Рехабилитация и двигателни проблеми при недоносените

  • 9 854
  • 13
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 103
 Здравейте, не съм срещала такава тема, затова реших, че ще е полезно да споделим опит и по този въпрос. Както знаем недоносените дечица са застрашени от изоставане в двигателното развитие и дори от ДЦП. По тази причина се препоръчва ранна рехабилитация. Моля споделете къде и на каква гимнастистика сте водили децата си? Правихте ли упражнения и масажи вкъщи?  По колко пъти на ден? Какъв беше резултата и имахте ли впоследствие някакви проблеми?
 Нека и аз да споделя: Започнахме да ходим на гимнастика в педиатрията около месец след изписването. Там се полагат по 5 процедури месечно по здравна каса. Прилагаха ни гимнастика с продължителност около 10-15 мин. и различни физиотерапевтични процедури. Указанията бяха да правим същата гимнастика и вкъщи по 3 пъти на ден, но без конкретно обучение. Затова и не съм я правила 3 пъти а максимум 1 път дневно, защото никога не бях сигурна дали правя нещата правилно. След още 2 месеца отидохме на преглед при д-р Чавдаров и се оказа, че едното ми момченце има ЦКС 2 степен. В педиатрията преди това преглед не ни е правен. Така започнахме рехабилитация само на него в клиниката по ДЦП. Там правим гимнастика по метода Войта- 30 мин. и магнитотерапия - 10 мин. Полагат ни се 10 процедури месечно. Само да уточня, че видимия проблем при детенцето беше, че си държи главата главно на лявата страна и когато е неспокоен силно се извива сякаш иска да направи мост. Мисля, че засега, макар и да е още рано има ефект от гимнастиката и се  Praynig всичко за вбъдеще да е наред. От там също държат упражненията да се повтарят 3-4 пъти на ден вкъщи, за което бях обучена от рехабилитаторката ни.

# 1
  • Мнения: 923
Здравей miramar. Моят син не е имал проблеми в двигателното си развитие, но въпреки това правехме доста време рехабилитация. Ходили сме при д - р Тонев в София няколко пъти, като той ми показваше различни видове упражнения в зависимост от възрастта на детето, като вкъщи трябваше да ги правим по 3 - 4 пъти на ден. Освен това в продължение на 4 месеца миналото лято идваше рехабилитаторка вкъщи, която се занимаваше с Коки по 1 час на ден.
Желая много здраве на твоите слънчица. Hug

Последна редакция: ср, 03 юни 2009, 16:48 от Aleksi_Koko

# 2
  • Мнения: 6 604
Мирамар-и Мария е минала през клиниката на Чавдаров.
НА точното място сте попаднали.
Вярвам ,че всичко ще бъде наред Hug

# 3
  • Мнения: 360
Здрасти и от мен!
Ние също сме минали през клиниката на Чавдаров. Има доста спорни мнения за терапията на Войта, но в България това е рехабилитацията, която се прави. Знам, че в Педиатрията правят и друго но не съм много запозната. Моят син беше с ЦКС 3-та степен и много се бяхме уплашили. Ходихме дълго време на Войта и Бобат, като след 9-ия месец спряхме, защото той дръпна и не се налагаше. Проходи на година и сега е фурия. Скоро трябва да го водим на контролен преглед, с което надявам се всичко ще приключи.
Истината е, че като ти кажат, че има риск, няма къде да ходиш и ги слушаш. Аз мисля, че това е по-разумно. Има и минуси, знаеш, но ако искаш съвет, по-добре ходете. Дано сте попаднали на добър и разбран рехабилитатор.
Успех, всичко ще е наред! Peace

# 4
  • Мнения: 12
Цитат
Здравейте и от мен.miramar,много е хубаво,че е имало кой да ти каже да започнеш с гимнастиката и масажите толкова от рано.Колкото по-рано се започне с тях,толкова по-бързо наваксват децата и настигат връстниците си.На мен нямаше кой да ми каже и аз започнах чак в края на деветия месец.Един лекар ме беше предупредил,че може да имаме проблеми с двигателното развитие,но едно друго ,,светило" го опроверга с добри аргументи и ....ние изостанахме.В Плевен ходихме на процедури,но ефекта беше нулев(15 дни).Намерихме връзки в Пловдив и там в един център само след няколко посещения се видя резултат!Моето слънце има повишен муслулен тонус и е много стегната.Когато отидохме там започна да се обръща,да си протяга ръчичките,да хваща,да се вдига главата.Много съм доволна.Сега в Плевен идва една рехабилитаторка всеки ден по 1 час в къщи.И аз и правя на беба гимнастиката,но няма този ефект.Надявям се ,че скоро ще остане зад нас всичкото това напрежение и притеснение. Сега сме на 1 година и 3 месеца и правим неща за 8-9 месечни деца,но и това е нещо.С постоянство ще постигнем напредък. Успех на всички малчугани,които са като нас!
Zdraveite i ot men.Miramar,mnogo e hybavo,4e e imalo koi da ti kaje da zapo4ne6 s gimnastikata i masajite tolkova ot rano.Kolkoto po-rano se zapo4ne s tqh,tolkova po-burzo navaksvat decata i nastigat vrustnicite si.Na men nqma6e koi da mi kaje i az zapo4nah 4ak v kraq na devetiq mesec.Edin lekar me be6e predypredil,4e moje da imame problemi s dvigatelnoto razvitie,no edno drygo ,,svetilo" go oproverga s dobri argymenti i ....nie izostanahme.V Pleven hodihme na procedyri,no efekta be6e nylev(15 dni).Namerihme vruzki v Plovdiv i tam v edin centur samo sled nqkolko pose6teniq se vidq rezyltat!Moeto slunce ima povi6en myslylen tonys i e mnogo stegnata.Kogato otidohme tam zapo4na da se obru6ta,da si protqga ru4i4kite,da hva6ta,da se vdiga glavata.Mnogo sum dovolna.Sega v Pleven idva edna rehabilitatorka vseki den po 1 4as v ku6ti.I az i pravq na beba gimnastikata,no nqma tozi efekt.Nadqvqm se ,4e skoro 6te ostane zad nas vsi4koto tova naprejenie i pritesnenie.
Sega sme na 1 godina i 3 meseca i pravim ne6ta za 8-9 mese4ni deca,no i tova e ne6to.S postoqnstvo 6te postignem napreduk.
Yspeh na vsi4ki mal4ygani,koito sa kato nas!

-------------------
Пишете на кирилица.

Последна редакция: пт, 31 юли 2009, 21:03 от AnMary

# 5
  • Мнения: 906
VeselkaM моля сподели в кой център в Пловдив сте били на рехабилитация

Намерихме връзки в Пловдив и там в един център само след няколко посещения се видя резултат!

Мойто съкровище е все още в болница и чакам да достигне необходимите килограми, за да ни я дадат, но т.к. първоначално бяха поставили диагноза левкомалация (размекване на мозъка ми го обясниха на прост език), която според наблюдаващите невролози в момента е в много по-добро състояние отколкото при раждането, много се притеснявам, че може за в бъдеще да има влияние върху нервното и двигателното развитие на детето ми. Искам да направим колкото е възможно по-рано всичко възможно, за да помогнем на детето ми да се развива здравичко. Благодаря предварително.

Последна редакция: пт, 31 юли 2009, 21:05 от AnMary

# 6
  • Мнения: 83
Да попитам и аз. Синът ми е роден в 29г-с , 1580гр и ни изписаха 2200гр след 40 дни.  Вече десетина дни сме си в къщи и наддадохме 240гр през първата седмица. Посетихме и педиатър. Попитах за рехабилитация и упражнения, но ми отговориха, че детето няма нужда. Живея в чужбина и да си кажа честно, нямам им 100% доверие. Предполагам, че има нужда поне от някаква гимнастика за раздвижване. Някой знае ли къде мога да прочета повече за рехабилитацията на недоносените и някакви критерии, според които детето има или не нужда?

# 7
  • Мнения: 1 685
Когато Жоро беше още съвсем малък ,аз си взех ето тази книга.     http://knigoteka.com/book/641393
Правих му по-описаните начини ,гимнастика .
мисля, че трябва да посетите невролог, който ще ви насочи и обясни . Peace
Погледни и това Peaceможе да ти е, от полза Peace
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=280697.0

Последна редакция: сб, 08 авг 2009, 16:19 от *GERI

# 8
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Моят като се роди, ми казаха, че понеже бил над 1 кг , нямало нужда от гимнастика. Много съжалявам, че ги послушах. Като цяло няма проблем с двигателното си развитие, еее по късно проходи, но това според мен на никое пеленаче не е излишно малко рехабилитация.
Да припомня - роден е 28 седмица - е вече е 11 год.

# 9
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Има много теми в подфору ма за деца с проблеми - вкл в библиотеката има събрана инфо аз ЦКС и т.н.

за гимнастиката съм
въпреки, че от психологична гледна точка - считам че това е един много силен стрес за бебето....със своите негативи
считам за себе си, че сина ми е ревлив твърде ревлипв щото 4 -5 месеца нонстоп всеки ден реване по 1ч, в който е бил като изоставен от мама, чувствал се е уплашен и психиката му е била затормозена - считам, че това не е минало без последици
но ако трябва пак да мина по същия път - пак ще го направя

# 10
  • Мнения: 6 604
Има много теми в подфору ма за деца с проблеми - вкл в библиотеката има събрана инфо аз ЦКС и т.н.

за гимнастиката съм
въпреки, че от психологична гледна точка - считам че това е един много силен стрес за бебето....със своите негативи
считам за себе си, че сина ми е ревлив твърде ревлипв щото 4 -5 месеца нонстоп всеки ден реване по 1ч, в който е бил като изоставен от мама, чувствал се е уплашен и психиката му е била затормозена - считам, че това не е минало без последици
но ако трябва пак да мина по същия път - пак ще го направя
И аз мисля така. Успокоявам се ,че съм направила най-доброто за моята дъщеря. А именно-с гимнастиката съм й дала шанс да е здраво момиченце. И аз съм си мислила как й се отразява половинчасовата гимнастика по 3 пъти на ден,когато и двете сме плакали. Но определено пак бих постъпила по същия начин.
И определено не е излишна консултация с невролог. Дори и при най-малкото съмнение ,че нещо не е наред. А това,че е родено детето над или под килограм също не е сигурен показател. За съжаление ДЦП имат и доносени дечица над 2500 гр.
Никой не е застрахован. По-добре една излишна консултация,отколкото да реагираме ,когато вече е късно.
 Hug

# 11
  • Мнения: 181
Здравейте! Аз родих в 30-та седмица и преди 5 дни си взехме детенце вкъщи след близо 50 дни в неонатологията на Майчин дом-София. От там ни казаха, че най-важно е да се прави рехабилитация. Изчетох доста по въпроса. Можете ли да ми кажете къде сте ходили на такава рехабилитация? Утре сме на консултация. Предполагам, че и личната ще ни насочи на някъде, но все пак. Иска ми се да зная колко места има за рехабилитация в София и евентуално кое е най-доброто, ако се заплаща, каква е цената и изобщо много подробности от мами минали или минаващи и сега по този път. Благодаря предварително! Hug

# 12
  • Мнения: 923
Здравей. Hug Мисля, че има доста места в София, където можеш да водиш твоето слънчице на рехабилитация - в клиниката на Чавдаров, в Токуда, в Педиатрията. По препоръка на д - р Георгиева Коки сме го водила на рехабилитация в една поликлиника срещу Клиниката по педиатрия при д - р Тонев, той работи с направление. Успух ви желая.

# 13
  • София
  • Мнения: 53
Здравейте. Малката ми дъщеря се роди в 34 г.с.Родих я в Майчин дом и след изписването един месец правихме рехабилитация там - на първия етаж. Там рехабилитаторите са добри. После откриха проблем в двигателната активност на дясната половина на тялото и продължихме с упражнения в клиниката по ДЦП на д-р Чавдаров. Ходихме ,докато изчистихме двигателните смущения. Там здравната каса поема само 5 дни. Останалите се плащат -130 -150лв.  за 5 дни в зависимост от това какво правят на детето. Но информацията ми е от лятото на миналата година, може и да има промяна в цените.

Общи условия

Активация на акаунт