мисля да спирам аспирина!

  • 8 248
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 526
Здравейте,

Поради високи нива на тат и мат ми е предписан аспирин-протект и вливания на имуновенин.
Правих си и антифосфолипидни антитела, тромбоцитно-левкоцитни агрегати, НК клетки - всичко ми е в норма.
Само Тат и Мат са ми много завишени.

Пиех си аз аспирина през ден, обаче онзи ден прокървих. Ходих спешно на доктор..СлаваБогу бебето е добре, имаше и сърдечна дейност (в 7ма седмица съм), но доктора ми каза, че няма смисъл да пия аспирин, тъй като нямам показания за него.

От Плевен обаче ми казват да го продължавам след като ми спре кървенето.
Преди малко обаче се разрових малко из нета за да намеря инфо специално за аспирина и антитиреоидните антитела...не намерих нищо свързващо двете неща, но намерих следното и яко се уплаших:

Става дума за бременна жена (след инвитро) починала вследствие на мозъчен кръвоизлив в следствие на лечението с ниски дози аспирин (все едно аспирин-протект) и хепарин (нашия фраксипирин) + вливания на венозен имуноглобулин.(нашия имуновенин)

пуснах превод с google, макар, 4е е доста нескопосан, все пак се разбира достатъчно добре:
http://translate.google.bg/translate?hl=bg&sl=en&u=http: … egnancy%26hl%3Dbg

за тези които са по-добре с английския ето оригинала (по-добре се разбира):
http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/00052611.htm

Честно да ви кажа, не виждам защо трябва да рискувам с този аспирин-протект..

# 1
  • Варна
  • Мнения: 617
 Shocked Отново ме вкара в чуденка...
Когато Конова ми изписа същите тези неща, аз изрично я питах: При всичките ми бременности до сега, винаги получавам кървене. Аспирина няма ли да ми навреди в този случай. Тя каза -НЕ. И се питам...как така имам генна мутация свързана с тромбофилия, а в същото време винаги съм прокървявала...

# 2
  • Мнения: 9 063
Не съм компетентна по въпроса с тат и мат, затова не знам доколко бих ти била полезна...
Според мен аспиринът няма вина в случая - ненапразно се приема в малки дози. Друг е въпросът дали имаш показания да го приемаш - в смисъл, не знам доколко влияе на тат и мат..
Относно имуновенина - аз лично съм твърдо против вливания. Но не знам и те как се отнасят към въпросните хормони...
Терапия с нискомолекулярен хепарин (фраксипарин) и аспирин се предписва в случаи на тромбофилия. Но как действа на щитовидните хормони - не зная...
На доцент Конова (предполагам тя ти е назначила терапията?) имам доверие, голямо - ако тя е предписала терапията, предполагам е редно да я зпазиш...други имунолози, конкретно в София, са за доста по-агресивни терапии, с такова впечатление съм останала...

Слави - прокървяване имах и аз, леко, но имах, съвсем в началото, към 8 седмица - спрях аспирина, но продължих с фраксипарина. Когато всичко се нормализира, продължих с аспирина. Пак казвам - зависи каква е мутацията, зависи дали въобще има тромбофилия...

# 3
  • Мнения: 526
мдаа..
А аз пък не мога да разбера защо трябва да го пия след като нямам нито антифосфолипидни, нито тромбоцитно-левкоцитни...е, да генни мутации не правих, защото тя каза, че няма смисъл тъй като вече имам едно дете.

Сега продължавам да чета чужди статии, и дори в момента чета една в която се казва, 4е това за антифосфолипидните тела, аспирините и хепарините там...не е доказано изобщо. Просто се смята, че може да помогне...

Общо взето трябва много добре да се пресметнат рисковете и ползите.
А на мен и Тодорова и Конова ми предписаха аспирин-протект, просто ей така заради антителата тат и мат. Но за тях пък препоръчват вливания така, че пък аспирина за кво е не знам. А да не говорим, че изобщо не мога да намеря сайт в който да пише нещо относно действието на аспирина към тат и мат.

Доколкото разбрах предписват аспирин-протект винаги когато се сметне че има риск от спонтанен аборт.
Може би за момичетата с антифосфолипидни тела или генни мутации е по-оправдано, но само за тат и мат....за какво....
Не разбирам, и никой не може да ми обясни.

# 4
  • Мнения: 526
Току-що си получих изследванията, обаче съм притеснена! ТСХ ми се е вдигнало доста, беше 0,54, а сега е 1,74, ФТ3 е паднал на долната граница Cry Cry Cry

Изглежда ми е  малка дозата на еутирокса, ясно, че ще ми я увеличат, но дали не е станало нещо  лошо на бебо? Sad

За сметка на това обаче тат и мат са ми спаднали САМИ..малко но все е нещо. И то за по-малко от месец!

# 5
  • София
  • Мнения: 6 356
пациентката от статията не е починала от аспирина, а от вродена малформация. не може да се докаже връзка с аспирина:
The patient died from a cerebral hemorrhage associated with a congenital arteriovenous malformation. Although a causal relation between anticoagulation and hemorrhage from an arteriovenous malformation cannot be established, pregnant women have the risks for bleeding associated with anti-coagulation therapy found in the general population (cerebrovascular accidents, gastric ulcers, and trauma) in addition to unique hemorrhagic risks such as ectopic pregnancy.

но си права, че няма логика да пиеш аспирин за ТАТ и МАТ. имам и аз чувството, че го изписват наред на всички с проблеми...

# 6
  • Варна
  • Мнения: 617
На мен Конова ми каза, че аспирина помагал за по-доброто усвояване на селена, а той пък от своя страна повлиявал ТАТ и МАТ. На мен ми правиха и изследване за генни мутации, независимо, че имам две раждания все пак.

# 7
  • Мнения: 694

Относно имуновенина - аз лично съм твърдо против вливания. Но не знам и те как се отнасят към въпросните хормони...

Стеф ,защо си твърдо ротив имуновенина  ??? ShockedАз като говорих с Доц.Конова ми каза че имуновенина ми е най-безвредното лекарство което приемам Simple SmileТака че незнам какво толкова му е лошото засилва имунната система и подтиска афа затова се влива Hug

# 8
  • Мнения: 9 063
Веси - важното е всеки да вярва, че прави най-доброто за себе си Hug

Слави Йо - спомням си преди време една мама, опитваше за второ детенце...оказа се че има като моята мутация (PAI) и макар че първата й бременност е била съвсем лека и не е ходила по никакви изследвания, сега с втората има проблем. Казали са й (не помня къде и кой), че при дадени обстоятелства (?) мутацията се активира...

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 09:41 от .:.Stef.:.

# 9
  • Мнения: 526
Vesi2,  на мен АГ докторите с които говорих не ми го препоръчват през бременността защото има риск от алергични реакции. Най-тежката - алергичен шок, при който спира сърцето, за щастие е рядко срещано, но пък имало други по-"леки", като вдигане на висока температура, при която бебето няма да оцелее. С една дума не е ясно дали в стремежа си да направим най-доброто няма да постигнем обратното. От друга страна, като гледам, че не при всички момичета падат тия антитела...не знам дали искам да рискувам. Има още нещо друго - през бременността организма изпада в т.нар/ "имунен толеранс", което означава, че сам подтиска имунните реакции за да може да запази бебето. Резултата е, че може антителата да спаднат сами без да правиш нищо. При мен след първоначалния скок в началото на бременността, сега за 3 седмици сами са спаднали. Не знам до колко ще спаднат, но ...се замислям..ако почна да правя вливания..каква е наистина гаранцията, че ако спаднат са спаднали именно от имуновенина а не от "имунния толеранс"?.. А имунната реакция е нещо което не можеш да го прогнозираш. Може пък дори да стане обратното - да се повишат от това че организма ше шашка какво става какви са тия антитела дето изведнъж се оказват, при тва не са негови...абе не знам....Аз лично се отказах от вливанията, нищо че антителата са ми ужасно високи.  В крайна сметка никой не може да ми гарантира крайния резултат.

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 10:55 от nlight

# 10
  • Мнения: 526
Веси - важното е всеки да вярва, че прави най-доброто за себе си Hug

Слави Йо - спомням си преди време една мама, опитваше за второ детенце...оказа се че има като моята мутация (PAI) и макар че първата й бременност е била съвсем лека и не е ходила по никакви изследвания, сега с втората има проблем. Казали са й (не помня къде и кой), че при дадени обстоятелства (?) мутацията се активира...

Да, странно защо тогава Конова ми каза, че няма смисъл да изследвам тези генни мутации.

# 11
  • Мнения: 9 063
Според мен е съвсем нормално първите три месеца от бременността да са съпроводени от скок във повечето резултати,,,докато организмът се нагоди към промяната. Но има и случаи, в които задържане просто не се получава и тогава може би е по-разумно да се предприемат вливания, макар че са рисковани и с несигурен резултат Rolling Eyes

Да ти кажа, и на мен ми е странно...не знам, в областта на имунологията нещата не са съвсем изяснени и имам чувството, че се стреля напосоки...а може би всеки случай си е индивидуален и изисква отделен подход...

# 12
  • Мнения: 526
Да, Stef, точно така е - стреля се напосоки с надеждата че все нещо ще окаже ефект. Лошото е , че това не винаги е безопасно, и наистина трябва много добре да се прецени оправдани ли са рисковете. На мен Тодорова ми каза - за тат и мат - аспирин протект всеки ден, + вливанията, Конова ми намали малко дозата на аспирина -през ден, и то сякаш най-вече защото аз и казах, че ме е страх и съм си я намалила.
Аспирина специално го предписват винаги, но май предимно в Плевен (Конова, Тодорова). Моята ендокриноложка ми каза, че аспирина се пие за други антитела, не за тат и мат. А за селена ми каза постепенно да го намаля през ден и да го спра.
И дори ми каза, че изобщо няма смисъл да си изследвам антителата. Да следя само хормоните.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 220
Риск от повтаряема загуба на бременност поради тромбоза на плацентарни капиляри

Съществуват проучвания, които доказват взаимовръзката между вродената тромбофилия и абортите в по - ранен срок на бременността. В проучване на Greer и сътрудници през 1999г. при жени с вродена тромбофилия се доказва, че абортите през първите три месеца от бременността са резултат на смутена имплантация на ембриона, докато абортите през последващите месеци са резултат от тромбозни епизоди в плацентата. Придобитата тромбофилия се дължи на формирани антитела, насочени към повърхностно – клетъчните или вътреклетъчните структури на клетките на различни органи и тъкани. Те са причина за възникване на имунологичен конфликт в структурата на различни тъкани, включително и в тъканите на развиващия се ембрион. От всички известни до момента антитела, с най–голямо клинично значение са антифосфолипидните антитела и някои органно -специфични антитела. Антителата, които се формират при автоимунни ендокринни заболявания също могат да причинят имунологичен конфликт в ембрионалните структури. От всички тези антитела с най–голямо значение за клиничната практика са антителата ТАТ и МАТ, които са насочени към клетъчните структури на щитовидната жлеза. ТАТ (абревиатура от Анти Тиреоидни Антитела), са насочени към повърхностно клетъчните - мембранни структури и МАТ (абревиатура от Анти Микрозомални Антитела) са насочени към микрозомните субстанции на клетките на щитовидната жлеза. ТАТ и МАТ, се срещат най–често при заболявания на щитовидната жлеза: тиреоидит на Хашимото, Базедова болест и в по – редки случаи в съчетание с други автоимунни заболявания, от които най- често при: захарен диабет, болест на Адисон и др.. Известно е, че автоимунните заболявания на щитовидната жлеза са най–често срещаните болести при жените в репродуктивна възраст и се проявяват между 20 и 40 годишна възраст от живота им. Също така, ТАТ и МАТ могат да формират по вторичен или кръстосан механизъм антифосфолипидни антитела, с което рискът от възникване на имунен конфликт по време на бременност нараства.

Надявам се да е станало ясно защо се пие аспирин !  Wink

# 14
  • Мнения: 526
Toche, тва не е доказано обаче. И аз много се рових и намерих както материали в които се казва 4е има прочувания според които има риск (говоря специално за тат и мат), така има и други които показват, че няма връзка. Изобщо на този етап нищо не е доказано. Като цяло тат и мат ги дават рискови при имплантацията.
За антифосфолипидните и аз четох доста, че при тях се дава аспирин. Но за тат и мат? Каква е връзката с аспирина?

А ти нали май беше правила вливания на имуновенин? Ако не се бъркам май беше споменала , че не са паднали?..или се бъркам?

Общи условия

Активация на акаунт