Борбата с рака- духовното оцеляване и физическото преодоляване-13

  • 82 680
  • 1 011
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 5 074
Когато се реших да направя тази тема имах подкрепата на Аби. Много мислих дали да отпочнем разговори, дали някой или някоя ще се реши да отвори страховете си и да сподели с нас?
Сега съм сигурна, че решението ми е било правилно.
Създадохме си едно малко виртуално общество, в което си помагаме си взаимно с преживяванията, които ни съпътстват в лечението
Направихме си  малък виртуален психо кабинет в който всяка една от нас черпи най-нужното за себе си. Това не е малко, нали ?
Очаквам от всички вас да четете първата страница на темата в която е публикувано всичко, което би могло да ви бъде от полза в бъдещото лечение.УСПЕХ И КЪСМЕТ НА ВСИЧКИ НИ!!!!!



Официален сайт за рака на гърдата-ХЕР 2
Областен диспансер за онкологични заболявания със стационар - София област ЕООД
Американска асоциация за рака на гърдата/на английски/
Генът ХЕР-2/на английски/
Надлъгването с рака-интересно
СПЕЦИАЛИЗИРАНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ ПО ОНКОЛОГИЯ ЕАД -СОФИЯ
Университетска многопрофилна болница за активно лечение "Ца …  Йоанна"ИСУЛ
Междуобластен диспансер за онкологични заболявания"Д-р Марк … арков"-Варна
Междуобластен диспансер за онкологични заболявания със стационар … Стара Загора ЕООД
Майо клиник-информация за ХЕР-2/на английски/
Информация за ХЕР-2 теста/на английски/
Рак на гърдата-информация на руски
Херцептин-листовка за пациента
Херцептин-характеристика на продукта
Химиотерапията-въпроси

НОВИЯТ АПАРАТ В ТУРЦИЯ

Нетрадиционна медицина:
Германска нова медицина на д-р Хамер/ статия в-к Лечител/
Антималигноцит
Фунготерапия-виталните гъби

Правилното хранене
Задължителната статия -от Аби

ПЕРУКИ
БАНСКИ КОСТЮМИ

Старите теми:

Първа тема
Втора тема
Трета тема
Четвърта тема
Пета тема
Шеста тема
Седма тема
Осма тема
Девета тема
Десета тема
Единадесета дема
Дванадесета тема

УПРАЖНЕНИЯТА СЪС СПЕЦИАЛНИ БЛАГОДАРНОСТИ НА АНГЕЛАРИ:

ЕТО ГИ УПРАЖНЕНИЯТА правиш ти по три пъти на ден, а е добре някои да ти помогне т.е. ти даваш до някъде но е хубаво друг да дръпне в същата посока поне още 3-4 см. за да може раздвижването да е пълно

Препоръчително е да започнеш с масаж с хепароид или мас и невен като масажираш ръката от долу нагоре. Почваш от китката натискаш силно но не и прекалено и стигаш до лакътя, но не връщаш после към китката, а вдигаш ръката изапочваш наново от китката. По същия начин е и от лакътя към раменната става. Може движението да е леко кръгче, но малко от порядъка на 2 до 3см но по-добре е да не го правиш докато не видиш ефекта. Масажа е хубаво да трае 15-20минути.
След като направиш масажа ръката се отпуска и вече упражненията са по- лесни
Като правиш масажа не щади крема, аз изразходвах на 3 дни един. Сама усещаш кога не ти е нужен повече Хепароида

Когато вече не усещаш нужда от Хепароида, пак е хубаво да правиш масажче със свинска мас или някакъв друг мазен крем, който ти е препоръчан след лъчето.

Така много е важна последователността. Така ми казаха в болницата. Правиш ги в същия ред в който съм ги писала. Всяко упражнение от 5 да 10 повторения

За упражненията ще ти трябва една тояжка, дълга от около метър. Може да я намериш например в парка. Просто една права пръчка от около метър ще ти свърши перфектна работа
Хубаво е всяко упражнение да има по мин. 5повторения в началото до 10 повторения след няколко дни

І-во упражнение Кръгови движения пред гърдите
Хубаво е първо да се направи от някой който няма проблем с ръката за да се види какво се цели с упражнението.
Хващаш тоягата с двете ръце, на по педя може и малко повече от средата и. Значи средата на тоягата и от нея мериш по една педя във всяка посока и хващаш с ръце.
Започваш да плъзгаш тоягата от гърдите нагоре докато изпънеш права ръката, после напред, после надолу, после плъзгаш по гърдите нагоре, докато не получиш едно кръгово движение.
Здравата ръка трябва да издърпва болната.
Идеята е да движиш в рамото

В началото е много трудно и няма да го направиш но колкото може, опитвай. Добре е да се помогне от някой друг лекичко, ама много лекичко само 2-3 см да се дръпне повече от това което правиш.

ІІ-ро упражнение: Като първото но в обратна посока

ІІІ-то упражнение То е един вид аналог на първите две
Поставяне на тоягата зад врата. Въртиш тоягата но я слягаш зад врата
Значи първите 2-3 дни не го правете. Хубаво е малко да е по-раздвижена ръката за него

ІV-то упражнение Хващаш тоягата с две ръце в двата и края.

Ръцете са отпуснати надолу, все едно стоиш права с пуснати ръце, но държиш тоягата.
Изнасяш тоягата наляво и на дясно като здравата ръка избутва болната.
Целта на упражнението е да си вдигнеш ръката странично.
застани пред огледалото и вдигни ръка настрани само в рамото, ей това е идеята. Но тъй като оперираната ръка не може със здравата буташ тоягата за да я вдигнеш.
докъдето може, и тук е добре ти се помогне от някой с 1-2см

V-то упражнение: Подхват с изнасяне на тоягата назад
Значи заставаш права с пуснати ръце. Тоягата е зад гърба ти и я държиш във подхват на разстояние както при кръговите движения на упр. І-во и ІІ-ро.
Вдигаш ръцете /изнасяш тоягата/ точно назад с изправено тяло и изпънати лакти. Целта е да движиш в раменете. Също така като изнасяш тояж.ката назад не се накланяш напред, а стоиш права и изпъната.
Тук е хубаво малко някои да те дръпне около 2-3 см от това което правиш. Дърпането става като хване тоягата по средата и дръпне

VІ-то упражнение Подхват с плъзгане на ръцете
Значи хващаш тоягата както при горното упражнение но ту плъзгаш ръцете нагоре по гърба.
Пак си изправена и не навеждаш гърба. Тук вече ръцете се свиват в лактите но не само в лактите, а и в раменете

VІІ-мо упражнение Надхват с изнасяне на тоягата назад т.е като упр. V-то

VІІІ-мо упражнение Подхват с плъзгане на ръцете
т.е като упр. VІ-то

Да разясня. Подхват значи дланите на ръцете да гледат назад. Например към стената зад гърбати
Надхвот значи дланите на ръцете да гледат към тялото/т.е. към дупето, защото тоягата е зад гърба/

ІХ-то упражнение То е аналог на упр.ІV-то, само че тоягата е зад гърба и я изнасяш наляво и надясно

Х-то упражнение Тоягата е опряна на пода в стената /там до перваза на пода/ под ъгъл от 45 градуса. Ти заставаш права на педя две разстояние и я държиш за върха с две ръце.
Започваш да се навеждаш напред /свиваш се в кръста/ като целиш главата ти да мине между двете ръце

ХІ-то упражнение:Релаксация Значи права си ръцете са свити в лактите и ги въртиш в китките все едно искаш да кажеш на някой ку-ку, нали знаеш как го правят децата. Така няколко пъти. После ги пускаш надолу и ги разтърсваш и пак няколко пъти

ХІІ-то упражнение: Кръгови движения пред гърдите в страни.
Просто правиш кръгчета с ръцете но в раменната става, не в лактите. Лактите нямат проблем, проблема е в рамото.

ХІІІ-то упражнение: Като упражнение ХІІ но в обратна посока

Упражнение ХІV-то Заставаш права с отпуснати надолу ръце и ги събираш и кръстосваш в пръстите.
След като ги кръстосаш започваш двете заедно да ги вдигаш нагоре над главата, като главата минава между тях. Здравата ръка дърпа болната.
Хубаво е някои да застане зад гърба ти и да притисне ръцете ти навътре към главата /когато те са над главата/. Притискането става в тази част между лакътя и рамото по средата

Упражнение ХV-то
Слагаш си ръцете зад тила с кръстосани пръсти /отзад зад главата та/ и започваш да свиваш навътре  и отваряш навън лактите. Опъваш колкото може.
Хубаво е някой отзад зад теб да ти помогне с 2-3см, като притиска лактите един в друг когато свиваш и ги дърпа назад когато разтваряш

Упражнение VІ-то
Права си , ръцете са отпуснати и кръстосани в пръстите зад гърба ти. Плъзгаш ги нагоре и надолу по гърба, като се стараеш да стигнеш тази част в ребрата. Не навеждаш гърба, държиш го изправен

Упражнение ХVІІ-то
Права си , ръцете са отпуснати и кръстосани в пръстите зад гърба ти.
Започваш да ги изнасяш назад /протягаш ги назад/, като не се свиваш в кръста и в гърба,  а си права и изпъната

Упражнение ХVІІІ-то
Здравата ръка е на кръста, оперираната я вдигаш странично в рамото, като целта ти е да направиш дъга над главата си и да докоснеш здравото рамо, че и по-надолу.
Някой може да ти помогне като издърпа леко ръката и я наклони в посоката на дъгата. Дърпането става в тази част между лакътя и рамото там трябва да те хване

Упражнение ХІХ-то: Пълзене по стената
Заставаш с лице на стената /може вратата или друга гладка повърхност/. Гърдите са плътно до стената и започваш да пълзиш нагоре по стената, като се стремиш да вдигнеш ръцете прави над главата, все едно са те наказали с вдигнати ръце. Пълзенето представлява все едно правиш лази лази буба по стената. Значи пълзенето е в началото когато е трудно да си вдигаш ръката, когато се раздвижи направо заставаш с опрени гърди  и я вдигаш.
Хубаво е някой да дръпне ръката малко нагоре с 2-3 см. При дърпането да те хване между лакътя и рамото

Упражнение ХХ-то: Странично пълзене
Пак си на стената но си опряла не с лице, а странично и започваш да вдигаш ръката нагоре. Когато я вдигнеш вече горе притискаш тялото си към стената.
Това упражнение се препоръчва когато вече малко от малко е раздвижена ръката. Например на 5-тия 6-тия ден от операцията, при положение, че през тези дни системно са правени упражненията.

Упражнение ХХІ-во Релаксация като упр.ХІ-то

Всичко важно по отношение на ТЕЛК:

Национална мрежа за хора с увреждания

Последна редакция: нд, 07 юни 2009, 14:17 от Хули

# 1
  • Мнения: 663
ПЪРВААААААААААААААААААА..........................
                                             ХУЛИ , МНОГО БЛАГОДАРЯ ЗА ТЕМАТА
                 
                                                                                         

# 2
  • Мнения: 708
Браво, Хули!  newsm10 smile3501
Ако може да се добави и нещо за ТЕЛК - въпроси и отговори, трудоустрояване. Може би защото сега се сблъсквам с този въпрос и ми е "тъмна индия", сигурно има и други като мен. Добре ще е да посочим етапите през които се минава, за да бъдат подготвени следващите ...

# 3
  • Мнения: 1 567
Хули,
всичко подредено, ясно и разбрано...

Приключихме с   redecoration и съм напрао скапана. Пихме с мъжо по една бира (както с полага на майсторите   Wink и сега съм готова за

Кухнята наистина светна... Party Party

(сега обработвам почвата за хола и банята... Mr. Green)....

# 4
  • Мнения: 61
Хиляди благодарности и от мен за информацията и подредбата.
Само че не се отваря "Правилното хранене е половин победа над рака-статия". Дали само при мен е така?

# 5
  • Мнения: 1 494
Добро утро!

Хули, гордея се, че те познавам!  bouquet

Специално на въпроса на Соня - http://www.cil-bg.org/bg/page.php?id=86
http://www.cil.bg/- това е новият им сайт. Има полезни статии и връзки.

Наредба за медицинската експертиза на работоспособността
 - в тази наредба е указано всичко свързано с временна и трайна загуба на трудоспособност т.е. с болнични листове и ТЕЛК-ове

Статията за храненето наистина не се отваря.

Полезна информация за хора с увреждания  сайта е за хора със зрителни увреждания, но има общи моменти валидни за всички

Задължителна статия  Wink

Последна редакция: нд, 07 юни 2009, 08:35 от Abi (abigale)

# 6
# 7
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 002
Хули, чудесна темичка. Благодарим ти!!! И аз май ще се зачета в първа страничка Peace
Дано хубавите новини тук да са повече от лошите Hug

# 8
  • Мнения: 1 567
Хули, ако можеш да редактираш упражненията... т.е където пише I упражнение... и т.н да направиш шрифта удебелен/Bold...

По-лесно ще е чете и веднага ще се набива на очи даденото упражнение... Hug Hug Hug

# 9
  • Мнения: 414
 newsm51 Хули, много добре се сраняш с отварянето на нови теми. Дори не зная как се прави това с подредените линкове   Embarassed, ама нали има кой да го върши   Heart Eyes С това темпо сме за нова седмица - нова тема  Heart Eyes

# 10
  • София
  • Мнения: 5 074
Добро утро дами  newsm51
Засипахте ме с похвали, които не съм заслужила !
И понеже съм честен човек искам да ви призная, че само текстовете в първата страница на темите са мои Embarassed
Оформлението на темите го дължим изцяло на Вики и мама, за което и благодаря  smile3501
Признах си  newsm62

# 11
  • Мнения: 3 914
Добро утро дами  newsm51
Засипахте ме с похвали, които не съм заслужила !
И понеже съм честен човек искам да ви призная, че само текстовете в първата страница на темите са мои Embarassed
Оформлението на темите го дължим изцяло на Вики и мама, за което и благодаря  smile3501
Признах си  newsm62
Че те текстовете са важни и те са темата,всичко друго което пак ти си събрала,аз просто го подреждам и натискам копче публикувай HugА го правя от ника на Хули,защото всичко тя е събрала,аз просто съм човека ,който работи по-добре с тагове и разни други неща Wink

п.п. коригирах според забележките,казвайте ако има още нещо Hug
за ТЕЛК съм ви дала направо мрежата,там има всичко Peace

# 12
  • Мнения: 432
Абе мноооого сте скромни това семейство WinkБраво и на двете ви  Hug Hug Hug

# 13
  • Мнения: 3 914
Много странно Thinking,опитвам се да оправя статията ,но нещо не се получава и не откривам къде е проблема newsm78

М-да,разбрах къде е и няма да мога да я сложа като линк,съжалявам,ще опитам да я намеря от друго място Peace

Сложих нова,тя е също толкова интересна и полезна Peace

Последна редакция: нд, 07 юни 2009, 14:19 от Viki i mama

# 14
  • Мнения: 708
Супер сте, Хули, Вики и мамаHug Hug baby_neutral baby_neutral

Общи условия

Активация на акаунт