Спешно -въпрос?

  • 2 624
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 143
Момичета,моля ви пишете.На вилата имаме смокини,но всяка година ги обират комшиите.Сега съм решила да си ги прибера така както са много зелени.Чувала съм ,че правят сладко от зелени смокини.Моля ви тези които знаят да ми пишат ,как се прави от това сладко.И възможно ли е от толкова зелени и твърди смокини да се направи сладко?Благодаря ви предварително на всички които се включат.

# 1
  • Мнения: 27 524
Е, със супер малки и много зелени няма да стане, трябват ти с големина около орех да са.  Peace  Иначе има доста рецепти в нета. Трудно се прави такова сладко, аз правих миналото лято 10кг и откачихме. Заради чистенето на опашчиците, цепването на 4 отгоре и дупченето с вилица, а и ужасното лепкане от сока  Crazy
Харесвам да остане сосът рядък и бистър, а смокините цели и зелени, но досега в домашни условия не сме го постигали  Tired Май трябваше син камък и варовита вода за тази цел?  Thinking

Като не са обрани още, защо е толкова спешно  Laughing

# 2
  • Мнения: 5 173
Как защо?
Ми, съседите могат да я изпреварят Whistling.

# 3
  • Мнения: 143
Момичета,смокините не са много малки но са доста зелени.

# 4
  • Мнения: 767
Аз правя вече няколко години сладко от смокини по поморийски, но трябва да са по-узрелички.
Ще напиша рецептата, пък ако някой иска, да се възползва.
 Полуузрелите смокини с изрязани, но не до дъно дръжчици, се заливат със студена вода, в която се разтварят  лимонтозу (на 1л.вода - 1/2ч.л )и така престояват няколко минути.
После се прецеждат и насипват със захар-1:1, в която също има  лимонтозу в същото съотношение и след 24 часа се слагат на котлона. Варят се на средно силен огън, като непрекъснато се отпенва. След сваляне от котлона, се добавя ванилия или индрише.

# 5
  • Мнения: 1 101
Доколкото знам сладкото от зелени смокини се прави от един вид смокини(кухи вътре)
Но предполагам 4е ако се наберат зелени и се оставят за няколко дена 6те узреят и тогава може да ги направи6 на сладко
ето маЛКО ИНФО

# 6
  • Мнения: 25 449
Сладко от зелени смокини

50-55 броя зелени смокини се заливат с вода и се изваряват три пъти по 5-10 минути. Изцеждат се.
Прави се сироп от 1 кг захар и 3 ч. ч. вода. Вари се на силен огън. След като заври сиропът, се прибавят смокините. Вари се до сгъстяване. Преди да се отнеме от огъня, се прибавя 1 ч. л. лимонена киселина.

# 7
  • Мнения: 2 771
Правили сме сладко от зелени смокини ,остават си цели ....киснат се във варов разтвор.
Сладкото е с невероятен вкус,работата е там че аз само съм помагал в направата му,не съм правила сама  ....и не знам точно пропорции ,нито на захар към плод,нито колко часа се кисне във варта....12 ли бяха  Thinking,повече ли .....
Ако не ти е спешно ,че майка ми отсъства от града,а надали ще помни рецептата наизуст ,изчакай 4-5 дни .... Peace

# 8
  • Мнения: 143
Сладко от зелени смокини

50-55 броя зелени смокини се заливат с вода и се изваряват три пъти по 5-10 минути. Изцеждат се.
Прави се сироп от 1 кг захар и 3 ч. ч. вода. Вари се на силен огън. След като заври сиропът, се прибавят смокините. Вари се до сгъстяване. Преди да се отнеме от огъня, се прибавя 1 ч. л. лимонена киселина.
Благодаря.Много точно и ясно си го написала. Hug

# 9
  • Мнения: 25 449
Моля.  Laughing
Правила съм на времето по тази рецепта, сполучлива е.
А за варта - знам, че се киснат зрели плодове (смокини, сливи...), за да се стегнат и да не се разкашкат при варенето. При зелените няма нужда.  Peace

# 10
  • Географският център на България-Габрово
  • Мнения: 593
Ето и моята рецепта която научих от една гъркиня.

Приготвяне: избираме 1 кг приблизително еднакви по големина добре развити зелени смокини, семчиците на които едва са започнали да почервеняват. Отрязваме им дръжките наравно с плода. Надупчваме смокините с дебела игла на няколко места. Изваряваме ги в 2-3 води по 5 минути и след всяко варене ги потапяме в студена вода, за да се отстрани горчивият им вкус и да поомекнат. Подготвените по този начин плодове поставяме в сироп приготвен от 500 г захар и 300 г вода и ги варим 15 минути, докато плодовете поомекнат. След това прибавяме още 500 г захар и когато сиропът наново заври, снемаме от огъня съдът и сладкото доваряваме до необходимата гъстота на следващия ден. Така плодовете по-добре се напояват със сироп и не се обезформят. Около 5-6 минути преди да го снемем от огъня, в сладкото прибавяме чаена лъжичка лимонена киселина, за да не се захароса сиропът. Насипваме готовото сладко в чисти и сухи буркани и го съхраняваме на тъмно и хладно място.
 

# 11
  • Мнения: 1 269
Моята баба правеше страхотно сладко от зелени смокини. Спомням си, че използваше син камък(отрова за пръскане) в мноого слаб разтвор и ги киснеше в него праедварително. Дали само за стягане или и за подсилване на цвета, не си спомням, но този син камък ми се е запечатал в главата. Била съм в детската градина тогава, но спомена ми е много ярък.

# 12
  • Мнения: 27 524
За да се запази цветът, да останат ярко зелени. Иначе потъмняват  Peace

# 13
  • Мнения: 1 269
За да се запази цветът, да останат ярко зелени. Иначе потъмняват  Peace
Благодаря ти, за твърдостта няма ефект, така ли?

# 14
  • Мнения: 27 524
Не, няма. Синият камък пази цвета, а варта ги държи стегнати и здрави - киснат се в разтвор от вар и вода.

Общи условия

Активация на акаунт