Как да реагирам?

  • 1 213
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 587
Тези дни бяхме на гости,където имаше едно момченце горе-долу колкото дъщеря ми.Играеха си и двете деца заедно,но по някое време момчето се обърна и бутна дъщеря ми,след което се хвана за главата и завика уж от болка,все едно тя го е ударила.Майка му веднага дойде и започна да го следи,явно си го познава и това не се случва за първи път.След малко отново се заиграха и отново се повтори същото,просто и двете майки не успяхме да реагираме,за да го предотвратим.Моята дъщеря и двата пъти плака,че се е убила,но това не е от такова значение.И двата пъти ме поглеждаше не разбиращо и обидено казваше:"Мамо,той ме бутна".Как би следвало аз да реагирам,обясних й че така не е правилно,но нали нищо й няма.После се замислих,ами ако утре пак се случи и започне да го приема като нещо нормално и позволи на всеки да я бута,когато му скимне  newsm78 Или да я науча като я бутнат и тя да отвръща?

# 1
  • Мнения: 298
Когато съм била в детската градина,почти всеки ден едно детенце ме е биело. На баща ми в един момент му писнало и ме е учел "като те бият и ти ще се биеш"  Mr. Green. Знам,че не е много редно това,но май се налага да се действа по този начин  newsm78.

# 2
  • Мнения: 9 814
Определено е хубаво детето да бъде научено да се защитава, но тук е и тънката граница между самоотбраната и агресията. Често жертвата се превръща в агресор именно под влияние на добрите уроци получавани у дома "Като те удря, го удряй!" И въпреки това не може да оставим децата ни да бъдат бутани и дърпани....

# 3
  • Мнения: 3 634
Това сигурно е по-често срещан проблем при майките на момичета.  Peace

Синът ми е на 1,7год и на един рожден ден друго момченце (около 3,5год.) го бутна доста силно. Седях със затаен дъх и очаквах реакцията на сина ми. Той се надигна тежко, отиде и издърпа килимчето-пъзел изпод краката на детето и то падна. Аз, съпругът ми и падналото дете бяхме шокирани от планираната атака на моето кюфте. Надявам се да не се превърне в побойник, но май и няма да има нужда от моите напътствия да се защитава.

# 4
  • Мнения: 1 085
Точно аз съм най - неподходящият човек, който да ти каже как да реагираш. Моят син не желае да се защитава. Сигурно аз съм виновна, но не зная къде бъркам. Ще следя темата с интерес.

# 5
  • Мнения: 2 331
Аз уча, че да те бутат не е редно и никой не го заслужава.Че това са слаби хора, които нямат подходящи думички, за да привлекат внимание или да обяснят какво има и се справят бутайки.Че моите деца няма смисъл да играят с такива деца, защото те не ги заслужават.Ако случката се развива между приятелски или близки деца обяснявам, че е нужно да кажат, че това не е добра постъпка и че им е станало мъчно.И т.н.-в този дух.Не знам разбират ли ме, защото все още не се справят адекватно с агресията.Надявам се някой ден и това да стане.Все пак са доста малки.

# 6
  • Мнения: 1 677
Аз не знам какво да те посъветвам.
Учех сина ми никога да не удря. В един момент се получи така, че него го удряха, а той не само че не отвръща, ами и на мен не казва. Това може да не е голям проблем, ако инцидентно се случи някой да го удари, но при нас се получи така, че едно момче в училище го тормозело системно много дълго време, а той не се оплакваше и не споделяше... Разбрах за случващото се по промяната в поведението на сина ми. Вече го уча той никога да не започва пръв, но ако някой го удари, той задължително да отвръща, но той вече е голям и има изградени черти от характер и не мога да го променя нито бързо, нито лесно. Преди няколко седмици едно момче го ритнало в корема, той плакал от болка, отново не отвърнал, не се оплакал на учителката, на мен също не каза, за случилото се разбрах от една майка, която е видяла какво е станало...

# 7
  • вкъщи
  • Мнения: 704
детето трябва да се научи да се защитава от такива деца

# 8
  • София
  • Мнения: 6 175
Аз уча, че е лошо да се биеш и с деца, които се бият не трябва да играе, а трябва да ги избягва  Crossing Arms
Тя пък моята е една клюкарака и само ходи и клюка, кой какво направил и кого ударил. Да не говорим, че сигурно и ще отвърне на удара (даже веднъж май е била наказана в детската за такова нещо). Но бих предпочела изобщо да не се замесва с конфликтни.

Ако детенцето е на близко семейство, все пак трябва нещата леко и от родителите да се изяснят.

# 9
  • Мнения: 4 433
И ние си имаме такова приятелче Mr. Green Но казвам на синът си,да си го връща,колкото и зло да звучи.
По добре да се научи да се защитава,отколкото да се оставя.

# 10
  • Мнения: 3 634
Мисля, че за момчетата около 5 год. е много подходящо да ги запишете на източни бойни изкуства. Като гледам нашата група как се развива и ми прави впечатление, че децата добиха повече самочуствие. Не се удрят безпричинно, но сякаш се чустват по-уверени от факта, че ако някой ги нападне те знаят как да се защитят.

# 11
  • София
  • Мнения: 12 554
Моето дете май също е родено без капка агресия в него. Бутат го, блъскат го, взимат му играчките - то се свива. Ами писна ми. Няма да стане така.
Сега му казвам - КАто те удрят, удряй!
Не че има ефект - той ми вика: Няма, мамо, не удря!

Засега съм принудена да го играя рефер. На по-късни етапи ще се наложи и по-крути мерки да взимам.  Mr. Green

# 12
  • някъде другаде
  • Мнения: 629
Според мен добре е детето да се защитава. Когато някое друго дете го бие и бета и то да се бие.

# 13
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Аз уча, че да те бутат не е редно и никой не го заслужава.Че това са слаби хора, които нямат подходящи думички, за да привлекат внимание или да обяснят какво има и се справят бутайки.Че моите деца няма смисъл да играят с такива деца, защото те не ги заслужават.Ако случката се развива между приятелски или близки деца обяснявам, че е нужно да кажат, че това не е добра постъпка и че им е станало мъчно.И т.н.-в този дух.Не знам разбират ли ме, защото все още не се справят адекватно с агресията.Надявам се някой ден и това да стане.Все пак са доста малки.

На това уча и аз моето голямо момче.Има едно дете в градината,където ходи сина ми,което си е агресивно спрямо всички вкл. и госпожите.Отначало все с Вико се разправяше,защото той е кротък.Един ден моето порастнало момче ми съобщава,че вече няма да играе с него,защото постоянно му рисува по дрехите,чупи му колите,които си носи и прочие,а приятелите не правят така.След ден два виждам,че въпросното дете търчи след Вико в двора на градината като се опитва да му привлече вниманието по всевъзможен начин.Вико само се обърна и рече-"Остави ме "и продължи играта си все едно другото дете не съществуваше.

# 14
  • Мнения: 3 804
Имах такъв проблем с голяма-но,беше  първи клас.Също я бях учила че е хубаво да удря-но,след всички възможни мерки включая и среща с родителите на детето -т.е опитахме всички мирни средства,проблема се реши с насилие,братовчед на моята учещ в същото училище зашлевил шамар на момичето и и казал че следващият път шамара няма да е само един.Не се гордея ,просто при нас така се получи,и от тогава съм им казала-удрят ли ви -отвръщайте.

Общи условия

Активация на акаунт