Малко кърма и дохранване, дайте идеи

  • 16 976
  • 44
  •   1
Отговори
  • Мнения: 116
Момичета, помогнете със съвет. Родих дъщеря си преди 17 дни. След раждането се наложи да я наблюдават в боница 7 дни (изобщо нямах възможност да я сложа на гърда) и когато си я взехме, беше на режим с АМ, 70 мл на хранене, 7 пъти дневно, на 3 часа, без нощно хранене. Докато я нямаше, изстисквах гърдите, но от стреса кърмата ми почти спря. Не спрях да се боря и в крайна сметка мляко дойде.  Но не е никак достатъчно. Абсурд е да посрещна нуждите й от 70-80 мл на хранене и я дохранвам. Правих различни опити - държах я само на кърма един ден, давах често, но само я обърках (тя е свикнала на режим) и я държах гладна. Давах от двете гърди на хранене, после ги редувах - не стига по никой начин. На всеки 3 часа суче, после изчеждам до край, така вече 10ти ден, но кърмата ми не е достатъчно и това е. Има ли шанс да се достигне изключително кърмене при тази ситуация или да се примирявам, че ще я дохранвам...
А и по този не знам до кога да продължа. Давайки й да суче и после дохранване, не знам колко приема. Понякога изяжда 30 мл АМ, поюнякога 70 АМ. Страх  ме е че или остава гладна или преяжда. В общия случай яде докато заспи и не съм сигурна че спира, когато е наядена... А ако започна да цедя и да й давам, за да знам колко е кърмата и колко да добавя, както ме съветва падиатъра, ще ми спре съвсем кърмата скоро...
Така исках да я кърмя!!! Cry

# 1
  • Мнения: 3 718
Честито бебенце, Алерина  Simple Smile
Поздравявам те за упоритостта, сигурно не ти е било никак лесно да поддържаш лактация когато си притеснена и бебето  е далеч от теб. Сега важното е, че сте заедно и с малки стъпки може да се върви в посока изключително кърмене. Но няма как това да стане от раз. Ако бебето ти суче ефективно, постепенно стимулирайки гърдите ти, те ще произвеждат все повече мляко и не е невъзможно в един момент да нямате нужда от добавката.

Режимът на бебетата се определя предимно от потребностите им. Правилно си се ориентирала на всяко хранене първо да предлагаш гърда. Дай и да суче от едната гърда, когато сама пусне вдигни я за малко за да оригне или смени пелената и после и предложи втората гърда. Ако заспи след като е изсукала гърдата (гърдите), чудесно, значи се е заситила за момента. Ако пък изглежда още гладна, предложи и добавка. Но само колкото иска. Дори и да огладнее по рано, това не е лошо, просто и предложи пак гърда. Ако те притеснява, че гърдите ти са меки, млякото се образува и по време на кърмене, не е нужно да чакаш да се събере. Рефлексът на потичане се задейства няколко пъти докато бебето суче, дори и да не усещаш напрежение, млякото слиза. Като огладнява по - рано постепенно ще си изгради режим с повече хранения в денонощие. А като предлагаш по малко добавка в началото, поне докато се увериш, че наддава добре, ще си сигурна, че не гладува.
Знам, че ще ти е трудно и притеснително да не знаеш колко кърма приема детето ти, но има и други признаци, по които да прецениш, че храната и стига.
Опитай да вкараш 10 - 12 хранения за денонощие (кърмене плюс евентуално добавка). Ако се буди през нощта, предложи и гърда.
Следи по колко мокри и по колко наакани пелени сменяш за денонощие. Ако мокрите са между 6 - 8, в случай че не даваш вода, чай, и др. течности освен кърма и АМ, значи бебето ти получава достатъчно храна.
Урината трябва да е безцветно или бледо жълто, без мирис, а изпражненията в нюанси на жълто, оранжево, като горчица, кашести.
Ако бебето ти е бодро, видимо доволно, спи спокойно, но не е отпуснато докато е будно, има добър цвят и тургор  на кожата (като щипнеш леко кожата, да се опъва пак), значи се храни добре.
Друг признак е бебето плавно и стабилно да наддава на килограми и ръст.
Мисля, че ако следиш за тези неща и се водиш по бебето си, скоро можете да възстановите кърменето. Но дори и да продължите на едно смесено хранене, ползите от кърмата, която ще приема са големи.
Ако имаш въпроси или притеснения, питай. Пожелавам ти успех и щастливо бебе  Hug

# 2
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Според мен ако детето е свикнало на режим с АМ и остане само на кърма нещата коренно ще се променят, защото кърмата се усвоява по-бързо от АМ и съответно детето ще огладнява по-бързо. За да се наместят нещата според нуждите на бебето обаче е необходимо да спреш постепенно да дохранваш. Не изведнъж. Първо махни едното дохранване, после второто и така. Казваш, че изцеждаш след като си я кърмила - значи на следвашото кърмене даваш първо да суче, после с лъжичка, капкомер или малка мерителна чашка - това, което си изцедила след предишното кърмене и най-накрая, ако още дава признаци на глад - дохранваш. Освен това е много важно да кърмиш през нощта. Така ще осигуриш повече мляко на детето, защото стимулирането на лактацията е най-добро прз нощта. Не е необходимо да будиш бебето, може да го кърмиш, докато спи. Бебетата много добре си сучат заспали. Сащо така ще те посъветвам да цедиш между кърменията и да даваш това, което си изцедила по гореописаните начини. Примерно ако детето огладнява на 3 часа ти изцеждаш през 1,5 часа. Знам, че е много трудоемко, но понякога отнема няколко седмици да си дойдат нещата на мястото. така че си на правилния път. Пий лактогонен чай, много вода, хапвай орехи, овесени ядки.

# 3
  • Мнения: 9 466
Няма да се потарям с горните две мами, които подкрепям напълно Peace
Исках само да ти честитя бебката, и най-вече да адмирирам решението ти, и желанието да кърмиш!  bouquet
Щом то е на лице-ще успееш! Peace Просто се въоръжи с търпение /че за съжаление не стават мигновенно нещата Wink/ и спокойствие Hug
Поздрави и дълго кърмене ви пожелавам! Heart Eyes

# 4
  • Мнения: 220
Само да добавя и аз  Grinning не се притеснявай че прехранваш - бебетата връщат излишъка. След хранене оригваш, ако е преяла ще върне горницата.

# 5
  • Мнения: 2 829
Алерина, бебето ти е малко и имаш прекрасни шансове да се справиш с кърменето и да намалиш или спреш добавката. Азнбих те посъветвала да зарежеш режима, т.к. с режим ще е трудно да намалиш и спреш добавката и да се въоръжиш с търпение за 1-2 седмици. Подготви се да се занимаваш само с малката ти красавица, ако имаш кого-помоли за помощ в домакинската работа, готвенето и т.н. Поразсъблечете се, контакта кожа в кожа мн. помага на кърменето, поизлежавайте се... Давай и да суче без да гледаш часовника, бъди подготвена, че първите 3-4 дни хубавелката може да суче почти непрекъснато. Записвай си колко напишкани и наакани памперси сменяш. Ако имате 4-6 напишкани и 2-4 наакани за 24 часа (ама без да даваш вода или чай) значи бебката се храни добре и няма нужда да се притесняваш. Все пак, ако се умориш, или ти се струва че бебето е много гладно-дай му 20-30 гр. добавка. Но нека не е автоматично на всяко хранене, а възможно най-рядко. Разбира се, ако бебето не пишка и не ака достатъчно е редно да дохранваш, но с тенденция да намаляваш количеството. Т.е. ако досега си давала примерно 50 мл. АМ даваш 40 гр. Това означава, че бебка ще огладнее по-рано и ще и дадеш да суче и т.н.
Не забравяй, че колкото повече суче бебето, толкова повече кърма ще имаш!

# 6
  • Мнения: 116
Момичета, благодаря ви много за поздравленията и бързите съвети. Много сте мили!

От вчера пак се реших да прескачам изцяло добавката на определени хранения. В някои случаи се получава - тя заспива на гърдата и спи около 2 часа. Но има и хранения, след които не заспива и е нервна, явно гладна и трябва да дам добавка. Вече трудно можем да говорим за режим. Когато я кърмя, ядем пак след час и половина, два. Когато давам добавка - след три, даже три и половина. Понякога изпива по 30 мл АМ, понякога 70 мл. Оставям я да пие колкото реши (а тя дали отказва когато се е нахранила?).
Лошото е, че още не мога да разбера кога защо плаче. Четох че ако е от глад, трябва да прави сукателни движения, да вдига ръце към устата и да върти глава търсейки, преди да заплаче, но тя такива знаци не дава. Нервничи, мрънка, започва да плаче и като дам добавка, заспива спокойно.
Другото за което се колебая, че е правилно, е че й давам от двете гърди всеки път. Идеята ми е да ги стимулира по-често, но пък зърната започват да ме наболяват. Мисля, че я слагам правилно - с широко отворена уста захапва почти цялата ареола, но първите няколко секунди след захапването усещам силна болка в зърното (без да е захапала само зърното). Като премине, всичко е наред и нямам неприятни усещания, но въпреки това зърната ми започват да стават чувствитепни. Дали да не започна да редувам гърдите при всяко хранене? Но така най-вероятно няма да й стига доникъде... Забравих да кажа, че доизцеждам след всяко хранене, но излизат само по няколко капки - девойката всичко изсуква и от двете гърди.  
Още не мога и да разбирам всеки път колко често преглъща. Педиатърът като ни видя първия ден как сучем каза, че преглъща на 5-6 всмуквания, а трябва да е на 2-3. Аз, за съжаление, не я усещам все още.  
Не разбирам и кога ми слиза кърмата докато суче. Знам, че не задължително, но между храненията понякога усещам в гърдите леко изтръпване, затопляне, иглички и предполагам, че това е усещането. Но докато суче - не долавям нищо подобно.

И оригането не ни се получва всеки път. Заспива дълбоко, аз я вдигам, държа я, а тя здраво спи, клати главичка, толкова е малка още Simple Smile... Дори когато е будна - държа я по 10 минути и не орига. Мога ли да й помога някак?
Благодаря ви още веднъж за подкрепата и съветите. Искрено вярвам че ще успеем и не мисля да се отказвам! Лошото е, че все има по една баба да каже- още е гладна, защо не й дадеш малко мляко, а аз както съм неуверена в момента, само това ми трябва Simple Smile    

# 7
  • Мнения: 3 718
Браво на вас, посоката е правилна.
За болезнените зърна, можеш да опиташ да смениш позите на кърмене. Опитай легнала, или бебката да е подпряна на възглавница за да нямаш напрежение в гърба докато кърмиш (седнала). Можеш също да предлагаш гърдата малко преди да ти се стори силно гладна. Така вероятно ще суче по спокойно и ще захапва по правилно.
Мисля си, че предложението на yanast е много добро, постепенно да намаляваш количеството на добавката. Ако се събуди по рано, пак даваш гърда. Когато кърмата ти се регулира към нуждите на бебето, а и самото бебе поотрасне, най - вераятно сама ще увеличи интервалите м/у храненията. Но за това има време.
Винаги е трудно в началото да разбереш защо плаче бебето. Това се учи с времето, а и всяко бебе е различно. Хубавото на кърменето е, че то не е само хранене. На гърдата бебето получава и успокоение и приспивателно и обезболяване и топлина, уют и сигурност. Искам да кажа, че дори и да не си сигурна, че бебето плаче от глад, можеш да предложиш гърда. Скоро ще започнеш да усещаш когато плаче от болка, глад или поради друга причина.
За преглъщането също няма закон, както и за усещането на слизащото мляко. Но ако момичето ти пълни пелените, явно хапва добре. Това, което излиза като течност, преди това трябва да е влязло, нали  Simple Smile Може би вече имаш и впечатление как наддава бебето ти. На първо време е хубаво да имате поне 10 кърмения в денонощие, а и нощните наистина са важни.
А бабите, амиии такива са понякога. Не се усещат, че с прекомерната си загриженост могат повече да пречат отколкото да помогнат. Важното е да вярваш на себе си. Ти си майка и решенията взимаш ти. Бабите ги пускай покрай ушите си, не е нужно да спориш с тях. Ще се справите  Hug

# 8
  • Мнения: 1 174

От вчера пак се реших да прескачам изцяло добавката на определени хранения. В някои случаи се получава - тя заспива на гърдата и спи около 2 часа. Но има и хранения, след които не заспива и е нервна, явно гладна и трябва да дам добавка. Вече трудно можем да говорим за режим. Когато я кърмя, ядем пак след час и половина, два. Когато давам добавка - след три, даже три и половина. Понякога изпива по 30 мл АМ, понякога 70 мл. Оставям я да пие колкото реши (а тя дали отказва когато се е нахранила?).

Браво за решението да намалиш добавката  Peace Нормално е бебето да спи по - малко когато е на кърма - тя се усвоява много бързо, за около час, час и половина, бебето се буди и е готово за още. От АМ спи повече, защото стомахчето все още е пълно, АМ трудно се усвоява и бебето има усещане за тежест в стомаха, затова спи повече. Изпива различно количество добавка, защото е изсукала различно количество кърма. Нали знаеш, че кърмените бебета не ядат едни и същи количества на всяко хранене, един път хапват 30 гр. друг път 130  Peace, но сукането продължава еднакво дълго  Grinning  Когато бебето се нахрани - тогава пуска, било гърдата, било шишето.

Лошото е, че още не мога да разбера кога защо плаче. Четох че ако е от глад, трябва да прави сукателни движения, да вдига ръце към устата и да върти глава търсейки, преди да заплаче, но тя такива знаци не дава. Нервничи, мрънка, започва да плаче и като дам добавка, заспива спокойно.

Да, по принцип е така, но моето бебе направо започваше да реве   ooooh! и сега е така - както се смее и почва да реве, почти без пауза, суче и пак се хили  Wink Нямаше го този период на лапане на ръчички, търсене на гърда и т.н. Само отвреме навреме го усещам като почне прекалено много да се гуши в мен или в някой друг, че е гладен. Пък като не се усетя следва рев. При твоето бебе явно е това нервничене и мрънкане. С времето ще се научиш да разпознаваш различните видове плач и настроенията на бебето  Peace

Другото за което се колебая, че е правилно, е че й давам от двете гърди всеки път. Идеята ми е да ги стимулира по-често, но пък зърната започват да ме наболяват.

По принцип е правилно, но нали си сигурна, че изсуква добре първата гърда ? Виж тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=177530.msg3576017
Зърната може да те наболяват сега, с времето ще спре да те боли, нали нямаш ранички ?


Мисля, че я слагам правилно - с широко отворена уста захапва почти цялата ареола, но първите няколко секунди след захапването усещам силна болка в зърното (без да е захапала само зърното). Като премине, всичко е наред и нямам неприятни усещания, но въпреки това зърната ми започват да стават чувствитепни.


Правилно я слагаш, първоначално при засукване има една внезапна болка и неприятно усещане, отминава след секунди, нормално е и това ще премине. И аз бях така. Зърната ще ти загрубеят не се тревожи, най - добре след сукане изстисквай малко кърма и я оставяй да изсъхне върху зърната, като останеш малко гола  Blush Може да си вземеш и някое кремче за зърна, питай в аптека. Преди кърмене нали не миеш гърдите ?

Дали да не започна да редувам гърдите при всяко хранене? Но така най-вероятно няма да й стига доникъде... Забравих да кажа, че доизцеждам след всяко хранене, но излизат само по няколко капки - девойката всичко изсуква и от двете гърди.  

Сега това с помпата изобщо не е показателно, рефлекса за потичане не се задейства от помпа, тя не изглежда като бебе, не мирише на бебе и не суче като бебе. Тялото ти автоматично задейства потичането на кърмата когато прегърнеш бебето си, с помпа това става доста по - трудно. За сега по - добре давай и двете гърди на едно хранене и прехвърляй пак на първата и после пак на втората за да си сигурна, че хубаво изсуква млякото /помпата може да лъже/. Ползвала ли си компресия на гърдата ? Ето как се прави:
 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683
За помпата ще добавя, че аз по никакъв начин с помпа не успях да изцедя повече от 5 мл. кърма, дори първите дни излизаше около 20 мл. и толкоз, а бебето си суче без проблем. На ръка обаче цедя значително повече. Ако искаш опитай да цедиш на ръка:
 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=326098.0


Още не мога и да разбирам всеки път колко често преглъща. Педиатърът като ни видя първия ден как сучем каза, че преглъща на 5-6 всмуквания, а трябва да е на 2-3. Аз, за съжаление, не я усещам все още.  

Преглъщането се чува и вижда, смуква около 2-3 пъти, може и повече за да си събере глътчица и после следва един звук като "гхм" и се вижда на гушката как преглъща. Ефективното сукане се разпознава пък като сукне и бузките хлътват навътре, а ушичките мърдат. На мен ми беше лесно, че Мартин има трапчинки и като хлътне тръпчинката - суква и много звучно преглъщаше, направо се чува: "гуц".

Не разбирам и кога ми слиза кърмата докато суче. Знам, че не задължително, но между храненията понякога усещам в гърдите леко изтръпване, затопляне, иглички и предполагам, че това е усещането. Но докато суче - не долавям нищо подобно.

Това е усещането за слизане на кърма, то с времето може да отслабне, поне при мен е така. Сега изобщо не усещам кога слиза кърмата. Преди усещах само между кърменията същите признаци като теб, но не и по време на сукане  Peace

И оригането не ни се получва всеки път. Заспива дълбоко, аз я вдигам, държа я, а тя здраво спи, клати главичка, толкова е малка още Simple Smile... Дори когато е будна - държа я по 10 минути и не орига. Мога ли да й помога някак?

Няма нищо страшно ако не се оригне детето, щом е спокойно и не мрънка, няма страшно. Аз също не съм оригвала всеки път, само слагах бебето да спи на една страна, че ме беше страх да не се задави. Може понякога да няма нагълтан въздух, който бебето да изкара с уригване. Ако все пак се притесняваш ето няколко съвета в тази тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=368745.0


Благодаря ви още веднъж за подкрепата и съветите. Искрено вярвам че ще успеем и не мисля да се отказвам! Лошото е, че все има по една баба да каже- още е гладна, защо не й дадеш малко мляко, а аз както съм неуверена в момента, само това ми трябва Simple Smile    

Не се връзвай, то винаги ще се намери някой, да ти приказва глупости. Отрежи ги и си свиркай  Laughing

# 9
  • Мнения: 10 964
Стискаме палци за успеха на начинанието  Peace

То няма много какво да добавя към компетентните съвети на момичетата, но от моя опит:
1. По никакъв начин не буди детето да го оригваш, ако е заспало (в случай, че не повръща много и опасно от това).
2. Туй, че не спи и мрънка... моята дъщеря беше така от деня на раждането си, пък наддава по кило на месец от тая кърма и до днес.
3. Час и половина-два е перфектен интервал за толкова малко кърмаче.

Всъщност... защо не пробваш да изкараш от вечерното й заспиване до обяд примерно без добавка, като суче на поискване? Тогава би трябвало да имаш най-много кърма и евентуално да ти се наложи дохранване предимно в следобедно-вечерните часове.

# 10
  • Мнения: 2 829
Браво на теб! Вървиш в правилната посока!
Сега за преглъщането-трудно е да се каже на колко сукания трябва да преглъща детето, за съжаление (аз си падам по точните науки) това не може да е проста математика. Давам личен пример- с първия ми син млякото ми течеше бавно, той сучеше по 30-40 минути на кърмене, огладняваше пак половин-един час след приключване на храненето. Сучеше по 5-8 пъти преди да преглътне. Затова пък не гълташе въздух, нямаше нужда да го оригвам и не повръщаше. Бебе номер две се нахранва за 10-15 минути, но когато ми потича кърмата се задавя понякога, нервира се, повръща, налага се да го оригвам. Той гълта на всяко сукане понякога!
Бих ти препоръчала от личен изстрадан опит да си направиш удобно място за кърмене. Да седнеш с гръб удобно облегнат на облегалка, вдигнати крака, с възглавница в скута, така че като сложиш бебето на нея ръцете да са ти свободни. сложи си нещо за хапване и пийване, книжка, лаптоп, дистанционно-всичко което ти трябва да е под ръка. Така времето за кърмене на бебето няма да те уморява, а напротив, ще ти бъде време за почивка. Така ще може 1-2-3 пъти на ден, когато можеш да правиш "дългото сукане", както аз го наричам Simple Smile Слагаш бебето на гърдата и забравяш за него Simple Smile пък то си суче, спи, суче спи.... Аз например го практикувам следобед, докато баткото спи-така си пия кафето на спокойствие и пиша във форума, гледам телевизия или чета, без изобщо да се занимавам с деца-това си е мое, лично време... Пък бебето си суче....
Следващата стъпка е още по-рядко да започнеш да даваш добавка, като опитваш да намаляваш количеството-ти сама ще прецениш кога си готова!

за това, че не може да разбереш защо плаче-ами, кой каквото ще да говори, но се съмнявам, че изобщо някой може да разбере защо плаче бебе на няма и месец.... Но затова пък природата ни е дала универсално успокоително, приспивателно, храна, напитка и т.н. ... като мрънка бебето-предложи му да суче, ако откаже-тогава вече търси др. причина Grinning

За даването на двете гърди на всяко хранене-според мен, продължавай да предлагаш и двете гърди. Ако нямаш рани по зърната за 5-6-10 дни ще загрубеят и няма да са ти така чувствителни както досега. Мажи зърното с капка-две кърма и оставяй да изсъхне на въздух. отгоре обличай памучни дрехи, но се опитай да ги държиш на въздух повечко време.
 
За оригването-ако има нужда да оригваш-бъди сигурна че ще разбереш. Ако бебето заспи спокойно-то е направо грехота да го будиш за да го оригваш!

Желая ти успех и пиши пак!

# 11
  • Мнения: 116
Момичета, тази нощ в 4 държах едно бебе, което казваше ГУЦ и блаженно преглъщаше!  Grinning Ей това ГУЦане чахках! Wink За първи път я чувам да преглъща така често. При това на всеки 2-3 засмуквания. Де да можеше да ГУЦа всеки път. За сметка на това вчера имахме лоша вечер. Държах я само на кърма между 6 и 12  и тя почти не мигна, мрънкаше, хленчеше, храних я няколко пъти, но не заспа. В 12 й дадох АМ, и спа до 5,30 (с 30 мин прекъсване кърмене в 4,00. Храня я всяка нощ по веднъж - между 3 и 4). В 6 пак й дадох АМ - изпи 70 мл. В 9 предложих само гърди, пълни при това, колкото това може да се каже за моите гърди - заспа на първата и към момента още спи.

Ще продължа да предлагам и двете гърди на всяко хранене, не ме притеснява началната болка в зърната, търпи се, страхувах се само да не се превърне в рагади, че трогава ще стане страшно. Имам и Гармастан и овлажняващия крем на Авент (мажех с него последния весец преди да родя), но чух, че е възможно да променят вкуса на кърмата и да откажат бебето. По-добре да се мажат, ако възникне проблем. Гърдите си преди кърмене не мия, но обтривам с памук, напоен с преварена вода.
А кога започват да се редуват гърдите? Когато има достатъчно кърма?

За мокренето на пелените - мокри ги. 7 пъти сменям памперс на ден и всеки път е мокър, а акита има по 2 или 3 на ден, обилни,  жълти, както трябва да са си. Но това към момента не е меродавно, защото приема и АМ (вода отказа сама да пие). Утре ни е първата консултация. Искам да мине, да се претеглим, да видим, че наддаваме добре, и тогава по-драстично ще намалим АМ (макар че, подозирам, педиатътрът няма да ни подкрепи).
А как стоят нещата със смяната на памперс когато бебето е на поискване - преди всяко кърмене ли сменяте?

Упокоихте ме за оригването. Голям проблем ни е. Хубавото е, че не връща никакво мляко, а и я слагам, да спи на страни, подпряна отзад, да не се обръща.

yanast, тези дълги сукания кога се правят? Следобедите, когато кърмата е по-малко ли? Бебето дава ли сигнал че има нужда от такова сукане? На лекциите, които слушах през бременността, всички казваха да не се оставя детето да суче повече от 20 минути общо. Доводът беше, че те и без това сучат само през трова време, после си играят и спят. Моята дъщеря понякога може да прекара часове на гърдите ми - суче, почива, суче, почива... Много рядко пуска гърдата, обръща се дменостративно и не иска повече (тук изпадам в двоумение - дали се е нахранила или се е ядосала на непускащата гърда  Thinking). Аз не я оставям толкова дълго,
а й давам да суче от всяка гърди по 10-15 минути, и после давам добавката, когато давам. Страхувам се, ако я оставя на едната гърда по-дълго време да не заспи и да няма сили за другата...



 

# 12
  • Мнения: 10 964
Алерина, аз не съм Яна - но мисля, че и тя това е имала предвид - да не ограничаваш на детето времето за сукане. Моята дъщеря за близо 8 месеца може би не повече от 20-30 пъти да е пуснала гърда сама. Проблемът на педиатрите и лекционерите е, че разглеждат сукането само като хранене, каквото то е, но е също и близост, и общуване, и какво ли не...
"Дългото сукане" са просто онези хранения, когато имаш свободно време да осигуриш на детето дълготраен комфорт и сън в скута на мама. Моето дете и до ден-днешен обича да поспива по мен, всъщност тя има тръни в леглото си, откак се е родила, та отдавна вече е паметник. Да, ще заспи като се умори, но после като се събуди, ще е свежа и отпочитанала и ще изсуче и другата...
Но, разбира се, затова се иска търпение и удобно настаняване. Трябва да си намериш удобна поза, мебел, да се заредиш с книжки и дистанционни и въобще да не те товари кърменето в този момент по никакъв начин...
Впрочем, като те чета, в началото сигурно ще те товари психологическия самия акт, че "трябва" да кърмиш 2 часа вместо 20 мин... но ако успееш да преодолееш предразсъдъка, това са всъщност моменти на почивка и удоволствие.
Успех!

# 13
  • Мнения: 2 829
Алерина, това, "дългото сукане" изобщо не е нещо задължително, просто точно както Параход е обяснила е един добър вариант хем ти да си почиваш, хем да си гушкаш бебето, хем и да го кърмиш без да засичаш време Simple Smile
Просто кърменето не е точна наука, то е естествено хранене, без часовници, мерки, правила. Но за да го усетиш и за да ти е приятно (не само да кърмиш, да ти е приятно ежедневието с бебе) е хубаво да си намериш разни удобства, улеснения, хитринки, така че хем бебето да се чувства спокойно и добре, хем и ти да имаш време за себе си, да ти е лесно, приятно... На мен тези екстри са ми мястото за кърмене, следобед или вечер, за да си ровя из форума докато бебето суче, слинга, за моментите когато аз искам да се движа нанякъде а на бебето му се суче или е нервно, кърменето легнала за когато ми се спи.
С първия ми син ми беше доста трудно, преди да се науча да се грижа за себе си, а сега ми е много лесно. Бебето почти не го усещам да ми пречи за нещо. Ако напр. трябва да се мия сутрин и да закусваме с баткото-слагам го в слинга и си върша работата. Случва се да бутам баткото в количката а бебето в слинга, или пък и двамата в количката, изобщо-научих се да комбинирам нещата и да си ми е удобно на мен, да сиимам лично време и т.н.
Отплеснах се, извинявай, но това е нещо, което често се пропуска, а според мен, комфорта на майката е изключително важен!

Хайде, пиши какъв е резултата от тегленето и после пак ще го мислим как да се намали АМ още Hug

# 14
  • Мнения: 116
Момичета, благодаря ви за оптговорите, много практични съвети давате. Предстои ми да се уча да нагаждам нещата, така че да ни е по-лесно и на двете, само веднъж да започнем да се храним нормално... По принцип нямам проблем да я кърмя дуълго време, често е на гърдите ми по 1 час, въпросът е дали това е оправдано точно сега, когато и двете се нагласяме  една към друга и се учим - аз да кърмя, тя да суче. Тя суче малко, после заспива, а като я сложа в леглото се събужда и започвая да мрънка. И аз започвам да се чудя гладна ли е или какво не е наред. А на нея май просто започва да й харесва да спи в ръцете... Като стои на едната гърда повече от 20 мин заспива толкова дълбоко, че няма как да й предложа другата...
 
Вчера бяхме на консултация. Детето е наддало добре откакто си я взех - от 3450 на 3970 (520 гр за 13 дни). Сега ще ми е по-спокойно да опитам да махна изцяло АМ. След 10 дни пак ще се претеглим и ще решим какво да правим.
Вчера съм й дала АМ само вечерта а днес още не съм. Събужда се и иска да яде (според мен е това) на всеки 2 часа. през нощта спи по-дълго. Педиатърът вчера препоръча да я кърмя през 2,5 ч, дали не е имал предвид по-плавно преминаване от режим на 3 към режим на 2 часа? Днес цял ден пръцка, и видимо я боли коремчето повече от обикновено. Като цяло е по-неспокойна и помрънква често, особено като я оставя след кърмене. В мен заспива, в леглото мрънка.
През нощта се събуди в 3, предложих й да суче, отказа и аз реших да се изцедя. Ужасих се, защото изцедих само 25 мл от двете гърди  Sad, а би трябвало през нощта да има кърма повече отколкото през деня. Към момента би трябвало да приема по 90 мл АМ на всеки 3 часа. Много съм далече от грамажа. От друга страна пък, днес ака цели 3 пъти (преди акаше по 2 пъти на ден). Вчера пък ака само веднъж. Сложна работа  newsm78 Просто се надявам тя наистина да изсмуква повече кърма отколкото аз успявам да изцедя и кърмата да я засища повече от АМ за единица количество...

Посъветвайтре ме - какво да правя с вечерната доза АМ? Вечер е много неспокойна, кърменето не помага, докато не дам АМ, не се успокоява и не заспива. Може би не трябва да й го спирам още известно време? Но нали при всички вечерно време кърмата е по-малко? Другите бебета как се справят с това? Thinking

А това усещане, изтръпване, всеки път ли се усеща при слизане на млякото? Вчера имах такова усещане 4-5- пъти, днес само 2. Означава ли това, че кърмата ми днес е по-малко?  



    

Общи условия

Активация на акаунт