Бременност и хормони на щитовидната жлеза

  • 35 335
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 218
Здравейте!В момента съм бременна в 15 г.с и съм с Хашимото-ТАТ и МАТ са ми високи.ВСеки месец следя антителата и ТСХ,което последно беше        2.11при норма (0.34 - 2.5 μIU/ml) и пия Л-тироксин по 1 таблетка.Няколко пъти питах ендокринолога,който ме следи не трябва ли да изследвам и ФТ3 и ФТ4,но отговора беше,че щом ТСХ е в норма значи всичко ще е наред.Аз се притеснявам,обаче,защото прочетох колко опасно зо плода може да бъде ниското ФТ3 и вярно ли е това,че щом ТСХ е в норма няма смисъл от изследване на другите хормони?И още нещо Л-тироксина само за поддържане на ТСХ ли се пие?Благодаря

# 1
  • Мнения: 526
Светле, моята ендокриноложка ми казва, че ТСХ не трябва да се вдига над 2, и освен това се изследва и ФТ3 винаги заедно със ТСХ. Основния показател е именно ФТ3. Питах, за ФТ4, но тя ми каза, че няма смисъл да го изследвам, защото по време на бременността той играел ролята на свързващ белтък (дано си спомням правилно) и обикновено винаги показва високи стойности. та един вид не е показател.

Аз вчера ходих при нея защото ТСХ ми бе6е1,74 а ФТ3 беше малко под средата на реф.стойност

Тя каза, че така хормоните са добре, но тъй като твърде бързо (за 3 седмици) ми е скочили тсх, ми увеличи дозата на еутирокса. Сега пия 2 дена x 75мг и един x 50. Освен това ми каза да правя контроли на всеки 40 дни.

ТСХ не е достатъчен показател!

# 2
  • Мнения: 2
Светле аз също страдам като теб от хашимото,но нямаш място за притеснение защото ако правилно си следиш хормона и си приемаш елтероксина няма проблем. Истината е една и тя е че от 4 мес.на бременноста хормона играе важна роля в развитието на мозъка на плода така че той трябва да се подържа в норма от 1.5 до 2, не сестряскай много но го обсъди с твоя гинеколог защото на мен ми казаха че трябва да родя секцио но бебето избърза и се роди нормално живо и здраво вече сме на 1 год.

# 3
  • София
  • Мнения: 308
Те двете са свързани - когато едното ниско, другото е високо и обратно. На мен са ми следили само ТСХ Peace Ако си го следиш редовно, няма проблем! Аз го пусках всеки месец.
Не се притеснявай, слушай си лекаря и не чети много в нета, че колкото потребители, толкова и мнения!

# 4
  • Мнения: 218
Благодаря ви момичета!Следя ТСХ всеки месец и то си е внорма,въпреки че последния месец беше на горна граница,но тогава ми увеличиха и Л-тироксина и се надявам,че всичко ще е наред.Около 15 този месец ще си пусна пак да видя дали е спаднал.Питах и гинеколога ми ,ако ФТ 3 е ниско има ли опасност за умственото развитие на плода и той каза,че е опасно ако ТСХ е високо,но щом е в норма значи всичко ще е наред и да не си пълня главата с глупости.Дори каза изобщо да не го изследвам ФТ З,а само ТСХ.

# 5
  • Мнения: 52
Здравейте момичета,
Чета че сте изследвали ТСХ , а ТАТ и МАТ проверявали ли сте по време на бременността? Питам Ви защото моите се повишиха независимо от това, че пиех Селен, Лимфомиозот , Л-Тироксин. Имам и вливане на Имуновенин.

# 6
  • Мнения: 702
Момичета, след една неуспешна бременност и лапаро, сега не мога да си оправя хормоните. ТСХ ми е 42, Анти ТПО - над 910.000, ФТ3 ми е 0.31....
Вече не знам какво да правя с това Хашимото!Искам да имама бебета много, много цели три!А как да стане като няма един кадърен лекар, който да знае какво да направи като лечение!?
И най-са ми смешни като ми кажат че Хашимото нямало връзка с бременността и забременяването! ooooh! #Cussing out #Cussing out
Мойто по-скоро е като оплакване де, но имам нужда ка изкрещя някъде!Писна ми от некадърни лекари!

# 7
  • Мнения: 526
е как така?!  - всеки ендокринолог ще ти каже как се оправят хормоните - с л-тироксин.

# 8
  • Мнения: 702
Зависи много от състоянието, мила. Моята диагноза е Хашимото, но преминава доста често в хиперфункция, т.е. лечението не е само с елтироксин. И това преминаване от едната фаза в противоположната е доста често срещано при Хашимото. При мен обаче става направо светкавично!И сега съм в недоумение, защото антителата ми са изключително високи и ТСХ ми е много високо, ако пия елтироксин, пак ще премина светкавично в хиперфункция, а за ФТ3 въобще не ми се мисли.

# 9
  • София
  • Мнения: 324
от вчера имам диагноза хашимото, а съм бременна в 8 седмица. никога преди не съм предполагала че имам проблем с щитовидната жлеза.
вече започнах да пия л-тироксин 50
стойностите ми са:
TSH = 4.3, при ref 0.2-4,5
T4=9.32(ref. 9.3-17),
T3=3.11 (ref. 2-4.4),
TAT=1508  (ref 0-115),
MAT = 6.1 (ref. 0-34)
имала ли е някоя от вас такъв случай и имам ли основание според вас да се притеснявам за развитието на бебето

 

# 10
  • Мнения: 526
vagabond, на каква доза л-тироксин си била?
И при мен бързосе повлиява, в момента съм с тсх 0,2, което пък е ниско. Но това е защото повече от месец седя на дозата която бях когато бях бременна, освен това сега е лято и тази доза определено ми е висока.

Но твоето тсх наистина е много високо. какво друго освен еутирокс пиеш?
Така или иначе не виждам какъв друг начин има за да се повлияе... newsm78

И моите антитела са много високи, но на тях не можеш да повлияеш трайно. Вливания, преднизолон...ефекта е само временен. След това отново се качват.

# 11
  • Мнения: 702
Зимата бях на елтироксин 50мг на ден, но забременях. И оттам какво стана всичко се обърка. Оказа се, че бременността ми е извънматочна и ми направиха лапаро. След това преминах към хиперфункция и лечението беше с метизол 2 по 2 на ден около месец и половина и сега пак съм с хипофункция и съм на елтироксин 25гами. Луда работа. Това ТСХ не знам дали ще спадне и за колко време, но се притеснявам пак да не ми стане хипер, защото минавам много бързо от едната в другата крайност.

# 12
  • Мнения: 702
Ако не беше огромного ми желание да забременея хич намше да ми пука, честно казано. Обаче искам! И много ме е страх, защото вече си имам само една тръбичка  Confused
Не искам да имам проблеми с бебето, ако въобще някога стане..

# 13
  • Мнения: 526
ох аз пък съм на високи дози еутирокс (75,75,50) , тсх сега ми е 0,2 , но явно имам проблем с усвояването на хормона и за това докторката не ми намали дозата. Не знам другия месец сугурно ще ми стане 0.0 тва тсх. И това пак е проблем май при забременяването. Обаче става така, че ако тсх ми е в норма , фт3 пъм ми е на долната граница. Освен това имам и един куп други проблеми - имунологични, генетични....направо вече не знам... Cry

# 14
  • Мнения: 7
привет момичета,аз имам от 2005 хипотироидизъм,пия ел тироксин 125мг,сама отидох на ендокринолог защото не можех да забременея и имах сърцебиене постоянно и др,искаха да ме оперирет от киста на яйчника  но след като си регулирах тсх-то забременях и нямаше помен от кисти,всеки месец сама съм следяла нивото на тсх-то защото никой лекар в БГне ми вземаше гушата на сериозно,малката да ми е жива и здрава е на 3 год,сега ще правим опити за второ и пак ще е същото всеки месец,важно е тсх-то да е в норми,а Т3 и Т4 показват вида на гушата,Това ми обясни моят лекар от чужбина,тук не съм доволна от  лекарите,в моя град де,важно ми каза е при зачеване да съм в норми и после да следиш,има гуши които се проявяват при бременност или след раждане,нямат проблеми с бебета си мои познати с гуша развила се по време на бременност,дано никой няма,
дано моята история е помогнала на някой да се успокои,

Общи условия

Активация на акаунт