Леееко кафява тема ...

  • 7 554
  • 105
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 623
Днес бяхме на поредния неделен пикник.
Докато хвърляхме жабки в реката се наложи
да си изплакна ръцете. Мъжът ми веднага ме
скастри с думите:
"Ти не си в ред, тази мръсна вода дето на
цяла София л.....а се вливат тук - ти да си миеш
ръцете."
Замислих се, че изибщо не съм в час за канализацията
на София и не само.
Имате ли представа как точно функционира ?
Къде точно се излива, в коя река, по какъв начин.
Има ли разни филтрации или всичко потегля към
реките ни в чист, натурален вид  Sick
Едно време като деца се къпехме, където видим вода, а сега
не бих си и помислила дори краката да си натопя  ooooh!
Нека поговорим за това, защото ми се струва интересно,
а и полезно  Thinking

# 1
  • Мнения: 4 892
jullianna, "елитните" квартали Драгалевци, Симеоново и Бояна, в един, от които живея и аз, нямат канализация. А колко още квартали нямат - не знам. Всички са със септични ями и разни "други" начини за отвеждане на л...та от дворовете си. Минете по Околовръстното, точно под Симеоновски лифт - там ще видите една част от "красотата", която излиза на повърхността. За отдолу не ми се мисли.
Аз скоро не съм виждала от онези камиони, които почистват септичните ями, смятайте къде отива всичко....  Sick
И слушайте мъжа си  Peace

Последна редакция: пн, 08 юни 2009, 01:18 от NinoTino

# 2
  • Мнения: 46 434
Отиват тук и след това вече пречистени - в река Искър.

Посещавала съм я като студентка, защото ми беше свързана с един от предметите, гадничко е Sick но работи.


А за едно време, наистина така беше, но хората не се замисляха много, дядо ми, лека му пръст, се хвалеше колко хубава е водата от кладенеца му, но след 20 г. майка ми се сети да вземе проба и да я пусне за изследване, оказа се, че през почвата се просмукват гадории от близките септични ями, не става за пиене, за напояване и животни ...
Така че в район без канализация, по-добре не пипай много реки и кладенци.



# 3
  • Мнения: 4 585
Моят град е най-добре с канализацията. Интересувах се какво става със сухото вещество от пречиствателната станция - ами в него отглеждат едни канадски червеи, които произвеждат тор, която размиват и ви продават като течна тор за цветята. А доста голяма част от сухото вещество взимат Шише Джам и изобщо не ми е ясно как се ползва в стъклопроизводството. Отпадните води от пречиствателната станция се вливат в река Бели лом. И наистина са чисти, защото след като я построиха, полека лека надолу по течението се завърна животът. Появиха се жаби, риби, раци, водни плъхове, костенурки и диви патици. По-рано беше абсолютно мъртвило. Не толкова фекалните, а отпадните води на завода за антибиотици моряха всичко.

# 4
  • Мнения: 4 300
Заради това от няколко години, не помня колко точно, септичните ями се правят задължително с бетонни стени, за да не се просмуква туй онуй в почвата. Ние обаче си имаме от време оно обикновенна. От една страна сме на баир и всичко би трябвало да отива надолу ( т.е. към морето, делят ни около 6-700м  Confused ). От друга страна в близост до септичната яма расте най хубавата смокиня от всички в района.
Реално не ме притесняват толкова биологичните отпадъци, колкото примерно водата след къпане с остатъци от шампоан, водата от пералнята и т.н. Защото тази химия също отива в почвата или морето.

# 5
  • out of space
  • Мнения: 8 569
Може да е само слух и е леко извън темата, но да споделя: не купувам минерална вода Банкя, защото като завали и фекалните води преливат в извора, дори да не вали- пак се просмукват от почвата  Sick Може и да не е вярно, но за всеки случай избягвам марката...

# 6
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Това ми напомня, че преди години, доста от бургазлиите си мислеха, че мръсният  канал на Бургас се стича към морето в Морската градина до Флората. Там даже на самия плаж има нещо като голяма вада, по която тече вода. Ефектът беше подсилен от намиращия се наблизо плажен клозет, който вонеше ужасно. Та в радиус от 20 м от едната и другата страна на тази вада нямаше никога плажуващи. Всъщност това е водата от чешмичката на Флората, а мръсния канал на Бургас се стича по една много голяма и дебела тръба на два километра вътре в морето. Тръбата е от страната на Солниците.

# 7
  • Мнения: 5 539
Това ми напомня, че преди години, доста от бургазлиите си мислеха, че мръсният  канал на Бургас се стича към морето в Морската градина до Флората. Там даже на самия плаж има нещо като голяма вада, по която тече вода. Ефектът беше подсилен от намиращия се наблизо плажен клозет, който вонеше ужасно. Та в радиус от 20 м от едната и другата страна на тази вада нямаше никога плажуващи. Всъщност това е водата от чешмичката на Флората, а мръсния канал на Бургас се стича по една много голяма и дебела тръба на два километра вътре в морето. Тръбата е от страната на Солниците.
Всъщност през този канал се оттича уличната канализация на "Лазур", но съм чувала, че някои от новите кооперации в квартала са включили отходните си води към уличната канализация, което означава, че в каналът пак не тече чиста дъждовна водица.
А всичките капани, които са по морския бряг - те къде изхвърлят отпадни води? Преди няколко години Стойновски имаше идеята да направи централна канализация на цялата крайморска алея, на която е концесионер, даже проект правиха, но засега не е осъществен.

# 8
  • Мнения: X
на мен ми е по-интересно има ли поне един град или курорт край морето с работеща пречиствателна станция  newsm78

или се плацикаме в ...  Sick

# 9
  • Мнения: 4 585
В градовете има два вида канализации - за фекални и за дъждовни, отточни води.
За тях се предполага, че са чисти и те могат  да отиват направо в реката. Обаче. Затона не бива да си мием колата на улицата. Затова не бива да хвърляме дори фасове по улицата. Защото един фас, попаднал в 14 куб.м. вода я прави негодна за живот на никакви нашенски риби.
Ако над някоя решетка на асфалта до бордюра през зимата се издига пара, ако мирише на влага, мухъл, на стара тулска баня, това означава, че някой гад си е закачил мръсния канал нелегално към канала за оточни води.

# 10
  • Мнения: 633
на мен ми е по-интересно има ли поне един град или курорт край морето с работеща пречиствателна станция  newsm78

или се плацикаме в ...  Sick
Във Варна има работеща пречиствателна станция, която в момента модернизират.

# 11
  • Мнения: 3 447
Отиват тук и след това вече пречистени - в река Искър.

Посещавала съм я като студентка, защото ми беше свързана с един от предметите, гадничко е Sick но работи.


И аз така, много поучително беше  Simple Smile
Иначе сравнително близо до София има достатъчно чисти рекички, в които пускам детето си да се къпе, редовно го правим през лятото. Не става дума за Искър, разбира се  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 17 546
на мен ми е по-интересно има ли поне един град или курорт край морето с работеща пречиствателна станция  newsm78

или се плацикаме в ...  Sick
В прекрасният, скъп и любим на много хора Созопол, със сигурност няма пречиствателна станция.

# 13
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
неинформираността спестява доста терзания да знаете ...

# 14
  • Мнения: 958
А според вас, от къде идва водата в канала, който преминава през София, тъй наречената перловска река  newsm78
Защото вчера си говорехме и ми казаха че били отпадъчни води, а откъде ще дойдат в София, тия води, нали уж имаме канализация...
И че езерото Ариана се пълнено от този канал. А там наистина понамирисва...

Общи условия

Активация на акаунт