традициите за 40-тия ден

  • 8 290
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 41
Здравейте!Отскоро съм майка на момченце Heart Eyes.Интересува ме какви традиции спазвахте вие,когато бебето ви стана на 40 дни?Правихте ли нещо по-специално?Някой водил ли го е в църква да го благослови попа-мисля,че се казваше сарандисване,но не съм сигурна.Ще се радвам да ме просветлите по въпроса,за да знам какво да направя и аз Simple Smile

# 1
  • Мнения: 2 005
Честито,да расте жив и здрав.   bouquet
Не съм правила нищо специално,не съм привърженик на тези щуротии и не мисля,че точно след 40-тия ден нещо се променя... просто идва 41-ият...

# 2
  • Мнения: 2 874
Ние ходихме в църква на 40-ия ден да ми четат чиста молитва. След това направихме и погача на беба.  Sunglasses

# 3
  • София
  • Мнения: 39 745
Традиции - погача и църква (чиста молитва).

# 4
  • Мнения: 857
Вяра, честито бебче.
Аз лично не съм ходила, защото беше студено. Хубаво да се направи ако така го чустваш. Аз мисля да го направя сега - важно е да са минали 40 дни. Освен това се канят и жени на гости. Е, аз това гонаправих на 4 месеца и половина.

# 5
  • Мнения: 41
А в църквата какво се носи и трябва ли да се запишеш предварително

# 6
  • Мнения: 11 003
Освен чиста молитва, други традиции не сме спазвали. Погачата е ритуал, който не ми харесва и съвсем умишлено я пропуснахме.

А в църквата какво се носи и трябва ли да се запишеш предварително

Нищо не се носи. За записването най-добре попитай в църквата, в която мислите да отидете.

# 7
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Първо честито, да ти е живо и здраво детенцето и мн радост да Ви носи Hug
Второ има доста теми по въпроса, използвай "Търсачка" Naughty
За 40-то дена го водихме на църква и попа ни чете "чиста молитва"
Нищо не съм носила в църквата.

# 8
  • София
  • Мнения: 44 041
никакви традиции не спазваме...нито погачи, нито прощъпулници, нито чисти молитви.....нищо такова.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
На 40-тия ден ходихме на църква, попа ни чете  Чиста молитва , правихме и погача.

# 10
  • Мнения: 96
Тепърва ще ставам мама, но един ден ме беше срешнал един поп и ми каза след като родя мъжа ми да отиде в църквта и да вземе някаква вода от него и да ми я донесе на мен.След това на 40 ден да отидем да кръстим детето- било хубаво.Не съм много наясно с тези традиции, но смятам да направим както ми каза попа...Според мен не са щуротии църковните работи!

# 11
  • Мнения: 566
На 40-тия ден ходихме на църква, попа ни чете  Чиста молитва , правихме и погача.
   И ние така само че на 38 ден защото е момиченце и да се оженила по рано Shocked (това по думите на бабата на мъжа ми),живот и здраве да видим кога ще стане и дали има нещо вярно  Laughing

# 12
  • Мнения: 240
Да ти е живо и здраво бебчето, ти също   bouquet
Аз ходих на църква с бебка на 40-я ден, а след това правихме питката- канят се само жени, младо момиче със живи родители замесва питката, после всеки един от гостите пожелава (орисва) нещо хубаво на бебо, първото парче от питката се слага в кърпа, четирите й края се връзват на възел- не много стегнат, за да не е стиснато и не много хлабав, за да не е разпиляно детето, кърпата се хвърля на високо в къщи, за да израстне и стане голям (значим) човек, а после се сваля и изхвърля и така. Има още много обичай, но това са основните, които ние спазихме, защото бабите много държаха.
П.П. Забравих да кажа, че се слагат на масата само сладки неща, та да му е сладък живота на детето, а питката се разчупва над главата на майката и бебето.

# 13
  • Мнения: 9 429
Направих питка и заведох детето на гости в леля ми. Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 374
На 40-тия ден го водих на църква да му четат молитва. И на следващата неделя му направихме погачата.

Общи условия

Активация на акаунт