Завишени чернодробни ензими при бебенце :(

  • 6 534
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 23
Здравейте,
Имам детенце на 4 месеца, карахме тежка жълтеница и онзи ден решихме да му пуснем кръвни проби и чернодробни ензими,ензимите са няколко пъти над нормата, имаме час за гастроентеролог в четвъртък,но до тогава:(  моля ви, ако някой е имал недай си боже такъв проблем да ми пише.Това са резултатите Sad  
AСАТ - 147   37,00 U/l
АЛАТ - 96   40,00 U/l
ГГТ - 104 11,00 43,00 U/l
Много ви благодаря и хубав ден

Последна редакция: пн, 08 юни 2009, 16:19 от Аничка

# 1
  • Мнения: 478
Аничка,
опит с бебенце и повишени ензими не съм имала, но спокойно си изчакайте прегледа и ще ви приемат в болница за да назначат на детето още много изследвания, може би сред тях - ПКК + ДКК + СУЕ + CRP, билирубин общ и директен, алкална фосфатаза, ЛДХ, желязо и жск, серология хепатити, протеинограма, метали(мед). Ще направят ехография на ч.дроб и далак.
Вие вероятно преди раждане сте изследвана за носителство на хепатит Б(австралийски антиген) и вероятно е отрицателно било.
Има и други състояния освен вирусни хепатити, които може да обременяват чернодробна дейност - някои анемии(автоимунна, хемолитична ..т.н.), порфирия, автоимунен хепатит, лупус ..т.н. Така че е сложно, но може и да е нещо леко, не съм доки.

# 2
  • Мнения: 478
Аничка, не се тревожете, лекарите ще се погрижат най-добре за детенцето ви, за съжаление може би е хепБ от австралийски антиген, следете и молете за повече изследвания и внимание от лекарите, хоспитализацията ми се струва задължителна ..и за вас ще е най-добре.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=403986.0
Ето в тази тема става въпрос точно за предотвратяване на рисковете като вашия случай, с задължително имунизиране на бебенцата с 'HBIG (Хеп Б имуноглобулин)' на 12ти час от раждане според международни препоръки и стандарти, но в Бг е анархия и няма такава системна философия. Може би точно на вас не са ви предложили лекарите, за което много съжалявам. Имайте сила и вяра че ще се справите  Hug
Успех Wink

# 3
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 298
аничка, тук не е мястото само с едни ензими да правим разсъждения. детето е много малко, причините може да са различни - от някой вирус до вродена аномалия. д-р Желев е гастроентеролог с много сериозни познания в черния дроб - той се грижи и за децата с чернодробни трансплантации. мисля, че вече е доцент. търсете консултация с него. дори да е платена. не спестявайте пари за този преглед, може да е много важно.

# 4
  • Мнения: 23
Много ви благодаря мили мами, надявам се да не е нещо страшно Praynig утре сме при доц.Ковачева Sad Небих спестила нищо за детенце и не само за моето Sad Лекарите препоръчаха само ваксината за хеп Б да се бие до 6 час, ние я бихме на 2:( Ще пиша какво се случва

# 5
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 298
защо до 6 час?  ти ли си с хеп Б?
отиди при желев, ковачева се занимава с черва!

# 6
  • Мнения: 23
Аз съм с австралийски антиген, знаете ли мами телефон или някакъв контакт на д-р Желев  bouquet

# 7
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 298
аз не, но виж с търсачката на форума.
а ти прави ли си изследване на вирусното ниво? и анти-ХБе? твоите ензими нормални ли са.

# 8
  • Мнения: 23
да правих си и при мен нивото в днк е много ниско, ензимите са в норма и всичко е ок, излязоха резултатите и на детето ни и за радост, той няма , има си имунитет от ваксините, но пак са леко завишени ензимите.Ще се съветваме с Ковачева отново, че за всичко час трябва да имаме.Хубав ден  bouquet

# 9
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 298
аничка, пускай си от време на време асат и алат и поне веднъж годишно днк. ако имаш възможност първата година по-често. за да е сигурно, че си само носител. днк флуктуира. тртябва да се докаже, че го държиш ниско.
какво показва ехографията на детето? дру7ги вируси изследвахте ли?

# 10
  • Мнения: 23
Mishka moq пускахме и там всичко е наред, най-вероятно са показатели от тежката жълтеница дай боже, след месец два пак ще му пуснем чернодробни.От къде си толкова запозната, сподели, ако имам тревоги да те разпитвам, когато е удобно

# 11
  • Мнения: 6
Аничка, моето бебе също е на четири месеца. Когато беше на два месеца му направиха изследвания и чернодробните показатели бяха завишени със стойности подобни на твоето бебе. Лекари назначиха медикаментозно лечение и АСАТА спадна до 70, АЛАТА беше в норма. Трябваше да се направи един месец почивка и отново да се пуснат изследвания. Оказа се, че АСАТА е 84, АЛАТА също се е повишил. Трябва отново да ходим на консолтация. Въпросът ми към теб е твоето бебе лекуваха ли го с лекарства. Не ми харесва, че трябва да си тровя бебенцето. Мисля си, че повишените чернодробни са последствие от тежката жълтеница и трябва време на черният дроб да се изчисти напълно. Казаха, че бебето е прекарало токсичен хепатит пречинен от неизвестен виросопреносител. Какво е положението при вас?

# 12
  • Мнения: 3 804
Аничка ,и при нас нещата бяха подобни.Но причината беше кръвногрупова несъвместимост,на средната билирубинът беше 350-при нея се наложи обменно кръвопреливане.При малката беше 160 ,точните изследвания са в картона и ,а той не  е у мен- оказа се че през кърмата преминават антитела ,които повишават стойностите.Минахме на АМ и за 3 месеца стойностите спаднаха до нормата,но пък в резултат получи анемия ,която лекувахме до годинка.
Дано и при вас не е нещо сериозно. Praynig

# 13
  • Мнения: 23
мили мами много ви благодаря , при нас лечение нямаше назначено, синковеца ми няма хепатит дори има имунитет,други вируси също,изследвахме всичко, благодаря на Бога,че всичко е наред, сега септември пак ще пускам чернодробни,дай боже всичко да е наред и на нас лекарката ни каза,че вероятно е от жълтеницата благодаря на всички  bouquet

# 14
  • Мнения: 8 795
Аничка, аз съм с автоимунен хепатит от 1 година. Заболяването се среща почти изключително при жени, много рядко боледуват мъже. Това е мноооого успокоително за твоето детенце.  Simple Smile Но все пак не забравяй да му следиш АСАТ и АЛАТ всяка година,без значение дали има обезпокоителни симптоми или не. Ще стискам палци на мъничето, дано бързо отшуми всичко и се успокоите. Hug

Общи условия

Активация на акаунт