моля, посъветвайте ме, за адекватно общуване с работещи в ясла

  • 1 140
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 165
Като начало да изложа фактите. Синът ми ходи на ясла от септември 2008 г. Плака около месец, след което свикна или се примири. Не бих казала, че "с песен на уста тръгва за там", но поне не прави циркове, не се налага да го бутам и  не плачеше като го оставям. В началото на май се разболя от варицела и стоя 10-тина дена в къщи. 3 дена след като го върнахме в яслата започна да плаче като го оставям. Вече все по-отдалече по улицата и все по-отчаяно. Чак се вкопчва в мен и трябва да го дърпат. Отсъствал е и преди и за по толкова дни, но не е имало такава реакция досега. Питах сестрите и лелите дали е ставало нещо, но всички казват, че не знаят. Отговорите са от "Не му е ден" до "Нажалил се е нещо". Не говори още добре и от някакви полу-разпити стигнахме до извода, че едната леля го е ударила (дали е било еднократно или повече пъти и дали е било по лицето, както посочва - не мога да съм сигурна). Всъщност тия дни ми направи впечатление, че когато тя е на смяна, той плаче и се дърпа (нищо, че го посреща сестрата). При другите си влиза по-спокойно.  Не искам да обвинявам никого и е много вероятно това, което той ми е "разказал" да не е съвсем истина или ние с въпроси да сме му внушили нещо подобно, но ми се ще да приключа с този плач.

Моля за съвет какво според вас е разумно да се направи. Всички знаем за проблема с градините и за местене и дума не може да става (а и не мисля, че  е правилно). Няма проблем да вдигна скандала на лелята, но поне до октомври той ще е там при тях и не искам да го тормозят, защото "майка му много знае". А опрадело е конфликт, който не може да се изглади само от засегнатите страни - лелята и детето.

Благодаря ви предварително за отговорите. Хубав ден.

# 1
  • София
  • Мнения: 268
Не мисля, че от кавги има полза. Защо не опиташ да спечелиш точно подозрителната лелка на своя страна с нещо от рода :"Много плаче откакто беше болен, разчитам на Вас да го успокоите ..." и др. под. - поне няма да смее да го тормози повече.
Най-вече, довери се на майчинския си усет Simple Smile

# 2
  • Мнения: 149
  Телесното наказание е престъпление, съгласно българското законодателство, но това не спира някои лелки и учителки, да го прилагат. Форумът е пълен с теми за физически и психически тормоз над децата ни в детските заведения.
  Ние със синът ми минахме през нещо по-страшно.. ще ти кажа, къде аз сбърках....
  Първото, което потвърждава, че там се е случило нещо, е промяната в поведението на детенцето. За съжаление ние не сме там и нямаме представа с какво точно трябва да свикне детето ни и дали искаме то да свиква с това. Та едно примирено дете, няма да започне без причина да плаче, да се бори и да се вкопчва в мама! Как по друг начин да ти покаже, че там се случва нещо, от което то се страхува, ужасява?! Вероятно още не говори, а и да говори, ще мине време преди да се научи да изразява чувствата си.
  Ти си майка, познаваш, усещаш детето си и интуицията ти за това, което се е случило или се случва не те лъже. Повярвай на детето си!
  Мълчанието от твоя страна ще влоши нещата. Няма нужда от скандали, но не мълчи! Говори, уведоми ги, че знаеш, какво се случва, това може би ще ги постресне малко. Иначе, "биячката" ще я обземе чувство на недосегаемост и ненаказаност и ще си позволява отново и отново да злоупотребява с детето. И аз мълчах, защото не знаех как да постъпя, не можех просто така да отида и да "хвърля" обвинения си, а знаех, бях сигурна, че го удрят, НО как мога да го докажа? Думата на детето срещу думата на един голям човек! И докато умувах как да постъпя, нещата ескалираха....а сега живея с ужасното чувство на вина, че не съм защитила детето си.
  Моят съвет е да не отлагаш разговорът с лелката, която подозираш. Аз бих я уведомила,  напълно спокойно и уверено, че детето е казало/показало, че е удряно, то не иска да влиза при нея и плаче отчаяно, когато е на смяна и ако нещата не се променят, ще съм принудена да ангажирам и директорката със случая. Вероятно отговорът ще е: "Детето лъже", затова бих изпреварила оправданието, като й кажа, че детето никога не ме е лъгало и му вярвам на 100% /ако е така/, но моите наблюдения са, че децата в яслена възраст все още не умеят съзнателно да лъжат.
  Има много теми за физическия и психическия тормоз в ДЯ/ДГ, порови и ще откриеш някаква идея, която да е близо до твоя темперамент.  И реагирай! Защити детенцето си! Вярвай му! Искрено ти желая успех! Дръж ни в течение на нещата!
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=379651.msg10488563;topicseen#msg10488563
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=276474.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=385177.msg10761252;topicseen#msg10761252
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=402061.0

# 3
  • Мнения: 165
Благодаря за отговорите!

# 4
  • Мнения: 47 963
Ами при нас едната леля, без никога да е биела децата, беше с по- груб вид и глас и синът ми не я долюбваше. По време на сборните групи се беше влюбил в една сестра, и го изместиха в нейната група. Така проблема се реши сам
Пробвай или да говориш с проблемната леля, и/или да говориш с директорката и в краен случай да го изместиш в друга група

# 5
Az sam rabotila v detska qsla kato lelka predi 7 godini i vednaga 6te ti kaja.Kupi kafe,naturalen sok ili kola....ili kakvoto se seti6 za po4erpka i go zanesi na gospojite.Ei taka za zdrave im kaji.Pravi go 1-2 puti v meseca.Za praznici im vzemai podaruk i 6te vidi6, 4e mnogo 6te go zaobi4at,i ste se zanimavat s nego,i 6te mu se radvat.Ima efekt povqrvai mi.Te sas tezi malki zaplati sa dovolni na vsi4ko.Simple Smile)))  Kusmet

# 6
  • Мнения: 959
Az sam rabotila v detska qsla kato lelka predi 7 godini i vednaga 6te ti kaja.Kupi kafe,naturalen sok ili kola....ili kakvoto se seti6 za po4erpka i go zanesi na gospojite.Ei taka za zdrave im kaji.Pravi go 1-2 puti v meseca.Za praznici im vzemai podaruk i 6te vidi6, 4e mnogo 6te go zaobi4at,i ste se zanimavat s nego,i 6te mu se radvat.Ima efekt povqrvai mi.Te sas tezi malki zaplati sa dovolni na vsi4ko.Simple Smile)))  Kusmet

Мда ... това доказано, действа...  Crazy

Но интересно ми е, до кога ще трябва по този начин, да се купува нечие внимание.  newsm78

Румена, дано сте намерили решение, и детето да се успокои, и да ходи с желание в яслата.  На първо време един разговор е идеално решение, а след това вече ако е нужно ще предприемете и други мерки.

# 7
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
Az sam rabotila v detska qsla kato lelka predi 7 godini i vednaga 6te ti kaja.Kupi kafe,naturalen sok ili kola....ili kakvoto se seti6 za po4erpka i go zanesi na gospojite.Ei taka za zdrave im kaji.Pravi go 1-2 puti v meseca.Za praznici im vzemai podaruk i 6te vidi6, 4e mnogo 6te go zaobi4at,i ste se zanimavat s nego,i 6te mu se radvat.Ima efekt povqrvai mi.Te sas tezi malki zaplati sa dovolni na vsi4ko.Simple Smile)))  Kusmet

Това е несериозно! И звучи толкова грозно... И изобщо не гарантира добро отношение към детето!

# 8
  • Мнения: 17
Jiveq v kv.Razsadnika bihte li me posavetvali za nqkoq qsla nablizo.Predvaritelno vi BLAGODARQ. Hug

# 9
  • Мнения: 47 963
Не че не съм носила- носила съм и почерпка, и подаръци. Само че СЛЕД като съм видяла добро отношение, даже много повече от добро бих казала, освен това не съм забелязала това да се отрази нито на грижите за моето, нито на тези за другите деца.

# 10
  • Мнения: 735
Една майка от нашата ясленска група се е обадила в общината заради идентична ситуация, откъдето са изпратили човек, лелята има мъмрене от директорката, предстои да пуснем официална жалба и .... може би жената трябва да си търси друго работно място /дано не е отново свързано с грижата за деца!!!/.

Що се отнася до "подкупите" - споделям мнението на Гневна и смятам, че е крайно време да се приключи с тази порочна практика. Кафенце, подаръче - това ли може да купи нормалното отношение към нас или децата ни?!?!?!?! Смятам, че всеки е длъжен да върши работата, за която е назначен според специфичните изисквания към нея - не напразно съществуват трудови характеристики, етични кодекси и пр. Щом си се хванал да правиш нещо, си длъжен да го правиш както трябва, а не да чакаш допълнителни стимули, за да си размърдаш задника... #2gunfire

# 11
  • Мнения: 149
Jiveq v kv.Razsadnika bihte li me posavetvali za nqkoq qsla nablizo.Predvaritelno vi BLAGODARQ. Hug

Въпросът ти няма връзка с темата .........
Може да провериш тук  http://kg.sofia.bg/?page=kindergarden

# 12
  • Мнения: 165
Az sam rabotila v detska qsla kato lelka predi 7 godini i vednaga 6te ti kaja.Kupi kafe,naturalen sok ili kola....ili kakvoto se seti6 za po4erpka i go zanesi na gospojite.Ei taka za zdrave im kaji.Pravi go 1-2 puti v meseca.Za praznici im vzemai podaruk i 6te vidi6, 4e mnogo 6te go zaobi4at,i ste se zanimavat s nego,i 6te mu se radvat.Ima efekt povqrvai mi.Te sas tezi malki zaplati sa dovolni na vsi4ko.Simple Smile)))  Kusmet

Може би това е най-лесния начин (даже го обмислях по някое време), но и на мен ми звучи грозно. На всичкото отгоре аз самата съм работила поне 10 години в училище и всеки път като е носил някой нещо съм се чувствала унизена от самата мисъл, че някой е пресметнал колко струвам. И приех само подаръка на абитуриентския бал от децата, на които бях класна.

Говорих с лелята. Не казах директно, че тя го е удряла (не съм и съвсем сигурна дали е напълно вярно, че не винаги разказаното от него напълно покрива фактите - просто не умее да се изразява още), но поне да знае, че имам едно на ум. Опитах се да разиграя събитията в яслата с плюшени животни в къщи (признавам не особено успешно и затова ще опитам пак), но засега нещата изглеждат все така като понамаля класическия истеричен плач. Не ходи чак с желание, хленчи и поплаква, когато са тези лели. Може пък да е време за ваканция. Вероятно всички са си омръзнали вече. Засега няма да вдигам скандали, няма да местя, но няма и да забравя, че ми го е казал. Ще видя как ще се развият нещата.
Благодаря на всички взели отношение по темата.

# 13
  • Мнения: 233
Az sam rabotila v detska qsla kato lelka predi 7 godini i vednaga 6te ti kaja.Kupi kafe,naturalen sok ili kola....ili kakvoto se seti6 za po4erpka i go zanesi na gospojite.Ei taka za zdrave im kaji.Pravi go 1-2 puti v meseca.Za praznici im vzemai podaruk i 6te vidi6, 4e mnogo 6te go zaobi4at,i ste se zanimavat s nego,i 6te mu se radvat.Ima efekt povqrvai mi.Te sas tezi malki zaplati sa dovolni na vsi4ko.Simple Smile)))  Kusmet
трябва да се спре тази порочна практика.не винаги има ефект вярно че не им достигат паричките ама на кои му стигат в днешно време.все пак кой за каквото се е подписал,въпреки че не е имал кои знае какъв избор.

Общи условия

Активация на акаунт