Работа в конкурентна фирма?

  • 2 835
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 93
Здравейте,

Предстои ми да напусна работа. Искам да започна в друга фирма, конкурентна на тази, в която работя в момента. Обаче в новата фирма разбрах, че имат практика да не приемат служители от конкурентни фирми. Въпросът ми е следният: По какъв начин мога да скрия, че работя в настоящата фирма? Моя позната ми каза, че ако кажа, че съм си загубила трудовата си книжка, в новата фирма ще ми издадат нова и така може да стане. Но пък ще загубя стажа си до момента. Интересува ме дали има начин трудовият ми стаж дотук да се води като общ и да не се упоменава името на настоящата фирма?  Thinking

# 1
  • Мнения: 25 565
На твое място не бих крила. Нямаш си и представа колко малък е светът и как винаги се намира някой, който познава друг някой и... Ще те разкрият и ще стане по-зле.
По-добре се срещни с някой от шефовете и го убеди колко много искаш да работиш за тях и колко ще си им полезна.
Успех!

# 2
  • Мнения: 1 168
Лъжата много лесно може да цъфне, ще си направиш лоша услуга. Иначе, при загубена книжка, в НОИ имат информация къде и колко си работила, не знам вече предоставят ли я на работодателя. Ако не са стотици фирмите с такава дейност, бъди почти сигурна, че ще се разбере доста бързо.

Ама и те пък не искали от конкурентна фирма. А да ти искат 2-3 години опит в сферата случайно? Да не би да са някакъв консолидиран брашнш /или няколко фирми от него/ и да имат уговорката да не вземат работници от колегите, за да не се източват постоянно от едната в другата и обратно. Тогава пък, ти гарантирам, че само за няколко дни ще се рабере /най-много/.

# 3
  • Мнения: 6 029
"Търсим нескопосан служител за работа в конкурентна фирма". За това ме подсеща тая тема  Mr. Green

Недей да криеш такова нещо. Ще се разбере.

# 4
  • Мнения: 1 540
Кой ти каза, че ще изгубиш стажа си до момента? Не е вярно това. Можеш да имаш колкото си искаш трудови книжки. Ако обърнеш внимание на първата й страница, там пише Трудова книжка № ... . Ако щеш, при всеки нов работодател нова си издавай. После като отидеш да се пенсионираш, взимаш си купа книжки и готово.  Peace
Друг е въпроса, дали новия работодател няма да види в НОИ твоята "история" на осигуряване. Не съм била работодател и не знам каква информация им дават там за служителите.

# 5
  • Мнения: 516
Душичка с тая снимка на аватара като нищо ще те разберат и от старата, и от новата фирма, комшийки клюкарки, клиенти и каквито още се сетиш хора.  Laughing

# 6
  • Мнения: X
Всички са единни в отговорите си, но и аз да кажа - в никакъв случай не скривай подобна информация! Наистина светът е малък, а в случая става въпрос за фирми в един и същ бранш, които със сигурност имат мрежа от контакти помежду си. Може да имат и договореност да не си "крадат" служителите. Каквото и да е, би било нечестно да ги излъжеш (не просто да скриеш информация) и когато разберат, ще си в меко казано неприятна ситуация.

А и Дона Флор е права, с тази снимка на аватара не е ясно дали информацията вече не е стигнала до където (не) трябва.

# 7
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
да се скриеш? В БГ? Да скриеш инфо за себе си от конкуренти фирми?
Мнеееееее... няма как да стане.
До дни ще си разкрита. И това ще те изложи, а няма да те представи като специалист. Повярвай ми.

# 8
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Щом ще те вземат на работа, значи си представила СV и явно си скрила предишния си трудов опит. На тях пък не им е бил нужен, щом ти предлагат работа. Следователно, те наемат на работа, дето е все тая какво си работила.
Ако обаче, рибата е още в тигана, само разсъждаваме на тема.

Така или иначе, при постъпване, би трябвало да ти поискат справка за трудовия стаж с цел определяне на добавки и  размер на отпуск.

# 9
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Щом имат такава практика, то е почти сигурно, че ще те проверят.

Ако все пак успееш да скриеш това, то как ще се почувстваш след време, когато разберат? Аз съм почти сигурна, че рано или късно ще им стане ясно, все ще разберат от някъде.

# 10
  • Мнения: 93
Благодаря ви за отговорите  Hug

Вече съм сигурна, че ще им кажа, пък те да решават. Наистина е глупаво да не наемат хора от конкурентна фирма. То още по-смешното е, че в договора ми с настоящата фирма пише, че до 2 години не мога да работя в конкурентна фирма. Къде съм бляла като съм го подписвала незная. В крайна сметка казвам истината и ако им харесва ок, ако ли не - да си намерят друг служител.  Crossing Arms

# 11
  • Мнения: 5 647
Благодаря ви за отговорите  Hug

Вече съм сигурна, че ще им кажа, пък те да решават. Наистина е глупаво да не наемат хора от конкурентна фирма. То още по-смешното е, че в договора ми с настоящата фирма пише, че до 2 години не мога да работя в конкурентна фирма. Къде съм бляла като съм го подписвала незная. В крайна сметка казвам истината и ако им харесва ок, ако ли не - да си намерят друг служител.  Crossing Arms

Виж сега, след като в настоящата  фирма си подписала договор да не започваш в конкуренцията до 2 години, а и след като другата фирма не взима служители от конкуренцията, не виждам смисъл защо да си губиш времето и да кандидатстваш там.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 25 234
Не е вярно, че можеш да имаш колкото искаш трудови книжки. Нова се издава едва когато се запълни старата. Ако е изгубена, работодателят няма право да ти издаде нова. Инспекцията по труда издава дубликат въз основа на УП-та от предишните работодатели. Ако искаш работодателят да ти издаде, трябва да декларираш пред него, че не си работила досега и не ти е била издавана ТК, което си е документна измама на практика.

# 13
  • Мнения: 93
Mojito, така е, но все пак ще пробвам, понеже е глупаво да работя нещо, което не харесвам. Насочила съм се в тази сфера и мисля да продължа да се развивам.  Naughty

А относно документните измами - вече отиват нещата твърде далеч. По-добре да се полутам повечко, докато намеря подходящата работа, отколкото да полежа в Сливен  Flutter

# 14
  • Мнения: 25 565
То още по-смешното е, че в договора ми с настоящата фирма пише, че до 2 години не мога да работя в конкурентна фирма.

А това законно ли е? Особено, ако става въпрос за специфична професия, която не може да се упражнява току-така?

Общи условия

Активация на акаунт