По-често по по-малко или по-рядко по повече

  • 1 403
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 048
Имам един много интересен въпрос,тъй като не мога да уловя сигналите на бебо и все не знам кога е гладен и му предлагам по моя инициатива,все ме е страх,че не му стига,а той си мълчи и така аз предлагам,а той ту отказва,ту цоква по малко..
Странно,но май сме от типа бебета,които могат да стоят гладни без да протестират,мъжа ми преди ми казваше,ами той не си иска,защото ти не го оставяш(смисъл че все му предлагам и той не огладнява),ама и той не излезна прав,защото го оставих за кратко и той не си поиска...не знам къде бъркам,ама вече не се издържа...
Някои ми казват 'абе много го натискаш,насилваш го,все го тъпчеш,много често му предлагаш и той за това не иска,давай по-рядко за да огладнее и той сам ще си иска',други пък  ми казват да го пробвам по- честичко... Та и аз се питам дали ако не му предлагам по-рядко ще си хапва по повечко,а сега да ми отказва или да цоква по малко,защото не е гладен.....или пък така мога да сгафя още повече като го оставя гладен за дълго време....Знам ли кое е по-правилно.????

# 1
  • Мнения: 3 929
Ако бебето е гладно, ще го покаже и ти ще разбереш. Аз давах, когато той си поиска, не съм настоявала по моя преценка, да не говорим пък да го буда, за да го кърмя под час.

# 2
  • Мнения: 1 048
Ако бебето е гладно, ще го покаже и ти ще разбереш. Аз давах, когато той си поиска, не съм настоявала по моя преценка, да не говорим пък да го буда, за да го кърмя под час.
Да това исках и аз да правя,но преди да се роди синчето ми...сега разбирам че не  всички деца си искат...или поне аз не го разбирам и за това се чудя как да постъпя.Иначе ако той сам си искаше и аз го разбирах щеше да е супер

# 3
  • Мнения: 362
И при нас е горе-долу така.Всички казват,че бебето дава сигнали,когато е гладно,но на мен все още ми е трудно да разбера кога е гладен(колкото и странно да звучи).Само вечер и през нощта му личи,че е гладен:) Затова му предлагам гърда на 2-3 часа(или по всяко време,като се размрънка) и тогава той ясно си показва дали му се хапва или не.
Слувало се е да не е ял 4-5 часа и да хапне съвсем малко,а друг път,на по малък интервал,да цока,като невидял Peace

# 4
  • Мнения: 3 595
Здравей Норче, въпреки че не съм ти писала досега съм засичала твои постове и от това, което имам като наблюдения е за едно прекрасно растящо бебе и една любяща, но притеснителна майка. Моето лично мнение е, че най-удобно и най-малко притеснително за майката е да се води по бебето. Гладно спокойно дете не познавам. Това, което си мисля, че би могла да опиташ е да го оставиш за 1-2 дни да показва кога огладнява и имайки предвид случващото се, да му предлагаш храна малко преди момента на разплакване, т.е. при симптомите на глад, които ти вероятно добре познаваш. Ако искаш опитай се да имаш по-голямо доверие в бебето и да се водиш по него, доколкото ти е възможно Peace

Конкретно на въпроса ти по-често по по-малко или по-рядко по повече, бих казала честото кърмене цели увеличаване на лактацията, ако е по-нарядко по-скоро би се намалила. За мен оптималния вариант е, винаги когато бебето има нужда и толкова дълго колкото иска.  Желая ви успех!   bouquet

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 14:50 от Ivy

# 5
  • Мнения: 1 048
Здравей Норче, въпреки че не съм ти писала досега съм засичала твои постове и от това, което имам като наблюдения е за едно прекрасно растящо бебе и една любяща, но притеснителна майка. Моето лично мнение е, че най-удобно и най-малко притеснително за майката е да се води по бебето. Гладно спокойно дете не познавам. Това, което си мисля, че би могла да опиташ е да го оставиш за 1-2 дни да показва кога огладнява и имайки предвид случващото се, да му предлагаш храна малко преди момента на разплакване, т.е. при симптомите на глад, които ти вероятно добре познаваш. Ако искаш опитай се да имаш по-голямо доверие в бебето и да се водиш по него, доколкото ти е възможно Peace

Конкретно на въпроса ти по-често по по-малко или по-рядко по повече, бих казала честото кърмене цели увеличаване на лактацията, ако е по-нарядко по-скоро би се намалила. За мен оптималния вариант е, винаги когато бебето има нужда и толкова дълго колкото иска.  Желая ви успех!   bouquet
Много ти благодаря за милите думи...но за момента ме е страх да го оставя,кърмата ми осезателно намаля и в едната ми гърда имам по-малко мляко,даже бих казала почти нямам и мисля,че момента не е много подходящ,пък и имайки предвид,че съм го оставяла,не вярвах,че има дете,което като е гладно да не реве или да не го показва по някакъв начин ,ама...ей на.Моя сладур преди около месец и половина почна да си поспива повечко,да прави по-дълги паузи да хапва набързо и аз реших да го оставя,защото вече беше голям,до тогава все не смеех и го будех на максимум 3 часа.Да ама той ми се отблагодари с отказване да сучи,рев,много сън,отпадналост и сваляне,буквално сваляне...Така тичах до поликлиниката 3-4 дни,мерихме се,мъчихме се,дебнех го да го нахраня,често спейки...и от тогава пак ме е шубе и не смея да го оставям ей така на произвола,ама и той е инат и не се дава лесно...често се дърпа,реве,аз пък настоявам и някак си стигаме до средно положение.Не съм писала тук за това,бях толкова притеснена,че не правих нищо друго освен да се опитвам да го нахраня,да ям и да спя,само Бу знае и ми даде някои много добри съвети,които доста ми помогнаха,най-вече психически
Страшно много искам да се водя по него,да си имаме взаимно доверие и заедно да изградим наш си режим,ама....за сега ме е страх
 

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 17:03 от nor4y

# 6
  • Мнения: 5 401
nor4y, първите няколко месеца обикновено преминават във взаимно опознаваме между майката и бебето. Не е лесно и за двете страни, но с много любов и търпение майката се научава да разбира бебето си и дори да предугажда неговите нужди.  Hug Въпреки че сигналите за разпознаването им са описани добре, все пак човешкото бебе не е машина, а има собствен характер, съвсем индивидуален. Сигурна съм, че двамата се справяте чудесно. Тревогите, които изпитваш, са съвсем нормални и естествени - това е пътя, по който израстваме всички като майки.  Simple Smile

Храненето на поискване, така както го е описала Ivy, е единствения естествен начин за отглеждане на малкото същество. Знаеш, че при кърменето е невъзможно да определиш какво количество е изсукало бебето, а и всеки път то суче различно - по-вяло, по-енергично, повече или по-малко. Така че, когато майката позволи на своето бебе то самО да определи "режим", можеш да си спокойна, че нещата се получават.  Hug

# 7
  • Мнения: 1 174
А от самото начало ли му предлагаш, никога ли не си изчаквала той да си поиска, с изключение на пробното оставяне, за което говориш ?
Знаеш ли, nor4y мисля си, че детето е на почти 4 месеца. За толкова много време е възможно да си е изградил поведение на изчакване да му предложиш, на него никога не му се е налагало да си иска, винаги ти си предлагала и той може би е отвикнал да показва, че е гладен и когато ти си го оставила пробно, да видиш кога ще огладнее, той просто да е "забравил" как се казва "Гладен съм"  newsm78 Изказвам просто предположение, не знам дали съм права, но това ми мина през ума.
Разкажи ако искаш за този пробен период. Как точно протече. Когато го нахрани, колко време мина докато детето огладнее и абсолютно с нищо ли не показа, че е гладен ? Какво точно имаш впредвид под сваляне ? Теглила си го след ядене или какво ?

ПП Имаш лично съобщение

# 8
  • Мнения: 3 595
Ако искаш да го оставиш той да те насочва, действително може да се наложи да му дадеш време, за да се научи да си показва, в случай че не го прави. А ако ти ще си по-спокойна предлагай му както досега, той наддава добре, здрав е, жизнен е, нали така? Какво казва педиатъра за здравословното му състояние?

# 9
  • Мнения: 1 048
А от самото начало ли му предлагаш, никога ли не си изчаквала той да си поиска, с изключение на пробното оставяне, за което говориш ?
Знаеш ли, nor4y мисля си, че детето е на почти 4 месеца. За толкова много време е възможно да си е изградил поведение на изчакване да му предложиш, на него никога не му се е налагало да си иска, винаги ти си предлагала и той може би е отвикнал да показва, че е гладен и когато ти си го оставила пробно, да видиш кога ще огладнее, той просто да е "забравил" как се казва "Гладен съм"  newsm78 Изказвам просто предположение, не знам дали съм права, но това ми мина през ума.
Разкажи ако искаш за този пробен период. Как точно протече. Когато го нахрани, колко време мина докато детето огладнее и абсолютно с нищо ли не показа, че е гладен ? Какво точно имаш впредвид под сваляне ? Теглила си го след ядене или какво ?

ПП Имаш лично съобщение
Ами в началото знаех че новороденото трябва да яде 10-12 пъти на ден,за това гледах да го будя на 2-3 часа за ядене,а той много спеше и ми беше много трудно,след първите 3-4 седмици реших,че мога да го оставям да спи 3-3.5,но не повече,а когато ми се струваше,че не е хапнал хубаво гледах да му предложа и по-рано,все се притеснявах като спи толкова много-будех го или като се събудеше сам,му сменях памперса и му давах да яде.И естествено винаги съм му предлагала ако е неспокоен или реве,абе все гледах първо ц.ц. да набутам.Един ден бях на кафе,а той си спинкаше сладко,сладко,всички ми казваха сега къде бързаш,той спи,вече е голям като е гладен ще се събуди и така реших да не го будя,оставях го да спи по колкото си иска ,а като се будеше му сменях памперса и му предлагах,не съм го оставяла да си седи...(само да кажа,че той не винаги спеше толкова много,като поотрасна много трудно взе да заспива,дори и да му се спи,а на него съня му е преоритет,все се опитвах да го приспя по някое време за да може да е свеж за следващото хранене,а той често будуваше и като реша да му предложа цокваше малко и заспиваше,много се дразнех,та затова държах винаги да поспи м/у храненията)Та така той взе да прави големи паузи,често по 4-6 часа през деня,даже понякога си мислих,че бърка деня с нощта.Вече не помня точно,но една сутрин отказа да яде(често ми се случваше да не иска,винаги се чудех този път дали ще яде...или не),ревеше,дърпаше се,спеше много,с много зор го карах да хапне по малко.Отидох при педито и го измерихме-оказа се че за 8 дни е качил 40грама,на следващия ден пак отидохме да го премерят беше свалил 40грама(решихме,че си е качвал,но е взел да сваля по малко),направихме 1-2 пробни кърмения,видяхме,че все пак яде...прояде по малко,след около 3-4 дни,в които до колкото имам спомен му предлагах много на често и предимно докато спи се пооправиха нещата и той почна пак да качва.Така и не разбрах защо я направи тази стачка,дали заради ваксината(макар че бяха минали 5-6-7 дни) или заради нещо друго....
В началото на този месец,пак след ваксината няколко дни(4-5) след обед до вечерта ставаше нервен,ревеше,отказваше да яде с доста зор го успокоявахме и хапваше по малко,но уж отмина.Имаше период преди около 20 дни,в който почнахме да се храним на около 2.5-3 часа,сутрин като стане яде(около 6:30-7:30) и последно към 21-22 часа,прецених че му е малко и му давах и вечер към 2:30-3:30  часа,така беше ок,обаче често мрънкаше м/у храненията,защото трудно заспива и ако му дам цоква 2-3 пъти и заспива по -лесно,реших да го хващам,когато започне да нервничи и му давах,понякога хапваше по-малко,след което заспиваше за около 30мин до час,след това като се събуди пак си му давах.Да обаче по едно време взе да отказва след като се събуди и се почна едно лудо гонене и в комбинация с намалялата кърма и по-малкото мляко в едната гърда(което пък е от много време)....а и преди спеше както казах по30-40  мин м/у храненията и веднъж или два пъти по час час и половина,а сега от няколко дни спи сутрин за около 40 минути и после като заспи на обед спи по 3-4-5 часа и аз без да го будя му предлагам ,но не винаги с успех или пък хапва много малко,страх ме е да го оставя и без това хапва по много малко,какво ли ще стане и с тези дълги паузи
Май се поулях,пък и не знам дали ме се разбира,но се опитах да обясня подробно,пък и аз самата съм доста объркана,дано ми се разбира
А и м/у другото не съм получила ЛС

# 10
  • Мнения: 1 048
Ivy доки е адски заета и винаги на консултация сме по 3 деца,но пък когато имахме проблем откликна и ни приемаше при нея  или ни даваше везната вкъщи,никога не е предлагала да давам добавка,макар че сваляхме,напротив насърчи ме да си го кърмя,макар,че каза да правим по-големи паузи да огладнява #2gunfire #2gunfire,та както и да е,не каза нищо лошо,каза че наддава плавно...и това е.Иначе е много жизнен и енергичен,според мен и мъжа ми Thinking,напоследък е малко по-кисел,ама това е

# 11
  • Мнения: 3 595
Норче напълно естествено е бебето да заспи на гърдата, не е задължително, но е напълно нормално. Обикновено малките бебета спят на често по малко, заспиват, събуждат се, хапват и пак заспиват. От това, което си описала сте преминали през стачка и сте се справили перфектно! Причините могат да са много и различни, но по-важното е че е отминало и че сте го преодолели. По-добре от майката едва ли някой познава бебето и е напълно възможно да е реагирал по някакъв начин на ваксините и други майки са споделяли същото. Имай предвид, че момченцето ти вече е по-силничко, отколкото е било и ще успява да изяде дадено количество мляко, за много по-кратко време отпреди. Може дори за 5 мин да се нахрани, това не означава, че яде малко, а е възможно просто по-бързо да успява да си изяде необходимото мляко. Мисля, че се справяш повече от добре, единственото, което си мисля, че можеш да промениш е да не го гониш, ако не иска. Предлагай му, ако иска-иска, ако не следващия път няма да откаже  Peace

# 12
  • Мнения: 1 174
Брех, май ще се окаже,  че бебока наистина не си казва като е гладен  Grinning
Виж, Норчи, как би ти било по - лесно на теб ? Ако те устройва ти да му предлагаш, намисли си някакви ориентировъчни часове, в които да предлагаш и давай както досега, но недей да го преследваш за ядене, просто предлагай и ако хапне - хапне. Записвай си няколко дни дали това го устройва и него, колко често си предложила и колко пъти е отказал, а като е приел - колко дълго е сукал и виж какво ще излезе  Peace
Другото, което мога да предложа: остави го през деня да яде когато се сети, но през нощта го кърми в просъница и когато се събуди или промрънка насън, щом така яде хубаво, той ще си наваксва дългите паузи през деня /ако отново ги прави - сега е по - голям и може пък да не е така/.
Всичко зависи от това какво ти искаш да постигнеш  Peace Ще напишеш ли как си представяш да протича кърменето ви? Ако сега се притесняваш, че ако го оставиш да си иска сам, той ще гладува, то за теб  е удачно да продължиш с този начин на кърмене на предлагане и така и двамата ще сте спокойни и доволни.
Ако обаче не си спокойна така, под постоянно напрежение си кога ще яде, да му предложа ли или не и т.н., по - добре забрави притесненията си и опитай отново да го оставиш сам да си иска newsm78
При наличието на другия проблем с намаляването на млякото в едната гърда, ще ти е трудно да комбинираш и двете неща, но ще се справиш  Peace

ПП Пратих ти ЛС отново, извинявам се, нещо нета ми изчезва отвреме навреме  Sad

# 13
  • Мнения: 1 048
Ivy ,rosy_bosy радвам се,че ми обръщате внимание,макар че на повечето им е странно,защо така процедирам.
Все още се колебая дали да го оставя сам да си иска и изцяло ли,смисъл дали да не процедирам така-ако не си поиска до 2:30-3 аз да му давам,ама какво да правя,ако му дам и заспи или пък спи дълго... newsm78 или пък само аз да му предлагам,ама се чудя как е по добре по-честичко ли или по-рядко,ако му давам по-често е вероятно или да не иска или да хапва по малко,защото не е огладнял,но пък се стимулира лактацията,а ако му давам на по-рядко сигурно ще яде повече и няма да отказва,ама дали няма да го оставя гладен и няма да имам и такава стимулация...
Често си мисля,че това даване,когато му се спи и мрънка разваля после храненето,защото хапва ама много малко и заспива,а после като се събуди явно не е много гладен и така реално се удължава интервала между същинските хранения....
Другото,за което се чудя е дали ако хапне малко(макар че съм се мъчила да го накарам да хапне още 30мин) и после се изцедя за още 15мин и ако той след още 30мин до час премрънка и му дам дали пък не цоква малко,защото точно преди малко съм му изцедила млекцето и не мога да произведа толкова бързо.
Одеве например го оставих да спи 3 часа,даже и повече и след това хапна доста(смисъл повече минутки) Grinning Laughing
А относно това как си представям кърменето иска ми се да не ми отказва,да не се чудя вечно дали ще яде този път и колко,да не се гоним и мъчим.Иска ми се да си изгради,заедно да си изградим някакъв режим,няма значение дали ще е на час и половина два или на два и половина три,важното е да сме доволни и двамата с бебо..а и тримата с тати Joy .Искам да знам горе-долу с колко време разполагам,какво мога да свърша,кога можем да излезем без да се притеснявам Joy  дали не е гладен и кога ли ще яде,това всъщност е една от основните причини да искам да си изградим някакъв график,а така не знам за колко време да излезем на разходка,често се притеснявам че дори и да е гладен няма да си поиска,а и не се кърмим навън(давала съм му 2-3 пъти в колата),срам ме е и то може би пак защото не знам дали ще яде,дали ще мрънка,трябва да му дам едната,после другата гърда,после да го оригна и след малко пак предлагам гърдите.,накрая след като съм се убедила,че не иска повече се цедя 5-10мин минимум,не че изкарвам винаги по нещо,ама чат пат се случва,пък и вън с толкова много интересни неща едва ли ще иска да яде #Crazy

Последна редакция: сб, 30 май 2009, 09:23 от nor4y

# 14
  • вкъщи
  • Мнения: 704
давай му когато си поиска-просто следи плача муи ще се научиш да разпознаваш кога е гладен

Общи условия

Активация на акаунт