За затлъстяването при децата.

  • 8 094
  • 170
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 064
Макар да има доста теми, свързани със храненето, искам да споделя с вас нещо, което, меко казано ме стресна.

Миналата седмица отидох да записвам детето в ДГ, и докато чаках директорката да се освободи, прочетох всички обявления и бележки по таблото. И разбрах, че от РИОКОЗ са правили изследване на децата за мастни тъкани. Не разбрах за коя група става въпрос, но при всички положения децата са до 6г. Резултатът - 41 % от тях са над нормата, а 14 - вече във фаза затлъстяване. И това е във възрастта, в която все още родителите контролират до голяма степен храненето. А после в училище, като почнат да пазаруват от лавките? Какво се случва тогава - не ми се мисли!

Вие лично как предпазвате децата си от това? Храна, движение, споделете!

# 1
  • Мнения: 1 085
Моето дете от бебе е с ограничен режим на хранене, поради алергия. Така свикна, че не може да яде всичко и че някои храни вредят. Научила съм го да яде предимно супи, салати, печени меса и плодове. Тестени храни, хапва по малко и сладичко по малко. Пие само вода и фрешове. Така се храним всички у дома. В ДГ менюто е здравословно. Засега се справяме добре, но в училищна възраст не знам как ще се развият нещата.

# 2
  • Мнения: 2 448
Аз имах голям страх от това да не би детето ми да е предразположено към пълнеене и как ще се справям с проблема, защото самата аз съм имала проблеми като малка, с които се преборих чак на 15 години, успешно и трайно, но много трудно.
Но пък извадих късмет с много диво дете, което не е лакомо и изобщо не го ограничавам, яде колкото поиска и каквото поиска, но е джига.  Laughing

# 3
  • Мнения: 3 268
Синът ми мина през етап на затлъстяване,когато беше на 13г.Нито аз,нито мъжът ми сме дебели,аз дори съм слаба,но при него от къде се получи това и до ден днешен не знам.Мисля,че допуснах грешка и му позволих да се храни с много и калорична храна.Сега е на 19г,висок,строен,много добре сложен младеж,но помни какъв е бил и се съобразява с храната.Много внимава колко яде,спортува всеки ден.Не смятам да допускам същата грешка с дъщеря си.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 10 340
Сина ми е много подвижен.Не се спира на едно място.Което на моменти ме радва, ама пък и си мечтая да седне поне десетина минути да се заиграе. Crazy
Относно храненето, той не е по сладкото.Обича шоколад, но едно киндерче или едно шоколадово яйце му е достатъчно.И то не всеки ден.Относно чипсове и от този сорт храни, обича да хапва.Но купувам много рядко, ако види някое друго дете и не мога да му откажа.
Иначе любимите му храни са здравословни.Обича много плодове и салати.Снощи например вечеря само таратор.
Другото което научих от свекито е да готвя без да запържвам абсолютно нищо.И пържени храни почти не се ядат в къщи.Един път в месеца ако се сетим да си изпържим картофи, или тиквички (че сега им е сезона).
Така, че на този етап не се притеснявам.Детето  за сега си е в норма - 2 год. и 6 мес. висок е 97 см. и тежи почти 14 кг.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 324
Спортува 4 пъти седмично по два часа. Сега за ваканцията смятам да я запиша и на тенис в свободните дни. Хляб яде само, когато е филия /сандвич/, иначе мусака, ориз, боб... без хляб. Простотии - вафли, чипс, зрънчо, готови сокове, бонбони /с изключение на сладолед/ - САМО В СЪБОТА. ВСЕКИ ДЕН, независимо от сезона - една ябълка и един банан. Разбира се има изключения, но гледам да са рядко.

# 6
  • Мнения: 3 367
Ядат готвено,с режим,без снаксове.Пият мляко и вода.Говоря от бебета за качествата на храните и какво става като се ядат чипсови и пр,гадории,след 4 дъщеря ни съвсем смислено иска банан и отказва близалка защото е джънк.Ако са си наумили нещо видяно от друго дете-осигурявам,все по-рядко искат обаче.Движат се организирано и не,тв у дома макс 30 мин/ден не всеки ден. Опитвам се да демострирам непрестанно ползите от читавото ядене/пиене/движение,като от нас се започва,знаят защо всяка своб.минута сме в парка да вървим и пр.Бачкане си е,но определено се виждат ползите,а и децата започват да се гордеят с добрите си хранит.избори и постепенно кръгът се завърта на +.
В у-ще ще си носи 3/седмица,другите 2 ще купува,отсега сме разпечатали менюта и сме зазяпали кое е читаво и кое не,удивена съм колко безгрешно детето подминава пица и тако и се спира на рап с пуйка Laughing

# 7
  • Мнения: 298
Виждам,че някои дечица спортуват. Това е много похвално и основното в борбата със затлъстяването.  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 175
Синът ми е слабичък, но въпреки това съм му въвела хранителен режим, в който сладкото е сведено до минимум. Наблягаме на зеленчуци и плодове, на супи и варено месо. Хляб и зърнени храни също яде без ограничения. За организиран спорт е още малък, но кара колело и правим дълги разходки в парка.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 064
Моят също е шило и не се заседява много-много, както и не е лаком. Засега нямам такива проблеми, никога не е бил дори пухкаво бебе. На 2 и половина е 13 кг. Аз също се старая да му осигуря приличен хранителен режим, и избягвам всякакви боклуци, доколкото е възможно. Сладки неща яде някой като му донесе или баба му ако направи сладкиш.

# 10
  • Мнения: 3 929
Не съм му налагала някакви ограничения, освен на газираните напитки. Понякога му правя забележка, че може да преяде, когато видя, че си е хапнал повечко.
Като цяло нямам проблеми с храненето. Не съм гу учила да яде по определен начин, защото той обича да хапва неща, които са подходящи за него - салати, супи, манджи, плодове. Сладки работи рядко яде, ако изобщо се сети за тях. Знам, че вкусовете се променят с времето, но когато забележа промяна в навиците за ядене към вредно, ще взема необходимите мерки. Обмислям да го запишем на някакъв спорт, но искаме да поотрасне.
Иначе баща му е пълен и се опасявам да не е унаследил този ген. Засега обаче е доста подвижен и явно изразходва достатъчно енергия.

# 11
  • Мнения: 2 757
Аз пък май трябва да се притеснявам, защото на Ева коремчето е доста затлъстяло, а почти нищо не яде. Ако прояде кой знае кво ще бъде. Брат и близнак хапва повече от нея, но няма кикакъв корем, само кожа и мускули

# 12
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Преди всичко се опитвам да давам добър пример и за да няма изкушения, у дома никога няма сладко в шкафа, под никакъв вид.
Малкият обича много плодовете и сурови зеленчуци, салати, риба. Не готвя бърза храна, не купувам снаксове и чипсове.

# 13
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм изненадана от подобни резултати. Като гледам как още от бебешка възраст децата са със солета, зрънчо, суха паста, кроасан и каквото се сетите в устата, просто няма как да е по-различно. А и в ДГ колко време и къде децата могат да тичат в тези тесни дворове?

# 14
  • Мнения: 1 817
Децата ми са слаби/за моя радост/. Много ме е старх от затлъстяване.
Още от бебета гледам да им създам режим.
Ядат предимно готвено, здравословно. Не давам занимавки между храненето. Не ядат пържено. не купувам чипсове и газирани напитки. В къщи нямаме такива навици.
Сладко яде само големият и то съвсем малко /по няколко квадратчета от шоколада/ Не прекалява. На 7 год. е 21 кг. мисля, че е далече от затлъстяването. Laughing Кара колело, играе футбол с приятели.
И аз не се изненадвам от резултатите, защото децата днес са много лениви, и от малки още в количката и ръбат я солети, я чипс. Така се създават грешни хранителни навици.

Общи условия

Активация на акаунт