Успявате ли да спестявате?

  • 11 523
  • 209
  •   1
Отговори
  • Мнения: 87
Наскоро си говорехме с мъжа ми, че изобщо не успяваме да спестяваме.
Точно си помислим, че сме доближили двата края на колана и изникне нещо -
я ремонт по колата, я ремонт в апартамента, я нещо друго и хайде пак го затягаме.
Мислих си, че е добре в семейството да има един задължителен резерв, който да се пипа
само в изключително наложителни случаи. Е, хубаво, ама напоследък непрекъснато
опираме до нашия резерв. Кризата май се усеща все повече и повече.

Вие сте...

# 1
  • Мнения: 48
по принцип съм ужасно пресметлива и пестелива от малка - не съм от Габрово, но също като майка ми тя винаги имаше скрити и спестени пари за черни дни и аз с цената на лишения най вече от удоволствия успявам да заделя някой бял лев за черни дни, но най вече от това, че не разчитам на никой и все ме е страх да не се случи нещо я с работа я недай си боже със здраве и аз да не мога да отреагирам - пари на заем не обичам да вземам а и в тази криза всеки се е свил за това предпочитам да се лиша примерно от кино или МСДоналдс или такива глезотийки но да мога да заделя някой лев

# 2
  • Мнения: 156
не разчитам на никой и все ме е страх да не се случи нещо я с работа я недай си боже със здраве и аз да не мога да отреагирам - пари на заем не обичам да вземам

това на мен ми е главното притеснение също. ситуацията ми е таква, че като бях на 22 изтеглих ипотечен кредит, за да си взема жилище и още един - по-малък, за обзавеждането. сама си го плащам и изпадам в ужас като си помисля, че може да настъпи момент, в който няма да мога да се справя - загуба на работа поради някаква причина или нещо такова. опитвам се да спестявам, но засега твърде неуспешно. първата сума, която спестих дадох на родителите ми, за да им помогна с тяхната работа и оттогава каквото и да спестя, след известно време излиза някой брутален непредвиден разход и то отива там. не съм такава, че да се лишавам от неща, за които имам възможност. признавам си, обичам да си угаждам, когато мога. може би това е следствие от невериоятната мизерия, в която прекарах живота си до 20 -21 годишна... и сега "наваксвам". нямам достатъчно воля за спестяване, а и доходите ми все още не са достатъчни да мога хем да живея на макс, хем да спестявам. така че, съм на нулата. ако имаше някой да ми помага, може би щях да мога...

# 3
  • Мнения: 1 749
Има една много хубава темичка за домашния бюджет.Изтеглих си програмка,чрез която разбрах,че засега,този месец(както и няколко преди)не само няма да успеем да спестим,ами сме и на минус.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Нищо не успяваме да спестим Tired

# 5
  • Мнения: 22 343
Всеки месец си казвам, че ще отделим някаква сума, която ще оставим настрана.
Първоначално я отделяме, но все изниква нещо и пак се налага да вземем парите.
Имаме една съвсем малка сума, която обаче гледам изключително рядко да се пипа и веднага да се възстановява по възможност.
Но от близо година....нищо не можем да спестим.

# 6
  • Мнения: 156
Mirama, и аз така само се "заканвам"   Grinning

# 7
  • София
  • Мнения: 622
И ние си имаме свещен резерв  Wink , който се пипа в извънредни ситуации, но определено такива зачестиха  Confused Иначе гледаме после да връщаме, но не винаги се получава. Определено нещата от няколко месеца вървят на зле и макар, че кризата започва на психологическа основа, мисля че отдавна доби и материални измерения.

# 8
  • София
  • Мнения: 7 980
Старая се да пестя, да.
Преди няколко години имах проблеми с работата, нямах и 1 ст. заделена, а имах теглен заем. От тогава се заканих, че повече няма да се докарвам до положение, в което да истерясвам заради широките ми пръсти.
Като семейство имаме известни заделени пари, които стоят на депозити и не се пипат. Тактиката е, че по-лесно се изплаща заем, отколкото се пести, поради което при нужда ползваме банков заем/кредитни карти, а го "обезпечаваме" с пари кеш.

# 9
  • Мнения: 165
опитвам се, но в последните 1-2 години нещо не се получава. Тъкмо оправим едно нещо, излиза друго ... 

# 10
  • София
  • Мнения: 337
все още успявам.
но и все по-често пипам резевра

# 11
  • Мнения: 202
Единствените спестявания са на детето детските , които от както се е родил му ги внасяме и тях никой не ги пипа.

# 12
  • Мнения: 15 619
Не, не успяваме да спестим. Всеки месец има непредвидени разходи, а другите постоянно растат.
Допреди няколко месеца не беше така. А от години правим разчет на парите, за кое, колко и кога винаги се знае.

# 13
  • София
  • Мнения: 5 654
И ние си имаме свещен резерв  Wink , който се пипа в извънредни ситуации, но определено такива зачестиха  Confused Иначе гледаме после да връщаме, но не винаги се получава. Определено нещата от няколко месеца вървят на зле и макар, че кризата започва на психологическа основа, мисля че отдавна доби и материални измерения.

Не съм съгласна за психологическата основа. Фирмата ни е пряко свързана с чужди поръчки.От декември месец,няма такива(и да има някоя покрива еднодневен капацитет).Заплата не съм получавала от 2 месеца, а предните бяха ужасно забавяни във времето,значи спокойно мога да кажа,че от 3 месеца нямам заплата. Не само ,че не можем да спестим,но ни се налага да пипаме от вече заделените .
И като се сетя за снощните новини,Правителството това,Правителството онова.Реално кризата започна миналата година,но тук лъгаха и мазаха.Не ми се мисли след изборите какво ще ни се стовари.Много истини ще лъснат.

# 14
  • Мнения: 1 008
Никога не съм можела да спестявам,
просто съм с много широки пръсти.
Виж, мъжът ми е друг човек, но в
момента и той(бизнесът му)е засегнат
от кризата.Истината е,че разходите ни
са големи(нямаме заеми,но е трудно да
промениш стандарта си на живот), а
приходите започнаха да намаляват.

Общи условия

Активация на акаунт