултирах с няколко различни доктора- ама нито един не се нави да ме ваксинира  newsm78

# 6
  • Мнения: 420
А какви специалисти са докторите,с които си се консултирала-в смисъл направи ли консултация с инфекционист-те са най-светнати за ваксини,рискове от заразяване и т.н.Я звънни в Инфекциозна болница и си попитай там -като идея само де newsm78
Ето какво изрових за ТАП-не пише в противопоказанията кърмене:Показания
•   употребява се за активна имунизация срещу тетанус на деца до 4-месечна възраст и на възрастни. Прилага се само на здрави лица и на ранени, за които съществува опасност от тетанична инфекция.
Противопоказания
•   остри фебрилни състояния; остри инфекциозни заболявания (вкл. и рековалисценцията – 20 дни); активни остри форми на ТБК; тежки заболявания на кръвотворния апарат; остри и хронични бъбречни заболявания; декомпенсирани и остри сърдечни заболявания; ревматизъм в активна фаза; астма по време на изостряне; хипертония ІІІ стадий; тежки чернодробни заболявания; базедова болест; остри и хронични алергични състояния

Последна редакция: вт, 26 май 2009, 16:53 от liu jo

# 7
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Но личната лекарка ми каза, че в София засега няма случаи на Лаймска болест и може и да не се тествам.

Браво на нея! Моя мъж се разболя от лаймска болест точно в София преди няколко години. А познавам и още един човек, заболял от тази болест пак в София.

Но ваксината за тетанус няма общо с лаймската болест. Знам само, че заразата от тетанус е много опасна и все още се среща по нашите географски ширини. Така че ти решаваш.....

# 8
  • В чуден свят с четири Слънца
  • Мнения: 487
Благодаря ви за бързата реакция и съветите. Обадих се в "Национален център по заразни и паразитни болести", казаха ми, да звънна утре преди обяд, че вече лабораторията била приключила радбота за днес.
Браво на нея! Моя мъж се разболя от лаймска болест точно в София преди няколко години. А познавам и още един човек, заболял от тази болест пак в София.
Утре задължително ще се обадя да се консултирам, че се стреснах  Sad.

# 9
  • Мнения: 991
Преди години ,когато дъщеря ми беше на 2 месеца ме ухапа улично куче-кърмех тогава,но никой не ми е казвал,че не трябва да си слагам ТАП-консултирах се с една моя позната-инфекционист,дори ми сложиха и противобясна ваксина,тъй като кучето беше улично и не можех да го наблюдавам.Не виждам какво може да попречи ТаП на кърменето,респективно на бебето,при положение,че самите бебета се ваксинират с това-в Пентаксима има и противатетаничен анатоксин.
Има голяма разлика как даден медикамент или химикал попада в организма на бебето. Не е все едно дали ваксината ще се инжектира или химикалите ще попаднат в системата на бебето чрез храната.

Последна редакция: вт, 26 май 2009, 23:46 от Homesick

# 10
  • Мнения: 991
Не се притеснявай излишно. Лекарите по-скоро се презастраховат с ваксините, отколкото със съвета да не се ваксинираш, докато кърмиш. Затова и са те посъветвали да поемеш по-малкия риск, като не се ваксинираш.

# 11
  • София
  • Мнения: 4 381
Не е шега работа ухапването от кърлеж. Най-добре си направи изследванията за лаймска болест.

# 12
  • В чуден свят с четири Слънца
  • Мнения: 487
Обадих се в "Национален център по заразни и паразитни болести", казаха ми, че след 20-тия ден от ухапването се прави тест ла Лаймска болест, защото толкова бил инкубационния период и преди това нямало как да открият антителата (ако съм заразена). След 20 дни съм там на тест.

# 13
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Това е чудесно. Не ти решава проблема с тетанус ваксината обаче, която, доколкото знам се поставя до 24 часа след събитието иначе няма смисъл. Иначе симптомите на лаймска болест може да се появят още на 10-ия ден. Съмнявам се да имаш обаче. Наистина е рядко заболяването, но не е лошо да се изследваш за твое успокоение. Добрата новина е, че болестта се преборва с ударна доза антибиотици. Хубаво е самия кърлеж да се даде за изследване, но трябва да бъде изваден много внимателно, което не е воя случай. Стискам палци всичко да е наред. И да върви нормално кърменето.  Hug

# 14
  • София
  • Мнения: 4 381
Дали наистина е наложително да се слага ваксина тетанус в случай на ухапване от кърлеж?

Общи условия

Активация на акаунт